Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Müsteşar Yardımcısı: Haberlerinizde protestoya yer vermeyin

Konu, 'Türkiye Gündemi' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

 1. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Müsteşar Yardımcısı: Haberlerinizde protestoya yer vermeyin

  [​IMG]

  BURSA’da 2014-2015 eğitim-öğretim yılının açılış töreninde İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, sendika üyesi eğitimciler tarafından okul müdürlerinin ataması nedeniyle alkışlanarak protesto edildi. Eylemle ilgili değerlendirmede bulunan Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, basın mensuplarından protestoya yer vermemelerini isteyerek, "Oradaki karmaşa, alkışlama sizin için çok daha fazla haber değeri taşıyor. Ama şu açılışı ön plana alıp onları haberlerinizde daha az yer verseniz, hatta hiç yer vermezseniz bu memlekete güzel bir hizmet etmiş olursunuz. Bunu özellikle sizlerden istirham ediyorum. Bilinçli medya, bilinçli habercilik adına" dedi.
  Yeni eğitim yılının başlaması ile Bursa’da 570 bin öğrenci 30 bin öğretmen ders başı yaptı. Eğitim öğretim yılının açılış töreni Yunus Emre İlkokulu’nda gerçekleştirildi.  Törene Ak Parti Bursa Milletvekili Mustafa Kemal Şerbetçioğlu ve Bedreddin Yıldırım, MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, Vali Yardımcısı Eyüp Sabri Kartal, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya, Yıldırım İlçe Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali, ilçe müdürleri, sendikalar ve veliler katıldı. İstiklal Marşı’nın ardından protokol konuşmalarına geçildi.

  Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya’nın konuşmak için kürsüye çıktığı sırada Türk Eğitim-Sen, Eğitim Sen, Eğitim İş ve Aktif Eğitim-Sen Bursa Şubesi üyeleri protokol alanında ayağa kalkarak protestoya başladı. İl Milli Eğitim Müdürü Sarıkaya’nın istifasını isteyen sendika üyeleri "Müdür soykırımına hayır", ’Tetikçiler istifa’, ’Siyasi kadrolara hayır" diye bağırdılar. Bunun üzerine İl Milli Eğitim Müdürü Sarıkaya, konuşmasını kısa keserek yerine oturmak zorunda kaldı. Bunun üzerine prtosetsocular eylemlerini platform önüne geçerek sürdürdüler.  EYLEMLERE DEVAM EDECEĞİZ

  Türk Eğitim Sen 2 No’lu Şube Başkanı Selçuk Türkoğlu, önce müdürlerden özür dilemeden törenin yapılamayacağını ve bundan sonra Milli Eğitim Müdürlüğü’nün tüm etkinliklerini protesto edeceklerini söyledi. Türkoğlu, okul kurumlarının parti kurumlarına dönüştürüldüğünü öne sürerek, müdür ve öğretmen kıyımına son verilmesini istedi.

  Eğitim Sen Bursa Şube Başkanı Güney Özkılınç, yeni atanan müdürlerin bazı okullarda ders programının bile hazırlayamadığını ve okulların açılamadığını belirterek, görevden almaların devam ettiğini, 282 okul müdürünün görev yerlerine nasıl gidecekleri dahi düşünülmeden dağıtıldığını kaydetti.

  Platformun önünde yapılan protestonun ardından okul bahçesinden ayrılan eğitimcilere bir velinin tepki göstermesi üzerine yaşanan arbede polis tarafından engellendi. Sendika üyeleri daha sonra okuldan ayrıldı.

