Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Erkekler Plajı

Konu, 'Beğenilen Köşe Yazıları' kısmında Ahbârî tarafından paylaşıldı.

1. Ahbârî

Ahbârî Dekan Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    834
    Gazetemizin üç Eylül tarihli nüshasında değerli yazarlarımız Hilal Kaplan ve Özlem Albayrak'ın yazılarını okuyunca bir daha 'İyi ki, kızlarımızı da okutmuşuz, bir elmanın ikinci yarısını çürütmemişiz, nüfusumuzun yarısını cahil bırakmamışız' diye düşündüm ve şükrettim.

Sayın Albayrak'ın 'Bir Kamusal Alan Tartışması: Kadınlar Plajı' başlıklı yazısı bana erkekler plajı konusunu/ihtiyacını hatırlattı.

Yazıda 'kamusal alan' gerekçesi ile tek tipliliğin dayatılması konusu güzelce işlenmiş. Ben de erkekler plajı ihtiyacına demokrasi ve haklar açısından ziyade fıkıh (islâmî davranış kuralları) açısından bakmak istiyorum.

Bilindiği gibi vücudun bazı yerlerini uygun giysilerle kapatma (tesettür) vazifesi hem kadın hem de erkek müminlere aittir. Kapatılması farz, açılması caiz olan yerler ayrılmış/belirlenmiş olmakla beraber açılması caiz olan kısmın de tesettür hikmetine uygun olması gerekir. Kadının yüzünü açması caizdir diye boyanması, kokulanması, dikkatleri üzerine çekecek bir şekil verilmesi de caiz olmaz. Erkeklerin başlarını açmaları caizdir diye süslenmesi de caiz olmaz.

Peygamberimiz (s.a.) çocuklarımıza ata binmeyi, atıcılığı, yüzmeyi öğretmemizi tavsiye buyuruyor. Batı'da kaç göç olmadığı için küçükten büyüğe her yaştaki kızlar, kadınlar ve erkekler aynı gölde, havuzda, kıyıda, plajda yüzmeyi öğreniyor ve yüzüyorlar.

Müslümanlar ise namahrem olanlarla aynı mekanda kısmen de olsa soyunup suya giremeyecekleri için yüzme nimetinden mahrum oluyor veya günah işleme ihtimaline rağmen karma plajlara gidiyorlar.

Eğer insan haklarına dayalı demokrasilerde din hürriyeti de varsa bu hürriyetin, 'kişinin inancına göre yaşama hakkını' da içermesi gerekir. Başkalarının hak ve özgürlüklerine açık ve kesin zarar söz konusu olmadıkça belli inanç sahiplerine, imanlarına uygun yaşama alanları açmak demokrat yönetimlerin vazifesi olmalıdır.

Dinine göre yaşamaya çalışan bir Müslümanın demokrat bir ülkede, 'bütün plajlar haremlik selamlık olacak' diye dayatması nasıl kurallara uygun değilse, laikçilerin 'bütün kıyılar ve plajlar karma olacak' diye dayatmaları da hukuka aykırı olmalıdır.

Bir Müslüman erkek gözünü haramdan sakınması ve kaçırması ile de yükümlüdür. Vücudunun kapanması gereken yerlerini açan bir kadın günah işlediği gibi, bu yerlere bakan erkek de günah işlemiş olur. Buna göre bir karma plaja, kıyıya veya havuza giden erkek ya gözlerini kapatacak -ki, bu olamaz- veya istemeyerek de olsa devamlı gözüne çıplak vücutlar çarpacak ve bundan dolayı rahatsızlık duyacaktır. Dindar kadınlara ve erkeklere eziyet etmek, onları ya günah işlemeye veya nimetlerden mahrum olmaya zorlamak laik demokrasilerde serbest midir?

Değilse 'kamusal alan' vb. saçmalamaları bir yana bırakıp insafa gelmek gerekiyor.

Hayrettin Karaman

Kaynak

2. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Kısmen haklı olmakla birlikte işin öteki boyutuna da bakmak gerekli. Herkesin hak sahibi olduğu bir durumda, yani kamusal alanda "ben hakkımı ancak senin hakkın olan şey sana yasaklandığında kullanabilirim" demek çok demokratik bir yaklaşım değil. "Senin özgürlüğün benim özgürlüğümün başladığı noktada biter" diye bir sözümüz de vardır. Ayrıca bu işin sonu, toplu taşıma araçlarında, sinemalarda, cafelerde, caddelerde haremlik selamlığa kadar gider. Hatta hastanelerde karşı cinsten doktor hemşire bakmasın da dahil. Hastanın karşı cinsten doktora gözükmek istemeyişi anlaşılabilir belki ama doktorun karşı cinsten hastaya bakmaması kabul edilemez.

