Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Dip dalgaları

Konu, 'Beğenilen Köşe Yazıları' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

 1. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Dip dalgaları

  MÜSLÜMANLAR 19. yüzyılda yılgın, miskin, pısırık toplumlardı.
  Büyük Mehmet Âkif şöyle tasvir eder:
  "His yok, hareket yok, acı yok...
  Leş mi kesildin!"Zamanımızda ise Müslüman kitlenin ezici çoğunluğu sağduyuyu korumakla birlikte İslam dünyasından terör sesleri ve katliam feryatları yükseliyor.
  Demek ki miskinlik de eylemcilik de dinin gereği değil, tarihi şartların ürünüdür.
  Batı sömürgeciliği, zamanımızda işgaller, işkenceler, aşağılamalar Müslümanlarda derin travmalar yarattı. Üstelik Müslümanlar, artık geçmişteki gibi köyüne, mahallesine kapanmış değildir.
  Kabaran öfkeler, "cihat" kavramına tasavvuftaki anlamından çok farklı bir şiddet aşıladı. Fazlur Rahman'ın dediği gibi, faşist ve komünist örgütlerin terör metotlarını cihat diye benimseyen akımlar oluştu.
  Fakat Batı faktörü, madalyonun bir yüzüdür. Sadece buna bakmak, Müslümanların kendi sorunlarını görmelerini engelliyor. Hatta çatışma ruhunu besliyor.
  İslam dünyasında ayrı bir kulvar olan Türkiye hariç, bir tek başarı örneği var mı? Müslümanların asıl düşünmesi gereken budur.  MESELA İBNİ RÜŞD  Modern bilim zihniyetinin kaynaklarından olan Müslüman âlim ve filozoflar, İbni Sina'lar, Farabi'ler, İbni Rüşd'ler 13. asırdan itibaren Batı'da okundu, İslam dünyasında ise medresenin kapısından içeriye giremediler!
  İbni Rüşd'ün felsefeyi savunmak için yazdığı "Tehafüt" adlı eseri 16. yüzyılda Avrupa'da 17 defa matbaada basıldı, okundu, tartışıldı.
  Osmanlı kütüphanelerinde ise "Tehafüt"ün sadece dört nüsha el yazması vardır.
  Neticede Batı'da modern rasyonalizmin kurucusu Descartes çıkarken, medresede matematik dersleri bile kaldırıldı!
  Zaten Osmanlı kurulduğunda, bilim ve felsefe geleneği çoktan sönmüştü.
  Selefi-Vahabi akımları bağnazlığı büsbütün artırdı. Bugünkü terör hareketlerinin temelinde bulunan Vahabi-Selefi hareketleri, "Batılıların provokasyonu" olarak ortaya çıkmadı. Vahabi isyanı, köle pazarını kapatan Osmanlı'yı kâfirlikle suçlayarak ortaya çıktı!  'BİZİM KABİLE'  İslam dünyasındaki bu devasa sorunları görmek için medresenin niye bir Gazali bile çıkarmadığını yazan tarihçi Prof. Ahmet Yaşar Ocak'ı... İbni Sina'ların nasıl tekfir edildiği konusunda hadis bilgini Prof. Mehmet Said Hatiboğlu'nu... Batı'nın İbni Rüşd'ü nasıl okuduğunu, Müslümanların ise nasıl dışladığını görmek için bilim tarihçisi Prof. Bekir Karlığa'yı okumak lazım.
  Vahabi-Selefi hareketinin, nasıl bir din yorumuyla Osmanlı modernleşmesine isyan ettiğini anlamak için Cevdet Paşa'yı okumak lazım.
  Çağımızdaki sorunların altında bu dip dalgaları vardır. Sırf "Batı'nın provokasyonu"diye nitelemek bu sorunları görmeyi engeller. Bunca vahim hadiseye bir tür "bizim kabile daima haklıdır" zihniyetiyle "provokasyon"a indirgemek, Müslümanların sorunlarını büsbütün çözümsüzlüğe iter.
  İslam, Hz. Peygamber'in dediği gibi "korkutan değil müjdeleyen, zorlaştıran değil kolaylaştıran" bir dinse, İslam'ın asıl düşmanları bellidir: İslam'ı bu çağda korku faktörü haline getirenler...
  Müslümanlar için doğru yol, siyasi öfke ve çatışma değildir; bilimdir, eğitimdir, hukuktur, demokrasidir.  ALİ BARDAKOĞLU'NU OKUMAK  Saygın din âlimlerimizden Muhterem Hocamız Prof. Ali Bardakoğlu'nun bugün Ahmet Hakan'a verdiği mülakatı okumanızı önemle tavsiye ederim. Müslümanların özeleştiriden kaçınmamasını öneriyor. "Sorun çözmesi gereken ulema sorun kaynağı oldu" diyor.
  Muhterem Hocamızın iki ciltlik "21. Yüzyıl'da Türkiye'de Din ve Diyanet" adlı eserini de okumak lazım. Prof. Bardakoğlu'nun "Günümüzde Fıkıh Eğitimi ve Sorunları"konulu bilimsel tebliğinin kitap olarak yayınlanmasını diliyorum.

  Taha Akyol | Dip dalgaları
   
 2. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  savaş çığırtkanı gibi adamsın vesselam... bir iyi haber paylaştığını görmedim. anca bir yerde eleştiri karalama var o..
   
 3. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Her hafta bir yerlerde terör eylemleri oluyorken, ortadoğuyu ışid el kaide kan gölüne çevirmişken, eşitsizlik, adaletsizlik tavan yapmış, hırsızlar yolsuzlar ellerini kollarını sallayarak dolaşıyor, bunu yazanlar hapislerde çürütülüyorken, hukuk düzeni kumpas aracına dönüştürülüp, susturma yıldırma caydırma cezalandırma amaçlanıyorken, hergüne yeni bir yasak ve zam ile uyanıyorken, düzen gitgide halkın çıkarları yerine zenginlerin, patronların, siyasetçilerin çıkarlarını daha da savunuyorken, düşünce özgürlüğü, ifade özgürlüğü teröre kurban veriliyor, islamiyet denilerek ortaçağ karanlığı üzerimizi gölgeliyorken kalkıp fasulyenin faydalarından bahsedecek değilim.
   
 4. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  kimse polyanacılık istemiyor zaten. dediklerini biraz haberlere bakan millette görüyor. ortadoğuyu, bir yerleri düşünecek kadar geniş yürekli olduğunu bilmiyordum. umarım hüsnü zannımdır.
   

Sayfayı Paylaş