Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Ruhani hükümetine 'laiklik' uyarısı

Konu, 'Dünya Gündemi' kısmında Ahbârî tarafından paylaşıldı.

 1. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  [​IMG]

  İran Yargı Gücü Başkanı Ayetullah Amuli Laricani, laik ideolojiye sahip kişilerin ülke yönetiminde önemli görevlere getirilmemesi gerektiğini söyledi.

  Hükümet yetkililerinden anayasa ve rejimin ana çizgisini kabul etmeyen kişileri yöneticilik görevlerine getirmemelerini talep eden Laricani, buna neden olarak İran Anayasası'nın ikinci ilkesini gösterdi.

  İran Anayasası'nın, İran İslam Cumhuriyeti'ni "tek bir yaratıcıya imanı ve onun emirleri karşısında teslimiyeti esas alan bir rejim" olarak tanımlayan ikinci ilkesini hatırlatan Laricani, "Bu ifade laikliğin İran İslam Cumhuriyeti'nde kabulü olmadığı anlamına gelir" dedi.

  Anayasaya inanç ve bağlılığın gerekliliği göz önüne alındığında İran rejiminde laikliğin kabul edilemeyeceğini savunan Yargı Başkanı Laricani, "Ülke yönetimi için salt beşeri nizamın yeterli olabileceği inancı anayasanın ikinci ilkesinin reddidir. Anayasanın bu ilkesini kabul etmedikleri için laiklere yönetici görevlerinde yer verilmemelidir" diye konuştu.

  Yargı Başkanı Laricani'nin açıklaması, meclisteki aşırı muhafazakar kanadın Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'ye yönelttiği "kabinesinde laik görüşe sahip ve ülkenin dini rejimini benimsemeyen isimlere yer verdiği" eleştirisini yeniden gündeme getirdi. İran basını bu açıklamayı cumhurbaşkanına uyarı olarak değerlendirdi. Laricani'nin açıklamasından birkaç gün önce, muhafazakar milletvekilleri, 2009 seçimlerinden sonraki protesto gösterilerine destek veren isimleri bakanlığında önemli görevlere atadığı gerekçesiyle Bilim, Araştırma ve Teknoloji Bakanı Rıza Ferecidana hakkında güvensizlik önergesi vererek bakanı görevinden azletmişti.

  Kaynak


  Adamlarda biliyor ki laiklik artık dinsizlik gibi algılanıyor. Örnek: TC
   
 2. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Laikliği dinsizlik olarak algılayan zihinlerin yobazitesi de önemli tabi.

  İran islam devletinin cumhurbaşkanın, demokratik laik bir hukuk devleti olan Türkiye cumhuriyeti cumhurbaşkanından daha laik bir profil çizmesi de cabası.
   
 3. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  yobazite mi :D ironiye bakın ki laiklik bizim cumhuriyet tarihinde nasıl yanlış anlaşılıp kullanıldı ise yobaz kelimesi de aynı şekilde kullanıldı. ben de sana çok rahat yobaz diyebilirim. etimoloji yapmaya gerek yok tabi.

  adamlar dışarıya karşı ılımlı tavır alabilir. ama iran her daim köklü bir geleneğe ve ideolojiye sahip olmuş bir devlet. profil çizmesi ayrı, uygulaması ayrı. ruhani dese ki, efendiler burası artık hoca memleketi değil, humeyni adı bu ülkede geçmeyecek, ayetullahlar sınır dışı dese , derim ki bizdeki laiklik gibi diye. ama böyle bir uygulama yok ve olamaz.
   
 4. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Tdk sözlük anlamıyla kullanmıştım :)

  Bahsettiğim laik'liğe karşı kişisel yaklaşım ve bakış açıları. Yoksa irandaki molla rejim aleyhine yada onaylamadıkları bir konuda çalışmak elbette mümkün olmayacaktır, hemen indirirler aşağıya.
   

Sayfayı Paylaş