Ee hani inanç özgürlüğü fln derseniz; Eğer birilerinin inancı başka birilerinin haklarının gaspını öngörüyorsa sorun çıkar, inanç özgürlüğü başkalarına yasaklar koyma, bunu dayatma özgürlüğü değildir. Işid zihniyeti bunun en radikal örneğidir.

Plajlar konusuna dönecek olursak, zaten zenginlere, otellere, yalılara, villalara, sitelere peşkeş çekilmemiş kaç plaj kaldı. Plajların büyük çoğunluğu tesisler tarafından kapatılmış durumda. İşte sorun halkın ortak mallının birileri tarafından rant aracına dönüştürülüp sömürülmesi, Hayrettin hocanın asıl buna değiniyor olması gerekir.

Bununla birlikte kendisinin engin demokrasi ve özgürlük anlayışıyla zorunlu din dersleri ve cem evleri konusundaki yorumları da malum. Söz konusu kendi görüşleri olunca yasalar "saçmalama" oluyor, başkasının hakları söz konusu olunca o "saçmalama" dediği yasalara can simidi misali sarılıp tezleri bunun üzerinden geliştiriyor.

3. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    834
    "ben hakkımı ancak senin hakkın olan şey sana yasaklandığında kullanabilirim" bu ibare nerden çıktı acaba?

burada çok da güzel açıklamış:

"Eğer insan haklarına dayalı demokrasilerde din hürriyeti de varsa bu hürriyetin, 'kişinin inancına göre yaşama hakkını' da içermesi gerekir. Başkalarının hak ve özgürlüklerine açık ve kesin zarar söz konusu olmadıkça belli inanç sahiplerine, imanlarına uygun yaşama alanları açmak demokrat yönetimlerin vazifesi olmalıdır."

Her yer böyle olacak denmiyor. İsteyenlere imkan tanınması geçiyor. Yazıda senin tavrına da cevap var zaten. Uzatmayacağım, hemen özgürlüğe, irticaya başladın. IŞİD bile girdi yani.

Konunun ve anafikrin manipule edilmesine karşıyım. Bu sefer olmadı hocam. Sen yazıyı eleştirmekten çok uzaksın.....

4. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Eğer sen o plajı erkekler yada kadınlar plajı olarak adlandırıp başkalarının kullanımına kapatırsan yukarıda alıntıladığım sözüm olan "ben hakkımı ancak senin hakkın olan şey sana yasaklandığında kullanabilirim" e çıkar.

Hocanın o alıntıladığın kısmına kısmen katılıyorum, bunun çözümü ise o plajı komple erkeklere yada kadınlara tahsis etmek yerine haftanın belirli günlerine özel bir uygulama yapılması şekilde olabilir. Eğer komple bir kapatma yada cinse özel tahsis olursa "başkalarının hak ve özgürlüklerine açık ve kesin zarar" söz konusu olur.

Hoca'ya eleştirim bu demokrasi ve özgürlük anlayışından azınlıklar söz konusu olduğunda epey bir çark etmesi. Demokrasi ve özgürlüğü istediği durakta inip bineceği bir tren olarak görmesi.

Eğer sen her dediğimi beğeniyor olsaydın adı "eleştiri" olmazdı :)

5. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    834
    bana özel açılan bir plaj var diyelim. burada senin hakkın kısıtlanıyor demek, her yerin babayın malı mı oluyor demek olarak görürüm ben. bana özel açılan yerde senin hakkın ne? eğer bir erkeksen buyur gel, bayansan sana özel yer varsa oraya git, yok karma diyorsan zaten var her yerde. kimse sana illa erkek plajına, illa kadın plajına gideceksin demiyor. burası bana has bir yerdir diyor.

bir plajın kapatılmasından bahsetmiyoruz, isteyenlerin kendilerine özel kısımları olmasından bahsediyoruz. "başkalarının hak ve özgürlüklerine açık ve kesin zarar" olarak görüyorsun sen, halbuki "belli inanç sahiplerine, imanlarına uygun yaşama alanları açmak" olarak görüyorum ben. napacaz şimdi?

ilk başta da dediğim gibi tüm plajlar karma, herkes karma da girmek zorunda, herkes dilediği yerde girmek mecburiyetinde diye birşey yok. ben bana ve benimle aynı görüşte olanlarla kendi düşüncelerim çerçecesinde bir alan açılmasını ve buna göre oraya giriş yapılmasını istiyorum. sen ise kendi fikir ve inançlarına göre. ben oraya isteyerek, şartlarıma göre girebilirsem sende buraya girebilirsin. tutup da iki tarafı da zorlayan olmasın. kimse de et teşhiri izlemek zorunda kalmasın.

eleştirinin de kriteri olmalı. beğenmesem bile konuya bir bakış açısı getirmeli. ver babam yansın değil. her şeyi siyasete akp'ye çekmemeli. burada bir fikir var politika değil.

6. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    "bana özel açılan bir plaj var" diye başlamışsın ve benim hakkımın kısıtlanmasından ötürü şikayet etmeme "her yer babanın malı mı" diyerek çakmışsın.

Bende sana sorarım, sana özel nasıl bir plaj açılıyor? Babanın malı mı?

Plajlar denizler halkın ortak malı, sadece benim senin değil, hepimizin ortak kullanım hakkı var. Ben kalkıp otellerin plajları gasp etmesine bile isyan ediyorken sende onların kafadan yola devam edip kendine özel plaj tahsis etme derdine düşmüşsün. Hakkım benim T.C vatandaşı olmam ve T.C nin hala iyi kötü çarpık çurpuk da olsa laik demokratik hukuk devleti oluşu, bu bizim hakkımız, sen hangi hakla kendine özel tahsis ediyorsun diye sorarlar?

Erkekler plajı dersen bir plajın erkeklere özel kapatılası şeklinde anlaşılır ki yazının her yerinde bu şekilde bahsedilmiş. İsteyenlerin kendilerine özel kısımları olması bambaşka birşey ki buda sakıncalı bir tabir. "Belli inanç sahiplerine, imanlarına uygun yaşam alanları açmak adına başkalarının o plaj üzerindeki hakkını gasp ediyorsun" derim bende sana napacaz şimdi? Kendi özel mülkün üzerinde böyle bir hakka sahip olabilirsin ama halkın ortak hak sahibi olduğu alanlar söz konusu.

Herkes dilediği yerde girme mecburiyetinde değil, demişsin doğrusu dilediği yerde girme hakkına sahipler. Sen seninle aynı görüşte olanlarla kendi düşüncelerin çerçevesinde bir alan açılmasını ve buna göre oraya giriş yapılmasını istiyorsun ama ben böyle düşünmüyorum. Ben hangi görüşte ve düşüncede olursa olsun kamusal alanlara herkesin giriş yapabilmesi hakkını savunuyorum, kimseye özel ayrıcalık peşinde değilim. Benim düşüncem seni yasaklamıyor ama senin düşüncen ise hem beni hemde seni yasaklıyor.

Bu yaklaşım birleştirici değil bölücü bir yaklaşımdır, insanları kutuplara kamplara ayırır. Bu ülkede farklı inanç düşünce ve görüşte 100lerce farklı grup var, her isteyen için ayrı alanlar tahsis etmeye gidilirse işin içinden çıkılmaz. Birlikte yaşamak adına hiçbir bağ ve temel kalmaz.

Ben çözümümü söyledim, haftanın belirli günlerik kadınlar yada erkekler plajı olarak kullanılması şeklinde olabilir, gerek çevre kirliliği gerek ulaşım zorluğu gerekse plajların özel şahıs ve kurumlara peşkeş çekilişi dikkate alındığında halkın ücretsiz bir şekilde girebileceği çok kısıtlı sayıda plaj kalmışken herkesinin elinin altında kolaylıkla gidebileceği elini sallasan 50'si yok ne yazık ki.

Bu konudaki eleştirilerimin hiçbir yerinde konuyu akp ye fln çekmedim, nereden çıkartıyorsun :)

7. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    834
    senin hangi hakkını nerede kısıtlıyoruz?

bende vatandaşım, bende vergimi veriyorum, millet karışık girerken ben hemcinslerimle girmek istiyorum. Laiklik demek milletin dinine göre yaşamaması mı demek? Bu mu sizin laikliğiniz? Aslında evet.

Başkalarının hakkını gasp etmek ne? Abicim plaj mı kalmadı? Herifler çıplaklar plajı diye bile açıyor da biz de kendimize göre istiyoruz nesi yanlış? 3 yanı deniz kaplı yerde karışık girilecek plaj mı kalmayacak?

Yok hocam yok, senin düşüncen beni yasaklıyor. Bizim "günah" denen bir kavramımız var. Gırtlağımıza kadar batmışken zaten kurtulma derdindeyiz. Ben o plajda girerken sende öbüründe gir. Elin Japon'u bayanlara özel metro yapıyor. NEDEN? Erkeklerin ona binmesi niye yasak? Adamların ulaşım hakkını niye kısıtlıyor devlet? Japonya da irtica mı hortluyor acaba? Laiklikleri elden mi gidiyor? Vatan millet İwo Jima diye sokağa niye dökülmüyorlar?

