Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

En yaşanabilir yerler?

Konu, 'Konu Dışı' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

 1. Alnair Alsad

  Alnair Alsad Dekan

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajları:
  878
  Biraz mı bariz mi hocam? :booo::komik:
   
 2. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  Yani yazın bariz olabilir ama kış için mükemmel bi yerdir.. Görmediysen bi git tevsiye ederim Leman hoca..
   
 3. Alnair Alsad

  Alnair Alsad Dekan

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajları:
  878
  Mersin'e gitmedim. Hatay'a gitmişliğim var en yakın. :)
   
  murat bunu beğendi.
 4. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  İzmir'e daha önce gelip gördün mü murat ? :)
   
 5. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  Yok ama İzmir in yarısı eş dost akraba ve arkadaşlarımdan oluşuyor.. Bi çoğu da chp li malesef.. İzmir için söylediklerim gerçek o gerçeği değiştiremezsin malesef..
   
 6. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  :) Her sene iktidar hep bu propagandayı yapıyor, yok izmir köymüş fln, sizde tekrarlıyorsunuz. Gelip gittikleri yok, uğramadıklarından bilemiyor olmaları normal :)

  Yapılaşma demişsin, yahu al istanbul örneği önümüzde. Dikiyorlar gökdelenleri yüksek kuleleri siteleri, ufak bir sokağa 20bin nufusu sıkıştırıyorlar, sonra altyapı çöküyor, trafik patlıyor, bölgenin rantı yükseliyor ve peşkeş çekiliyor, oranın yerlisi göçe zorlanıyor, ne silüet kalıyor ne çevre. Dışarıdan bakınca jetgiller sanıyorsun ama şehri katlediyorsun aslında. Dünyanın gelişmiş ülkelerinde yapılaşma bu şekilde değil, manathan hongkong, tokyo gibi kapitalist ekonomi merkezleri de var elbette ama adamlar tüm şehri metro ağları ile örüyor, alt yapısı var hani. Bizdeki gibi altyapıyı hazırlamadan kontrolsüz ve plansız büyüdüğünde böyle çarpıklıklar çıkıyor.

  Ben izmirliyim ve izmir için bunu istemiyorum, izmirliler de bunu istemiyor. Beton meydanlar, gökdelenler fln, bu hem göç alımına sebep olur, hemde çevre dokusunun bozulmasına. Bu nedenledir ki tatil dönemlerinde istanbulun tüm zengin ve orta hallileri izmire akın ederler. Tatil döneminde izmirdeydim, tatil yörelerinde fln araçların yarısı 34 plaka, hepsinin yazlığı var, site içerisinde, müstakil, bahçeli, orman yada deniz kıyısı, parklar, doğa ile iç içe. İstanbulun kaçıp kendini kurtaran soluğu izmirde, çeşmede, alaçatıda, urlada alıyor. Ha aralarından bazıları buralardaki ormanları da katletmeye başladı o ayrı. Sit alanlarına siteler vs, orman yangınları, hep bi yer açma çabaları. O kötü yapılaşmanın tehtidi altında buralar hep.

  Ulaşım dersen, izmirin ciddi bir ulaşım problemi yok, şehrin çevre yolları istanbulun aksina açık, bir ucundan diğerine gitmek arabası olanlar için sorun değil, metrosu, izbanı, feribotu, vapuru, havaalanıda var, hükümet destek vermesede belediye geçte olsa tamamlıyor. Ulaşımdaki en büyük eleştiri, geçtiğimiz günlerde devreye alınan gelişmiş aktarmalı sistem. Bilmezsiniz belki ama izmirde otobüslerde aktarma yapmak 90dk şartıyla ücretsiz, bir kere basınca aktarmalarda tekrar ücret alınmıyor. Bunu daha ileri noktaya taşımak ve şehir içindeki otobüs trafiğini azaltmak adına efsaneleşmiş otobüs hatlarını kısa parçalara bölmüşler, aktarmalar ile teoride daha hızlı ulaşım olacağı varsayılmış ama insanlar indi bindi yapmaktan yoruluyorlar, bu konuda başları ağıracaktır ve muhtemelen tepkiler sonrası geri adam atacaklardır. İzmirde istanbulda olduğu gibi 20 km lık yolu 1 saatde almazsınız, 20dk yarım saat sürer, şehrin toplam alanı istden büyük olmasına rağmen bir ucundan diğerine 1.5 saatte ulaşabilirsiniz. otobüslerinin hemen hemen hepsi, yepyeni, gıcır gıcır, klimalıdır. Şehir içinde istanbulun aksine taksici ve minibüs terörü yoktur, trafikte sorun yaratmazlar zaten minibüs hatları daha çok şehir merkezinin dışında çalışır. Yani öyle 90'lardan kalma fln değil :) Atma

  Çevresi, doğası desen, temiz yeşil deniz kum güneş. Turizm cennetlerinden.

  Ekonomisi desen, türkiyenin 4.büyük ekonomisi, kişibaşı mevduat olarak da 2.sıradadır.
  Eğitim olarak ise şehrin köylerinde bile ortalamanın üstünde eğitim verilir, üniversite mezunu, kalifiye işçi çoktur, bir çoğunda tiyatrolar ve festivallar düzenlenir.