  [​IMG]
  MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt (solda) ve İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya

  "BAKANLIĞIMIZ SİSTEMDEN AYIKLAMAKLA DOĞRU BİR ŞEY YAPMIŞ"

  Okul bahçesinde devam eden törenlerin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan MEB Müsteşar Yardımcısı Muhterem Kurt, çocukların gülerek okula koştuğu bir günün zehir edildiğini söyledi. "Burayı eylem alanına çevirenlerin inşallah eğitimci olmadığını düşünüyorum" diyen Kurt, "Eğitimci sıfatını kullanan insanların böyle bir düşünce içerisinde olması mümkün değil. Bu sıfat ile okullarda bulunuyorlarsa demek ki bakanlığımız arkadaşlarımızı sistemden ayıklayarak doğru bir şey yapmış. Her şey devam ediyor. Bunlar doğum sancısı. Hoşgörünün, demokrasinin, insan haklarının, birbirimizi hazmetmenin geliştirilmesi için bunlar yaşanacak. Değişim gerçekleşecek, Değişim sancısız olmaz. Her şey yolunda. Daha güzel olacak. Bakanlığımız tam hızıyla çalışıyor. Değerlendirmeleri protesto etmelerini anlayamıyorum. Bakanlığımız müdür değerlendirmelerini bütün halkımıza, öğretmenlerimize, öğrencilerimize, velilerimize açtı. Demokratikleşmenin ilk adımı yeterli değil tabi ki. Seneye daha güzel olacak. Daha güzel değerlendirme kriteri gelecek. Hatalar düzeltilince de daha güzel olacak. Ama şunu yapmamak lazım. Asıl olan müdürlük değil, öğretmenlik, eğitimciliktir. Ben bir eğitimciyim okuldan geldim. 18 senelik öğretmenlik hayatımda böyle bir olay görmedim. Öğrencileri huzursuz edecek bir olaya şahit olmadım. Onların eğitimci olmadığını dışarıdan sızdığını temenni ediyorum" dedi.

  "AÇILIŞI ÖN PLANA ALIP PROTESTOYA YER VERMEYİN"

  Sınıfları gezen Müsteşar Yardımcısı Kurt daha sonra basın mensuplarını bir sınıfa çağırarak haber değeri olmayan bir açıklama yapacağını söyledi. Kurt, tatsız bir olay yaşandığını belirterek şunları söyledi:

  "Ben siz değerli basın mensuplarından bir şey rica ediyorum. Belki söylediklerimin sizin için bir haber değeri yok. Oradaki karmaşa, alkışlama sizin için çok daha fazla haber değeri taşıyor. Ama şu açılışı ön plana alıp onları haberlerinizde daha az yer verseniz. Hatta hiç yer vermezseniz bu memlekete güzel bir hizmet etmiş olursunuz. Bunu özellikle sizlerden istirham ediyorum. Bilinçli medya, bilinçli habercilik adına."

  Kurt, protestocular için de yasalarda karşılığı neyse onun uygulanacağını kaydetti.

  İl Milli Eğitim Müdürü Veli Sarıkaya da, bütün açıklamaların Müsteşar Yardımcısı tarafından yapıldığını belirterek, konuyla ilgili soruları cevaplamadı.


  Müsteşar Yardımcısı: Haberlerinizde protestoya yer vermeyin - Hürriyet GÜNDEM

  ********************************

  Zihniyetin neresini eleştireceğimi bilemedim, o kadar çürük ve kokuşmuşki, milli eğitimi getirdikleri nokta içler acısı, içine ettiler resmen.

  Sansürcü ziyniyet yine kendini göstermiş, a-z ye çarpık bir yapılaşma. Sansürü geçtim yahu siyaseti okullara kadar, öğretmenlere müdürlere kadar indirdiler, hayatın her alanında kadrolaşma, adam kayırma, yandaşlık esas olmuş. Açtıkları kadolara bakın, hangi branşa ne kadar değer verildiğini görün. Sınavlar desen hileli, atamalar desen torpil, böyle çürümüşlüğü, kokuşmuşluğu insanlar nasıl içlerine sindiriyor. Müdürlere bakıyorsun, ya din öğretmeni, ya akp kollarında görevli, ya bilmemkimin bilmemnesi, liyakatı esas alan yok.

  Utanmadan bide açıklama yapmış;

  Yahu hangi hoşgörü, hangi demokrasi, hangi insan hakkı, neyi hazmetmeliymişiz... Değişim dediği bu işte, bu kadrolaşma, yandaşlık, torpil.
   

Sayfayı Paylaş