Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Evren Ve Şahinkaya'ya Müebbet

Konu, 'Türkiye Gündemi' kısmında rcsz tarafından paylaşıldı.

1. rcsz

rcsz Profesör

Beğenilen Mesajları:
    140
    12 Eylül Davası'nda esas hakkında görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı, Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya için ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istedi. Mahkeme savcının kararını indirerek ikiliye müebbet hapis cezası verdi.

12 Eylül Davası'nın bugünkü duruşmasında karar geldi.

Cumhuriyet savcısı Erdinç Hakan Özdabakoğlu, verdiği esas hakkındaki görüşte, sanıklar Kenan Evren ve Tahsin Şahinkaya'nın, 765 sayılı TCK'nın "Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler" başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılmalarını istedi.

Mahkeme ağırlaştırılmış müebbet cezasını müebbete indirerek kararını verdi. Evren ve Şahinkaya'nın rütbeleri de sökülecek ve Orgenerallikten erliğe düşürülecekler.

Ankara 10. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki duruşmada esas hakkındaki görüşünü açıklayan Özdabakaoğlu, "sanıkların, darbeyi yapmaya yaklaşık 1 yıl kadar önce karar verdiklerinin ve darbenin halkın gözünde sempatik görünmesini değerlendirmek için müdahale etmediklerinin" anlaşıldığını belirtmişti.

Sanıklar ve avukatlarının, askeri darbe gerekçesi olarak TSK İç Hizmet Kanunu'nun 35. maddesine dayanarak yaptıkları yönündeki beyanlarını anımsatan Özdabakoğlu, kanunların Anayasa'ya aykırı olamayacağını ifade etti ve "Kanunla verilen bir yetkinin, Anayasa'yı ortadan kaldırmak adına kullanılması mümkün değildir" demişti.

Özdabakoğlu, sanıkların, lehlerine olan 765 sayılı TCK'nın 146. maddesi ile zincirleme suçu düzenleyen 80. maddeleri uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmalarını istemişti.

Dava, Ankara 12. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldüğü sırada esas hakkındaki görüşünü açıklayan cumhuriyet savcısı Selçuk Kocaman, sanıkların TCK'nın "Devlet kuvvetleri aleyhine cürümler" başlıklı 146. maddesi uyarınca ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırılmasını talep etmişti.

Mahkeme sanıkların duruşmalardaki iyi halleri nedeniyle ağırlaştırılmış müebbeti kaldırarak müebbete çevirdi.

Evren ve Şahinkaya'ya müebbet - Türkiye- ntvmsnbc.com

2. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    çok geç kalındı, adamlar gelmiş 90 küsür yaşına

3. YOLCu

YOLCu Asistan

Beğenilen Mesajları:
    150
    aylarca hapislerde yatmış, işkencelerden geçirilmiş bir 12 eylül mağduru olarak artık bu yaşa gelmiş adamların hapse atılmasına gönlüm razı olmaz.
    ancak rütbe sökülmesi, ağırlaştırılmış müebbet ile yargılanmaları bile az şey değildir. bundan sonra darbeyi aklına getirecek olanlara iyi bir ibret dersi olması açısından...
    haksız yere astıkları, onca işkencelerden geçirdikleri nice fidanların âhını ve günahını ise elbet Cenab-ı Hak soracaktır onlardan.

topalsolucan bunu beğendi.
  4. Balder

Balder Doçent Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    146
    Yaşadığınız Şehir:
    Amsterdam
    Öldükten sonra yargılayıp idam vereydiniz bari.

5. YOLCu

YOLCu Asistan

Beğenilen Mesajları:
    150
  6. friendly

friendly Süper Moderatör Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    1.421
    Yaşadığınız Şehir:
    İstanbul
    Ahı gitmiş , vahı kalmış.
    Asıl hesap toprağın altında bekliyor onu.

