Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Hükümdar Kim?

Konu, 'Beslenme' kısmında Ahbârî tarafından paylaşıldı.

 1. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  [​IMG]


  ABD’de bir okul müdürü, okul içerisinde yaşanan şiddeti minimuma indirmek için, okul menüsünü değiştirdi. Bina içindeki otomatik yiyecek makinelerindeki paketlenmiş hamburgerlerin yerini meyveler aldı. Çıkan yemeklerdeki sebze oranı arttırıldı, abur cubur yiyecekler yasaklandı. Sonuç olarak, okulda kavga oranının düştüğü, derslere konsantrasyonun ise arttığı gözlemlendi.

  Sömürge sisteminin çağdaşlık olarak yer edindiği şu devirde, “Hamburger Medeniyeti” olarak anılan ABD dahi durumun vahametinin farkına varmış bulunuyor. Biz ise nefsimizin ağırlığıyla nefessiz kalıp tükenirken, lokmaları gözümüz kapalı götürür hâle geldik.. Yediğimiz lokmaya hükmettiğimizi düşünürken, aslında yediklerimizin boyunduruğu altında yaşıyoruz. “Anne eli değmiş gibi”lerle avunurken, anne eli değmiş yemeklerin tadı tarif kitaplarında esir kaldı.

  Doymak için yapılacak en güzel eylemlerden biri, dışarıda yemek olarak hayatımızda yer edindi. Dışarıda yemek; evde hazırlanmış ekmek arası domates-peyniri bir bankta deniz manzarası eşliğinde mideye indirmek olamaz tabii, kapitalist zihniyetler bunu sindiremez. Bize kendi paramızla zehirlenmek yakışır bu devirde… Ruh zehirlenmesi!

  Nasıl ki bedene rahatsızlık veren gıdalara karşı dikkatliyiz, ruha zarar verecek gıdalardan da kaçınmamız gerekiyor. Sözümona ‘kaçırılmaz’ fırsatların hilesine teslim olup ‘masumane’ faizleri katığımıza sürerken, yetim çocukların gözlerini asılı bıraktığı döner tezgahlarından yahut göze en çok nasıl hitap edeceği ince ince düşünülmüş ve görücüye çıkarılmış pazar-market ürünlerinden iştahla besleniyoruz…

  Sonra bir de ne yediğimizi bilmeden yemek var. Kime ve neye hizmet ettiğini bildiğimiz hâlde, yapım aşamasını az buçuk duyduğumuz hâlde, severek yediğimiz burger menüleri. Haram lokmalar, şüpheli lokmalar. Dilimiz damağımız şenlenirken bir taraftan ruhumuza kanlı gözyaşları akıttırıyor; nefsi şımartıp özü ölüme terk ederken, “Suçlu kim!” diyerek haykırmayı marifet biliyoruz. Suçluyu her öğün kendi rızamızla damarlarımıza çekiyoruz. İsteyerek kabul ediyoruz biz zehirlenmeyi.

  Belki bunların hepsinden sakınıp, tanıdığı, bildiği, gördüğü nezih mekânları mesken tutanlar vardır. Peki, oralarda da aşçının, kalfanın, garsonun ruh hâlini bilen var mı? Yediğinizin öfke, nefret, acı, intikam gibi duygularla harmanlanmış bir menü olmadığından da emin misiniz? Bir defasında Hızır aleyhisselam Allah dostlarından birini ziyareti esnasında, ikram edilen yemeği yemiyor. Allah dostu şaşkın. “Bunlar helal lokmadır. Niçin yemiyorsunuz!” dediğinde, Hızır aleyhisselam şu cevabı veriyor: “Evet, helal lokmadır. Lâkin pişiren, öfke ve gafletle pişirmiştir.”

  Mevlana Hazretleri de, “Lokmalar, tohum gibidir” buyuruyor. “Nasıl bahçıvan tohumu eker, ektiği tohuma göre filiz çıkar. Yediğimiz lokmalara göre de fikirler meydana gelir.”

  Demek ki, dil bir taraftan yeme işlevinde görev alırken diğer taraftan hazmedileni zikriyle ortaya koyuyor.

  Neden insanların artık hiçbir şeye tahammülü kalmadı ki? Neden kimseye güvenilmiyor? Neden etraf huysuz, agresif, çekilmez bireylerle dolu? Gençler neden buhranlardan kurtulamıyor, neden çocuklar laubali?

  “Bizi bu hâle getiren ne?” sorusuna verilecek ilk cevaplardan biri, ‘yediklerimiz’dir.

  “Mü’min bal arısına benzer. Temiz olanı yer, temiz olan şeyler ortaya koyar” buyuruyor Resulullah (s.a.v.) Kalbimiz ve ruhumuz bizim en değerli hazinemizdir, onları korumak ise bizim elimizde ve dilimizde.

  Yediklerimiz bize hükmetmesin, hükümdar biz olalım inşaallah!..

  Kaynak
   
 2. friendly

  friendly Süper Moderatör Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.214
  Beğenilen Mesajları:
  1.422
  Yaşadığınız Şehir:
  İstanbul
  Şu resimdeki Hamburgeri verin, gün boyu kavga etmeye razıyım. :p
  (Açlık Mode ON)
   
 3. Alnair Alsad

  Alnair Alsad Dekan

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajları:
  878
  Bunu şimdi okumamalıydım. :(
   
 4. topalsolucan

  topalsolucan Misafir

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  93
  Beğenilen Mesajları:
  68
  başlık ne alaka anlamadım :)

  et tüketimiyle ilgili toplumsal bir analiz yazısı okumuştum. et tüketen ülkeler tarih boyunca hep savaşlarda önü çekmişlermiş. uzak doğu ülkeleri gibi et yerine pirinç ve bitkilerle beslenen ülkeler ise pek saldırgan değillermiş.
   
 5. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  şu alaka abi:
  "Yediğimiz lokmaya hükmettiğimizi düşünürken, aslında yediklerimizin boyunduruğu altında yaşıyoruz"
   
  topalsolucan bunu beğendi.
 6. friendly

  friendly Süper Moderatör Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.214
  Beğenilen Mesajları:
  1.422
  Yaşadığınız Şehir:
  İstanbul
  Yiyelim, dövüşelim, savaşalım.. o_O
   

Sayfayı Paylaş