Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Google haber sitelerini aramalardan uçuruyor

Konu, 'Bilişim Haberleri' kısmında arsenik tarafından paylaşıldı.

1. arsenik

arsenik Profesör

Beğenilen Mesajları:
    465
    Google, aralarında Hürriyet, Milliyet, Habertürk, Mynet, Radikal ve CNNTürk'ün de bulunduğu bir çok haber sitesini, gereksiz ya da spam sayılabilecek içerikleri nedeniyle arama sonuçlarından çıkardı. Yasak yiyen siteler sadece indexte görünüyor.

Sebebi ne?

Google her zaman önce kendi kullanıcısına en iyi sonucu en kısa zamanda vermek için aralıksız çalışır ve sırf bu yüzden rakipsiz bir arama motoru olmayı başarmış tek şirkettir.

2013 yılından itibaren haber sitelerinin değerinin algoritma ile arttırılması ve Google News kayıtlı sitelerin hemen hemen her aramada üst sıralarda yer alması ile tanıştık. Bu, tamamen kullanıcının en taze içeriğe haber siteleri vasıtası ile ulaşabilmesini sağlıyordu.

Örneğin vali görevden alındığında insanlar "Vali görevden alındı" diye aramasına gerek bırakmadan valinin adını yani "Avni Mutlu" diye aramaları yeterli oluyor böylece en kısa sürede en taze bilgiye ulaşılabilir hale geliyordu.

Bundan sonra ne olacak?
    Google gösterdiği bu gerçekten sert tepki ile içeriğin değerini hala çok önemsediğini göstererek holding medyalarına da küçük girişimcilere de "Kullanıcıyı önemsemeyeni yasaklarım" mesajını çok net bir şekilde vermeyi başardı.

Haber sitelerinde yer alan gereksiz ya da spam sayılabilecek içerikleri nedeniyle arama sonuçlarından çıkarılmasına şöyle bir örnek verilebilir:

Siz de dikkat ettiyseniz şu maç ne zaman, şu film hangi kanalda, şu sınav ne zaman açıklanacak diye yazdığınızda Google'da spam haber siteleri ile azımsanmayacak bir çöplük oluşuyordu.

Geçtiğimiz zamanlarda sıklıkla birçok platformda bu durum gündeme getirilmişti. Hatta yanlış olmasın Hürriyet veya Milliyet hit getirmek uğruna Türkiye'nin en büyük kaliteli forumlarından biri olan R10'a nasıl üye olunur başlıklı hit malzemeli makale hazırlamıştı.

Hepsi bu durumu hak ediyor. Şimdi adam akıllı içerik girsinler bakalım.

Üstteki haberin kaynağı: Sabah

2. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    :) Az önce google'ı açtım, "avni mutlu" yazıp arattım, hangi gazeteler çıktı derseniz, sırasıyla;

-mynet
    -cumhuriyet
    -radikal
    -ensonhaber
    -t24
    -haberler
    -takvim
    -milliyet
    -sözcu
    -habertürk
    -cnnturk
    -bugun
    -hurriyet
    -internethaber
    -aydınlık
    -sondakika
    -samanyolu
    -habervaktim
    -Sabah

Biran sabah gazetesini hiç göremicem sandım :)

Evet hurriyet tepelerde çıkardı, onla ilgili bir çalışma yapılmış, lakin sabah gazetesi sonuçlarda hurriyetten sonra 5.sayfada fln gözüktü, siz hesap edin.

3. arsenik

arsenik Profesör

Beğenilen Mesajları:
    465
    @tambjk Hangi site daha güncelse o ön sırada çıkacaktır doğal olarak. Spam içeriği silen sitelerin aynı konuma çıkmaması için herhangi bir neden yok.

Yoksa paralel yapı yazarsan başkası seçilmiş yazarsan başkası önde çıkacak. Ne de olsa güncellik için yarışıyorlar. :)

tambjk bunu beğendi.
  4. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    :) Yok biliyorum, sabah gazetesinin de diğerlerinden aşağı kalır yanı yok, onu demek istedim. Google'ın gazabına onlar da uğramışlar sanırım.

arsenik bunu beğendi.
  5. Balder

Balder Doçent Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    146
    Yaşadığınız Şehir:
    Amsterdam
    Sabah gazetesinin diğerlerinden aşağı kalır yanı mı yok ?

Saçmalamışsın bence @tambjk İnternet sitesini pek okumuyorsun anlaşılan.

Bunların arasında en berbat internet gazetesi sabahtır be.

İğrenç ve alakasız haber başlıkları ile bana sitesine girmeye tövbe ettirmiştir.

Sabahın bu listede en altta olması bile bir hata. Hiç olmamalıydı.

6. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    @Balder , ilgili haberin kaynağı sabah gazetesi olduğundan, diğer medya gruplarına taş atıp kendilerini sütten çıkmış ak kaşık gibi göstermek adına haberi bu şekilde verdikleri için öyle dedim :)

Sabah gazetesine bakıyorum lakin okunacak fazla birşey yok, hele haberlere yorum izni vermeyişleri bile onları sınıfta bırakıyor.

7. Balder

Balder Doçent Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    146
    Yaşadığınız Şehir:
    Amsterdam
    Ya ben Sabah gazetesine kelimenin tam anlamıyla uyuz oluyorum. Haber başlıklarıyla haberin içindekilere bakınca aklımla alay ediyorlar.

Şöyle gerçek bir reyting derdi olmayan haber sitesi çıksa ve sadece haberleri verse diğerlerinin alayı nal toplar.

8. by efsane

by efsane Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    212
    Yaşadığınız Şehir:
    Elazığ
    Medyahaber.com takip edebilirsiniz.

Balder bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş