Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Custom Rom Olayına Ne Zaman Geçilmeli?

Konu, 'Android' kısmında evowinds tarafından paylaşıldı.

1. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    Selamlar sevgili arkadaşlar,
    Orjinal Samsung S3 kullanıcısıyım. Android sistemine ait son günecellemeyi senenin ilk çeyreğinde almıştık ve bilinen son bilgilere göre bir daha güncelleme gelmeyecek. Pil ömrü uzatma ve gereksiz programlardan kurtulmanın yanı sıra custom ROM lar ne işe yarar faydaları nelerdir, kullanan arkadaşlardan görüş ve tecrübelerini burada paylaşmalarını isterim. Cihazımın garantisi devam ediyor, bu sebeple ROM değiştirmek için biraz desteğe ihtiyacım var.

2. Ahbârî

Ahbârî Dekan Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    835
    abi ısınmadan kamera performansına kadar herşeyi etkiler. mesela bir cyanogen deneyebilirsiniz, omega, wanam neat rom deneyebilirsiniz. rom yükleseniz de triangleaway gibi programlarla sayacı sıfırlayıp orjinal son tr rom atarsınız sıfırdan farksız olur.

3. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    Sen kullanıyor musun hocam?
    Benim sorunum ısınma, pil tüketimi, gereksiz google ve samsung uygulamaları vs.

4. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    abi seçeceğin güzel bir roma göre bunlar düzelebilir. ben s2 kullanırken hep custom rom yüklerdim. işlemciyi 1.2 den 1.0 a çekmiştim. hem pil uzuyordu hem ısınmıyordu. rootlu da olduğu için istediğimi siliyordum. zaten custom romlarda gereksiz şeyler olmuyor. bence bir deneyin. xda da sürüsüyle rom vardır. siz bakın burada link verin olmadı beraber bakalım.
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 15 Haziran 2014, ilk mesajın tarihi: 15 Haziran 2014 ---
    örnek olarak :

[ROM][06Jun] ●●●► Omega v25 ◄●►AOKP◄●►Android 4.4.2 Kit Kat◄●► - xda-developers

[ROM] Android Revolution HD 52.0 | Android 4.3 Jelly Bean | High Quality & Performance | I9300XXUGND5 | AROMA - xda-developers

[ROM][GT-I9300]🌟 S5 Sensation ROM™ v3.3 🌟[Stock KitKat 4.4.2][June 15,2014] - xda-developers

[ROM][May 26][XXUGND5][4.3] [XXEMJ2][4.1.2] NeatRomLite/Themed/Aroma/Full/Mods - xda-developers

bunun gibi romlar var. beğendiğiniz olur herhalde. ingilizceniz yeterlidir diye biliyorum :) tr forumlarında da var aslında baya anlatımlı vs.

5. black

black Profesör

Beğenilen Mesajları:
    210
    Telefondan sıkıldıysan hiç düşünme geç bence

6. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    @desperado64 Hocam sen bu konularda bilgilisindir. Nasıl yaparız bu işi?
    Ben beceremedim de :D

7. desperado64

desperado64 Profesör

Beğenilen Mesajları:
    447
    Yaşadığınız Şehir:
    Uşak
    @evowinds hiç rom atmadım. Atıver diyende olmadı. Benim taka galaxy miniye gece bir deneyeyim. Uydu yazılımından fazla bir farkı olacağını zannetmiyorum :)

Son düzenleme: 21 Eylül 2014
  8. DyLeXia

DyLeXia Asistan

Beğenilen Mesajları:
    75
    Ahahah çok farklı hocam ama custom rom deneyin gerçekten rom atmak iyi geliyor insana :) ve tabi telefona.Bizim arkadaşta da s3 kasmasndan pilinden vs şikayetçi ama bi türlü rom attıramadım

LG-D802 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

9. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    Sorun şu,
    Hangi siteye gitsem hepsi kendine göre farklı bir yöntem ve program kullanarak anlatmış. Ama ortak nokta yok benim için.
    Bana lazım olan şey "How to install custom rom - For dummies" tarzı bir anlatım :D

10. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    estağfirullah abi. sen bu işlerin içindesin zaten. gir abi xda da romun ana sayfasına. ya da telefon modelinin sayfasından romlara. oradaki yönlendirmelerle yaparsın.