100lerce gurupla ne alaka? biz erkek - dişi diye ikiye ayırıyoruz. Dinlere mezheplere göre değil. Bu plaj sünnilerindir. Aleviler ve laikler giremez diye kimse pankart asmayacak korkmayın.

Senin dediğin çözümde aynı kapıya çıkıyor. Benim pazartesi işim var salı girecem derim. öbürüde bende çarşamba girecem der. PEŞKEŞ derkene bana atıyon zaten topu. bana çekiyon zaten :)

8. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Sende vatandaşsın bende vatandaşım, 2 mizde vergimizi ödüyoruz, o plajda senin ne kadar hakkın varsa benimde var, ne demek sen giremezsin sadece erkeklere/kadınlara özel. Sen sadece hemcinslerinle girmek istiyorsan o senin sorunun, bende sadece karşı cinslerimle girmek istiyor olsam buna hakkım olduğum anlamına mı gelir? Sen kadın etinden tahrik oluyorsun diye tüm kadınları eve mı kapatıcaz yada çarşafa mı dolayacağız. Senin sorunların seni ilgilendirir. Senin dinine göre yaşamak adına benim haklarımın gasp edilmemesidir laiklik.

Evet plaj kalmadı arkadaşım, 3 tarafı denizlerle çevrili denizlerimiz berbat halde, kanalizasyonlar dökülüyor, plajlar oteller tarafından gasp ediliyor, ormanlar yakılıyor, bunun en büyük sorumlusuda doğaya çevreye insana gram saygısı olmayan kapitalist sömürücüler ve onların işbirlikçileri(tüm kanunları yasaları, uygulamaları kararları kapitalist sermaye lehine veren yöneticiler). İstanbulda kaçtane denize girilebilecek plaj var? Ege akdeniz karadeniz sahillerine bak. Her taraf işgal edilmiş durumda. Sahil kasabalarına gidiyorsun, zaten gidebileceğin plaj sayısı 1 bilemedin 2. Yanımdaki plajı kadınlara/erkeklere tahsis ettiler diye ailecek doluşup kalkıp 50 km ötedeki plaja mı gideceğim.

hırsızlık, yalan, dolan, iftira, peşkeş, yolsuzluk, kadın cinayetleri, iş cinayetleri, trafik terörü, rant uğruna yakılan korular ormanlar, değiştirilen imar planları, kupon arsalardan alınan rüşvetler, torpil, açlık sınırında yaşam, eşitsizlik, adaletsizlik, hukuk tanımazlık, eğitimsizlik ve tüm bu uğruna bir ülke talan edilirken neredeydi "günah" denen kavramınız. Denize girerken mi aklınıza geldi, yesinler sizlerin müslümanlığınızı, kapitalizmin sömürünün adaletsizliğin bataklığında ne kadar iyi müslüman olabileceğini sanıyorsunuz?

Japonyanın insani gelişmişliğini, çevre doğa hassasiyetini, eğitim seviyesini yakala, örümcek ağı gibi metro ve trenler ile ör, peşkeş çekilen ormanları plajları toprakları geri alıp halka aç sonra gel erkekler plajı iste ama insani gelişMEmişliği yüceltip, doğa ve çevreyi katledip, eğitim sistemini dibe vurdurmuşken hepsi bitti, daha fazla günaha girmeyesiniz diye geriye kalan girilebilir ücretsiz ücretsiz plajların size tahsis edilmesini isterseniz orda karşınıza dikilirler işte. japonya metroda kadınlara taciz çok ileri boyutlara ulaştığından ötürü öyle bir uygulamaya gidilmiş, yahu sizin zaten tesettür ile denize giren kadınlarınızı, bileklere kadar donla giren erkeklerinizi kim niye taciz etsin, eğer bir taciz edilen varsa bikiniyle girenlerdir ki onlar şikayet etmiyorsa size ne oluyor.

Benim dediğim çözüm aynı kapıya çıkmıyor, yakınlarımda güzel bir plaj var ise, orasının yasaklanması durumunda taa km lerce öteye gitmeyeceğim, oranın güzelliklerinden mahrum kalmayacağım bir çözüm. Sorunlu olsa bile senin savunduğundan daha iyi olduğu aşikar:)

9. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    834
    İlk paragraftan öte okumadım. "Leküm dinikum veliye dîn..." Benim için senle bu konu hakkında tartışmam bitmiştir. Laikliğinizle mutluluklar.

Bloother bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş