Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Tdk'nın Ettiği

Konu, 'Türkiye Gündemi' kısmında Platon tarafından paylaşıldı.

1. Platon

Platon Misafir

Beğenilen Mesajları:
    27
    Yine yabancı bir kültürde ortaya çıkan bir olgu, hızla bizim kültürümüze entegre edildi. Edilgenlik kullanıyorum ama biz de dünden hazırmışız ki her zaman olduğu gibi mantığını, doğruluğunu sorgulamadan hemen benimsedik. "Selfie" olayından bahsediyorum.

Efenim, kameraya sahip herhangi bir aletin objektifini kendinize çeviriyorsunuz ve kendi resminizi kendiniz çekiyorsunuz. Gavurlar bu harekete "Selfie" diyor. Aynı isimle bu çılgınlık (!) bize de bulaşıyor. Gençler arasında popüler falan demeyin, etrafımda, kıllı börtlü koca koca adamlar bile yapıyorlar bunu. "E madem böyle bir şey var, buna Türkçe isim koymak şart oldu." diyen TDK, sıvıyor kolları. İşte saçmalık bu noktada başlıyor.

"TDK zaten saçmalıyor." demeyin. O "çok oturgaçlı götürgeç"ler, "tavuksal fırlangaç"lar falan hepsi hikaye. Bunlar, kurumun Türkçeyi koruma çalışmalarına balta vurmak isteyen bazı iş güzarlar işi. Açıklama için şuraya bakabilirsiniz.

Saçmalık diyorduk. "Selfie" kelimesinin karşılığı için "Özçekim" kelimesini atamasından bahsetmiyorum. Bu kelimeye karşılık bulmak için halka başvurmasından bahsediyorum.

Arkadaş, sen koskoca Türk Dil Kurumusun. Bünyende onlarca profesör var. Bu işin uzmanları var. Bu senin görevin. O kadar uzman kişi bir araya gelip, kıytırık bir olgu için isim bulamıyorsanız, kapatın o kurumu. Yetkilerinizi istatistik kurumuna devredin. Onlar sorsun halka, açsın bir anket, belirlesin, olsun bitsin. Sen bu ciddi işi halka bırakırsan, özellikle gençler arasında popülerleşmiş bir olgu için öneri istersen, "Seyfi" ya da "Çeklaçek" gibi dalgaya müsait, işin ciddiyetine zeval getirecek önerileri, karşılık diye kabul eder, sonra "Vay efenim itibarımızı yerle yeksan etmeye çalışıyorlar" diye ağlar durursun. Bu saatten sonra kim seni ciddiye alır ki?

"Özçekim" konusuna da gelelim. Sen "telephone" kelimesini "telefon" diye çevirmişsin. "Television" a "televizyon" diye kabul etmişsin. Bunun da e sini at "Selfi" olarak kabul et. Niye abartıyorsun. "Biz de burdayız, bizi de görün gençler, aloooo" demek için mi bu kadar tantana. Ha sen illa dilin önemine dikkat çekmek istiyorsan aynen bugün yaptığın gibi sosyal medyaya sızıp, akıl dolu işler yapacaksın. Bak, Gülşen adlı popçuya verdin ayarı, az daha iteklersen fenomen olup, fenomen kelimesi yerine Tükçe bir karşılık bulup çok rahat kullandırtısın. Ama "Özçekim" i bu yolla kimseye kullandırtamazsın.

Velhasıl, adamı hasta etmeyin. Bazı şeyleri halka bırakırsan, nerde çokluk, orda b.kluk olur. Kurumun hakkını verin. Öptüm babay...

friendly, mstfanar ve CyberShot bunu beğendi.
  2. mstfanar

mstfanar Editör Yetkili Kişi Editör

Beğenilen Mesajları:
    559
    Klasik TDK işte.

3. friendly

friendly Süper Moderatör Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    1.421
    Yaşadığınız Şehir:
    İstanbul
    "Çeklaçek" iyiymiş :hrkbuya: