Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

'Hayattayız diye sevinçten köpek gibi ağlardık'

Konu, 'Dünya Gündemi' kısmında mstfanar tarafından paylaşıldı.

 1. mstfanar

  mstfanar Editör Yetkili Kişi Editör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.724
  Beğenilen Mesajları:
  559
  Aslında tarih bölümü olsa oraya açardım konuyu ama neyse burası da uygun sayılır.

  [​IMG]
  İkinci Dünya Savaşı sırasında Hitler'in yemeklerini zehirlenme olasılığına karşı ondan önce tatmakla görevli olan 15 genç kadından hayatta kalan teki, Alman televizyonuna öyküsünü anlattı. Independent gazetesinden Tony Paterson şu anda 96 yaşında olan Margot Wölk'ün hikayesini yazdı.


  Etrafı peluş kutup ayıları ile çevrili olan Wölk RBB televizyonuna konuşarak, "Bazı kızlar yemekleri yerken korkudan gözyaşlarına boğuluyordu. Hepsini yemek zorundaydık. Ve sonra bir saat boyunca beklemek zorundaydık ve her seferinde hastalanacağız diye korkuyorduk. Kurtulduğumuz için o kadar mutlu oluyorduk ki, köpekler gibi ağlıyorduk" dedi.

  "İngilizlerin Hitler'i zehirleyeceği yönünde sürekli bir söylenti vardı. Asla et yemezdi. Bize pilav, erişte, biber, bezelye ve karnıbahar veriyorlardı."

  Wölk'ün Hitler'in savaş sırasında karargah olarak kullandığı bina olan "Kurt İni'nde" çeşnicibaşı olmak için "seçilmesi" tamamen tesadüfen olmuş.

  O dönemde 25 yaşında olan kadın, Nazi değilmiş. 1941 yılında kocası askere alınıp, yaşadıkları bina da bombalanınca, Doğu Prusya'daki annesinin yanına giden Wölk, Kurt İni'nin yanıbaşındaki kasaba olan ve şu anda Polonya sınırları içinde kalan Parcz'a yerleşmiş. Kasabanın ateşli bir Nazi olan belediye başkanı ise Wölk'ü bu işe zorlamış.

  Vejetaryen olan Hitler'i sıkı güvenlik nedeni ile hiçbir zaman şahsen görmediğini söyleyen Wölk, bir Nazi subayının kendisine tecavüz ettiğini de söylüyor.

  1944 yılında Kızıl Ordu ilerleyişini sürdürürken, çeşnicibaşı olarak görev yapan diğer kadınlar Ruslar tarafından toplanıp öldürülüyor. Wölk ise başka bir Nazi askeri sayesinde Berlin'e kaçmayı başarıyor. Ancak savaşın zulmü burada da bitmiyor. Gençliklerini gizlemek için yaşlı kadınlar gibi giyinseler de, şehre gelen Rus askerleri tarafından fark edilen Wölk, başka kadınlarla beraber bir doktorun dairesine götürülerek burada 14 gün boyunca tutuluyor ve tecavüze uğruyor. Wölk, tecavüzlerin sonunda gebe kalma yetisini kaybediyor.

  "Hep bir kızım olmasını istemiştim. 50 yaşıma geldiğimde, kızım olsa şimdi 25 yaşında olurdu diye düşündüm. Ne yazık ki bu hiçbir zaman olamadı."
  [​IMG]

  Kocası Karl'ı bekleyen Wölk, 1946 yılında Karl'ın kapısında belirmesi ile ona kavuşuyor. Ancak savaş iki insanı da yıkmış olduğundan bir süre sonra ayrılıyorlar. Karl 24 yıl sonra hayatını kaybediyor. Wölk ise o zamadan bu yana yalnız yaşıyor.

  Alıntıdır: Kaynak
   
  Son düzenleme: 19 Eylül 2014
 2. Empatik

  Empatik Doçent

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  950
  Beğenilen Mesajları:
  95
  "1946 yaşında" derken :v
   
 3. mstfanar

  mstfanar Editör Yetkili Kişi Editör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.724
  Beğenilen Mesajları:
  559
  Haber sitesi yanlış yazmış ve sen de bunun 1946 yılında olduğunu anladın diye varsayıyorum. Sen okuduğunda bir o yanlışa odaklandıysan başka da bir şey demiyorum.
   
 4. black

  black Profesör

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.342
  Beğenilen Mesajları:
  210
 5. mstfanar

  mstfanar Editör Yetkili Kişi Editör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.724
  Beğenilen Mesajları:
  559
  Neden ? :)
   
 6. Empatik

  Empatik Doçent

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  950
  Beğenilen Mesajları:
  95

Sayfayı Paylaş