Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Kamuda Kasırga esiyor

Konu, 'Türkiye Gündemi' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

 1. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Kamuda Kasırga esiyor

  [​IMG]  2005 yılında Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın oğulları tarafından kurulan LST Yazılım şirketi neredeyse tüm kamu kurumlarının yazılım işlerini üstlenmiş durumda. Şirket İSKİ’den Sanayi Bakanlığı’na SGK’dan Cumhurbaşkanlığı’na tüm kamu kurumlarıyla çalışıyor.
  CUMHURBAŞKANLIĞI Genel Sekreteri Fahri Kasırga’nın oğulları tarafından 2005 yılında kurulan LST Yazılım şirketi, kamudan aldığı işlerle dikkat çekiyor. Firmanın referans listesinde Ankara Büyükşehir Belediyesi’nden İSKİ’ye, Cumhurbaşkanlığı’ndan Sosyal Güvenlik Kurumu’na, Emniyet Genel Müdürlüğü’nden Diyanet İşleri Başkanlığı’na kadar birçok kamu kurumu yer alıyor.

  ÖĞRENCİYKEN KURDULAR
  Şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere göre firma, Kasırga’nın Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı yaptığı dönemde 2005 yılında mühendislik öğrencileri tarafından kuruldu. Şirketin ortakları ise Fahri Kasırga’nın çocukları Mehmet Serdar Kasıra, Talip Serkan Kasırga’nın yanı sıra Özcan Kandiş ve Murat Yaşar Arıtürk oldu.

  Kuruluş sermayesi de 25 bin TL olarak belirlendi. 2006 yılında ise Serdar Kasırga, Murat Yaşar Arıtürk’ün hisselerini satın aldı. 2007 yılı sonunda şirketin sermayesi ciddi bir artışla 500 bin TL’ye çıkarıldı. Bu dağılım içinde 395 bin TL’lik hisse Serdar Kasırga’nın olurken, 100 bin TL’lik hisse de Serkan Kasırga’nın oldu. 16 Ağustos 2012’de şirketin faaliyet alanlarına inşaat ve turizm de dahil edildi. Aynı süreçte Fahri Kasırga da önce Başbakanlık Başdanışmanlığı’na getirildi, 2014 yılında ise Başbakanlık Müsteşarlığı görevine atandı. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinden sonra ise Kasırga, Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri oldu.

  YOK YOK...Şirketin internet sitesinde yer alan bilgilere göre ise firma, şu an itibariyle kamunun, yazılım alanındaki vazgeçilmez ortağı niteliğinde bulunuyor. Firmanın sistem entegrasyonu hizmeti verdiği kurumlar arasında Elektrik Üretim AŞ, Emniyet Genel Müdürlüğü Terörle Mücadele Birimi, TÜBİTAK SAGE, Maliye Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı da yer alıyor. Yazılım geliştirme hizmeti verilen firmalar arasında ise Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı, Sosyal Güvenlik Kurumu, Gümrük Müsteşarlığı, Ankara Büyükşehir Belediyesi de yer alıyor.

  Nasıl bir gelişim gösterdikleri ve başarılarına ilişkin sorular yöneltmek istediğimiz şirket yöneticileri ise telefonlarımıza geri dönmedi.

  SORU ÖNERGESİ VERİLDİ
  CHP Kocaeli Millevetikil Hurşit Güneş de geçen yıl firmayla ilgili iddiaları Meclis gündemine taşıdı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin gıda yardımları için kupon sistemine geçtiği ve bu kupon sistemi için gerekli olan yazılımı LST Yazılım firmasının yaptığını belirten Güneş, “Alışveriş kuponları yazılım işi için Adalet Bakanlığı Müsteşarlığı ile Başbakanlık Başdanışmanlığı, Başbakanlık Müsteşarlığı yapmış olan Fahri Kasırga’nın oğullarının firması dışında başka bir teklif alınış mıdır, yoksa yine son dönemde gördüğümüz oğullar üzerinden bir yolsuzluk vakası ile karşı karşıya mıyız” diye sordu. Ancak Güneş’in soru önergesine zamanı içinde yanıt verilmedi.

  Kamuda Kasırga esiyor - Hürriyet EKONOMİ


  ****

  Hergün yeni bir torpil, peşkeş haberi :) Bunun sonu yok...
   
 2. Empatik

  Empatik Doçent

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  950
  Beğenilen Mesajları:
  95
  seçim sonunda sonu gelir ;)
   

Sayfayı Paylaş