Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Windows Xp'nin pazar payı yeniden yükseliyor

Konu, 'Windows İşletim Sistemleri' kısmında deatmania tarafından paylaşıldı.

1. deatmania

deatmania Editör Yetkili Kişi Editör

Beğenilen Mesajları:
    122

Microsoft'un sevilen emektar yazılımı Windows Xp bundan yaklaşık 14 yıl önce 25 Ekim 2001 tarihinde piyasaya sürülmüştü. Piyasaya çıktığı günden beri sevilen ve tercih edilen işletim sisteminin üzerine üreticisi Microsoft tarafından bir çok yeni işletim sistemi geliştirilse de Windows Xp hala büyük bir pazar payına sahip. İşin ilginç kısmı ise XP'nin yeniden yükselişe geçmiş olması.

İşletim sistemleri pazar payları incelendiğinde en popüler yazılımın pazarın %56'sına sahip olan Windows 7 olduğunu görüyoruz. Windows 7 son dönemde çok ufak bir kıpırdanma ile (%0.07) yükselişini sürdürmeye devam ederken Windows 8.1 işletim sistemi de pazar payını yaklaşık %0.5 yükselterek %10.5 seviyelerine ulaşmış durumda (Statcounter'a göre %14.78).

Windows XP'nin ise yayınlanan raporda %11.99 pazar payını son dönemde %12.23'e yükselttiği görülüyor. Statcounter'da bu yükselişi 18.93'den 19.15'e yükseldiğini göstererek doğruluyor. Bu durumda Windows XP'nin hala kendisinden sonra çıkan Windows Vista ve Windows 8 işletim sistemlerinden yaklaşık 2 kat daha fazla kullanıldığı sonucu çıkıyor. Kullanıcıların hala vazgeçemediği Windows Xp'nin daha ne kadar süre kullanılacağı ise merak konusu.

*Statcounter ve Netmarketshare istatistikleri arasında araştırmaya katılan cihaz sayısı,farklılığı gibi etkenler sonucu pazar payları farklı sonuçlar verebilir. Ancak tüm araştırmalar Windows Xp'nin yeniden yükselişe geçtiğini doğruluyor. Ayrıca bu işletim sistemlerini kullanan cihazların milyonlarca olması da grafiklerdeki değişimin çok ufak sayılarda olmasına sebep oluyor.

Donanimhaber

2. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    az gelişmiş ülkelerin geriden gelip internettle yeni yeni tanışıp yaygınlaşmasıyla, zamanında kayıt dışı olan, internet olmaması nedeniyle istatiklerin dışında kalan xp kullanıcıları sisteme yavaş yavaş dahil oluyor da olabilir.

3. deatmania

Beğenilen Mesajları:
    122
    Geçenlerde bir araştırma yapıldı ve dünyanın üçte ikisinin henüz internet ile tanışmadıkları ortaya çıktı. Ne kadar doğru bilemem ama o kesim internetle tanışmaya başlarsa eski sistemlerin payı daha da artar.

4. finix

finix Asistan

Beğenilen Mesajları:
    79
    Yavaş sallayın. İlk çıktığı günlerde Vista'dan beter boykot yemişti çok fazla donanım istiyor diye. :p

5. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    Google ve apple gibi şirketler uydudan internet (üücretsiz) vermeyi düşünüyorlar. Yakın gelecekte olabilir :D

Ek olarak bazı yerlerde internet elektrik su doğalgaz gibi devletin sorumluluğunda olmuş. Bu da güzel :D

Tamamen konudan alakasız bilgi kırıntıları :D

6. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Ben nedense hiç öyle bir boykot hatırlamıyorum, microsoftun belkide en hızlı kabullenilip geçiş yapılan işletim sistemiydi, peynik ekmek gibi sattıydı ilk çıktığında xp, download rekorları kırdı :) Sistem gereksini mi de çok yüksek değildi, ilk çıktığında pentium 1 mmx 233mhz , 256mb ramli ilk bilgisayarımda bile kurup çalıştırıp oyunlar oynamıştım, o derece yani.

7. finix

finix Asistan

Beğenilen Mesajları:
    79
    Benim hatırladığım pek öyle değildi. Daha millet MS-Dos'tan başını kaldırmadığı için XP'yi çok hantal ve ağır bulmuştu. Oyuncuların bir kısmı "Kesinlikle Windows 98'den Windows XP'ye geçmeyeceğiz!" falan demişti, serverlarda Windows 2000 yeterli görüldüğü için Microsoft kara kara düşünüyordu uğraştık falan tamam ama ne halt edeceğiz diye. İnsanları Windows XP'ye ısındırmak için Microsoft uzun bir süre işletim sistemi çıkarmadı, Windows XP üzerinde çabaladı. Daha sonra adam akıllı donanımlar piyasaya çıkınca Windows XP'nin ne nimet olduğunu millet anladı. Bu arada 256 MB ram o dönem için gayet iyi gibi. Ben 64MB Rame talim ediyordum.

Edit: Windows XP değilde Windows 95 harbiden peynir ekmek gibi satmıştı ama. Onu unutmam.

Son düzenleme: 7 Mart 2015
  8. mstfanar

mstfanar Editör Yetkili Kişi Editör

Beğenilen Mesajları:
    559
    Deme bunu ya şimdi. :p

Şaka bir yana ben bunu arkadaşlara söyleyince bana deli muamelesi yapıyorlar. Kimse inanmıyor dünyanın üçte ikisini geçelim, yarısının bile internet ile tanışmadığına.

finix bunu beğendi.
  9. deatmania

Beğenilen Mesajları:
    122
    Hatta Facebook bu konuda çalışma yapıyor. İnternet ile tanışmamış kişilere odaklı, tüm dünyaya bedava internet sağlamak için uğraşıyorlar.

İnternet sitesi bile vardı ama hatırlayamadım şimdi. :)

10. finix

finix Asistan

Beğenilen Mesajları:
    79
    Oğlum o üçte iki mutlu insanlardan oluşuyor. İnternet girdi mutsuzluğun, kasıntılığın dibini buldu millet.

11. murat

murat Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    616
    Tanışsa ne olacak yaa o adamların derdi internet değilki. Birilerinin zulmü altında ekmek su derdindeki insanlar internetle tanışsa ne olur tanışmasa ne olur. O internetle tanışmayan insanlar hayatta kalma mücadelesi veren insanlar.

12. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Adamlar interneti değil kapitalizmi götürmek istiyor o az gelişmiş ülkelere :) Kendi mallarını ürünleri satıp para kazanabilecekleri, sömürebilecekleri yeni pazar derdindeler.

murat, Empatik ve finix bunu beğendi.
  13. mstfanar

mstfanar Editör Yetkili Kişi Editör

Beğenilen Mesajları:
    559
    Facebook'tan Internet.org
    :D

Sayfayı Paylaş