Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Cihatçı lümpenler

Konu, 'Beğenilen Köşe Yazıları' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

 1. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Taha Akyol

  Cihatçı lümpenler

  IŞİD adlı kanlı terör örgütünün şefi Ebu Bekir El Bağdadi kendini halife ilan etti, bütün Müslümanların “biat” etmesini de istedi.
  Bunu bir delinin çılgınlığı diye görüp geçmek yerine, yaşanan kanlı mezhep savaşını iyi analiz etmek gerekiyor.
  Mezhep farkı yüzünden kan gövdeyi götürürken “Dünya Müslüman Âlimler Birliği” denilen Sünni ulema derneğinin başkanı Yusuf Kardavi, yaşanan olayları “Sünni devrimi” diye alkışladı!

  Fotoğrafta görüyorsunuz, IŞİD Şii Müslümanların cami ve türbelerini bombalarla yıkıp yok ediyor. Sünni dünyadan bir tek “ulema” ve sokaklarda küçük bir miting kalabalığı gördünüz mü bu barbarlığı protesto eden?!
  Silahlanmakta olan Şiiler de Sünnilerin cami ve türbelerini tahrip ederse, bu kanlı boğazlaşma nereye varır?!

  ‘AKIL’ SORUNU

  İslamcı yazarlar “İslam’a karşı küresel komplo”dan bahsediyorlar. IŞİD’in arkasında ABD, İngiltere, İsrail falan varmış... De ki öyle... Fakat Ortadoğu’nun Müslüman toplulukları niye “dış güçler”e böylesine oyuncak oluyorlar? Niye kendi akıllarını kullanmıyorlar?!
  Ortadoğu’daki çok faktörlü, çok karmaşık sorunların temelindeki ana sorun, bu “akıl” sorunu olsa gerek.
  Bakın, Sünni ve Şii fakihler, şeyhler, ayetullahlar bir araya gelip ortak bir barış bildirisi yayınlamayı “akıl” edemiyorlar? Neden?...
  Bu sorunun cevabı açıktır: Taassup... Yani 21. yüzyılda yeniden patlak veren “Müslüman Ortaçağı”; Sayın Abdullah Gül’ün isabetli nitelemesiyle!

  LÜMPEN LEJYONERLER

  Bütün bu olaylar “küresel güçlerin komplosu” ise, tarihte Sünni mezhepler arasında bile yaşanmış olan katliamlar kimin komplosuydu?! Avrupa’daki mezhep katliamları kimin komplosuydu?!
  Günümüzdeki bu yaygın ve uzun süreli kanlı olayları “küresel güçlerin komplosu” diye nitelemek, Türkiye’de iktidar siyaseti için yararlı olabilir ama gerçek problemin görülmesini engeller. Gerçek problem çok ciddidir.
  Siyaset bilimci Mümtazer Türköne’nin isabetle belirttiği gibi, geniş bir “lümpen Müslümanlar” kesimi oluştu. Sadece cihatçı Selefi düşüncelerle motive oluyorlar, “lejyoner gibi” ülkeler arasında dolaşıyorlar. (Bugün, 6 Temmuz)
  Önce Afganistan, sonra Çeçen mücahitlerine musallat oldular, sonra Suriye ve Irak... IŞİD’in 12 bin savaşçısının 3 bini böyle çeşitli ülkelerden kopup gelmiş “lejyoner” cihadistlerdir.

  İSLAMCI AYDINLAR?

