Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Kabir Sualleri Ve Cevapları

Konu, 'Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi' kısmında murat tarafından paylaşıldı.

 1. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  [​IMG]

  Ölümü hatırlamak ve ölüden ibret almak için kabir ziyaret etmek ve salihlerin, velilerin kabirlerinden bereketlenmek müstehaptır.

  Ölümü hatırlamak ve ölüden ibret almak için kabir ziyaret etmek ve salihlerin, velilerin kabirlerinden bereketlenmek müstehaptır. Ölümü ve kabirde sorulacak sualleri her zaman hatırlamalıdır. Mü'minlerden dokuz kimseye de kabirde sual olmaz: Şehit, düşman karşısında nöbette iken ölen, veba, kolera gibi bulaşıcı hastalıktan ölen, böyle hastalıklar yayıldığı zaman kaçmayıp sabrederek başka sebeple ölen, sıddîklar, baliğ olmayan çocuklar, Cuma günü veya gecesi ölenler, her gece Tebâreke ve Secde sûresini okuyanlar ve ölüm hastalığında İhlâs sûresini okuyanlara kabir suali olmaz. Kabirde Münker ve Nekir meleklerine cevap olarak şunları ezberlemelidir:

  Kabir sualleri

  Sual: Kabirde ne sorulacak, cevapları nedir?
  CEVAP
  Kabir sualine cevap olmak üzere şunları öğrenmelidir:

  Rabbin kim?
  CEVAP
  Allahü teâlâ.

  Dinin nedir?
  CEVAP
  İslâm dini.

  Hangi Peygamberin ümmetindensin?
  CEVAP
  Muhammed aleyhisselamın.

  Kitabın nedir?
  CEVAP
  Kur'an-ı kerim.

  Kıblen neresidir?
  CEVAP
  Kâbe-i muazzama.

  İtikadda mezhebin nedir?
  CEVAP
  Ehl-i sünnet vel cemaat.

  Amelde mezhebin nedir?
  CEVAP
  4 mezhepten hangisi ise, mesela Hanefi, Maliki, Şafii ve Hanbeli'den biri söylenir.

  Ayrıca aşağıdaki esasları da bilmek lazımdır:

  Kimin zürriyetindensin?
  CEVAP
  Âdem aleyhisselamın.

  Kimin milletindensin?
  CEVAP
  İbrahim aleyhisselamın.

  İman nedir? Amentü'nün esasları nelerdir?
  CEVAP
  İman, Muhammed aleyhisselamın Allahü teâlâ tarafından getirdiği emir ve yasaklara inanmak ve inandığını dil ile söylemek demektir.

  İman, Amentü'de bildirilen altı esasa inanmak ve Allahü teâlâ tarafından bildirilen emir ve yasakların tamamını kabul etmek ve beğenmektir.

  Amentü şöyledir:
  Âmentü billahi ve melaiketihi ve kütübihi ve rüsülihi vel yevmil ahiri ve bilkaderi hayrihi ve şerrihi minallahi teâlâ vel ba'sü ba'del mevti hakkun. Eşhedü en lâ ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resülühü.

  [Yani, Allah'a, meleklerine, gönderdiği kitaplarına, peygamberlerine, ahiret gününe, kadere, hayrın ve şerrin Allah'tan olduğuna, öldükten sonra dirilmeye inanıyorum. Allah'tan başka ilah olmadığına ve Muhammed aleyhisselamın da Allah'ın kulu ve son Peygamberi olduğuna şehadet ediyorum.]

  İslam'ın şartları nelerdir?
  CEVAP
  Şunlardır:
  1- Kelime-i şehadet getirmek
  Eşhedü en la ilahe illallah ve eşhedü enne Muhammeden abdühü ve resulühü demek. Manası şudur:
  (Ben şehadet ederim ki, [Yani görmüş gibi bilirim ve bildiririm ki] Allah'tan başka ilah yoktur. Ve yine şehadet ederim ki, Muhammed aleyhisselam Onun kulu ve resulüdür.)
  Resulullaha inanmak demek, Onun bildirdiklerinin tamamını kabul etmek, inanmak ve hepsini beğenmek demektir.
  2- Namaz kılmak
  3- Zekât vermek
  4- Oruç tutmak
  5- Hac etmek

  Allahü teâlânın sıfatları nelerdir?
  CEVAP
  Allahü teâlânın Sıfat-ı zatiyye'si altıdır:
  1- Vücûd
  2- Kıdem
  3- Bekâ
  4- Vahdaniyyet
  5- Muhalefetün-lilhavadis
  6- Kıyâm bi-nefsihi

  Allahü teâlânın Sıfat-ı sübûtiyye'si sekizdir:
  1- Hayat
  2- İlm
  3- Sem'
  4- Basar
  5- İrade
  6- Kudret
  7- Kelam
  8- Tekvîn

  DİĞER MERAK ETTİĞİNİZ DİNİ KONULAR İÇİN TIKLAYINIZ...