7. topalsolucan

topalsolucan Misafir

Beğenilen Mesajları:
    68
    ben bu ateyizleri anlayamıyorum. şimdi bu adam ölse, bu kadar yaktığı canın hesabı sorulmayacak mı? hitler ile apo hiç bir ceza görmeyecek mi? o halde ateyizler dünyanın en salak insanları derim. ne diye çalışıp çabalarsınız, yada canınızı sıkan birini çekip vurmazsınız. hesap yokki :bsmagryr::)

8. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    :) sen sadece hesap verecek olmandan ötürü mü silah çekip adam vurmuyorsun, Allah korkundan mı iyi biri olmaya çalışıyorsun, ve bu korku yada inanç olmadığı halde kötü olmayanları salak olarak görüyorsun. Hiç mi kalbinin bir yerinden insanlık adına iyi biri olmak, yaşam haklarına saygı duymak, dünyayı daha güzel kılmak, sevdiklerine, cocuklarına, torunlarna daha iyi bir gelecek bırakmak geçmiyor. Doğru olanı korkundan değilde doğru olduğu için, dürüsüt biri olmayı korkundan değilde kendine ve başkalarına saygın oldugu için yapmayı düşünmezsin. Ateist değilim, inanan biriyim ama neredeyse yaptığım hiçbir iyiliği korkumdan, sevabını hesap ettiğimden değil de kendim adına dünyada ufak da olsun bir fark yaratabilmek adına, çevremdekilere örnek olmak adına, başkalarına kızdığım şeyi kendim yapmamak adına yapmışımdır. Sen herkesi kendin gibi düşünüyorsun ve çok yanılıyorsun, Allah korusun yarın öbürgün inancını kaybedecek olsan kim bilir içindeki canavar zincirlerini kırıp çıktığında nasıl bir kötülükle karşılaşacağız, onu durduran demekki Allah korkun.

9. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Ek olarak, hepsini geçtim, şöyle bi dünya tarihine, insanlık tarihine bakın, öteki dünyada hesap vereceğine inanıpda bu dünyada inancı adına katliam üstüne katliam, savaş üstüne savaş, cinayet üstüne cihayet işleyenleri getirin gözünüzün önüne, yahudiler gelsin gözünüzün önüne, hristiyanlık gelsin, roma dönemi gelsin, din savaşları gelsin, hristiyan mezhep savaşları gelsin, islamiyetin yayılışı gelsin, emeviler gelsin, haçlı seferleri gelsin, dünya savaşları gelsin, ortadoğu gelsin aklınıza, mezhep savaşları, şii sunni savaşları, afrikadaki kabileler gelsin, el kaide gelsin el nusra gelsin ışid gelsin, öteki dünyada hesap sorulacağına tüm benliğinle inanıp da sözüm ona dindarlar, inançlı kimseler gelsin, afrika kabileleri bile gelsin, bunların hristiyanlık ve islam savaşları, katliamları, soykırımları gelsin. Tanrı/Allah/Yaratan inancı olup, öteki dünyada hesap sorulacağına inanıpda kalkıp dünya tarihinin tamamı boyunca tüm dinlerden milyonlarca insan ölmüş, öldürülmüş, katledilmişken, ateyizlere öteki dünyada hesap sorulmayacağına inanmadıkları halde neden silah çekip vurmuyorsunuz, salak mısın diyen oldukça içimden sadece acı acı gülüyorum. Bu insanların ne kadar iyi dindar, ne kadar doğru dindar olduklarının açıkcası pek fazla anlamı kalmıyor, nihayetinde hepsini iyi kötü öteki dünyada hesap sorulacağına inanmıyor mu? Demek ki mesele öteki dünyada hesap sorulacağına inanmak değil, temiz bir kalbe, vicdana sahip olmak merhametli olmak herşeyden öte erdemli olmakmış.

10. friendly

friendly Süper Moderatör Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    1.421
    Yaşadığınız Şehir:
    İstanbul
  11. topalsolucan

topalsolucan Misafir

Beğenilen Mesajları:
    68
    dediğimi yüzeysel değil derinden düşünürsen ne demek isteğimi anlarsın diye umuyorum. aklına gelen ilk şeyi nakarata bağlayıp 2 sayfa yazı yazmak yerine dediğimi iyi analiz et. beni kitaplardaki yalan yanlış savaş hikayeleriyle ilgilendirmiyor. farzı mahal vicdan noktasında bir ölçü sahibi değilim. yaptığım bir işte rüşvet almam söz konusu olduğunda neden almayayım? canımı yakan kişinin canını 10 katı neden yakmayayım? öldükten sonra toprak olacaksam, yok olacaksam, neden 1 kere yaşayacağım şu dünya hayatını çalışıp didinerek geçireyim, hırsızlık yapıp zengin olmayayım. tek korkum hırsızlık yaparken yakalanma korkusu mu? bence ateistlerin düşünce derinliklerinde çok fena allah ve tekrar dirilme korkusu var. başka türlü açıklanamaz.