  Eksiklik diyecek olursak; yüksek tahsil almış yetişmiş işgücünü tatmin edecek, özellikle finans, sigorta, telekominikasyon, bilişim, kimya ve ağır sanayi sektörü vs, istanbulda toplandığından ötürü özellikle istanbula beyin göçü vermektedir, doğudan ve anadoludan ise işçi göçü almaktadır. İzmirin işsizi ağırlıklı olarak üniv mezunudur, yoksa işçi kolay kolay işsiz kalmaz, iş beğenmemezlik vardır. Son 5-10 yılda istanbuldaki yükselen maliyetlerden ötürü izmire yöneliş vardır fakat çok yetersizdir. Yeni organize sanayi bölgelerine, finans ve teknoloji merkezlerine ihtiyaç vardır. Ha bunda belediyenin kusura varsa da izmire üvey evlat muamelesi yapıp, yatırımların önünü keserek belediyeyi zor durumda bırakmak ve halkı cezalandırmak isteyen iktidarın kabahatini de görmezden gelemeyiz :)

  Diğer eksiklik ise kültür sanat. İstanbul gibi bir yerle yarışmak zor, medyanın, kültür sanatın merkezi. İzmir belki ilk 3' e girmesine rağmen, talebin çok yüksek olmasına rağmen arz yeterli değil. Özellikle uluslararası organizasyonları izmire getirmek lazım, yoksa yerli sanatçıların her hafta izmirde birçok konseri, sergisi fln oluyor. Eğlence ve gece hayatı konusunda belki istanbulla yarışamaz ama istanbul dışındaki hiçbir şehir de izmirle yarışamaz :)
  **

  Seninle benzer şekilde bu eleştiriyi yapan izmirli tanıdıklarımızın çoğunun, iyi kazanıp, iş güç sahibi olup, eli yüzü düzgün mahalle ve semtlerinde oturma imkanarına sahip olmalarına rağmen adapte olamadıklarından ötürü çingene mahallelerinde, varoşlarda, köylerde oturmaları ise ayrı bir çelişkidir. Yahu, şehir orda duruyor, kalabalığından metropollüğünden korkup gitmiyorsun gezmeye bile, mahallene sıkışıp kalıyorsun, sonrada diyorsun ki yok izmirde 90'larda kaldı, yok köy. Her yeri sinema tiyatro dolu, açık hava konserleri şenlikler olur sık sık,hiçbirine de gitmez katılmaz. Eskisine oranla çok sönük olsada izmir fuarı vardır, yolunu bilmez :)
  --- İki Mesaj Birleştirildi, 15 Ağustos 2014, ilk mesajın tarihi: 15 Ağustos 2014 ---
  Ek olarak;

  İzmirdeki işsizlik sorununa tekrar değinecek olursam, bunun sebepleri arasında izmirdeki içgücüne yoğun katılıma rağmen sermayenin ve komunun buna karşılık veremeyişi neden olmaktadır.
  İşsizlik oranları hesaplanırken çalışmak istemeyen ev hanımları işsiz olarak adledilmezler ve hesaba katılmazlar fakat izmirde kadınların eğitim ve buna paralel olarak çalışma isteklerinden ötürü türkiye ortalamasına kıyasla çalışmak isteyen insan sayısı nüfüsa ve türkiye ortalamasına göre yüksektir. İzmir şehir olarak işgücüne katılım olarak türkiye ortalamasının %5 üzerinde, sadece kadınlar bazında ise türkiye ortalamasının %8 üzerindedir(türkiye hedefi %41). Eğer izmirdeki işgücüne katılım türkiye ortalamasında olmuş olsaydı, işsizlik rakamları da türkiye ortalamasında olacaktı:) Birde izmir biraz elitdir, öyle klimalı ofis ister çalışmak için :)

  Diğer husus ise izmirin hemen yanıbaşında yarım saat uzaklıkta manisa vardır. Hükümet izmiri 1.derece teşvik bölgesi ilan etmişken manisayı 3.derece teşvik bölgesi ilan etmiştir. Yani izmirli bir kısım sermaye hali hazırda istanbuldaki sıcak paraya kaçıp, izmiri terketmişken, böyle bir teşvik uygulaması karşısında, izmirin hemen dibindeki manisa dururken hangi girişimci, yatırımcı kalkıp izmire fabrika kurar? İzmirin kendi sermayesi bile manisaya kaymakta, hergün 100lerce servis izmir manisa arası işçi taşımakta. Bunun sigortası, vergisi, stopajı, kesintisi şusu busu var, adam gidiyor izmirin liman vs hertürlü ticaret imkanından faydalanma imkanıyla beraber yatırımı manisaya yapıyor :) Sonrada izmir köy, yahu teşvikte yakın bölgeler arası böylesine adaletsizliğe rağmen izmirin bukadar gelişmesi öpüp başımıza koymak gerek. Manisadaki tarla ortasına keskinoğlunun kurduğu, 1 km yarıçapındaki alanı bok kokusu sarmasına sebep olan tenekeden tavuk çiftliğini görünce, adam basıyor hemen işte gelişme, kalkınma bu diye, sonra izmir şehir merkezine geliyor mimarisi modern, yolları düzgün, insanı bakımlı diyorki burasıda köy, hııh, 90lardan kalma :)
   
  Son düzenleme: 15 Ağustos 2014
 7. Alnair Alsad

  Alnair Alsad Dekan

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.529
  Beğenilen Mesajları:
  878
  Neyse... Ne diyordum? Hah! Ordu iyidir iyi.. :D
   
 8. friendly

  friendly Süper Moderatör Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.214
  Beğenilen Mesajları:
  1.422
  Yaşadığınız Şehir:
  İstanbul
  Sağlıklı olarak nefes aldığım ve doyduğum her yerde mutluyum.
   

Sayfayı Paylaş