Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Madem öyle erkeklere özel otobüs yapalım!

Konu, 'Beğenilen Köşe Yazıları' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

1. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Madem öyle erkeklere özel otobüs yapalım!

Bayılırlar çözüm diye bunu sunmaya.

Bir kadın tecavüze, tacize, şiddete maruz kaldığında hemen ideolojilerinin kucağına düşürmeye çalışırlar.

“Böyle olmuyor, erkekler ile kadınları ayıralım”, “Evet evet ayıralım. Kadınlara özel taksiler olsun, kadınlara özel otobüs olsun.”

Bir de sanki bir hoşluk yaparmış gibi, “özel” derler… Kadınlarla ilgili fikirleri stereotipleri aşamadığından otobüsü pembeye boyarlar.

Kalp nakli gereken hastanın iman tahtasına yara bandı yapıştırmak kadar anlamsız, komik ve iptidai yöntemlerin peşinde koşmaktır aslında yaptıkları.

Ve buna bir biçimde başlayacaklar, “Ama toplu taşımada tacize uğruyoruz diye şikayet eden sizsiniz, işte çözüm” diyerek.

Ki başladılar.

Haber şöyle: “Üniversite öğrencisi Özgecan Aslan’ın ölümünden sonra konuşulan “Pembe Otobüs”, Şanlıurfa Belediyesi tarafından Harran Üniversitesi’nde hayata geçirildi. Sabah saat 07.00’de yurdun önünden kız öğrencileri alan 150 yolcu kapasiteli 18 metre uzunluğunda, 4 kapılı körüklü otobüs hiç bir durakta durmadan Çevik Kuvvet Kavşağı, çevre yolu ve Mardin yolu üzerinden Osmanbey Kampüsü’ne gidiyor.”

Bakın ben size söyleyeyim: O otobüs hiçbir yere gitmiyor! Kadınların faydasına olacak hiçbir güzergahı izlemiyor!

**

Kadınlara ‘özel’ otobüs çok kötü bir fikir …

ÇÜNKÜ… Kadınların tacize uğradığı tek yer toplu taşıma araçları değil. Sokakları ne yapacağız? Öyleyse bunun sonu nedir? Şimdi sadece kadınların bindiği otobüsler… Sonra kadınlara özel üniversite kampüsleri… Sonra karma eğitime son… Sonra kadınlara özel sokaklar… Sonra zaten kadınlar evinde otursun! Bu mudur?

ÇÜNKÜ… Kadınlara özel otobüs son derece tehlikeli bir anlayışı besler. O da şiddeti/tacizi önleme görevini kadınlara yüklemektir. “Tacize uğramak istemiyorsan, pembe otobüse bin”… “Tacize uğramak istemiyorsan etek giyme…” Bir nevi başına gelen talihsizlikler kadının davranışlarıyla ilintiliymiş zihniyetidir bu. Ve şiddeti uygulayan erkekleri, erkekler tarafından yönetilen devleti sorumluluktan ari kılar. Ne münasebet? Yemezler.

ÇÜNKÜ… Erkeklere de “kendilerini kontrol etmekten aciz hayvanlar” olduğunu söylemek ve birer hayvan olarak kalmamaları için yardım etmemek manasına da gelir. Ayıp.

ÇÜNKÜ… Cinsiyetleri ayıran toplu taşıma araçları, sınıflar, alanlar bir cinsin bilinçaltında kendisini üstün ya da eksik görmesine sebep olur. Dolayısıyla toplumdaki cinsiyet ayrımcılığını, ataerkilliği körükler. Eşit istihdam talepleri ilk gözden çıkarılacak kalem haline gelir.

**

Ben devlet tarafından inşa edilmiş “kadınlara özel” hiçbir şeyin içinde yer almam. Kendime hakaret olarak kabul ederim. Benim devletten beklentim eşit muameledir, beni “korumak” için kafese kapatması değil.

Ama erkeklerden oluşan devlet mercileri illa ki “ayrım” yapacaksa, “erkeklere özel” taşıma araçları yapsın 3-5 tane.Kadınlarla yanyana durmaya “ehil” olmayan erkekler onlarla gezsin dolaşsın, benzin istasyonları depoyu dolduran bu otobüslere saman da hediye etsin.

Oluyor mu? Güzel oluyor mu?

Madem öyle erkeklere özel otobüs yapalım! - EZGİ BAŞARAN - Radikal

2. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    Oluyor , Güzel oluyor. Binmek istemeyen binmez gider başka otobüse biner. Kadınlara özel yerleri kullanacaksın diye bir dayatma olursa eğer gelin beraber karşı çıaklım.

3. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Bu zihniyete yönelik 3 paragrafı tekrardan alıntılayım, yazının can alıcı noktaları;

Sonrasında ise hindistan tecavüzcüsünden bir zihniyet örneği vereyim;

İşte bu alıntıladığım 2 zihniyet yakın akrabadır...

4. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    Sizin zihniyetiniz dışındaki tüm zihniyetler aynı zaten :D Adamı görsem suratına tükürürüm ama aynı zihniyetteyim :D Bir yudum suya ihtiyacım olsa o adamdan istemem ama aynı zihniyetteyim. Bizceo adamın ömürlük hapse girmesi lazım ama aynı zihniyetteyim. :D Çünkü sizin zihniyetinizin seviyesine ulaşamıyorum o kadar üstünsünüz ki vay bee ne kadar güzel keşke benim olsa diyorum ama yine de olmuyor dimi. :D Ömür kısa gerçekleri anlayamayacak kadar hemde. Ama yanlışları anlatmaya ve yaymaya yetiyor malesef.

5. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Sen bu yukarda ifade ettiğim 2 zihniyetten birincisine yakın görüyorsun sanırım kendini ki üstüne alınmışsın @Empatik :)

Kadının tacize, tecavüze uğruyor oluşunu hayvansı dürtülerine hakim olamayan erkeklerden ziyade, mini etek dekolte giyip sokağa çıkıp, otobüse binmesine, sokakta sinemada otobüste okulda erkeğin yanına oturmasına bağlayıp, erkekleri terbiye etmek, evcilleştirmek yerine kadınları erkeklerden ayrı farklı otobüs okullara gitmesini, mümkünse sokağa çıkmamasını, kapalı giyinip tahrik etmemesini, kadını izole ortamlara hapsetmeyi öngören zihniyet sorunun temelinde yatan hayvanlığa, canavarlığa, iradesizliğe hiçbir çözüm getiremeyip, tüm bu dürtü ve davranış biçimlerini normalleştirip meşrulaştırmaktadır.

İşte bu zihniyet meşrulaştığı anda da şu hintli tecavüzcü gibi tecavüz edip öldürdüğü kız için savunmasında gece dışarı çıkmasaydı, beni tahrik etmeseydi gibi ifadeler karşılık bulacak, hafifletici sebep olarak gayet meşru kabul edilecektir. Bu zihniyet bu aşağalık yaratıkların canavarca yaptığı katilamları tecacüzcülere zemin hazırlayacak, kadınlar üzerinde yoğun baskı ve korkuya sebep olacaktır. Bu zihniyete yüz verirsen, yarın öbürgün kadınlar 2 kere düşünüp korkudan özgürlüklerinden mahrum bırakılacaktır. Tıpki ışidin yaptığı gibi, nasıl estirdiği terör insanlarda korkuya sebep olup kaçmalarına terketmelerine susup sinmelerine zemin hazırlıyorsa, bu denli bir korku unsururun meşrulaşturulması da kadınlarda tecavüz ve taciz korkusuyla yaşama durumu ortaya çıkartacaktır, eğer bu korku bilinçli olarak pompalanıp kadınların korkudan örtünmeleri ve evlere hapsolmaları, dayatılan bu yaşam tarzına zorunlu olarak uymaları amaçlanıyorsa, işlerinde en az ışid kadar başarılılar diyebilirim.