gerçi bu kadarcık derin düşünecek akla sahip olsalardı bir yaratıcı bulurlardı kendilerine.

beni müslümanım yada hristiyanım diyen kişilerin tarihte ne yaptığı yada şimdi ne yaptığı ilgilendirmiyor. o din sana ne diyor, ona bakarım ben.

friendly bunu beğendi.
  12. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Abi hala anlamıyorsun, Allah korkusu olan biri hırsızlık yapıyorsa, yolsuzluk yapıyorsa, kol saatleri takıp ayakkabı kutularında dolarlar istifliyorsa, dolandırıyorsa, yalan söylüyorsa, iftira atıyorsa, dövüyor, öldürüyorsa, kafa kesiyorsa, hak yiyorsa, gasp ediyorsa, torpil yapıyorsa, yandaşlığa dayalı torpil, ranta dayalı peşkeş çekiyorsa, küfür hakaret ediyorsa, tüm hatta bazısı tüm bunları Allah'ın daha fazla sevgisini kazanmak yada islama hizmet etmek adı altınya yapıyorsa, dürüst olmak için, rüşvet yememek için, misliyle can yakmamak için, çalmamak için, çırpmamak için, iftira atmamak, yalan söylememek için, öldürmemek için, sevmek için gerekli olan irade herkes açısından Allah korkusu olmayabilir. Herkesin farklı motivasyon kaynakları vardır. Senin bu zihniyetine göre Allah korkusu olmayan bir insan muhakkak kötüdür yada iyiyse salaktır, böyle saçma şey mi olur ya.

Senin açıklayamıyor olman senin algı yetersizliğinden, erdem yoksunluğundan, doğaya ve insana saygısızlığından geliyor olabilir. benim açımdan senin bu dediğin, düşen yıldırımı, depremi , seli tanrıyı kızdırmaya, yağan yağmuru tanrıyı üzmeye bağlamaktan farksız. Kendi bildiğin bu ve tüm dünyayı, tüm insanlığı, tüm kalpleri, tüm zihinleri bu çok ama çok kısıtlı bilgi kapasiten, çok ama çok dar bakış açın ile anlamlandırıp, tanımlamaya çalışıyorsun. Tanımlayamayıncada yok kardeşim ya salaktır yada muhakkak gizliden gizliye Allahtan korkuyor bunlar diyorsun. Bu söylediklerinin ötesinde bir insanın iyi yada kötü olmayı tercih etmesi konusunda Allah korkusu dışında hiçbir bilginin, erdemin ve karakterin tesiri olamayacağını düşünüyorsun. Senin bu zihniyetinden yola çıkarsak yaptığın her iyiliğin bir mükafatını bekliyor olman lazım, gece yastığa başını koyduğunda elinde kağıt kalem bunu yaparsam bu kadar sevap, şunu yaparsam şu kadar sebap kazanırım diye mi düşünüyorsun, yoksa hiç içinden hiçbir karşılık beklemeden sevmek, iyilik yapmak, değer vermek gelmiyor mu?

İnsanların dürtüleri davranışları her zmn Allah korkusuna endeksli değildir. Kendimden örnek vereyim, alkol alırım, zina yaparım, doğru düzgün ibadet etmem, senede 1 gün oruç tutarım vs vs. Kendime zarar vermekten pek çekinmem, yeterki günahı bana yazılsın, günahına razıyım, vakti gelince bedelini öderim, ateist değilim sizinki kadar olmasada Allah korkum var ama bu korku bana bunları yapmaya engel olmuyor!!! Ama söz konusu başkalarına zarar vermek, günahına girmek yada kul hakkı yemek olduğunda Allah korkusu yok diyemem ama beni asıl motive eden düşünce, kendime asla yapılmasını istemediğim şeyi başkalarına yapmamak oluyor. Hırsızlık yapmıyorsam günahından korktuğumdan değil( alkol vs diğer sebeplerden günah hanem dolu zaten, o korku motivasyonu ile hareket etsem içmezdim de) o paranın nasıl kazanıldığını bildiğimden sahininin emeğine duyduğum saygıdan, çalınması durumunda sahibinin, ailesinin ve çocuklarının duyacağı derin üzüntüyü empati yapabildiğimdendir. yalan söylemiyorsam günahından değil, bana söylenmesinden nefret ettiğim içindir, küfür etmiyorsam Allah korkusundan değil, küfürün kalitesizliğinden bayağılıyından ve insanın ağzına yakışmayı dünyayı çirkinleştirdiğinden. rüşvet vermiyorsam, almıyorsam, torpil yapmıyor ve istemiyorsam bunun sebebi de Allah korkum değil, kimsenin hakkının yenmesine tahammül edemediğimden, liyakata dayalı olmayan görevlendirmenin yada ödüllendirmenin dünyayı daha kötü bir yere dönüştürdüğüne olan inancımdan, başkasının benim hakkımı gasp etmesinden duyduğum öfke ve üzüntüye pararal başkasının hakkını gasp etmem durumunda duyacağı derin öfke ve üzüntüyü empati yapabildiğimden, yada dünyanın nasıl bir yer olmasını istediğimle alakalı, bu konuda kendimi sorumlu tutuyorum ve ufakda olsa kendi adıma düşüni yapmaya çalışıyorum. Ha bu saydığım kötülükleri yapmıyor muyum? Kontrolümü kaybedip çok nadirde olsa yaptığım yada farkında olmadan yaptığım oluyor ama Allah korkusu bana engel olamıyor, yada vicdanım sızlıyorsa da bu Allah korkusundan değil de o mağdur kişiler ile yaptığım empatiden ötürü oluyor. Son olarak avm yada şirket tuvalatine girdim diyelim, nasıl bulduğumun önemi yok, temiz değilse de temizlerim, ama kalkarken diyelim ki klozet kapağına 2 damla çiş sıçramış olsun, yada giderinde az kaka kalmış olsun, yahu salla nasılsa bir daha gelmicem etmicem hiç elimi kirletmeyim banane, ne halleri varsa görsün demiyorum, tam kapıyı kapatıp çıkacakken içime bir dürtü geliyor, Allah korkusu değil, diyorum ki nasıl bulmak istiyorsam öyle bırakmalıyım, 1 kişi 1 kişidir, zamanla sayı artar diye bir umut, ha sana göre salak olabilirim ama bence doğrusu bu ve o yüzden yapıyorum. Yada gofret yemişim ve elimde çöpüm, kalkıp yere atmıyorum, cebime yada çantama koyuyorum, fırsat bulunca kimi zaman saatler sonra çöpe atıyorum, Allah korkumdan değil, şuracıkta kaç yıl ömrüm kaldıki, bugun yarın gidiciyim diyerek, belkide zararı benden 100yılar sonra ortaya çıkabilecek çevre kirliliği düşünüyorum, o an için beni bağlamıyor olabilir ama o çöpü yere atmıyorum, çocuklarım ve insanlığa daha güzel bir dünya bırakmak adına, nasıl bir dünyada yaşamak istiyorsam, o dünyaya uygun hareket etmeye çalışıyorum.

Ama işte herkes bu hassasiyette değil, Allahtan korkarlar ama ağaçşarı kesmekten, yerlere türüküp çöp atmakdan, doğayı katletmekten, nehirleri gölleri kurutmaktan, şehirleri honk kong misali gökdenlere boğmaktan, zehirli gazların kimyasalların doğaya salınımından, yaşanabilir, doğa ile iç içe şehirelerden, gelir adaletsizliğinden, emeğin sömürüsünden, iş güvenliğinden zerre kadar korkmazlar, kaçınmazlar, para için rant için gözlerini bile kırpmazlar bu uğurda, senin çevre hassasiyetini de anlamazlar, alman ajanı derler, faiz lobisi derler :) Çünkü onların kitabında doğa ve insan sevgisinden, gelecek nesillere güzel yaşanabilir bir şehir, iklim bırakma kaynaklı bir motivasyon yada irade olamaz, böyle bir iradenin olabilmesi için salak olmaları gerekir, ne diye düşünsünler ki kendilerinden asırlar sonra oluşabilecek felaketleri, hiçbir çıkarları yok, niye böyle bir sorumluluk duysunlar ki?

