Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Eski bakan Bayraktar'ın ailesi, 'masum yatırım'dan 114 milyon TL kazandı!

Konu, 'Türkiye Gündemi' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

 1. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Eski bakan Bayraktar'ın ailesi, 'masum yatırım'dan 114 milyon TL kazandı!
  [​IMG]  RADİKAL –İstanbul Koşuyolu’ndaki 10 dönüm arsada tek bir bina vardı, içinde de bir kişi oturuyordu. Bu riskli bina sayesinde yeni işimiz kentsel dönüşüm projesi oldu. Gayrimenkul projemizden 80 milyon dolar (208 milyon lira) ciro bekliyoruz. Bunun yüzde 55’i arsa sahibinin. Kentsel dönüşümde en büyük pay arsa sahibine düşüyor. İnşaatı yapan firmalar ufak karlarla ilerliyor. Ne yazık ki kapitalizm böyle bir şey.”

  Bu sözlerin sahibi Ofton İnşaat Eş Başkanı İsmail Hakkı Altun. Projeyi diğer gayrimenkul projelerinden farklı kılan nokta ise arsanın sahibi.Hürriyet gazetesinden Gülistan Alagöz’ün haberine göre, arsanın sahibi eski Çevre ve Şehircilik Bakanı Erdoğan Bayraktar ile ailesi.

  Alagöz’ün arsa ile ilgili sorularını yanıtlayan Altun, “Projede arsa sahibi Bayraktar İnşaat. Gizlimiz saklımız yok bu. Geçen yıl Bayraktar İnşaat ile anlaştık” yanıtını verdi.

  Bayraktar’ın Koşuyolu Emin Bey Sokak’taki yaklaşık 10 dönümlük arsayı 22 milyon dolara aldığı ilk önce basına yansımıştı. Daha sonra Bayraktar Hürriyet’e verdiği bir demeçte, olayı doğrulamış ve aile şirketlerinin ‘masum bir yatırım’ı olarak tanımlamıştı. Ancak dün Oftan İnşaat Eş Başkanı İsmail Hakkı Altun’un açıklamaları Bayraktarlar’ın yaptığı yatırımın iki yılda net 72.4 milyon lira kazandığını ortaya çıkardı. Erdoğan Bayraktar ve ailesinin ortak olduğu Bayraktar İnşaat’ın 10 dönümlük arsayı ünlü işadamı Selahattin Beyazıt’ın oğlu Mehmet Murat Beyazıt’tan 2013’te satın almıştı. Şirket, arsa için 22 milyon dolar yani o günkü kurlarla 42 milyon lira ödemişti.

  Arsa sahibi olan Bayraktar İnşaat, arsada proje geliştirecek Ofton İnşaat ile hasılat paylaşımı modeliyle 2014’ün ikinci yarısında anlaşma yaptı. Anlaşmaya göre arsa sahibi Bayraktar İnşaat, proje satışıyla elde edilecek gelirin yüzde 55’ini, müteahhit firma Ofton İnşaat ise yüzde 45’ini alacak. Ofton İnşaat Yönetim Kurulu Eş Başkanı Altun, ‘Elysium Elit Koşuyolu’ adını verdikleri projeden dün 80 milyon dolar hasılat beklediklerini, anlaşmaya göre bunun 44 milyon dolarını arsa sahibine vereceklerini açıkladı. Arsayı 42 milyon liraya alan Bayraktarlar, 44 milyon doların karşılığı bugünkü kurla 114.4 milyon lira kazanacak. Böylece sadece bir arsadan iki yılda net 72.4 milyon lira kâr etmiş olacak. Bu arada projenin tüm masraflarını müteahhit firma üstlenecek. Ayrıca projenin masrafının ‘kentsel dönüşüm’ avantajı kullanılarak azaltıldığı da ortaya çıktı.

  50 MİLYON AVANTAJ

  İsmail Hakkı Altun, arsanın içinde tek bir bina ve tek bir oturum olduğunu ve bu yapı riskli olduğu için kentsel dönüşüm kapsamına girdiklerini söyledi. Yani yaklaşık 10 dönümlük bir arazi tek bir bina ile kapsama sokuldu. Bu şu anlama geliyor; Bir proje kentsel dönüşüm kapsamına girince KDV oranı yüzde 18 değil yüzde 1 oluyor. İnşaatı yapan firmabelediye ve ruhsat harcı, iskan öncesi ve sonrası harcı, damga vergisi ve noter harcı ve tapu harcı ödemiyor. Çünkü 2012’de çıkan ve halk arasında kentsel dönüşüm olarak bilinen ‘Afet Riskli Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu’ dönüşüm yapan inşaat firmalarına avantaj sağlıyor. Eğer arsa dönüşüm kapsamına girmeseydi, müteahhit firma yaklaşık 50 milyon liralık vergi yüküyle karşılaşacaktı. Bu durumda Bayraktar’a verilen yüzde 55’lik hasılat da azalacaktı. Böylece, Bayraktar kendi bakanlık döneminde uygulamaya soktuğu ‘kentsel dönüşüm’den önemli bir kazanç elde etmiş oldu.  MİLYONLUK KÂRA GİDEN YOL NASIL AÇILDI

  2012 yılında ‘Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Kanunu’ çıktı.

