Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Kızılelma Dizisi Için Karar Çıktı

Konu, 'Diziler' kısmında murat tarafından paylaşıldı.

 1. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  [​IMG]

  TRT 1'deki 'Kızılelma' dizisinde Alevilere yönelik ayrımcılık yapıldığı iddiasına ilişkin şikayet hakkında kovuşturmaya yer olmadığına karar verildi

  TRT 1'de yayınlanan, Osman Sınav'ın yönettiği 'Kızılelma' adlı dizi, bir grup Alevi'nin tepkisini çekmişti. Dizide, 'Furkan Palalı' adlı mafya liderinin Hazreti Ali'nin kılıcı diye bilinen 'Zülfikar' üzerine yemin etmesi ve fonda Pir Sultan Abdal'ın şiirinin okunması üzerine, İngiltere 'deki Alevilerin önderlerinden İsrafil Erbil bir açıklama yaptı. Erbil, “Dizilerde Aleviler'in, derin devlet figüranları gibi gösterilmesi Alevi gençlerini, Aleviliği ve Alevi değerlerini itibarsızlaştırmaktadır” dedi.

  SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

  Bu açıklama, Habertürk TV'de Osman Sınav, yazarı Süleyman Çobanoğlu ve eski Devlet Bakanı Namık Kemal Zeybek'in katıldığı programda eleştirildi. Çoban, protestonun “Salakça bir tartışma olduğunu, mikrobik ve münasebetsiz bulduğunu” söyledi. Zeybek ise bu açıklamayı “Alevi olmayan Alevilerin yaptığını” savundu. Erbil de avukatı Seyit Sönmez aracılığıyla hem dizi hem de söz konusu açıklamaları yapanlar hakkında hakaret, halkı kin ve düşmanlığa tahrik iddiasıyla suç duyurusunda bulundu.

  'DEVLET HEDEF GÖSTERMEZ'

  İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, soruşturma sonunda, kovuşturmaya yer olmadığına karar verdi. Savcı Hasan Bölükbaşı, bu ifadelerin düşünce hürriyeti kapsamında kaldığını, hakaret içermediğini, yakın bir tehdide yol açmadığı için halkı kin ve düşmanlığa tahrik etmediğini savundu. Savcı Bölükbaşı, dilekçede yer alan, Alevilerin devlet tarafından sürekli hedef gösterdiği şeklindeki iddiaya kendiliğinden cevap vererek, “Devlet tarafından Alevilere veyahut herhangi bir din, ırk, mezhep veya herhangi bir gruba katliam yapması veya hedef göstermesi mümkün değildir” dedi.

  RADİKAL / TÜRKİYE
   

Sayfayı Paylaş