Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Gezici Araştırma şirketine Maliye incelemesi

Konu, 'Türkiye Gündemi' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

 1. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Gezici Araştırma şirketine Maliye incelemesi


  [​IMG]
  Gezici Araştırma Şirketi’nin yaptığı kamuoyu yoklaması sonuçlarını 23 Şubat’ta açıklamasından 2 gün sonra Maliye müfettişleri tarafından denetime alınmasının yankıları sürüyor.
  Şirketin, “Bugün seçim olsa partilerin alacakları oy oranlarının sorgulandığı ankette Ak Parti’nin oylarının düşük çıkması üzerine” Maliye operasyonu başlatıldığı iddia ediliyor. İddialarla ilgili olarak konuşan Murat Gezici, “Amaç baskı kurmak, gözdağı vermek, anketlerimizin yayımlanmasını engellemek. En son araştırmam çok dikkat çekti. İtibarsızlaştırmak için yaptılar” dedi.

  Cumhuriyet gazetesinden Özlem Güvemli’nin haberine göre, Gezici Araştırma Şirketi’nin Zincirlikuyu’daki merkezine dün 10.00’da müfettişler geldi ve evrakları incelemek istedi. Şirket yetkilileri tüm evraklarını müfettişlere verdiler. Çalışanların SGK’lerine, kira sözleşmesine, vergi borçlarına baktılar. Tutulan tutanakta “Gezici Araştırma Şirketi’nin belirlenen adreste bulunduğu, işyerinin kira olduğu ve sözleşmesinin bulunduğu, idari departmanda 6 kişi çalıştığı ve SGK’li oldukları tespit edildi” denildi. Şirketin sahibi Gezici müfettişlere “Neden geldiklerini” sorduğunda “Bunları tespit etmek” için yanıtını aldı. Yaşadıklarını anlatan Gezici, kira sözleşmelerine kadar incelediklerini, şirketin part time çalıştırdığı anketörleri bile sorduklarını dile getirdi.

  ‘TEMİZ ÇIKTIK’
  Denetimin özel talimatla gerçekleştirildiğini iddia eden Gezici, “Denetlediler temiz çıktık. Temiz çıkmasak bizi bayrak gibi sallarlardı. İlk defa böyle bir sorgudan geçtim” diye konuştu. Gezici, şirketi 2011’de kurduktan sonra ticaret sicil belgesi aldıklarını, vergi levhalarının bulunduğunu anlatarak “Eşe dosta soruyorum ‘Böyle bir denetim geçirdiniz mi’ diye. Herkes şaşırıyor böyle bir denetim yok, diyor. Bu normal bir denetim değil birileri talimat verdi. Yaptığımız işlerden rahatsız oldular” diye konuştu.

  [​IMG]
  Yapılan inceleme sonrası hazırlanan tutanağı taraflar imzaladı.


  ‘AKILLI OL’ UYARILARI
  Gezici, bir araştırma şirketi sahibinin kendisine, “Deli misin. Akıllı ol seni de içeri atarlar” diye nasihat verdiğini söyledi. Kendisine “yolun sonuna geldin” diye tweet’ler atıldığını söyleyen Gezici, bazı haber sitelerinde “ulusalcı araştırma şirketi” diye hedef gösterildiğini öne sürdü.

  Gezici Araştırma şirketine Maliye incelemesi - Hürriyet EKONOMİ


  *****


  Bu şirketin yaptıkları anketler doğrudur yanlıştır, ısmarlamadır değildir o ayrı bir konu, kaldıki hükümete yakın anket kuruluşlarının hali de pek farklı değil, hepsi bir şekilde kamuoyunu yönlendirmeye çalışıyor.

  Lakin bu şirkete böyle bir baskının yapılması bile nasıl bir faşist düzen içerisinde olduğumu tekrar ortaya koyuyor, ucu size dokunmuyor olsa bile düzenin nasıl yozlaştığını, baskıların hangi boyutlara geldiğini, hukukun nasıl siyasi oyunlara alet edildiğini, devletin hoşuna gitmeyen en ufak şeyde bile nasıl hukuku ayaklar altına alıp kontrolsüzce çullandığını görün.
   

Sayfayı Paylaş