Emin ol senin dediğini gayet iyi anlıyorum ve analiz ediyorum ama neresinden tutarsan elinde kalıyor, çok mühim bir şey söylediğini düşünüyorsun ama emin ol yanlışsın. Anlatabilmişimdir umarım ama bazen insanların gerçeği anlayabilmeleri şizofren bir insanın gördüklerinin hayal olduğunu anlaması kadar zor olabiliyor.

Ha ateistlerin bazılarının düşünce derinliklerinde Allah korkusu varmıdır, olabilir, kendilerini ve inançlarını tanımlayamamış olanlar olabilir ama insanın iyi yada kötü olması konusunda onları motive eden tek iradenin Allah korkusu olmadığından eminim, ispatı da kendim.
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 19 Haziran 2014, ilk mesajın tarihi: 19 Haziran 2014 ---
    ek olarak, bende dinlerden ve insanların o dinin doğrularını yapıp yapmadıkların bahsetmiyorum, birileri din adına yanlışlar yapıyorsa o dinlerin değil kişilerin yanlışlarıdır. Ama din adına tüm kötülükleri katliamları yapan kişilerin yantıkları yanlış da olsa, bizim inandığımızdan çok büyük farklılıklar da gösterse bilinç altlarında Allah korkusu ve kuvvetli bir imanı var, yoksa böyle büyük bir motivasyonla hareket edemezler. Buradaki olay şudur, kötü insanlar vardır birde iyi insanlar vardır, bu her din her inanış hatta ateizm için de geçerlidir.

13. topalsolucan

topalsolucan Misafir

Beğenilen Mesajları:
    68
    sadece klavyenin tuşlarına bastığını fark ettim. ilk paragrafının hemen hemen aynısını tutmuş 1 sayfa yazmışsın. yazdıklarının tamamını okuduğum son yazın olacak bu. kasıtlı yapıyorsun zannımca.

senin içince din acısı olduğu çok açık. söylediklerimi algılamaya yönelik en ufak bir çaban yok. ben atesit zekayı anlamak diyorum, sen allah kokrkusu herşey değildir diyorsun. onu diyorum işte, herşey olmayan bu allah korkusu karşısundaki vicdan teranesi hiç mi hiç bişey değil o halde. yeterince dediklerimi kavrayamıyorsun çünkü belirttiğin üzere sende de allah inancı ve içinde allah korkusu var.

dediğimi anlayabilmen için kendini biraz zorlayıp ateist beyni ile düşünmen lazım. cevap veya karşılık verme iç güdünü bir kenara bırakmaya çalış. bahane kovalama. öldükten sonra topraksın ve yoksun. sonsuz hiçlik ve hiç olduğunu dahi bilemeyecek kadar hiçlik. hava, boşluk. Şimdi bu düşünceye tüm benliği ile inanan bir adam neden dünyanın basit ahlak kavramlarına kendini adar ve yaşayacağı o kısacık ve tek hayatı da biçilmiş kurallarla yaşar. vur patlasın çal oynasın arkadaş. çal, çırp, vur, kır. dünyanın sana "bu vicdansızlıktır, ahlaka uygun değildir" dediği şeyler niye seni ilgilendirsin. kime, neye göre vicdansızlık? süre gelen düzene göre mi?

14. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Ben zaten Allah inancım olduğunu söylüyorum, sizin ki kadar kuvvetli olmasada Allah korkum olduğunu da söylüyorum ama beni iyi yada kötü biri olmaya iten motivasyon kaynaklarının sadece bu korku olmadığını söylüyorum, böyle bir durumda nasıl bir din acım olabilir!

