Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Klavyede devrim!

Konu, 'Donanım Haberleri' kısmında murat tarafından paylaşıldı.

 1. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  F klavyelerdeki yabancı kelimelerin yerine Türkçeleri konulacak.

  [​IMG]

  Klavyeden tabelalara, yangın merdivenlerinden otel danışmalarına kadar pek çok nokta içinTürkçe seferberliği başlatıldı. AK Parti AR-GE Başkanlığı koordinasyonunda, kasım ayında “Medeniyetimizin Öznesi Türkçe: Fırsatlar ve Tehditler” konulu bir çalıştay yapılmıştı.

  Çalıştaydan çıkan görüşler doğrultusunda harekete geçen parti yönetimi, ilgili kurumlar nezdinde görüşmeler yürütüyor. Atılan bazı adımlar ise şöyle:Kamuda F klavyeye geçilmesi için Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Başbakanlığı döneminde genelge yayımlanmıştı. Uzman bir ekip, klavye standardını yenilemek üzere çalışma yürüttü. F klavyelerdeki yabancı kelimelerin yerine Türkçeleri konulacak. “Delete” yerine “Sil”, “Insert” yerine “Ekle”, “Enter” yerine “Giriş”, “Pause” yerine “Dondur” gibi kelimeler olacak.

  F KLAVYEYE TL AMBLEMİ

  Ayrıca, euro ve doların amblemlerinin yanına, Türk Lirası'nın (TL) amblemi de konulacak. Bu konuda, klavye üreticisi firmalarla görüşmeler yapıldığı kaydedildi. Yine â, î,û gibi uzatma ve inceltme olan harflerin tek bir tuşla yazılabilmesi için de bir klavye yazılımı üzerinde çalışılıyor. Türk Standartları Enstitüsü (TSE) de çalışmalara destek veriyor. Hem “Türkçe” hem de “yabancı dil” seçeneği barındıran bir tabela standardı üzerinde çalışılıyor. Yangın merdivenini gösteren “Exit” yazılı tabela yerine “Çıkış” yazılması ve daha küçük puntolarla “Exit” ifadesinin de tabelada yer alması planlanıyor. Aynı şekilde, otellerde “Resepsiyon” tabelasında “Danışma” ifadesi ana karakter olacak. AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ekrem Erdem, “Bizim anlayışımıza göre, birisi varsa, diğeri olmasın diye bir şey yok. Kimseye yasak getirmeyi doğru bulmuyoruz. Ancak dilimizi de korumak için gerekli tedbirleri alıyoruz” dedi.

  TÜRKÇE TABELAYA DÜŞÜK VERGİ

  Türkçe tabelayı teşvik etmek için de bir dizi tedbir planlanıyor. Bunların başında ise “teşvik” formülü geliyor. Yabancı kelimelerden oluşan tabelalara bir sınırlama olmayacak ancak bunun bir bedeli konulacak. Tabelalarda Türkçe isim tercih edenlerden daha düşük ilan ve reklam vergisi alınacak.

  İHA / HaberTürk
   
 2. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Bu nasıl bir çelişkidir :) Klavye devrimcisi geyiği gerçek oldu.

  Daha düne kadar sadeleştirilip koruma altına alınmış türkçeyi beğenmeyip burun kıvıranlar, illaki arapça farsça kelimeler harfler isterüz diye ağlaşıp, daha fölsöfö yapacaktık diyenler bugun kalkıp dilimizi korumak adına yabancı kelimelerin yerine alternatifler konulmasından bahsediyor.

  Adamlar uzaya gidiyor, son teknoloji cihazlar üretiyorlar, bizimkilerin kafası hala klavyelerimiz f mi olsun q mu olsun noktasındalar.
   
 3. desperado64

  desperado64 Profesör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.215
  Beğenilen Mesajları:
  447
  Yaşadığınız Şehir:
  Uşak
  Ctrl tuşuna ne yazacaklar. :D

  Parantez içinde meallerini yazmak daha mantıklı :)
   
 4. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  Klavye tuşlarının yerleri ve kendileri evrensel sadece Türkçeleştirilecek ne var ki bunda?.
   