Sen öyle olmayabilirsin ama toplumda bunu meşru hale getirmeye hazır çok sayıda kimse var empatik.

6. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    İşte ben senin ötekileştirdiğin insanlara empati ile yaklaşıyorum.

7. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Nasıl bir empati bu @Empatik , o adamlar mini etekli dekolteli, akşam saati dışarıda yalnız görünce yollu olduklarını düşünüp tahrik olduklarını iddia ediyorlar, sonra sende kendini onların yerine koyup, evet bende mini etek ve dekolte giyen görünce tahrik oluyorum dolayısıyla ben hernekadar kendimi kontrol etsemde bazen iradesi zayıf insanlar kendilerini kontrol edemeyip böyle bir canavarlığa imza atabilirler diyerek normalleştirip onlara hak mı veriyorsun anlamadım.

8. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    Anlam karmaşası oluştu :D baştan sona bi okuyayım ben en iyisi :D

9. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
  10. murat

murat Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    616
    @tambjk Otobüs dolmuşu filan geçelim de ben gerçekten okullardaki karma eğitime karşıyım.. Hatta bunu ABD de yaşayan Yahudiler bizzat uyguluyorlar.. Bi Yahudi öğretmenin açıklaması da aynen şöyle: "Kız öğrencilerle erkek öğrenciler aynı sınıfta aynı ortamda olunca her iki cins birbirlerinden kimyasal olarak olumsuz yönde etkileniyorlar. İşte bu etkilenmenin sonucu olarak ta her iki tarafta da çekingenlik kendini tam olarak ifade edememe gibi sonuçlar doğuruyor." İşte o yüzden ABD de yaşayan Yahudi çocuklarının sınıfları kız öğrenci ve erkek öğrenci olarak ayrı..

Bunu biz Türkiye'de uygulamaya kalksak hemen ayaklanırsınız vayy efendim Atatürk ilkeleri vay efendim cumhuriyet elden gidiyor vayy efendim İran'a dönüyoruz falan demogojiye başlarsınız..

11. desperado64

desperado64 Profesör

Beğenilen Mesajları:
    447
    Yaşadığınız Şehir:
    Uşak
    @murat dediklerine katılıyorum. Çünkü karma eğitim ile haremlik selamlık eğitimin ikisini de yaşadım. Haremlik selamlık eğitimde dersler daha iyi anlaşılıyor. Hatta kızlarda öyle diyordu. Bu dediklerin lise de yapılabilir. Yalnız okullar ayrılmasın. Gerçi ben mezun oldum. Ayrılsa da olur. :islik:

murat bunu beğendi.
  12. murat

murat Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    616
  13. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    @murat , eğitim sistemimizin bu kadar kötü olmasındaki temel sebep karma eğitim mi? Eğitim sistemimizin bu kadar kötü olmasındaki etkenleri sıralayacak olursak ilk 50 maddeye karma eğitim giremez ne yazık ki.

Eğer tek sorun bu olmuş olsaydı, erkek kız ayrı sınıflarda eğitimin verildiği imam hatipler her sene derece yapardı, ama gel gör ki yok öyle birşey, son sıralardalar.

Amaçlanan eğitimde yüksek başarı değil, bu sadece bir mazaret sizin açınızdan.