  KAYNAK
   
 2. friendly

  friendly Süper Moderatör Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.214
  Beğenilen Mesajları:
  1.422
  Yaşadığınız Şehir:
  İstanbul
  Soruları ve cevapları burdan ezberleyince yırttık mı yani. :rolleyes:
   
 3. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  En azından ilk aşamayı geçmiş olursun abii..

  Bu soruları bilemeyen kaç tril tril trilyon insan olacak biliyon mu?.
   
 4. friendly

  friendly Süper Moderatör Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.214
  Beğenilen Mesajları:
  1.422
  Yaşadığınız Şehir:
  İstanbul
  Yanacaz reyis yanacaz.. :eek:
   
 5. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  Tövbe estağfirullah..

  Ben sizi karşıya geçiririm admininiz olarak merak etmeyin..:D
   
  friendly bunu beğendi.
 6. Alnair Alsad

  Alnair Alsad Dekan

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajları:
  878
  Sınav soruları sızmış. Yumulun! :D
   
  beyaz ve friendly bunu beğendi.
 7. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Allah'ın islamı ve müslümanları böyle mezheplere ayırdığını ve kullarını bu şekilde kategorize ettiğini düşünmek, inanmak çok sakıncalı ve yanlış değilmidir? Kitap ve hadislerde bu mezhepleşme hakkında Allah yada peygamberin ağzından herhangi bir açıklama var mıdır? Hz Peygamber dönemininden yüzyıllar sonra bizzat birbirine düşmüş öldürmüş müslümanların anlaşmazlıkları ve düşmanlıkları sonu oluşmuş bu mezheplerin İslamın esasında ne gibi bir yeri olabilir. Bu mezhepler kulların yorum farklılıklarından vs doğuyorsa, Allah'ın, bu insan eliyle aklıyla icat edilmiş uydurulmuş mezhep yaklaşımını referans alarak kullarını değerlendirmeye alacağını düşünmek neyin kafasıdır?
   
 8. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  sen ehli sünnetten ne anlıyorsun merak ettim.
   
 9. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  @tambjk Yanlış düşünüyorsun.. Ben doğrusunu anlatayım ikna olacaksın..

  Şimdi mezhebler nerden çıkmış önce onu açıklayayım.. Mezhebler Peygamber efendimizin farklı ictihadlarından ortaya çıkmıştır... Yani farklı uygulamalarından ortaya çıkmıştır.. Yani şöyle düşün 4 tane farklı din değil. Bi şehre giden 4 farklı yol olarak gör.. Mezhebler olmasaydı ne olurdu?. Sen de takdişr edersinkii Dünyadaki bütün insanlar aynı değildir.. Bu yüzden ibadetlerdeki uygulamalar Dünyadaki herkes için aynı olması doğru olmaz.. İşte bu yüzden Peygamber efendimizin ibadetlerdeki 4 farklı uygulaması.. Yani itikatta farklılık yok sadece ibadetlerin uygulamasında farklılıklar var o da olmalı zaten çünkü dünya da yaşayan bütün insanlar aynı değil..
   
 10. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  abi bunlar ameli mezhepler. onun demeye çalıştığı itikadi mezhepler. zannımca da mesele sünni - şii - alevi ve diğerleri meselesi.

  adamın argümanı baştan yanlış. "Allah'ın islamı ve müslümanları böyle mezheplere ayırdığını ve kullarını bu şekilde kategorize ettiğini düşünmek" bu ifadeden mezheplerin tarihsel oluşumundan bihaber ve bigane olduğunu zaten görüyoruz.

  "Kitap ve hadislerde bu mezhepleşme hakkında Allah yada peygamberin ağzından herhangi bir açıklama var mıdır? " Sıhhati konusunda tartışmalar olmakla beraber 73 Fırka Hadisi adında bir hadis vardır.