 5. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Murat, bu kime ne kazandıracak? Boş işler bunlar abi, tam işsiz işi. Dünyanın hemen hemen bütün ülkelerinde bütün klavyelerinde belli tuşlar ve isimleri standartlaşmıştır. Japonya çine git "enter" ın üzerinde "enter" yazıyordur. Yazılımların hepsi bu standart doğrultusunda tasarlanmıştır, dünya çapında bi uygulama ile çalışıyorsundur, kısayollar yada yönlendirmelerinde home del ctrl insert tab shift gibisinde tuş isimleri kullanılır, yerelleştirilmiş isimleri değil.

  Tayyip geçenlerde de osmanlıca mevzusuna takmıştı, yok yetersiz yok şöyle böyle diyordu, ertesi gün basın toplantısı yapıyor kullandığı kelimeler "destinasyon" fln, gel de gülme.

  İnsanlara zorlana f klavyeyi dayatacaklar, buradaki sıkıntı türkçeleştirmeden ziyade bu dayatma. Yok daha hızlı yazacakmışız, sanki herkes zabıt katibi olacak. Kullandığın bilgisayarların, yazılımların, donanımların, araçların, ürünlerin, teknolojilerin neredeyse tamamı yabancı, sen klavyedeki 3-5 kelimeyi türkçeleştirip klavyeni millileştirme mantalitesindesin, yahu çevir arkasını bak, o bile "made in china".

  Akp ar-ge merkeziymiş, yahu bu adamlar torpil ile yandaş kadro niyetiyle o büroya değilde piyasaya çıksalar değil ar-ge merkezi, internet kafe de bile iş bulacak kapasitede değiller eğer kalkıp ar-ge diye klavyedeki türkçe kelimeler ile uğraşıyorlarsa. Git bak dünyada ar-ge nasıl yapılıyormuş, adamlar uzaya gidiyor, son teknoloji ürünler geliştiriyor, tıpta sağlıkta sanayide devrim üstüne devrim yapıyor, bizim ar-ge ci diye toplanmış bir avuç zibidi klavyenin üzerindeki enter ı "giriş" yapalım ne büyük devrim olur ha kafasındalar. Yakında klavyelerin cinsiyetini fln tartışır bunlar, seviyeleri, çapları o.
   
 6. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  Olaya sadece klavye olarak bakmamak lazım konu aslında dil konusu. İyice yabancılaşan çarpıklaşan dilimizi kurtaralm işte ne var.. Sokağa çık bütün mağazalara vitrinlere camlara bak hep yabancı yani en azından büyük şehirlerde böyle. Kendi dilimize sahip çıksak fena mı olur.
   
 7. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Dilimiz klavyenin üzerindeki 5 adet tüm dünyada kabul görüp sembolleşmiş kelime nedeniye mi bozuluyor? Bunları değiştirirsek dilimiz mi kurtulacak? Abi hepsini geçtim, başka forumlara gitmeye gerek yok, bu forumdaki arkadaşların seçtiği kullanıcı isimleri incele bi kaçtanesi türkçe kaçtanesi yabancı bi gör, sorunun klavyenin üzerindeki 5 adet kelimeyle hiçbir alakası olmadığını anlayacaksın.
   
 8. Bloother

  Bloother Profesör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.207
  Beğenilen Mesajları:
  262
  Yaşadığınız Şehir:
  Antalya
  Kntrl
   
 9. desperado64

  desperado64 Profesör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.215
  Beğenilen Mesajları:
  447
  Yaşadığınız Şehir:
  Uşak
  Bu klişe espriyi okumak için demek ki 14 gün beklemek gerekiyormuş :D
   
 10. Bloother

  Bloother Profesör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.207
  Beğenilen Mesajları:
  262
  Yaşadığınız Şehir:
  Antalya
  Asker olunca öyle oluyor anca yani. :D
   

Sayfayı Paylaş