Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Pardus 2013 Çağrı Merkezi 444 5 773 (PRD)

Konu, 'Linux İşletim Sistemleri' kısmında evowinds tarafından paylaşıldı.

1. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    Pardus'un yayınlanan kurumsal sürümü ile birlikte bir danışma hattı kurulmuştur. Son kullanıcı ve kurumlara bu merkez vasıtasıyla hizmet verilmeye başlanmıştır. Danışma hattı, aşağıdaki hedeflere yönelik çalışmalar yürütmektedir:

[​IMG] Pardus kullanıcılarının ihtiyaçlarını ve beklentileri anlamak,

[​IMG] Kullanıcılardan geri besleme alabilmek,

[​IMG] Kullanıcılarla Pardus arasında sadakat/güven bağı kurabilmek,

[​IMG] Yapılacak Ar-Ge çalışmalarına ve diğer geliştirmelere yön verebilmek,

[​IMG] Kullanıcı memnuniyetini artırmak.

Danışma hattı, mesai zamanları arasında hizmet üretmektedir. İlk karşılamada problem çözülmez ise problem daha uzman personele iletilmektedir. Ayrıca, karşılaşılan problemler ve çözümleri portal üzerinden yayınlanarak/güncellenerek problem ağacı ve çözüm veri tabanı oluşturulmaktadır.

İletişim - Pardus

2. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Pc ye linux de kurayım diyorum.

-windows 7 ile beraber çalışabilecek(sanal makine olmadan, boot esnasında seçerek girebileceğim)
    -linux deneyiminini en üst düzeyde yaşatacak
    -beni angarya işler ile fazla yormayacak
    -stabil olacak, hdmi ile tv ye bağladığımda yada steam ile bağımsız oyunları açmak istediğimde bin dereden su getirtmeyecek :)
    vs vs

Önerilerin nedir @evowinds , hangi sürümün ne gibi avantajları dezavantajları olur, farkları nelerdir?

3. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    Linux Mint kurmanı tavsiye ederim. Teknik destek bakımından sorun yaşamazsın. Bir çok masaüstüne de destek veriyor, istediğini kurup deneyebilirsin.
    Ubuntu klonu ve debian sistemine sahip olduğu için program ve paket hatta güncelleme konusunda sorun yaşamazsın.
    Ama önce sanal makinada bir kurup test sürüşü yapmanı tavsiye ederim. Sorunların olursa yardımcı olmaya çalışırız.

4. Ahbârî

Ahbârî Dekan Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    834
    @evowinds abi, kurulumla vs ilgili var mıdır bakabileceğimiz bir yerler? bende deneyeyim diyorum.

5. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
  6. Ahbârî

Ahbârî Dekan Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    834
    konu biraz bilgi istiyor ya hayırlısı. sanala sistem kurmayı baştan bi okumam lazım. daha sonra denerim inşallah. :harika: sağolasın abi.

7. mstfanar

mstfanar Editör Yetkili Kişi Editör

Beğenilen Mesajları:
    559
    Kurmak sorun değil, sonradan silmek istersen sorun. :) Dikkatli silmezsen arada Windows da uçuyor.

8. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Bu mintin birçok farklı versiyonu var.

Linux Mint 17 Qiana
    Linux Mint Debian

32biti, 64biti vs vs

9. mstfanar

mstfanar Editör Yetkili Kişi Editör

Beğenilen Mesajları:
    559
    Onlar sürüm farkı sanırım. Bir de cinnamon, mate, kde, xfce gibi masaüstü sürümleri var. Örneğin windowsun masaüstünü explorer.exe yönetirken bunlarda adlarını verdiğim farklı sürümler var sanırım.
    Ben yüklerken cinnamon sürümünü yüklüyordum. 32-64 bit olayına gelecek olursak ise, aynı windows gibi.

Masaüstü sürümlerinin birbirinden farklarını tam bilmiyorum ama ben cinnamon yüklemiştim.

10. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    Linux Mint 17 Qiana tavsiyemdir. Kendisi LTS (uzun süreli desktekli) bir sürüm olup 2019 yılına kadar güncelleme alacaktır.
    LMDE doğrudan Debian tabanını kullanır, yeni başlayanlar için tavsiye etmem. Linux Mint Cinnamon 32 veya 64 bit sürümü kullanabilirsiniz.
    Diğer masaüstü ortamlarına da paketleri yükleyerek rahatça geçiş yapabilirsiniz. KDE, MATE (GNOME 2), XFCE, vs. Daha sonra dilediğiniz masaüstü ortamını tercih eder kullanırsınız.
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 15 Eylül 2014 ---
    KDE => Windows deneyimini en üst seviyede yaşatan bir DE dir.
    MATE=> OS X benzeridir
    XFCE => MATE nin light versiyonudur, RAM kullanımı ve hız bakımından optimize edilmiştir.
    Resimlerine bakarak veya test sürüşü yaparak karar verin.

Sayfayı Paylaş