Daha okullaşmamız bile tam değil, okulu olmayan öğretmeni olmayan yerler var, çoğu liselerde derslerin birçoğu boş geçiyor, öğretmenlerin bir çoğu kalifiye, idealist değili mesleki yeterliliği yok, ne doğru düzgün dil, ne sanat, ne fen bilimleri, nede diğerler, değil türkiye genelinde bir eğitimde kalite standardı yakalamak, aynı mahalledeki 2 okul arasında bile uçurumlar var, ezberci eğitim sistemiyle çocukların yetenekleri köreltilmekte, okulların en temel ihtiyaçları bile eksik, ne labrotuar ne internet altyapısı ne bilişim dersleri tam. Kalite bu kadar dipteyken birde dershanelerin kapatılıp kaliteli eğitim almak isteyenlerin önü kesilip gençleri kalitesiz eğitime mahkum etmek de cabası. her bakan döneminde sistem değişiyor, öğrenciler kobay olmuş durumdalar, sınav sistemleri değişiyor, sorular çalınıyor, kopya vs gırla, öss bir dönem soruları bile açıklamıyordu ki danıştay dur dedi çok şükür, okullara doğru düzgün servis hizmeti yok, yoksul öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik bir çözüm bulunmuş değil. Sistem bu kadar kötü ve çaresizken gidip sadece karma eğitime laf etmek çok mantıksız. Öğretmen niyetine kadro açmamak adına, hiçbir vasfı ve mesleki tecrübesi olmayan sıradan mezunlar, ücretli öğretmen diye okullara atanıyor, bir tanıdığımın kızı ilkokulu biterecek, matematikte 4 işlem yapamıyor, 4 senede 6 kez öğretmeni değilmiş, derslerin yarısı boş geçiyor, şimdi bu gençlerin kayan hayatlarının telafisini kim yapacak?

Ülkemizde en iyi eğitimin verildiği bazı kolej, özel okullarda en başarılı öğrenciler bile uluslar arası sınavlarda dökülüyor. Reform şart ama karma eğitim karşıtlığına kilitlenip ötesinde pek bir fikri olmayan, yandaşlığa bağlı olarak köşe başlarını işgal etmiş sözde eğitim yöneticileri nedeniyle bir adım öteye geçemiyoruz.

14. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    Vallaha bizim sınıfta kız olsa bende utanırım çekinirim bide güzelse daha bi çeki düzen veririm kendime filan. Ama bak 2 haftadır 2 kız var gelmiyolar valla tahtaya kalmayanlar kalkmaya başladı. filan falan :D

15. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Ne guzel iste, kadinlara karsi nasil davranilmasi, nasil diyalog kurulmasi gerektigi, nasil arkadasca birlikte vakit gecirilir ogrenmis olur öğrenciler:) ozguvenleri gelisir, kendilerini toplum icerisindeki hayata, gelecege hazirlamis olurlar.

Bu tarz bir egitim ve süreçten gecmeyen erkeklerin kadinlara nasil davranip, nasil hor gorup, nasil utangaç ve özgüvenden yoksun oldugu cok net gözüküyor. Bu nedenledir ki toplumsal alanlarda kadinlarin yanlarında erkeklerin arasinda olmalarini istemiyorlar, nasil davranim nasil oturup kalkmasını bilmediklerinden cok rahatsizlik duyuyorlar, ne yuzlerine bakabiliyor, ne ellerini sikabiliyorlar, ikili diyolaga gecemiyor, gectikleri anda da pakileyip öküz lesiyorlar. Kadin hayatlarinda oyle bir tabu oluyor ki, kadinla ayni ortama dustuklerinde sudan çıkmış balik misali adaptasyon sorunlari yasiyorlar, bildikleri gördükleri tek gerceklik ve his dunyasi bu oldugundan, hala ergenlik duygularini aşıp iclerinde bastirdiklari durtulerle yüzleşmedikleri icin olgunlasamiyorlar. Saniyorlar ki kadin erkek iliskilerinde bundan öteye gecilemez, farkli bir boyuta tasinamaz. Bu tabu onlari ömür boyu peşlerinen takip ediyor, evlendiklerinde de baba olduklarında da dede olduklarında da hep bildikleri bu tek gercekligin getirdigi cok kisitli perpektiften bakiyorlar hayata, çözümü ise cesitli kiliflar altinda kadini tiplumdan uzaklastirmada, ezmede, hor gormede buluyorlar, kendi basiretsizliklerinin faturasini kadınlara kizlarina odetiyorlar:)

16. ReDo

ReDo Asistan

Beğenilen Mesajları:
    164
    Yaşadığınız Şehir:
    ANKARA
    Herkesin otobüsüne kimse karışamaz.

17. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    Yav bırak ya :D