Ateist beyini senden daha iyi tanıdığım kanısındayım, düşünme ve yaşama tarzım onlara seninkinden çok daha yakın, sen çok koyu inançlı biri olarak onları anlayamadığını düşünüyorum, benimse çevremde çok sayıda ateist ve başka inançlara mensup insanlar var, dediğin gibi ateist olup da içinde bir yaratıcı korkusu yada şüphesi olanda var ama ateist olup her türlü yaratıcını reddedip hatta hayatını bunun saçma olduğu düşüncesini anlatmaya adayıp, son derece erdemli, düzgün insanlar da var ve dediğim gibi bu insanların çoğunun iyi olma konusundaki motivasyon kaynağı korku değil, tanıyorum adamları yahu, birçoğunu psikolog misali deşip, içinde inanç kırıntısı var mı diye kurcalımış biriyim.

Bazı insanlar öteki hayatına yatırım yapmak adına iyilik yapabilirken bazıları ise sadece eşleri dostları yada çevresindekiler tarafından iyi hatırlanmak adına. Ölüm sonrası hayata inanan birinin sonsuzluk anlayışı ile inanmayan bir kişinin kinin aynı olmasını bekleyemezsin. Senin açından dünyanın ahlak kavramları basittir, onlar için ise o ahlak kuralları erdemdir, değerlidir, dayanak noktasıdır, doğrusudur. Ayrıca bu insanları kötülükten uzak tutan şey her zmn Allah korkusu yada erdem de değildir, sonuçta dünya yasaları kuralları kanunları otoriteleri ve bunlara bağlı olarak cezaları da var, insan kötüdür ama otoritenin ceza yaptırımından korkuyordur, kalan 3 günlük hayatını da hapislerde geçirmek istemiyordur, bu nedenle daha makul bir çizgiye razı olur.

Eğer bu ateist insanların senin bahsettiğin türde bir yaratıcı inancı, Allah korkusu yada öteki dünya inancı varsa ne diye bunu reddetsinler, yada kimisi intihar ediyor, öteki dünya olduğunu ve o dünyada cehennemi yaşayacağını bile bile!! Bazı insanlar için hayat sandığın kadar değerli olmayabiliyor.

Hangimiz sadece öteki hayatı düşünüp ona yatırım yapmak üzere yaşıyoruz? Niye devletler kuruyoruz, fetihler yapıyoruz, aileler kuruyoruz, şehirler inşa ediyoruz, ihtiyacımızdan çok para kazanıyoruz, milyoner oluyoruz, yasalar çıkartıyoruz, düzen kuruyoruz, tasarlıyoruz, insan yetiştiriyoruz, uzayın derinliklerini keşfediyoruz, teknoloji üretiyoruz, kullanıyoruz, yeni yeni buluşlar, icatlar vs vs. İnançlı yada inançsız, korkulu yada korkusuz biri olmaksızın bu sahip olduklarımızın, ürettiklerimizin hiçbirini öteki dünyaya götüremiyeceğimizi yada öteki hayata inanmıyorsak da bir son bulacağını biliyoruz. Peki öyleyse niye bu kadar çalışıp, ihtiyacımızın çok daha ötesinde kazanıp üretip bu dünyaya yatırım yapıyoruz? Bu süre gelen düzene katkı için, iyi hatırlanmak için, sevdiklerimize gelecek nesillere miras bırakmak için olabilir mi? Niye inanıp da öteki dünyaya götüremediğimiz bunca şey için bu kadar çalışıyoruz?

15. topalsolucan

topalsolucan Misafir

Beğenilen Mesajları:
    68
    çünkü cahiliz de ondan. bizim yaptığımızın doğru olduğunu kim söyledi? bence müslümanların en büyük budalalığı evladına ev köy yapma çabasıyla ömrünü geçirip, kendi değerli hayatından ve hak yolda harcayabileceği zamanından kaybetmesi.

neyse sen atesitleri daha iyi tanıyormuşsun. baksana açıp içlerine bakmışsın. ama şunu unutma, bir inanca inanan insanın üzerinden o inancı tanıyamazsın. çok fena aldanırsın. madem ateistler bu denli zeki ve hoş görülü, ve bu kadar büyük hayranlığın var. ve inançların dünyaya kötülükler saçtığına da bu kadar eminsin, ateist değilim demen senin en büyük kendine söylediğin yalanındır. bu yalanınla oturup yüzleşmelisin.

16. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Ben sadece onları daha iyi tanıdığımı ve daha benzer olduğumu söyledim. Zaten ateizm inancını(inançsızlığını) tanımaktan bahsetmiyorum, burada konumuz ateizm'in teorisi yada kibanındaki Allah korkusu meselesi değil. Ateist olduğunu iddia eden insanların bilinçaltında yatanlardan (islamiyeti değil de müslümanların bilinçaltında yatanlar misali) ve iyilik ve kötülük tercihi üzerinde Allah korkusunun etkisini konuşuyoruz. Eğer senin dediğin gibi bir inanca inanan insanlar üzerinden o inancı tanımaya kalkmış olsaydım burada "hayır ateizm de Allah korkusu yok, hayır ateizm Allah korkusunu reddeder" gibisinden o inanca yönelik cümleler sarfediyor olurdum, halbuki o inancı yönelik değil, mensup insanların bilinçaltında yatabilecek olası şeyleri söylüyorum. Hatta o inanca mensup olmayıp inanan birisi olduğum halde tercihlerimi Allah korkusu ile değil başka motivasyonlar ile aldığımı ve onlarında Allah korkusu dışında bambaşka motivasyonları olabileceğini söylüyorum.

Ayrıca ateistlerin zeki ve hoşgörülü olduğunu da söylemedim, her inançtan olduğu gibi ateistler arasında da doğru düzgün insanlar olduğunu(kötüler olabileceği gibi) ve bu insanların motivasyonlarını anlattım. Hayranlığım yok fakat senin de dediğin gibi inanı geri yapacağı kötülüklerin öteki dünyada hiçbir karşılığı olmadığı halde, hırsızlık cinayet vs kötülükler yerine iyi olmayı seçmiş herhangi bir kişi benim açımdan takdir edilesidir.

İnançların dünyaya kötülükler saçtığını da söylemedim, çarpıtıyorsun. Her zaman en büyük kötülüğün ve düşmanın cehalet olduğunu söyledim(daha önce defalarca) ve cahil insanı manipule etmek çok kolaydır, nereye çekersen gelir ve bunu cahil cesaretiyle yapar. Dolayısıyla dinlerin öylesine yüksek motivasyon güçleri vardır ki, kötü niyetli kişiler tarafından cahiller vasıtasıyla, özünden saparak tam aksine dünyaya kötülükler saçabileceğini, silaha dönüşebileceğini ve hatta gerçekleştiğini söylüyorum. Burada kabahatli olan dinler değildir, cehalete boğulmuş insanlar ve onları buna mahkum edenlerdir.

Neye inandığım benim ile Allah arasında, kalkıp burada sizleri kandıracak değilim, inandırmaya gayret edecek de değilim, bu kadar lafın ve eleştirinin üzerine eğer ateist olsaydım çok rahat dile getirebilir, islam düşmanı olsam hakaretler saydırırdım, beni tutan birşey yok ki.

17. topalsolucan

topalsolucan Misafir

Beğenilen Mesajları:
    68
    Demedim dediklerinin hepsini dedin ama dolaylı yoldan dedin. Demedim demen bir anlam ifade etmiyor. İlla doğrudan söylemen gerekmiyor. Atışmamız boyunca defalarca kendini düzelttin.

friendly bunu beğendi.
  18. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Ne dediğim ortada, söz değil ki bu uçsun, orada duruyor, merak eden, anlamayan varsa tekrar tekrar okur. Atışmamız boyunca demediğim şeyleri demişim gibi gösterip, konuyu değiştirip tartışmayı benim şahsım üzerinden yürütmeye çalıştığın için dediklerini düzeltmek durumunda kaldım herseferinde.

19. topalsolucan

topalsolucan Misafir

Beğenilen Mesajları:
    68
    Tam tersine. Ben olayı ısrarla ateizme çekmeye çalıştım ama sen her defasında kendine çektin. Yok ben senden daha çok biliyorum, ben senden daha yakınım onlara. Lakırdı lakırdı.

Sayfayı Paylaş