Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Microsoft gidiyor Pardus geliyor

Konu, 'Türkiye Gündemi' kısmında mstfanar tarafından paylaşıldı.

 1. mstfanar

  mstfanar Editör Yetkili Kişi Editör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.724
  Beğenilen Mesajları:
  559
  Teknoloji Bakanlığı, Pardus'un 10 bin bilgisayara yüklenmesi için düğmeye bastı. Yeni programla, kamudaki yaklaşık 3.3 milyon bilgisayardan 800 milyon $'lık tasarruf sağlanacak
  Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 62'nci Hükümet programında, Milli Yazılım Sistemi Pardus'un kamuda kullanılıma geçileceğini açıklaması üzerine bakanlıklar harekete geçti. Bilim ve Teknoloji Bakanlığı, personelinin kullandığı 10 bin bilgisayara Pardus programının yüklenmesi talimatını verdi. Devlet, yaygın olarak kullanılan ABD'li Microsoft firmasının ofis yazılımlarına bilgisayar başına yılda 500 TL ödüyordu. Bakanlık yetkilileri kamuda 3.3 milyon memur olduğunu ve en az bu kadar da bilgisayar olduğu belirterek, Pardus programının kullanımıyla birlikte 800 milyon dolarlık tasarruf yapılacağını söyledi.

  TSK VE GENELKURMAY DA KULLANIYOR
  Pardus, Genelkurmay Başkanlığı ve Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından tüm bilgisayarlarda kullanılırken Dışişleri Bakanlığı, Emniyet Teşkilatı, Radyo Televizyon Üst Kurulu, Devlet Planlama Teşkilatı, 20'ye yakın kamu kurumu, belediye ve üniversite tarafından kısmen kullanılıyor. MEB'in FATİH projesi kapsamında okullara dağıttığı Akıllı Tahta uygulamasında Microsoft ile Pardus birlikte kullanılacak. Microsoft akıllı tahta başına 25 dolar ücret belirlerken, Pardus'un da projeye katılmasıyla ücretten vazgeçti.

  BİLGİLERE ANINDA CEPTEN ULAŞIM
  Pardus ile işletim sisteminin geri koduna sahip olunacağı için güvenliğinin daha yüksek olacağı belirtiliyor. Bu sayede kaynağı açık olmayan yazılımların potansiyel geri kapı riskleri de ortadan kalkacak. Ayrıca Pardus ile bilgilerin cepte taşınmasına olanak verilecek. Pardus'un yüklendiği bilgisayar bellekten açılacak şekilde uygulanacağı için tüm bilgiler cepte taşınabilecek.

  ANADOLU PARSI KAMUYA GİRDİ
  TÜBİTAK tarafından geliştirilen Milli İşletim Sistemi Pardus'un, planlamasına 2003 yılında başlandı ve 2005'te sürümü yapıldı. Pardus, Anadolu Parsı'nın bilimsel adı olan Panthera Pardus Tulliana'dan geliyor. Pardus'un Kurumsal, Sunucu ve Fatih projesi olmak üzere 3 ayrı sürümü bulunuyor. 2013 sürümünden itibaren bireysel kullanıcılara yönelik resmi bir sürümü bulunmayan Pardus'un TÜBİ- TAK tarafından "Pardus" isminin kullanımı için izin verilen, Pardus Topluluk Sürümü adı altında bireysel kullanıma yönelik bir sürümü de kullanılıyor.

  Kaynak
   
 2. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Tsk daki tüm bilgisayarlarda kullanılıyor denmiş lakin askerliğimin uzun bir döneminde yazıcı olarak ofis ve bürolarda çalıştım, tek bir linux pc göremedim :) Hepsi win xp idi.

  Ayrıca güvenlik kısmında bilgilere anında cepten ulaşımdan bahsedilmiş ki bu da bana doğru gelmiyor, tsk daki çoğu bilgisayara güvenlik adına, bilgiler dışarıya sızdırılmaması adına usb bellek bile takılmıyor, yasak var, haberde usb bellek ile işletim sisteminin taşınmasını olumlu bir özellik olarak lanse etmişler, bu ne perhiz bu ne lahana turşusu durumu, adam o usb belleği cebine atıp dışarıya çıkardığı zaman, geçmiş olsun :)

  Güzel bir proje tabi desteklenmeli.
   
 3. mstfanar

  mstfanar Editör Yetkili Kişi Editör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.724
  Beğenilen Mesajları:
  559
  Herhalde tüm bilgisayarlar için usb olayını düşünmüyorlardır zaten. Haberde eksikler olsa da , gerekli önlemler alınacaktır diye düşünüyorum. Ama hepsinden önce personele pardus kullanmayı öğretmeleri gerekli, bu gerçekleştirdiği taktirde, Microsoft'a para yedirmek yerine kendi sistemimizi kullanmak daha iyi olacaktır.
  Hem bu sayede yazılımı güncel tutmak için çalışmalar yapılır ve yazılım alanında belki daha hızlı bir gelişme içine gireriz.
   
 4. evowinds

  evowinds Doçent

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  622
  Beğenilen Mesajları:
  174
  Merak etmeyin, kriptolu USB ler var. Sadece belirli bilgisayarlarda çalışıyorlar. USB ile dışarı bilgi çıkaramıyorsunuz yani.
   

Sayfayı Paylaş