Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Hükümet Suriyeliler için kararını verdi

Konu, 'Türkiye Gündemi' kısmında CyberShot tarafından paylaşıldı.

 1. CyberShot

  CyberShot Asistan

  Kayıt:
  18 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  278
  Beğenilen Mesajları:
  422
  Hükümet Suriyeliler için kararını verdi

  [​IMG]
  Savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen Suriyelilerle ilgili önemli kararlar alındı.

  Suriyeli sığınmacıların karıştığı olayların önlenmesi ve sorunların çözümü amacıyla düzenlenen toplantıda, ''kamu güvenliğini bozan Suriyelilerin sınırdışı edilmesi'' kararı alındı.

  Ayrıca, Suriyeli dilencilerin kaldırılması amacıyla yerel yönetimlerin devreye girmesi ve gelişi güzel yerlerde kalan Suriyelilerin kamplara yerleştirilmesine karar verildi.

  YEREL YÖNETİMLER YARDIM EDECEK

  Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay’ın başkanlığında Ankara’da yapılan toplantıda yeni bir eylem planının uygulanması kararlaştırıldı. İlgili bakanlıkların yanı sıra Suriyelilerin yoğun yaşadığı kentlerin valileri ile belediye başkanlarının da katıldığı toplantıda bazı acil düzenlemelerin yapılması benimsendi.

  Bu çerçevede, şimdiye kadar katılımları sağlanamayan yerel yönetimlerin Suriyelilerin yaşam olanaklarının sağlanması konusunda devlet kurumlarına yardımcı olması kararı alındı.

  DİLENCİLER ORTADAN KALDIRILACAK

  Suriyeli mültecilerin, yerel halk üzerinde oluşturduğu olumsuz etkilerin düzeltilmesi amacıyla uygulanması öngörülen acil eylem planına göre, öncelikle tepki çeken Suriyeli dilencilerin kaldırılması kararı alındı. Belediyeler, dilencilerin gözönünden kaldırılması sırasında kolluk kuvvetlerine yardımcı olacak.

  DURUMU İYİ OLMAYANLAR KAMPLARA YERELEŞTİRİLECEK

  Geliri düşük olduğu için ev kiralayamayan Suriyelerin durumunun da ele alındığı toplantıda, özellikle Gaziantep çevresindeki kentlerde dükkan ve işyerlerini kiralayarak ikâmet eden Suriyeli mültecilerin peyderpey kamplara alınması kararlaştırıldı.

  Bu amaçla, Gaziantep’in İslahiye ilçesinde oluşturulan yaklaşık 20 bin kişi kapasiteli kampın kullanılacağı öğrenildi. Bu kampa zor yaşam şartlarında olduğu belirlenen Suriyeliler taşınacak.

  DÜZENİ BOZAN SINIR DIŞI

  Toplantıda, karıştıkları olaylar nedeniyle kamu düzeninin bozulmasına neden olan Suriyeli mültecilerin durumu da değerlendirildi. Bu kapsamda, kamu düzenini bozacak Suriyelilerin sınırdışı edilmesi gündeme gelecek. Valilikler, bu konuda karar alabilecek. Suriyelilerin olumsuzluklara neden olduğu yönünde kamuoyunda yaratılan algının değiştirilmesi amacıyla ilgili devlet kurumları da harekete geçirildi. Savaşın sürmesi nedeniyle Türkiye’ye gelen Suriyelilerle bundan böyle birlikte yaşamanın kaçınılmaz olduğu yönünde kamuoyu bilgilendirilmesi yapılacak.

  Yerel yönetimlerin kontrolüne verilen bir başka uygulama ise, Suriyeli mültecilere yönelik uygulamaların yerel halkla eşit tutulması oldu. Buna göre, belediyeler, özellikle işyeri açma ve çalışma izni alma gibi konularda yerel halkla Suriyeli mültecilere eşit uygulama yapacak.
  Bu düzenlemelerin yanı sıra özellikle Suriye’deki rejim ve El Muhaberat ile Türkiye’deki bazı odakların tahrik ettiği belirlenen münferit suçlardan kaynaklanan olayların önüne geçilmesi hedeflendi. Suriyelilerin karıştığı münferit suçlardan yola çıkarak, “genelleme” yapılmasının önlenmesi benimsendi. Fuhuş olaylarının önüne geçilmesi için ailenin korunması uygulaması kullanılmasına karar verildi.

