Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

"Türkiyede işçiler köleleştiriliyor"

Konu, 'Türkiye Gündemi' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

 1. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Faruk Çelik’ten flaş açıklamalar!

  "İnsanları köleleştirerek bir uygulama içine girerseniz bu anlayış ister istemez güvenliği ikinci derecede bırakmaktadır"
  [​IMG]

  Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, İstanbul’da yaşanan asansör faciası ile ilgili çarpıcı açıklamalarda bulundu. Çelik “Maliyet zorlaması var. Siz işi daha ucuza yaptırmak için insanları köleleştirerek bir uygulama içine girerseniz bu anlayış ister istemez güvenliği ikinci derecede bırakmaktadır” dedi.

  İşte Bakan Çelik’in açıklamalarından çarpıcı bölümler;

  “İş Sağlığı ve Güvenliği Sözleşmesi yapma zorunluluğu bulunan 680 bin tehlikeli ve çok tehlikeli iş yerlerinden 180 bini sözleşme yapmış, 500 bini henüz sözleşme yapmamış. Nereler bunlar, tehlikeli ve çok tehlikeli işyerleri?”

  “Bir yer, eğer tümden anahtar teslim, bir başkasına inşa için verilmişse sorumlu olan anahtar teslim o işi alandır. Yer sahibinin, arsa sahibinin burada bir kusuru söz konusu değil. Binayı TOKİ yapıyorsa sorumluluk TOKİ’nindir, orada bulundurması gereken teknik tüm elemanları orada bulundurmak durumunda, o sorumluluktan TOKİ kaçamaz ama eğer siz bunu anahtar teslim bir başkasına, arsa sahibi olarak vermişseniz, o sorumluluk onu alan ve yapan firmadadır.”

  [​IMG]


  ÖNCE CAN MI MAL MI?

  “Bizzat asansörden sorumlu olan insanlar, yetkililer var. Bizzat inşaatın teknik inşasından sorumlu görevliler var ve bunların ortasında bu olay meydana geliyor. Burada, şunu sormamız gerekiyor, önce can mı mal mı? Türkiye, bu kararı vermek durumundadır. Çağdaş ülke olacaksak ‘can mı mal mı’ noktasındaki kararımızı netleştirmemiz gerekiyor.”

  NEDEN OLUYOR BU İŞLER?

  “Neden oluyor bu işler? Çok açık ve net bunu görüyoruz, üretim zorlaması var. Bunun yanında maliyet zorlaması var. Siz işi daha ucuza yaptırmak için taşeronluk sistemini acımasız bir şekilde kullanarak, insanları, çalışanları adeta köleleştirerek bir uygulama içerisine girerseniz, burada maliyetin getirdiği baskılardan dolayı, çok kazanma hırsıyla bütünleşen bu anlayış, ister istemez güvenliği ikinci derecede bırakmaktadır.”

  [​IMG]
  SOMA’DAKİ MÜFETTİŞ SORUŞTURMASI HAKKINDA

  “Müfettişlerin idari olarak orada bir kusuru varsa bunlar zaten soruşturuluyor. Ama geriye dönük 2009 yılına kadar teftiş yapan tüm müfettişlerin soruşturulmasıyla ilgili izin isteniyor. 2009, 2010, 2011 yılında kaza olmamış ki o müfettişlere madalya takmamız gerekiyor o zaman. Onlarla ilgili neden soruşturma yapıyoruz? Burada bir adres sıkıntısı var.”

  Faruk Çelik'ten flaş açıklamalar! - Sözcü Gazetesi


  *************************

  Ben söyleyince kızıyorsunuz, bir itirafname daha. Ama gel gör ki bu çok başarılı bulunan bakan tüm bunları bilmesine rağmen niye hiçbirşey yapmıyor, mani olamıyor, rant lobisine yenik düşüyor yada umursamıyor. İşte bizleri yönetenlerin bizlere verdiği değer bu, bu halk düşmanı sermaye yandaşlarına daha ne kadar tahammül edeceksiniz? Hergün bir iş cinayeti haberi ile uyanıyoruz, değişen birşey olmuyor ama bakan istifa etmeyi aklının ucundan dahi geçirmiyor. Geçen gün yine paylaştım en ufak bir kazada dahi dünyanın gelişmiş medeniyetlerinde yöneticiler bakanlar başbakanlar sorumluluk üstlenip istifayı basıyorlar.
   

Sayfayı Paylaş