Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Lezzetli Çileğin Ölçüsü: "salyangozlar"

Konu, 'Beslenme' kısmında CyberShot tarafından paylaşıldı.

 1. CyberShot

  CyberShot Asistan

  Kayıt:
  18 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  278
  Beğenilen Mesajları:
  422
  Lezzetli çileğin ölçüsü: "Salyangozlar"

  [​IMG]

  Tarla veya bahçelerde yetiştirilen çileklerin üzerinde salyangoz görülmesin çileğin sağlıklı ve lezzetli olduğu anlamına geliyor.

  Eskişehir Osmangazi Üniversitesi (ESOGÜ) Ziraat Fakültesi Tarımsal Biyoteknoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Coşkun Güçlü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, çalışmalarında bitkisel ve hayvansal organizmaları biyoteknik DNA anlamında incelediklerini söyledi.

  İnceledikleri canlılardan salyangozların mevsimler değişiklikler göz önünde bulundurulduğunda özellikle mart ayından sonra ortaya çıktıklarını belirten Güçlü, haziran ayına kadar görüldüklerini kaydetti.

  Salyangozların özellikle nem oranının yüksek olduğu dönemlerde ortaya çıktığını vurgulayan Güçlü, "Zaten bu dönemde meyveler, özellikle çilek meyvesi oluşmaya başlar. Salyangozlar meyvelerle beslenirler. Meyveleri bildiğimiz ısırıp, çiğneyerek tüketirler. Tabi çilek meyvesi çok hassas olduğu için meyveler zarar görür ve zarar gören meyveler pazar değerini kaybeder" değerlendirmesinde bulundu.

  Tarımsal üretime salyangozların fazla zarar vermediğine dikkati çeken Güçlü, şöyle devam etti:

  "Bazı yıllar ortaya çıkarlar. Ortaya çıktıkları yıllarda da çok basit müdahaleler ile bunların üstesinden gelinebilir. İlaç kullanılmadan çilek sahasının temizlenmesi, yabancı otlardan arındırılması ve eğer bu bir bahçe ise daha önce budanmış ağaçları, budama artıklarının bahçeden uzaklaştırılması önemlidir. Salyangozlar, genel morfoloji olarak neme çok hassastır. Nemsiz, sıcak ve rutubet olmayan ortamlarda yaşamlarını çok uzun sürdüremezler. Uygun olmayan koşullarda sırtlarında taşıdıkları yuvaların içine çekilerek, kabuğunun ağız kısmına bir zar örerek, nemsiz zamanlarda, kendilerini kabuklarının içinde korurlar."

  Salyangozların genelde meyve fidanları, meyvelerle ve aynı zamanda süs bitkileri ile beslendiklerini söyleyen Güçlü, "Nemli alanlarda, sık ekim veya dikim yapılmış meyve, sebzelerin sık olduğu yerlerde, güneşin solar etkisinin yaprak vasıtası ile engellemesi ile yaprakların altında oluşan nem ortamında yoğun bir şekilde bulunabilirler. Yani bir tarlada ya da bahçede salyangoz çoksa sık ekim ya da dikim yapılmıştır. Ya da bahçe yabancı otlardan iyi temizlenmemiştir" diye konuştu.

  Bahar ayarında yağmurların başlaması ile birlikte salyangozların ortaya çıktığına değinen Güçlü, çileklerinde aynı dönemde yetişmeye başladığını ifade etti.

  Salyangozların taze ve lezzetli çilekleri tükettiğini anlatan Güçlü, "Eğer bir bahçede salyangoz gördüyseniz bu, çileklerin sağlıklı ve lezzetli olduğunu gösterir. Çünkü salyangozlar damak tadı açısından lezzetli meyvelerin üzerinde olurlar. Beslendikten sonra meyvenin herhangi bir pazar değeri olmaz. Bir bahçede salyangozun olması çiftçi açısından kötü olabilir ama ürünün temiz ve lezzetli bir ürün olduğunun belirtisidir" dedi.

  Öte yandan Eskişehir'in Mihalgazi ilçesinde son yağışlarla birlikte tabiat canlanırken, yuvalarından çıkan salyangozların çilek yeme anı objektiflere yansıdı.


  http://m.haber7.com/haberDetay.php?id=1164117

  LT22i cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi
   
 2. Platon

  Platon Misafir

  Kayıt:
  27 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  92
  Beğenilen Mesajları:
  27
  Cok cilek yemeyin, icerdigi ostorojen bildigin meme yapiyor.

  Not: Bu uyari erkekler icindir.

  Mobilden yazildi
   
  Balder ve mstfanar bunu beğendi.
 3. friendly

  friendly Süper Moderatör Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.214
  Beğenilen Mesajları:
  1.422
  Yaşadığınız Şehir:
  İstanbul
  Madem işin sırrı salyangozda, çileği boşverip direkt salyangozu yiyek. :rolleyes:
   
  mstfanar bunu beğendi.
 4. Azen63

  Azen63 Gezgin

  Kayıt:
  20 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  46
  Beğenilen Mesajları:
  15
  pisboğaz demek böyle birşeymiş:kptmya:
   
 5. mstfanar

  mstfanar Editör Yetkili Kişi Editör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.724
  Beğenilen Mesajları:
  559
  Şekil itibari ile kötü görünmüyor abi ama yemesi zahmetli olur bunun. :D
  [​IMG]
   
 6. friendly

  friendly Süper Moderatör Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.214
  Beğenilen Mesajları:
  1.422
  Yaşadığınız Şehir:
  İstanbul
  Rejimdeyim ben karıştırmayın aklımı... :eek:
   
 7. mstfanar

  mstfanar Editör Yetkili Kişi Editör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.724
  Beğenilen Mesajları:
  559
  Bunlar kilo yapmıyomuş abi. Aksine rejime faydalıymış. :)
   

Sayfayı Paylaş