Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Muammer Güler, 5 bin TL’ye çalışan kızının 915 bin TL’lik hesabını açıklamakta zorlandı

Konu, 'Türkiye Gündemi' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

 1. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  17 Aralık yolsuzluk soruşturmasında İranlı Azeri işadamı Rıza Sarraf’tan rüşvet almakla suçlanan eski İçişleri bakanı Muammer Güler, ailesinin malvarlığını açıklamakta zorlandı. Güler’in TBMM Soruşturma Komisyonu’nda verdiği ifadeye, THY’de 5 bin TL maaşla çalıştığını söylediği kızının banka hesabındaki 915 bin TL ve oğlunun evinden çıkan para sayma makinalarıyla ilgili ‘izahat‘ları damga vurdu.

  Aile mal varlığı şüphe dolu
  Cumhuriyet’ten Emine Kaplan’ın haberine göre, Güler’in komisyonda sorulara verdiği cevaplar şöyle:

  [​IMG]

  * Komisyon, Barış Güler’in evinde bulunan para sayma makinesi ve paraları sordu. Güler’in buna cevabı, “Arama sırasında oğlumun ikametgahında tespit edilen paranın (1 milyon 650 bin lira) kaynağını gösteren 15 Kasım 2013 tarihli ev satış protokolü oğlum gözaltındayken soruşturma makamlarına teslim edilmiştir. O ev 2006’da 40 taksitle 250 bin liraya alındı. İpotek olduğu için tapu işlemleri yapılamadı.”

  Satışın neden noterden olmadığıyla ilgili Güler, “Onu satın alan kişinin düşünmesi lazım, yani bir tapu devri yapılmadığı için bu yola gidilmiş. Hayatta itimat diye birşey var, şimdi siz her itimat ettiğiniz kişiden de böylesine birşey bekleyebiliyor musunuz? Onun için de bunun hayatın akışına o kadar da anormal gelmediğini söylemek istedim” dedi.

  Kızının hesabında 915 bin TL
  * Komisyon Başkanı Hakkı Köylü, Güler’e aile mal varlığı beyanında neden Halk Bankası’ndaki 233 bin liralık hesabın yer almadığını sordu. Güler, böyle bir hesaptan haberi olmadığını belirterek “Belki oğlum tarafından açılmıştır” dedi.

  * Komisyon, Güler’in THY’de 5 bin TL maaşla çalıştığını söylediği kızının nasıl banka hesabında 915 bin TL ve İstanbul’da biri 34 bin diğeri 270 bin TL’lik mal varlığının olduğunu sordu. Güler, evlerle ilgili “O daireler özel idareden vakıf aracılığıyla bir tanesi 75 bin lira benim tarafımdan, bir tanesi de 40 bin lira yatırılmak suretiyle alınan dairelerdir” dedi.

  Ancak Köylü, dairelerden birisinin 270 bin liraya alındığını anımsattı. Güler bunun üzerine, “O şeyleri. 75 lira yatırıldığına göre o kooperatifin 75 bin liralık parasıyla herhalde 270 bin liralık daire yapılabilir” dedi.

  * Barış Güler’in 700 bin liralık Tekirdağ, Yakuplu ve Türkgücü köylerindeki altı adet tarlasına ilişkin Güler, “Gayrimenkul işi yapıyorlar bizim bir komşumuzla beraber. Alıyorlar, satıyorlar” diye konuştu.

  * Güler, oğlunun üzerine alınan 120 bin liralık iki cibin indirimle alındığını belirterek, Ankara’da iki evinin olmasına da, “Bir tanesi 2000 yılına ait olan bir dairedir. Birisi rahmetli annemin halen oturmakta olduğu evdir” demesi dikkat çekti.

  Rüşvet için anlaşma gerekir
  [​IMG]

  * Rüşvet suçunun oluşması için yasalara göre karşılıklı anlaşma olması gerektiğini söyleyen Güler, “Dosyada şahsımın menfaat temin ettiğine dair hiçbir delil yok. Rıza Sarraf’la rüşvet anlaşması yaptığımın, bunun da süreklilik arz ettiğinin ne kadar gerçekçi takdirlerinize sunmak istiyorum” dedi.

  Sarraf’a özel koruma
  * Güler, Sarraf’a iki yakın koruma, işyeri ve konutuna önleyici kolluk tedbirleri sağlanmasında kendi imzasının olduğunu kabul etti. Sarraf, Valiliğe koruma talebini ‘İstanbul Valiliği’ne 22 Nisan 2013 tarihli dilekçesiyle, şirketlerinin işleri nedeniyle aldığı ve can güvenliğinin tehlikede olduğunu’ belirterek yapmış.

  Referans kişisel
  * Rıza Sarraf için Çin’deki şirketlere referans mektubu göndermesiyle ilgili Güler’in cevabı ise şöyle: “Kesinlikle resmi bir evrak niteliğinde değildir. Bakanlık kanalıyla değildir. mektup düzenlenirken de müşavirim tarafından haricen bir inceleme de yapılmış, hatta gümrük ile maliyeye internet yoluyla sorulmuş, bir mahzur olmadığı belirtildiği için… (Mektubun altına bakan mı imza attınız sorusu üzerine) Hatırlamıyorum. Başka cevap vermeyeceğim bu konuda.”

  Muammer Güler, 5 bin TL'ye çalışan kızının 915 bin TL'lik hesabını açıklamakta zorlandı
   

Sayfayı Paylaş