Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

SİZ DE İYİ MİSİNİZ ?

Konu, 'Beğenilen Köşe Yazıları' kısmında Balder tarafından paylaşıldı.

1. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    @evowinds Yanlışın var hocam, kapitalizm bu, aksina sana satmak için can atıyor, yeterki parayı bastır. İran nükleer enerji santrali bile yaptı, yine aynı şekilde türk sanayisi, mısır ekonomisi, birleşik arap emirliklerine bak, sen kablo ithal edemiyor diyorsun, sokaklarda ferrari lamborgini porche vs dışında araç yok.

Senin o teknolojiye sahip olmanı istemiyorlardır o ayrı ama roket bilimi değil 2 kablo ampul yapmak. Bknz çin, onun bunun taşeronuydu, köle gibi çalıştırılıyorlardı, şimdi o teknolojiyi kendilerine kopyaladılar, ekonomileri devasa boyutlara ulaştı.

Yapılmayacak şeyler değil bunlar. Bi yerden başlamak gerek.

2. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    araba üretebiliyor muyuz? hayır. ben teknoloji üreten bir yerde çalışıyorum. öyle dediğin gibi kritik parçaları satmıyorlar bulamıyorsun. kara borsa denilen yerlerden alabilirsen ancak. roket mi yapacaksın, askeri amaçlı mı kullanacaksın diye soruyorlar o sattıkları dandik ürünleri. sen de teknoloji geliştirmekten bahsediyorsun. reverse engineering yapacak kapasitemiz ve alt yapımız yok kaldı ki o bilince sahip insanlar da yok. çin kendi uçağını kopyalayıp motorunu geliştirip yapıyor. boğazlarımızdan varyagı geçirdiler neymiş eğelence gemisi yapacaklarmış geçen sene öğrendik ki kopyalayıp kendi uçak gemilerini yapmışlar...

3. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Yine yanlışın var, bende teknolıji üreten bir yerde çalışıyorum, mühendisim, birçok arkadaşım da aynı şekilde. Roketsanda, tai de, aselsanda, tubitak çalışanlar da var aralarında.

Türkiye taa 1960larda araba, 1920lerde uçak yapmıştır.
    Şimdi ise türkiye kendi roketini de yapabiliyor.

Bu motor teknolojisi öyle cocacolaının sihirli formülü değil, git bi mühendislik fakültesine, tüm prensipleri inciği cinciği anlatılıyor, yapmak için göktaşı parcacığına, uranyuma fln da ihtiyacın yok, az arge yapsan kendi motorunu çok rahat üretebilirsin ki git sanayiye tamirci motorun içini, çalışma prensibini avucunun içi gibi bilir. Ayrıca türkiyede motor üretiliyor ufak çaplı girişimciler tarafından, üretilmiyor da değil, sadece üzerine arge yapılmalı, daha verilmi ve stabil çalışması sağlanmalı. adamlar sonuçta 100 yıldır motor üretiyorken, onların kalitesini yakalamak 1 günde olmaz.

Türkiyenin araba yapamamasının yada yapmamasının sebebi işin içinde kar olmaması, sadece türk pazarına satılacak bir araba o yatırımın karşılığını vermez, tüm dünyaya satman, seri üretime geçip maliyetleri düşürmek gerekir ki, o işin altına girmek isteyen yok. Hadi motor yapmadın diyelim, yahu araba yapacak olsan kapında kuyruk olurlar sana motorunu biz satalım diye.

Reverse engineering yapacak kapasitemiz de var, yetmiyorsa bile o altyapıyı edineceksin. Dünyanın her yanında çok büyük firmalarda çalışan türkler var, hepsi orda hertürlü teknolojiyi kaptılar. Zamanında cumhuriyet döneminde sanayi hamleside aynı bu şekilde yapıldıydı, yoksa doğru düzgün fabrikası olmayan tarım toplumundan bugunlere nasıl geldik. Parlak öğrenciler, devlet bursuyla yurtdışında üst düzey eğitim aldırıldı ve geri geldiklerinde bize teknoloji sanayi getirdiler.

Çinlerin amacının o gemiyi savaş gemisi yapmak olduğu cümle alem tarafından zaten biliniyordu, göz yumuldu, boğazlardan geçilmesi için de bir mazeret uydurulması gerekiyordu öyle dendi. Hatta bizle pazarlık yaptı adamlar, karşılığında 1 milyon çinli turist sözü verdiler, sonuç 0 :) 1 milyon ceptelefonu gönderdiler karşılığında.

4. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    O dedigin kurumlardan birinde calisiyorum zaten ;)

5. YOLCu

YOLCu Asistan

Beğenilen Mesajları:
    150

bana "bozuk saat günde iki kez doğruyu gösterir" sözünü hatırlattın tambjk! :D

friendly bunu beğendi.
  6. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Aynen hocam ama senin saatin ayarı öyle bozuk ki, keşke günde 2 kere gösterse, ayları yıllar sürüyor seninkisi, en son ne zmn dediğime katılmıştın hatırlamıyorum bile :)

7. YOLCu

YOLCu Asistan

Beğenilen Mesajları:
    150
    e tabi, kendini pusula zannedersen hakkımda düşündüklerine şaşmamak lazım! :)

friendly bunu beğendi.
  8. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Kargayı klavuz edinceğime kendimin pusulası olurum :)

Sayfayı Paylaş