11. arsenik

arsenik Profesör

Beğenilen Mesajları:
    465
    Dummy mi newbie mi noobie mi :p

12. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
  13. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    abi cyanogen öncesi başka şeyler dene sonra cyanogen kolay gelir. youtubeda videoları vardır genelde.
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 22 Eylül 2014, ilk mesajın tarihi: 22 Eylül 2014 ---
    sen forumda g2 için konu açsana. rom yükleme filan için.

14. DyLeXia

DyLeXia Asistan

Beğenilen Mesajları:
    75
    O kolay iş abi açarız :)

LG G2 Almanya 20D

15. desperado64

desperado64 Profesör

Beğenilen Mesajları:
    447
    Yaşadığınız Şehir:
    Uşak
    rom atmayı bir kaç denemede başardım :D

evowinds bunu beğendi.
  16. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Bende nexus 4 e custom rom atsam mı diye kararsızım.

Kararsız olmamın sebebi şikayetleri giderip gidermeyeceği.

Şarjı daha uzun gitsin, daha az ısınsın yeter bana, büyük bir performans beklentim yok.

android L versiyonu gelecekmiş yılbaşında diyorlar, %25 daha uzun batarya vaad ediyor android L ile google, beklesem mi ki.

17. DyLeXia

DyLeXia Asistan

Beğenilen Mesajları:
    75
    Hocam nexus ise güncelleme bekleyin sıkıntınız çözülür ama uğraşmaya değmez

LG G2 Almanya 20D

18. Balder

Balder Doçent Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    146
    Yaşadığınız Şehir:
    Amsterdam
    Rom atmaya bir kaç denemeden sonra caydım :D

19. mstfanar

mstfanar Editör Yetkili Kişi Editör

Beğenilen Mesajları:
    559
    Aslında rom atmak basit.
    Rom tanıtılan sayfada gerekli olanları indirmek gerek. Rom-gapps varsa fix dosyaları.
    Samsung için alnatayım.
    Telefona uygun sürüm cwm yüklüyoruz( telefon modeli ve cwm yazıp google'da aratınca bir sürü sonuç çıkacaktır bunun için.)
    CWM yükledikten sonra telefona göre uygun tuşlar ile telefonu cwm modda açıyoruz.
    CWM modunda wipe data-cache yapıyoruz, bunlar telefon data ve ön belleğini temizler. Bazı romlarda dalvik temizleyin derler bu da cwm-advanced bölümündedir.
    Wipeları yaptıktan sonra instal menüsünden gerekli yeri seçip romumuzu yüklüyoruz. Biraz önce gapps(google uygulamaları) bu bazı romlarda yüklü olduğundan rom yapan kişi ayrıca gapps yükleyin demediyse yüklemeye gerek yok. Zaten gerekli ise uyumlu gapps linkini, romu tanıtan kişi konuya link olarak ekler.
    Son olarak romda fixlenmesi gereken bir yer varsa ilgili konuda belirtilir zaten. Bu dosyaları da yüklüyoruz.

Hepsini yaptıktan sonra tekrar wipeları yapalım. Yeni kurulmuş roma wipe yapmamızın nedeni ise, bazı romlar wipe yapıldığında açılmıyor ve açılış ekranında takılı kalıyor. Wipe yaptığınızda önbellek temizleneceğinden telefonunuz yeni rom ileaçılacaktır.

20. desperado64

desperado64 Profesör

Beğenilen Mesajları:
    447
    Yaşadığınız Şehir:
    Uşak
    Farklı bir recovery yüklemek istiyorum ama nasıl yapıldığını bulamadım :)

Sayfayı Paylaş