Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Harama düşmemek için..

Konu, 'Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi' kısmında Empatik tarafından paylaşıldı.

1. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    Evet faizin haram olduğu açık bir şekilde ortada.

Faiz bildiğim kadarıyla 10 bin alıp 15 bin ödememiz oluyor. Yani ta baştan belli 10 bin üzerine ne kadar ekleneceği.

Enflasyon farkı olayı var. Enflasyon farkı haram mı peki ? Yine kısıtlı bilgim şöyle diyor : Borcu aldığımız dönem de o borç ile ne kadar buğday alınıyorsa borcu verirken de o kadar buğday alınacak para verilmeli. Yani eğer 10 bin aldıysak. O yıl enflasyon yükseldiyse alım gücü düşmüş ve para değer kaybetmiş olur ya. 11 bin ödersek yine haram mı.

KYK dan alınan para haram mı. Yani kyk da ki sistemi bilmiyorum bileniniz var mı ?
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 12 Ekim 2014, ilk mesajın tarihi: 12 Ekim 2014 ---
    Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun internet sitesinde öğrenim kredilerinin geri ödenmesi hakkında şu bilgi yer almaktadır:
    “Kurumdan öğrenim kredisi alan öğrencilerin borcu, öğrenim kredilerinin verildiği tarihten öğrenim süresi bitimine kadar geçen sürede veya herhangi bir sebeple kredisinin kesildiği tarihe kadar; öğrenim kredisi olarak verilen miktarlara, Türkiye İstatistik Kurumunun Toptan Eşya Fiyat Endeksindeki (TEFE) artışlar uygulanarak hesaplanacak miktarın ilave edilmesi suretiyle hesaplanmaktadır.”

2. by efsane

by efsane Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    212
    Yaşadığınız Şehir:
    Elazığ
    @YOLCu Abim bizi aydınlatır mısın?

3. Ahbârî

Ahbârî Dekan Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    834
    makuldur, alınır.

4. YOLCu

YOLCu Asistan

Beğenilen Mesajları:
    150
    faiz'in tahakkuku için,

1. akit,
    2. aynı cins üzerinden akdin yapılmış olması zarureti vardır.
    1. akit derken, hükme konu olan durumun her iki tarafındaki kişilerin karşılıklı olarak nema olarak miktarı akd etmiş olmaları gerekmektedir. (misal: ben sana bin tl. borç verdim. ama karşılığında şu kadar zaman sonra geri ödenmesi karşılığında sizden bin+ lira talep ettim. siz de kabul ettiniz) bu her halûkârda faizdir.

2. bunu yukarıda ahbari açıklamış. aynı cins mal şartı vardır. yani paraya para ilavesi faiz olur, buğdaya buğday, kumaşa kumaş... ama bin lira para verip 1500 tl. miktarında kumaş alırsanız bu faiz olmaz.

KYK burslarında talep edilen nemalanmış artışlar ise biraz muhataralı bir mevzudur. ama hayreddin karaman ve benzer bazı fıkıhçılar bunu (enflasyon oranında artışı) mübah kabul etmekteler.

5. by efsane

by efsane Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    212
    Yaşadığınız Şehir:
    Elazığ
    Abi bu kyk bursu, bana bir malı ucuzken verip pahalı olunca satmak gibi geldi ve aklıma şu geldi.

Altın alıp satarak para kazanmak diye bir olay var, bu haram mıdır?

6. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    834
    tam terside olabilir. beyaz eşya fiyatları da düşebilir. hatta öderken toplu verirsen indirim de oluyor yanlış bilmiyorsam. illa senden daha fazla almıyor.

altın alıp satmak derken? ucuz vakitte bir çeyrek alıp pahalıyken satmak gibi mi?

7. mstfanar

mstfanar Editör Yetkili Kişi Editör

Beğenilen Mesajları:
    559
    Şu öderken toplu verince indirim gerçekten var mı? O kadar okudum maddelerini anlayamadım da.

8. Alnair Alsad

Alnair Alsad Dekan

Beğenilen Mesajları:
    878
    Sıkça Sorulan Sorular

Madde (37-38-39) yardımcı olur sanırım.

mstfanar bunu beğendi.
  9. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    böyle en ufak şeylerde görüş ayrılıkları varken doğru bilgiyi bulmak çok zorlaştı. internette 6 sayfa haram değil dese de 4 sayfa haram diyor. Sanırım haram değil kanaatine vardım.

10. Alnair Alsad

Alnair Alsad Dekan

Beğenilen Mesajları:
    878
    Şimdiki aklım olsa öğrenim kredisi almazdım. Ciddi anlamda ihtiyaç duymuyorsan almamanı tavsiye ederim.

11. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    Kararsızım aslında idare ederim almadan da. Ama sol yanım al diyor :p

12. Alnair Alsad

Alnair Alsad Dekan

Beğenilen Mesajları:
    878
    Ben uyarımı yapayım da öte tarafta yakama yapışma. :p

Empatik bunu beğendi.
  13. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    834
    bende hocama katılıyorum. krediyi çok ihtiyacın yoksa alma.

14. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Faiz yasağının temelinde emeksiz, haksız kazanç olduğu için, bu niyet ile yola çıkılan faiz benzeri iktisadi araçlardan elde edilan kar'ın da haram olması gerekemez mi?

15. YOLCu

YOLCu Asistan

Beğenilen Mesajları:
    150

Yeğen, sol yanın pirelenmiş olabilir, bence o bölgeyi yıkatıp temizlet, bi daha sana sorun çıkarmayacaktır! :D

16. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    834
    tamam, doğrudur. kredi bursu verip devlet kat kat fazlasıyla alma derdinde mi?

17. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Ben altın borsa döviz gibi araçlar için o ihtimali ortaya atmıştım, kyk mevzusu için değil.
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 13 Ekim 2014, ilk mesajın tarihi: 13 Ekim 2014 ---
    Kyk konusuna gelirsek, devlet o krediye(burs değil, burs dediğin karşılıksız olur) kar amaçlı bir faiz uygulamıyor, gelen para ile sonraki nesillere kredi imkanı yaratabilmek için havuzda biriktiriyor, paranın enflasyona yenilmemesi amacıyla yapılan düzenleme bence haksız bir kazanç değil, ortada bir kazanç yok.

Son düzenleme: 13 Ekim 2014
  18. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    834
    tamam o zaman, madem öyle de ne diye altın borsaya çekiyon. konu belli.

19. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    By efsane nin sordugu soru ve senin de cevabin uzerine konunun genislemesi nedeniyle o mesaji yazdim, lakin baskasi konuyu altina cekmesi sana batmiyorken ve ustune cevap veriyorken benim cevabim batiyor, işte bu manidar.

20. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    834
    onla kendini bir mi tutuyorsun :) bu da manidar.

Sayfayı Paylaş