Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Sony'nin eski fabrikası çiftlik oldu

Konu, 'Dünya Gündemi' kısmında CyberShot tarafından paylaşıldı.

 1. CyberShot

  CyberShot Asistan

  Kayıt:
  18 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  278
  Beğenilen Mesajları:
  422
  Sony'nin eski fabrikası çiftlik oldu

  [​IMG]

  Japon bir bilim insanı, Sony'nin yarı iletken fabrikasını dünyanın en büyük kapalı çiftliklerinden birine dönüştürdü.

  Bitki fizyoloğu Şigeharu Şimamura, Sony'nin eski bir yarı iletken fabrikasını marul çiftliğine dönüştürdü. Japonya'da Temmuz ayında açılan ve bitkilerin LED aydınlatma ile yetiştirildiği çiftlik, kıtlık, doğal afet ve tahıl ürünlerini etkileyen hastalıkların önüne geçmek için en iyi yöntem olarak kabul ediliyor.

  Şimamura, bir futbol sahasının yarısını kaplayacak büyüklükteki çiftliğinde her gün 10 bin marul üretiyor. Her biri 15 katlı toplam 18 tarım rafının yer aldığı çiftlikte, 17 bin 500 LED ışık kullanılıyor.

  Şimamura, 'bitki yetiştirmeyi donanımla bir araya getirmek istediğini' belirterek, oluşturdukları ortamda bitkiler için daha fazla gün ve gece ayarı yaptıklarını, ayrıca aydınlatmayı ve ortamdaki şartları kontrol ederek en iyi fotosentez düzenini sağladıklarını söyledi.

  LED aydınlatma, ısı ve nemi kontrol edebilen Japon araştırmacılar, marulları doğal ortamda verilen su miktarının sadece yüzde 1'iyle büyütüyor. Şimamura, marulların kontrollü ortamda doğal ortamdakinden 2.5 kat daha hızlı geliştiklerini belirtti.

  Japonya, Mart 2011'de yaşanan yıkıcı depremin ardından en fazla zarar gören yer olan Miyagi bölgesinde LED çiftlikler kurmayı planlıyor. Şimamura, 'yakın zamanda gerçek tarım sanayileşmesine başlayacaklarını' söyledi.

  Sony'nin eski fabrikası çiftlik oldu - Bilim Haberleri - Haber 7

  LT22i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 2. arsenik

  arsenik Profesör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.546
  Beğenilen Mesajları:
  465
  ..."marulları doğal ortamda verilen su miktarının sadece yüzde 1'iyle büyütüyor"...

  Fizyoloğun adı da iyimiş. :p
   

Sayfayı Paylaş