Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Vory V Zakone

Konu, 'Konu Dışı' kısmında arsenik tarafından paylaşıldı.

 1. arsenik

  arsenik Profesör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.546
  Beğenilen Mesajları:
  465
  Rusya’nın uçsuz bucaksız topraklarında suçlular ve haydutlar çok daha öncesinden beri faaliyet gösterse de, silahlı çeteler ekim devriminin kargaşa ortamında hızla çoğalarak toplum içinde önemli bir etkene dönüştüler. Bu durum “voroskoy mir” yani “hırsızların(suçluların) dünyası” olarak bilinir oldu.

  Sovyetler birliği tekrar düzeni sağlayınca, nkvd, narodnyy komissariat vnutrennikh del, neredeyse tüm yeraltı suç örgütlerini yok etti. Bununla birlikte, stalin’in esir kamplarında yeni bir sistem doğdu: Vory V Zakone.

  Vory V Zakone; esir kamplarında karşılıklı arka çıkma-kollama örgütü olarak şekillenir. suç ideolojisini desteklemek ile emek gücü ve her tür siyasi aktivitenin reddi için çeşitli yükümlülükleri de içeren “suç hayatının kurallarına tümden itaat etme kanunu”na and içmeyi ve kollektif bir sorumluluk sistemini benimser. Örnek olarak bir vor, esir kampına atılmak gibi bir şanssızlığa uğrarsa, kanun “kendi hapishanende çalışmayacaksın” buyurduğu için, herhangi bir işte çalışmayı reddedecektir. Örgüt aynı zamanda “hırsızların gelenek ve onuru kanunu” çerçevesinde kendi mahkemelerini de oluşturur. Sovyetler birliği’nin dağılmasıyla birlikte vory, rus suç dünyasında başrolü üstlenerek rus mafyasının yöneticisi konumuna gelir.

  Vory V Zakone’a kabul ediliş genelde vücuda yapılan büyük dövmeler ile belirtilir. dövmeler aynı zamanda kayda değer suç başarıları ile kazanılan rütbelerin de göstergesidir. İşbirlikçilerin ve hainlerin vücuduna diğer vor'lar tarafından, o kişiyi mimleyen ve genelde küfür ve eşcinsellik mesajlarını da içeren dövmeler yapılır.

  Vory ünvanı, sadece bir başka vory tarafından verilebilir ve kabul edilebilmek için kayda değer liderlik becerileri ile zeka ve karizma gibi kişisel özelliklerin ispat edilmesi gerekir. Vor kanununun çiğnenmesinin bedeli çoğunlukla sakat bırakılmak ya da ölümdür.

  Vory yasasına göre bir vor:

  - Tüm aile ve yakınlarını reddetmelidir

  - Asla kendisine bir aile kurmamalıdır. fakat bu madde, vor’un bir sevgiliye sahip olmasını engellemez.

  - Asla, hangi şartta olursa olsun, beraberinde hangi zorlukları getirirse getirsin çalışmamalı;
  suç yoluyla edindikleri ile hayatta kalmalıdır.

  - Diğer vor’lara maddi manevi destek verip yardım ederek vor komunitesine faydalı olmalıdır.

  - Diğer yoldaşların yaşadıkları, toplandıkları, saklandıkları yerleri bir sır olarak tutmalıdır.

  - Kaçınılmaz durumlarda, örneğin soruşturma altındayken, başka bir vor’un suçunu üzerine almalı; böylece diğer vor’a zaman kazandırmalıdır.

  - Kendisiyle başka bir vor arasında, yada diğer vor'lar arasında yaşanan anlaşmazlıkların çözülmesi için soruşturma meclisi talep edebilmeli; gerekli görüldüğünde bu tarz soruşturmalara şahsen katılmalıdır.

  - Meclise karşı koyan vor’un cezasını infaz etmeli, meclisce suçlu bulunan vor’un infaz edilmesi kararına karşı koymamalıdır.

  - Vor jargonu fenya’ya hakim olmalıdır.

  - Kayıplarını kapatamayacağı durumlarda asla kumar oynamamalıdır.

  - Yeni başlayan gençlere zanaati öğretmelidir.

  - Mümkünse farklı rütbe ve kesimlerden muhbirlere sahip olmalıdır.

  - Alkol alırken asla mantıklı düşünme becerisini kaybetmemelidir.

  - Kamu otoritelerine bulaşmamalı, kamusal aktivitelere yada herhangi bir organizasyona katılmamalıdır.

  - Kamu otoritesinin elinden silah almamalı, orduya hizmet etmemelidir.

  - Diğer vor’lara verdiği sözleri mutlaka yerine getirmelidir.

  İlgili film: Eastern Promises (Şark vaatleri)

  Kaynak: Ekşisözlük - Vikipedi
   
 2. Alnair Alsad

  Alnair Alsad Dekan

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajları:
  878
  Ne yasaymış arkadaş! :D
   
  arsenik bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş