Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Dünyanın En Fakir Başkanı ile Tanışın: Uruguay'ın Devlet Başkanı Jose Mujica

Konu, 'Dünya Gündemi' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

1. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Dünyanın En Fakir Başkanı ile Tanışın: Uruguay'ın Devlet Başkanı Jose Mujica

Uruguay ile olan tanışıklığımız Muslera ve Lugano ile sınırlıyken, geçtiğimiz hafta gazetelerde esrarı yasallaştırması ile tekrar dikkatimizi çekti. Ama asıl dikkat çekici özelliği dünyanın en fakir devlet başkanı ünvanına sahip başbakanları Jose Mujica'ymış!

12.000 dolarlık maaşının %90'ını fakirlere ve küçük girişimcilere dağıtan Mujica'yı yakından tanıyalım ve takdir edelim..

Kendisi rahat bir adam. Görünüş onun için çok önemli değil.
    Bütün hayatını ülkesi için mücadele ederek geçirmiş
    Halkın hakları için savaşan bir gerillaymış. 2 kere hapse atılmış ve 6 kere vurulmuş
    Bu Uruguay'ın başkanlık sarayı. Ama orada yaşamıyor
    Onun yerine, karısıyla birlikte bir çiftlikte yaşıyor
    1987 Model Vosvos'a binen başbakan, boş zamanlarında çiftçilik yapıyor. Karısı da çiçek yetiştirip satıyor.
    Evlerine doğru giden yolda 2 tane koruma görevlisi, eve yaklaşmadan görevlerini yerine getiriyor. Bir de 3 bacaklı bir köpeği var..
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 7 Kasım 2014 ---
    Devlet Başkanı Mujica’nın 1 milyon dolarlık Vosvosu

Uruguay Devlet Başkanı Jose Mujica, bir Arap şeyhinin kendisinin 1987 model mavi Vosvos'u için 1 milyon dolar önerdiğini söyledi

Busqueda dergisine konuşan 79 yaşındaki Jose Mujica, “Bir Arap şeyhi beni arayıp arabam için 1 milyon dolar önerdi. Önce pek önemsemedim. Sonra yeniden aradı. Ben de arabamı satmayı ciddi ciddi düşünmeye başladım” dedi.

TEKLİFİ KÖPEĞİ İÇİN REDDETTİ

Mujica, Bolivya’nın başkenti Santa Cruz’daki uluslararası bir zirve sırasında yapılan 1 milyon dolarlık öneriyi, üç bacaklı köpeği Manuela’yı veterinere götürmek için arabaya ihtiyacı olduğundan geri çevirdiğini kaydetti.

ARABA GELİRİNİ YOKSULLARA BAĞIŞLAYACAK

Halk arasında “Pepe” olarak tanınan Mujica, ileride arabasını satarsa elde edeceği parayı yoksul ailelere ev yaptırmak için kullanacağını belirtti.

SARAY YERİNE ÇİFTLİKTE YAŞIYOR

Devlet Başkanlığı Sarayı yerine köpekleri ve tavuklarıyla mütevazi çiftlik evinde yaşamayı tercih eden Mujica, yaşam tarzıyla dünyanın diğer devlet başkanlarından ayrılıyor. Mujica, suyunu kuyudan çekiyor, eşi de çiçek yetiştirip satıyor.

MAAŞINI YOKSULLARA DAĞITIYOR

“Dünyanın en yoksul devlet başkanı” olarak da tanınan Mujica, 2010′da kişisel servetini bin 800 dolar olarak açıklamıştı. Mujica, 12 bin dolarlık maaşın neredeyse tamamını yoksullara dağıtıyor.

14 YILINI HAPİSTE GEÇİRDİ

Mujica, 2009′daki devlet başkanlığı seçimini kazanmadan önce Küba devriminden esinlenen Tupamaros gerilla grubunda yer almıştı. Altı kez vurulan ve yaşamının 14 yılını hapiste geçiren Mujica, 1985′te demokrasiye geçilmesinin ardından serbest bırakılmıştı.

Anayasaya göre ikinci kez aday olamayan Mujica’nın görev süresi, 1 Mart 2015′te dolacak. Geçen ay yapılan devlet başkanlığı seçiminde adaylardan hiçbiri yeterli sayıda oy alamamış, seçim ikinci tura kalmıştı.

