Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Cumhuriyet Gazetesi'ne soruşturma başlatıldı

Konu, 'Türkiye Gündemi' kısmında murat tarafından paylaşıldı.

1. murat

murat Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    616

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Charlie Hebdo'nun karikatürlerini yayınladığı için tepki çeken Cumhuriyet Gazetesi'yle ilgili soruşturma başlattı.

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Charlie Hebdo dergisinin karikatürlerinin 4 sayfalık kısmını yayınladığı için tepki çeken Cumhuriyet Gazetesi'yle ilgili resen soruşturma başlattı. Savcılığın, gazetenin iki yazarı ve sorumluları ifadeye çağıracağı öğrenildi.
    Dünkü sayısında Charlie Hebdo dergisinin bir bölümünü yayınlayan Cumhuriyet Gazetesi hakkında İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı resen soruşturma başlattı. Soruşturmayı yürüten Basın Suçları Savcısı Vedat Yiğit'in “Halkı kin ve düşmanlığa tahrik ve aşağılama” suçundan, karikatürleri köşelerinde kullanan yazarları ve gazetenin sorumlularını ifadeye çağıracağı öğrenildi.
    Öte yandan yaklaşık 100 kişinin de Cumhuriyet Gazetesi sorumluları hakkında suç duyurusunda bulundukları öğrenildi.

Kaynak: İHA / TÜRKİYE

2. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Hz. Muhammed karikatür olarak resmedildiği için ortalığı birbirine katan(-ki bence hakaret değil), islam dünyası, bu karikatürlere verdiği tepkinin 1000 de 1'ini islam adına dünyayı kana bulayan, tekbir ile kelle kesen, kadın alıp satan, tecavüz eden, cami türbe okul bombalayan, terör estiren, cehalet kusan zihniyete karşı sessiz kalmayıp, çanak tutmayıp, tepki göstermiş olsaydı hem bugun dünya daha güzel bir yer, hem islamiyet algısı daha olumlu, hemde bu sözüm ona müslümanlar daha az günahkar olurlardı.
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 16 Ocak 2015, ilk mesajın tarihi: 16 Ocak 2015 ---
    İslam dini, nefis terbiyesi ve irade diniyken, bu müslüman dünyanın bu kadar kolay tahrik olabildiğini görmek ne kadar utanç verici.

Mini etek giydi, saçını başını açtı tahrik olur, sonra tecavüzü hak görür, laftan karikatürden tahrik olur, bombalar kurşun saçar, lüks şatafat saltanat düşkünlüğü vs vs islamın özü pas geçilip, şekilci bataklığa öylesine saplanılmış ki, putperestliği yasaklayan islamın, şekilperest müslümanları oluvermişler.

3. murat

murat Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    616
    @tambjk Ben senden farklı bi yorum beklerken gene verip veriştirmişsin.. Hani sen bize diyorsun yaa akp hükümetinin yaptıklarına gözlerinizi kapatıyorsunuz diye senin chp yi eleştirdiğini de biz hiç görmedik.. Herifler Cumhuriyet gazetesinin yanındayız diyor sizin gibilerden ise hiç tık çıkmıyor..

Üstteki yorumunun tek bi noktasına dahi katılmıyorum. İslamiyette sadece peygamber efendimizi değil insanı resmetmek caiz değil zaten kaldıki koskoca peygamberi resmedeceksin.. Ayrıca islam adına yapılan bütün suçlar bütün zulümler islamiyeti bağlamaz.. Suç islamiyetin değildir. İnsanların yaptığı zulümlerden dolayı islamiyet sorumlu tutulamaz. Temiz olan insanlar değil dindir yani islamiyettir.. Dolayısıyla insanların din adına yaptığı şeyleri islamiyetle bağdaştırmak kesinlikle doğru değildir.. Hatta bu büyük bi suçtur.

Senin yazın da tam bi hezeyan olmuş gene..

4. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    gazetenin amacı tamda bu reklam yapmak konuşulmak tepki çekmek vs vs Fransada ki dergiye yapılan saldırı bizede yapılır diye dua ediyolardır eminim. Dünyanın konuştuğu gazete Cum. Gazetesi :p :D Çakallar :))

5. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    @murat , ben cumhuriyet gazetesinin yaptığını yanlış bulmuyorum, sadece şartlar itibariyle luzumsuz buluyorum, ortam zaten gerginken ateşe körükle gitmeye gerek yoktu.
    Ben de cumhuriyet gazetesinin yanındayım -yayınladıkları karikatürden ziyade sonrasında başlatılan linç operasyonlarından dolayı-, o yayınladıkları karikatürlerde bir hakaret olduğunu düşünmüyorum dolayısıyla olaya ifade özgürlüğü olarak bakıyorum. Eğer böyle durumlarda ifade özgürlüğünden taviz verecek, geri adım atacak olursak sonrasında bu gericiliğin önüne geçemeyiz, höt zöt herşeye ayar vermeye kalkarlar. Bu nedenledir ki konunun chp ile alakası da yok.

İslamiyetteki resim ve heykel yasağı mevzusu tamamiyle hadislere dayanmakta ve onlarda bile anlatılan resim yasağının temelleri ile günümüzdeki resim sanatının amacı arasında dağlar var. Kimse Allah'a şirk koşmak amacıyla resim yapmıyor, devir putperestlik devri de değil. Hurafe hadislere itibar etmiyorum, referansım Kuran.

Resim ve heykeli hala Allah'a şirk koşmak, onun yarattıklarını taklit etmek gözüyle yaklaşıp haram gören zihniyet, insanları iyileştiren tıp biliminede, fotoğraflayan teknolojiyede mantık olarak gayette karşı olup, hepsini Allah'a şirk koşmak olarak görmeleri muhtemeldir, bu bizi ortaçağ karanlığına götürecektir. Ki çok sevdiğiniz Osmanlı padişahlarının çizdikleri ve çizdirttikleri resimler mevzusuna girmiyorum bile.

Ayrıca ben ilk mesajımda islamı eleştirmedim, müslümanları eleştirdim, kalkıp islamiyetle bağdaştırdığımı, müslümanların yaptığı zulumlerden dolayı islamiyeti sorumlu tuttuğumu da nereden çıkarttın? Tekrardan dikkatlice oku istersen o yazdığımı.

6. desperado64

desperado64 Profesör

Beğenilen Mesajları:
    447
    Yaşadığınız Şehir:
    Uşak
    Şu karikatürlerin aynısı Atatürk için yapılsa aynı yorumları da yapar mıydın @tambjk

black bunu beğendi.
  7. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    bu tür cümlelerden kaçınmak lazım

8. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Abi sen cumhuriyetin yayınladığı karikatürlere baktığından eminmisin? Hz.Muhammed'in elinde "Ben charlie'yim" yazılı bir kağıt vardı sadece. Verilmek istenen mesaj ise çok net, Hz.peygamberin de bu saldırıyı muhtelemen kınayacağı, en büyük zararı peygamberin gördüğü şeklinde, bundan kalkıp bir küfür bir hakaret gibi bahsediyorsunuz. Resmedilmesine gelecek olursak, forumda başka konularda bununla ilgili gerek yazılar gereksede özellikle osmanlı arşivlerinde topkapı sarayında olan Hz. Muhammed çizimlerini gösterdim ki bu yasağın bir hurafeden, çarpıtmadan ibaret olduğunu anlayasınız diye.

Atatürk için neler neler deniyor, hakaretler küfürler havada uçuşuyor, kalkıp karşılığında bomba atıp terör mü estirdim, beğenmemek, eleştirmek ayrı şey, linç operasyonlarına girişmek ayrı şey. Karşı olabilirsiniz, beğenmeyebilirsiniz ama küfür hakaret ettiler gibisinden yersiz iftiralar ile olayları çığırından çıkartmaya, hedef göstermeye hiç gerek yok. Bu ülkede çok gazeteci düşünür katledildi, hep birilerinin hedef göstermesi azmettirmesiyle, yarın öbürgün cumhuriyet gazetesinde böyle bir saldırı olacak olursa bunun vebali bu hedef gösterip kışkırtanların boynuna.

Sayfayı Paylaş