  Bayraktar İnşaat Koşuyolu’ndaki 10 dönüm arsayı 2013 yılında satın aldı.

  Bayraktar ailesi 2014’ün ikinci çeyreğinde Ofton İnşaat ile anlaştı.

  Arsadaki tek bina depreme karşı riskli ilan edildi. Proje kentsel dönüşüm kapsamına alındı.

  ‘MASUM YATIRIM’ DEMİŞTİ

  Erdoğan Bayraktar, bakanlığı döneminde şirketinin Koşuyolu’nda 42 milyon TL’ye arsa aldığını Hürriyet gazetesine verdiği açıklama ile doğrulamıştı. Bayraktar, 21 Temmuz 2014’te yayımlanan haberde şu ifadeleri kullandı: “Benim kurduğum ve 1994 yılından sonra çocuklarıma bıraktığım şirket Koşuyolu’nda arsa almış onu mesele yapıyorlar. Çok makul, çok masum. Hiçbir vergi suistimali yok, sigorta suistimali yok. Gizli saklı değil ki. Şirket benim ve yüzde 7 hissem var. Özünde ben kurdum, ben büyüttüm. Ama son 20 yıldır işleri çocuklarım devam ettiriyor. Ben bürokrasiye girince şirket çok büyüyemedi. Ama şirketin mal varlığı 70-80 belki 100 milyon, belki daha fazladır.”


  **************

  :) Bak sen şu işe, devletin mevki makam ve gücünü suistimal edil kendisine çevresine çıkar sağlamakmıdır siyaset ? Masum yatırım diyor bide, ucuza arsa kap, sonra kendi elinle orayı deprem riski nedeniyle kentsel dönüşüm alanı ilan et, sonra vergiden muaf tutul, sonra cebe indir milyon dolarları. Kol saatleri para sayma makineleri bu rantın yanında çok masum.

  Gariban halk ise kapısına gelecek kömürü yardımı bekleye dursunlar, adamlar tek kalemde yarattıkları rant ile milyon dolarları cebe indirken..
   
 2. Empatik

  Empatik Doçent

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  950
  Beğenilen Mesajları:
  95
  Çakal :D
   
 3. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Bu millet seninle gurur duyuyor sloganlarını duyar gibiyim :)
   
 4. Empatik

  Empatik Doçent

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  950
  Beğenilen Mesajları:
  95
  Adam çakal rıza baba biz ne yapalım :D Böyle insanlar hiç mi olmayacak. Doğal kanuna aykırı bir durum. Aslanın büyük efor harcayıp çalışıp zor zoruna elde ettiği yemeği bile bir çakal sürüsü alıp götürüyor. Olmalı mı olmamalı ama oluyor :D Olacak 564. hükümette de olacak :D
   
 5. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  :) Olacak çünkü bu ülkede böyle iğrenç durumları bile gülerek karşılayıp normal bulan, hiçbir tepki göstermeyen, bal tutan parmağını yalar diyen, gün gelip komşuda pişen bize de düşer diyen, biz nasıl böyle bir rant bulupda köşeyi dönemedik, kurnaz adammış vessalam çeken milyonlar var. Bizde oluyor çünkü bu normalleştirme ve umursamamazlık gelecekteki yolsuzluklara zemin hazırlıyor, nasılsa kimse umursamıyor diyerek üzerinde hiçbir korku hissetmeden adam götürmeye devam ediyor, yakalansa kendini ele verse bile biliyorki önce lideri sonrasında da halk onu aklayacak, bağrına basacak, türkiye seninle gurur duyuyor diye slogan atacak.

  Bu nedenledir ki, bu kafa yapası egemen olduğu sürece değil 564, 1654. hükümet de bile bu tip yolsuzluklar, rantlar masum görülecektir.

  Bunu hiçbir iman ahlak erdem taşımayan bir insan dese ve normal karşılasa, sıkıntı yapmam, kendisi ne ki başkasının ahlaksızlığını eleştirecek derim, ama işte bunu kendini iyi müslüman gören biri yaptığında çok ayıp oluyor..

  Halbuki böyle durumlarda halk tepki gösterip istifaya zorlasa, azcık ahlak ve erdem sahibi olabilse, bu girip sonrasında gelecek olan diyecek ki bi yanlış yaptığımda bunlar beni çiğ çiğ yerler, ve bu nedenle çalmaya çırpmaya korkacak, uzak duracak. Zamanla siyaset sahnesi bu tipler için birer fırsat kapısı olmaktan çıkacak, siyasete girip köşeyi dönme hayalleri kurmayacak böyleleri, siyaset dürüst ahlaklı erdemli demokrat özgürlükçü eşitlikçi insanların sahnesi olacak, kısaca temizlenecek, arınacak.
   
  Son düzenleme: 6 Mart 2015
 6. Empatik

  Empatik Doçent

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  950
  Beğenilen Mesajları:
  95
  Hı hı normal karşılıyorum.
   

Sayfayı Paylaş