  Hz Peygamber dönemininden yüzyıllar sonra bizzat birbirine düşmüş öldürmüş müslümanların .... Yüzyıllar mı? Aç da tarih oku derler adama. Hz Osmanın şehit edilmesiyle başlayan bir süreç var. bu mezheplerin oluşmaya başlamasıyla ana gövdeye ehli sünnet denmiş. yani sevad-ı a'zam. yani ne sonradan oluşan şia ne de hariciler gibi değil. kökü kuran ve hadis olan ana gövdeye ehli sünnet ve cemaat deniyor.

  son cümlenin izaha bile ihtiyacı yok...
   
 11. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158

  murat benim demek istediğim bu değil. 4 yol var demişsin, bu 4 yola kim karar verdi? Allah yada peygamber mi yoksa ondan sonraki imamlar yada alimler mi? Her insan farklı değil fakat bu dediğinden yola çıkarsak insanlar 4 tip mi? Allah insanları 4 tip yaratıp ve bu 4 tip insanın İslamı daha iyi yaşayabilmesi için 4 farklı yol çizip 4 farklı mezhep mi getirmiştir yoksa dünyanın geçmiş yaşamış yada yaşayacak tüm insanlarına hitap edecek evrensellikte mi getirmiştir. Dünyada farklı farklı insanlar var ve İslamın bu insan grupların yaşayış yada kültürlerine göre farklı yorumlanarak hitap edebileceğini düşünmek bence yanlıştır. Yarın öbürgün 100lerce farklı mezhebin türemeyeceğinin garantisi yoktur. Allah sual ederken teker teker sen hangi imamın yolunu izledin diye soracağını düşünmek pek akla mantığa kitaba uygun gelmiyor, hele hele elçisi Hz. Peygamber var iken.

  Ben mezhepsel bölünmeye karşıyım fakat her insanın algı kapasitesi ve yorumlama şekli farklı olabileceğinden ötürü islamı farklı yaşaması normal, bu noktada ise bu konudaki itiraz noktam ortaya çıkıyor, Allah bu kutsal dayanağı olmayan ayrışmanın, insan aklıyla uydurulmuş isimlendirmesini niye dikkate alsın da kabir de sual etsin, sonuçta islamiyeti tek ve bir bütün olarak indirmemişmidir.

  Şimdi akan kanın abdesti bozması konusunda mezhepsel inanış farklılıkları bulunmaktadır. Bi hanefi bozduğuna inanıp yeniden abdest alıyor olsun, bi şafii bozulmadığına inanıp devam ediyor olsun, Allah bunun sualini sorgusunu yaparken kendi doğrusunu mu referans alacaktır yoksa hanefiyi kendi hanefi imamının doğrusu üzerinden , şafii yi de kendi şafii imamının doğrusu üzerinden mi referans alıp sual edecektir? Böyle bir durumda insan eliyle adlandırılmış ve farklılaşmız mezhebin Allah katındaki önemi ne olabilir, niye referans alsın?
   
  Son düzenleme: 16 Haziran 2014
 12. evowinds

  evowinds Doçent

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  622
  Beğenilen Mesajları:
  174
  @tambjk hocam doğru söylersin de, Din konusunda 2+2 = 4 etmez, tamamen inanca bağlıdır. 1'e 700 verilen ticaret vardır orada.
  Ne kadar inanırsan o kadar sorumlusun. Maksat ve gaye O'na ulaşmaktır. Her yol bir şekilde O'na götürür, kimi kestirmeden ve riskli kimi ise uzun ve sağlam.

  Sen niyetini halis tut yeter ki, Allah hiç bir şeyi ne mükafatsız ne de cezasız bırakmayacak en nihayetinde.

  "Müminin niyeti amelinden hayırlıdır", "Zorlaştırmayın, kolaylaştırın; Emretmeyin, müjdeleyin" hadisleri ve "Dinde zorlama yoktur", "Hanginizin daha iyi amel işleyeceğini görmek için ölümü ve hayatı yarattık" ayetleri ile bakarız biz duruma.

  Sen yeter ki samimi ol. Sonuçta karar mercii O'dur.
  Selametle...
   
 13. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Hocam, demek istediğimi yine anlatamadım sanırım :) Mezheplere karşıyım tamam ama buradaki esas itirazım mezheplere yönelik değildir , kalkıp bu mezhep ayrışmasının ve isimlendirmesin Allah katında sual edileceğine ve ona göre muamele görüleceğine yönelik düşünce ve yazının içerisindeki 2 maddedir. Yoksa yazdıklarınızın birçoğuna katılıyorum ve itirazım yok.
   
 14. evowinds

  evowinds Doçent

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  622
  Beğenilen Mesajları:
  174
  Hocam ben seni anlıyorum. "Şüphesiz ki Allah her şeyi hakkıyla bilendir." ayeti ile biz gönlümüzü ferah tutarız, "Allah'a itaat edin. Peygamber'e itaat edin ve sizden olan ulu'l-emre de. " ayetini bu kesimde de yorumlarız. Şüpheye düşüldüğünde kalbe bakılması tavsiye edilir. Kalbin sana doğru yolu gösterecektir. O sebeple aklına ve mantığına uyan şeyleri kalbin de tasdik ediyorsa sorunun olmaz. En ufak bir şüphe yaptığın işlerde bir sıkıntı olduğunun habercisidir. Merak etme sen.
   
 15. Balder

  Balder Doçent Süper Moderatör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  680
  Beğenilen Mesajları:
  146
  Yaşadığınız Şehir:
  Amsterdam
  Abi her yorumu bi önyargıyla karşılıyoruz sanki.

  Çok şükür bunları çocukluğumuzda öğrendik. Hala daha da biliyoruz. Fakat şimdi tekrar bi okuyayım dediğimde benim de aklıma şu sorular geldi:

  1- Bu soruların sorulacağına dair kaynak ve zamanı?

  2- 1. soruya bağlı olarak mezhepler çıkmadan önce mi yoksa sonra mı bu soruların sorulacağı ortaya çıkmıştır.

  Elbette herşey ALLAHin ilmi dairesindedir fakat soralım bakalım eğer önce bu sorular sonra mezhepler meydana gelmişse bu soruyu sormaktaki amaç nedir?

  Bu konuda sağlam kaynaklarla belirtilip açıklanmadıktan sonra herkesin kafasını kurcalaması gayet normaldir.

  İslam inançla olur fakat bu akla mantığa aykırı olmasını gerektirmez. Kişi de inancını araştırıp sorgulayabilir. Taklidi imanla imanımızı kurtarmak güzel olsa da Rabbim herkese Tahkiki iman nasip etsin. amin.
   
 16. evowinds

  evowinds Doçent

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  622
  Beğenilen Mesajları:
  174
  Hadislere göre iki veya üç sual vardır: Rabb'in kim, Peygamberin kim ve Dinin ne şeklinde. Sonradan bazı sorular ilave edilmiş olabilir.
   
 17. Balder

  Balder Doçent Süper Moderatör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  680
  Beğenilen Mesajları:
  146
  Yaşadığınız Şehir:
  Amsterdam
  İşte bu durumda hadisin belirttiğinden çıkar da kendin eklemelerde bulunursan sonra sorarlar sana bu da nereden çıktı diye.
   
 18. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  @Balder Ehli sünnet alimlerinin bildirdiği bu sorular genel sorulardır yoksa hepimiz aldığımız her nefesten işlediğimiz her fiilden sorguya çekileceğiz.. Bu sorular herkese sorulacak olan genel sorular..

  İkinci soruya gelince mezheblerin çıkış noktası islam dini ile orantılıdır. Yani mezhebler kurucularından değil Peygamber efendimizden çıkmıştır..
   
 19. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  nasıl yani? açıklarmısın biraz.
   
 20. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  İtikatta bi farklılık yok tek mezheb ehli sünnet vel cemaat itikadı ama sadece farklılık amelde ve ibadetlerdedir.. Mesela 4 mezheb diyoruz (Hanefi, maliki, şafi ve Hanbeli) mezhebleri bu dört mezheb arasında hiçbi fark yok sadece farklılık birinin farz dediği ibadete diğeri sünnet demiştir. Mezheblerden birisi Peygamber efendimizin bi uygulamasını baz alırken diğer mezheb ise başka bi uygulamasını baz almıştır.. Bu farklılık ta Dünyanın doğusundaki bi insanla batısındaki bi insanın aynı olmamasından dolayıdır..

  Bu yukarda bahsedilen dört mezheb amelde mezhebtir yani ibadetlerde ama senin merak ettiğin fikir ayrılığı galiba bu sözü geçen mezheblerde öyle bişey söz konusu değil.. Zaten fikir olarakta tek bi itikadımız vardır ehli sünnet vel cemaat itikadı.. Bu mezhebler arasında fikir ayrılığı yok hepsi aynı..
   

Sayfayı Paylaş