BU ÜLKEDE YAŞAM KALİTESİ YÜKSEK, SUÇ ORANI DÜŞÜK

Yaklaşık 4 milyon nüfusa sahip Uruguay, yaşam kalitesi açısından dünyanın 19. ülkesi. Uruguay, aynı zamanda Latin Amerika ülkeleri arasında en düşük suç ve cinayet oranına sahip.
    Devlet Başkanı Jose Mujica'nın 1 milyon dolarlık Vosvosu - Sözcü Gazetesi
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 7 Kasım 2014 ---
    Dünyanın en fakir Cumhurbaşkanı olarak bilinen Uruguay Cumhurbaşkanı Jose Mujica der ki;

”Ben insanların geceleri yatacak bir saçak altı bile bulamadıkları bir dünyada, başkalarının 500 metrekarelik malikanelerde yaşamasını anlamıyorum. Evsizler için ev, suyu olmayanlar için su lazım, ekmek lazım. Sen böyle bir dünyada özel uçağım olsun, oraya buraya gideyim diyorsun. Eğer herkes daha fazlasını isterse, bir gün kimseye bir şey kalmayacak. Küresel ısınmadan bahsediyoruz ama doğaya saldırmaya ve çöp üretmeye devam ediyoruz.” ”Eski ruhani tanrımızı kendi ellerimizle kurban ettik ve artık market tanrının tapınağındayız. Bu yeni tanrı; ekonomimizi, politikamızı, alışkanlıklarımızı, yaşamlarımızı düzenliyor ve bizlere faiz oranları ve kredi kartları ile mutluluğun yeni adresini veriyor. Öyle anlaşılıyor ki bizler, yalnız tüketme için yaratılıyoruz ve artık tüketemediğimiz zaman derin hayal kırıklığına uğrayarak kendimizi yok ediyoruz.” ”Bana fakir denmesi yanlış, ben tutumlu bir insanım. Asıl fakirler sürekli yaşamdan talepleri olan ve elde ettikleriyle yetinmeyen insanlardır. Ben elimde hafif bir bavulla dolaşıyorum. Bu bana istediğim yaşamı sürdürmek için yeterli zamanı veriyor. Asıl özgürlük yaşamak için kazandığın zamandır.”

2. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    O parayla binlerce vosvos alır, bencillik yapıyor. sanki satınca arabasız kalacak. Nasıl bir zihniyettir anlamadım gitti...

3. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Satarsam parasını halka bağışlayacağım diyor zaten.

4. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    Onu diyorda niye bekliyor satmak için? Şeyh sırf yardım olsun diye o arabaya o kadar para teklif etmiştir adam ne yapsın o arabayı....

5. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Adamın yardıma mı ihtiyacı var? Malını mülkünü maaşını zaten bağışlıyor düzenlik olarak.

Ne yapsın o arabayı demişsin, dini imanı para olan bir zihniyetten fazlasını beklemek yanlış, adam ne yapsın o parayı. O arabanın kendisi için ifade ettiği değer demekki milyon dolarlardan fazla.

6. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    Bencillik yapıyor iki gün sonra ölüp gidecek, mezarına vosvosuyle birlikte girerler artık...

7. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Değil mi halbuki $'lara sarılıp altından tabut yaptırmak vardı.

8. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    Satsın da parayı ihtiyaç sahiplerine dağıtsın kendine $5.000 a aynısından bir tane daha vosvos alır. Parayı yesin mi diyoruz. Lafı hep istediğin yerden anlıyorsun.

9. YOLCu

YOLCu Asistan

Beğenilen Mesajları:
    150
    acaba diyorum iktidarda kamal beyimiz olsaydı sözcü gazetesi aynı haberi yapar mıydı, meraklardayım! :)

black ve evowinds bunu beğendi.
  10. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    Kemal Bey 500.000 TL lik tazminat davasını düşünsün şimdi, haberleri izlemeyi bıraksın :D

11. desperado64

desperado64 Profesör

Beğenilen Mesajları:
    447
    Yaşadığınız Şehir:
    Uşak
    Haber inandırıcı gelmedi :D

12. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    @desperado64 bu haber tamamiyle konjonktüreldir. Çıkış tarihi ile ülkemizdeki gelişmeleri kıyaslarsan rahatça anlayabilirsin.

Bir de "Berlin'de hala hakimler var" yazıp aratırsan altı ısıtılan bir konu daha bulabilirsin.

13. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Haber uluslararası bir haberdir, yabancı yayın kuruşları tarafından üretilmiştir. Ben ise forumdaki konuda birden fazla kaynaktan faydalandım alıntıladım ve bu kaynakların haberleri yayınlama tarihleri arasında 1 sene fark var. Ülkemiz açısından konjektürel olan kısım ise cbaşkanlığı yerleşkesi meselesi gibi güncel bir tartışma konumuz olmasıdır yoksa dünyanın geri kalanının olaya bakışaçısının çok daha farklı olacağını sanıyorum.

Sonuçta bu yaşadığımız süreç bu haberin değerini daha da arttırmaktadır, önümüze farklı örnekler sunmaktadır.

14. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    Arttırıyor, halkına faydalı olmamak için külüstür vosvosundan vazgeçmeyen bir başkan. Allah Razı olsun RTE'den, gerekirse canından vazgeçer ;)

15. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Rte gunahini vermez:)

16. YOLCu

YOLCu Asistan

Beğenilen Mesajları:
    150
    valla istersen ben aracı olurum, sevabına yani! :D

evowinds bunu beğendi.
  17. desperado64