  SUÇA KARIŞMA DÜŞÜK

  Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı’ndan dün yapılan açıklamada ise, toplantıda yapılan tespitler özetle şöyle sıralandı:

  Bugün itibarıyla, geçici barınma merkezlerindeki 218.121 Suriyeli’nin yanı sıra çeşitli illerde 1.127.970 Suriyeli bulunmaktadır.

  Geçici koruma altındaki Suriyeli misafirlerimiz, Türk halkına olan şükran ve minnetlerlerini her fırsatta dile getirmekte; topluma uyum sağlamak ve rahatsızlık vermemek adına azami dikkati göstermektedir.

  Yabancı düşmanlığı ve ayrımcılıkla mücadele konusunda devlet kurumları ve sivil toplum işbirliğiyle mevcut çalışmalar güçlendirilecektir.

  Suriyeliler arasında, düşünülenin aksine, adli olaylara karışma ve suç oranı oldukça düşüktür.

  Ancak yaşanan herhangi bir olay, ayrımcı bakış açısının etkisiyle kamuoyunda geniş şekilde yankı bulmaktadır.

  TEDBİRLER ALINDI

  Suriyelilerin kayıt altına alınması hususunda önemli ilerleme kaydedilmiş, 740 bin Suriyeli’nin biyometrik kaydı tamamlanmıştır. Kalanların kaydının ise birkaç ay içinde tamamlanacağı öngörülmektedir.

  Dilencilik, fuhuş ya da ikinci evlilikler gibi toplumsal dokuya zarar veren olaylara karşı gerekli tüm tedbirler alınmaya devam edecektir.

  Ülkemizde Suriyeli nüfusun artışı ile birlikte iş ve çalışma hayatında karşılaşılan olumsuzlukların giderilmesine yönelik çalışmalar güçlendirilecektir. Haksız rekabete sebep olan her türlü ekonomik faaliyet ve kayıt dışı çalışmaya karşı gerekli önlemler alınacaktır.

  Suriyeli çocukların okullaştırılması için yapılan çalışmalar genişletilecek; toplumsal sorunları en aza indirebilmek amacıyla Türkçe öğrenme imkanları artırılarak teşvik edilecektir.

  Sokakta yaşayan Suriyeliler tespit edilerek mülki idare ve yerel yönetimlerce geçici barınma merkezlerine yönlendirilmektedir.

  Suriyelilere acil ve temel sağlık hizmeti verilmeye devam edilecektir.

  Hükümet Suriyeliler için kararını verdi - GÜNCEL Haberleri - Haber 7
   
 2. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Çok geç kalındı ne yazık ki, iyilik yaptık kötülük bulduk.

  Tekstil atolyeleri kaçak çalışan suriyeli çocuk dolu
  Kırmızı ışıklar suriyeli dilenci dolu
  Yollar suriyeli hayat kadını dolu
  Sokaklar suriyeli gaspçı dolu
  Mahalleler suriyeli kaçak dükkan dolu

  Bizim zaten düşük olan asgari işgücü ücretlerini dibe vurdurmuş durumdalar, yarı fiyatına çalışacak kaçak suriyeliler varken tam asgari ücrete sigortalı işçi çalıştırmak istemiyorlar.

  Kamplara yerleştirilsin, hertürlü imkan sağlansın ama şehirlere salınmaları çok büyük sorunlar doğuracak.
   
  YOLCu bunu beğendi.
 3. Balder

  Balder Doçent Süper Moderatör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  680
  Beğenilen Mesajları:
  146
  Yaşadığınız Şehir:
  Amsterdam
  Kaçak işçi çalıştıran firmalara çok güzel caydırıcı cezalar verilmedikçe memlekette bir suriyeli bile kalmasa bu sorun devam eder.
   

Sayfayı Paylaş