Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Sony akıllı lense odaklandı

Konu, 'Dünya Gündemi' kısmında murat tarafından paylaşıldı.

 1. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  lens.jpg

  Giyilebilir teknolojiler artık hayatımızın her alanında karşımıza çıkacak gibi görünüyor. Japon teknoloji devi Sony bu alanda yaptığı yatırımla video kaydeden akıllı lens üretmeyi planlıyor.

  Teknolojinin sıra dışı tarafı her geçen gün kendini göstermeye devam ediyor. Yeni gelişmelerle bir zamanlar hayâli dahi zor olan onlarca ürün hayatımızın bir parçası oldu. Sony'nin aldığı patent sayesinde de kontakt lensler artık görüşü düzeltmenin ve estetik kaygıların ötesine geçebilir. Tek bir göz kırpmayla video kaydedebilen ya da bir videoyu yeniden oynatabilen bir patent mevzubahis. Ayakkabılar, saatler, takılar ve gözlüklerden sonra giyilebir akıllı teknoloji ürünlerine lensler de eklenecek gibi. Kullanıcılar akıllı kontakt lensleri göz kırpma hareketiyle kontrol edebilecek. Lens sayesinde kayıt alınabileceği gibi ürünün dahili hafızası önceden kaydedilmiş materyalleri yönetmeyi de mümkün hâle getiriyor.

  GÖRÜNTÜLEME NASIL SAĞLANIYOR?

  Akıllı kontakt lensler, video ve resimlerin gösterilmesinde elektroışımalı bir teknoloji kullanıyor. Dahili video kayıt ünitesi bir tarafa kullanıcıya yakınlaştırma, otomatik odaklama ve hatta netlik ayarı yapmaya da imkân verilmiş. Ayrıca, poz ve açıklık ayarları seçeneği mevcut. Baş kısmındaki hareketi algılayıp görüntüyü stabilize etmek için jiroskop kullanılıyor ve böylelikle kayıt kendi kendini doğru bir yörüngede ayarlayabiliyor.
   

Sayfayı Paylaş