Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Youtube HTML5 Oynatıcıyı Varsayılan Hale Getirdi

Konu, 'Sosyal Medya (Facebook, Twitter, Youtube)' kısmında murat tarafından paylaşıldı.

 1. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  Youtube, flashla yollarını ayırdı..

  [​IMG]

  Popüler video paylaşım sitesi Youtube blog'unda yaptığı bir açıklamayla YouTube'un tamamen HTML5'e geçtiği duyruldu.

  HTML5'i IE 11, Safari 8, Chrome ve Firefox'un son sürümlerinde YouTube'un video oynatıcısında varsayılan olarak kullanmaya başlamış olacak. HTML5, akıllı telefonlar gibi günümüzün modern platformlarında Flash'a göre daha sık destekleniyor.

  YouTube mühendislik yöneticisi Richard Leider'ın YouTube blog'unda yaptığı açıklamaya göre HTML5'in "uyarlamalı bitrate" (ABR) desteği, bu standarda geçişte en önemli etkenlerden biri oldu. HTML5 sayesinde YouTube, videonun kalitesini bant genişliğine göre dinamik olarak değiştirebilecek.

  YouTube'un HTML5'e geçişi, 4K videoları 60fps'de oynatmaya izin veren VP9 codec'inin kullanımına da olanak tanıyacak. HTML5 aynı zamanda videoların daha hızlı yüklenmesi, kolay video paylaşımı ve yayını için WebRTV desteği anlamına da geliyor. Tüm bu gelişmelerden tek zararlı çıkan ise Adobe ve emektar ürünü Flash olmuş gibi görünüyor.

  Yalnız şunu hatırlatalım HTML5 oynatıcıda stream sistemi olmadığı için videoları direk indirmiş oluyor. Flash player de ise stream şeklinde yani videoyu izledikçe iniyor. Bu da demek oluyorki kotalı kullanıcılar için biraz sıkıntılı bi durum meydana getirmiş oluyor.
   

Sayfayı Paylaş