  Bunlar geleneksel “köylü” veya “mahalleli” tipleri değiller. Aile, meslek, sosyal çevre gibi bütün sosyal aidiyetlerinden ve sorumluluklarından kopmuş, lümpenlerdir. Başarısız diktatörlüklerin ve başarısız ekonomilerin ürünleridir. İslam tarihine baktıklarında medeniyet örnekleriyle değil, en çatışmacı örneklerle coşuyorlar.
  Çatışmacı kültür bir Ortadoğu hastalığıdır. Tunus uzlaşıp anayasa yaptı, Mısır darbeye sürüklendi!
  Böylesine devasa bir soruna herkesten önce İslamcıların eğilmesi gerekmez mi? Fakat siyasi propaganda yazıları daha ağır basıyor. Halbuki en azından merhum Prof. Erol Güngör’ün “İslam’ın Bugünkü Meseleleri” adlı kitabını okumak ve gündeme getirmek gerekmiyor mu?
  Taassubun ve tarihselciliğin İslam kültüründeki zihni tahribatını anlatan Prof. Mehmed Said Hatiboğlu hocamızın “Kültürel Mirasımızı Tenkid Zarureti” adlı kitabını okumak, gündeme getirmek, zihinleri yenilenmeye (tecdit) yöneltmek gerekmiyor mu?
  Yüzlerce kitap oluşturabilecek listeyi uzatmıyorum.
  Temel İslami zihin enerjisinin “21. yüzyıldaki ortaçağ”dan çıkışa yönelmesi gerekmiyor mu?... Maalesef particilik ve siyaset daha ağır basıyor, bastırıyor.

  Taha Akyol | Cihatçı lümpenler yazısı
   
 2. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  hangi kafayı yaşıyorsunuz?

  "“Dünya Müslüman Âlimler Birliği” denilen Sünni ulema derneğinin başkanı Yusuf Kardavi, yaşanan olayları “Sünni devrimi” diye alkışladı!"

  nerden bunun kaynağı?

  Aha size yardımcısının haberi: الريسوني: إعلان قيام الخلافة "وهم وأضغاث أحلام"

  Aha Karadavi: http://english.alarabiya.net/en/New...says-jihadist-caliphate-violates-sharia-.html
  ننشر رد القرضاوي على إعلان داعش "الخلافة الإسلامية" - المصريون

  MIDDLE EAST - القرضاوي يعتبر إعلان الخلافة في العراق "باطلا شرعا" - فرانس 24

  hangi kafa bu?
  --- İki Mesaj Birleştirildi, 7 Temmuz 2014 ---
  Ahanda Arapçası:

  قال "الاتحاد العالمي لعلماء المسلمين"، الذي يترأسه الدكتور يوسف القرضاوي، إن إعلان ما يسمى بـ "تنظيم الدولة الإسلامية في العراق والشام" (داعش)، الخلافة الإسلامية، "باطل شرعًا، لا يترتب عليه أي آثار شرعية"، محذرًا من آثار خطيرة لهذا الإعلان على أهل السنة في العراق، والثورة في سوريا.
  --- İki Mesaj Birleştirildi, 7 Temmuz 2014 ---
  balık baştan kokmuş gerisi benim için değersizdir yorum yapmayacağım.
  --- İki Mesaj Birleştirildi, 7 Temmuz 2014, ilk mesajın tarihi: 7 Temmuz 2014 ---
  sorması ayıp kendinin önerileri nelermiş? hadi eleştiriyon, hadi cahil cühela, lümpen diyon, hadi bağlar kopmuş diyonü hadi birlik yok diyon, eee karanlığa bu kadar sövüyon da nerde mum?
   
 3. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Taha Akyol'un "sunni devrimi" yanlışını düzeltmen güzel olmuş. Ama kalanı için çok fazla bir itiraz getirebileceğini düşünmüyorum.

  En son hatırladığım kadarıyla ışid karşıtıydın, şimdi bu eleştiriler karşısında niye bir savunma pozisyonu alıp, ışidçileri eleştirdi diye tepki koyuyorsun anlamak güç.

  Senin önerin ne peki?
   
 4. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  evet hala ışid karşıtıyım. hala takip ediyorum. bu adam ışide karşı eleştiri yapmıyor ki sadece. adam tüm islam alemine sallıyor. yok şöyle yok böyle. madem sen akıllısın çözüm önerisi sun. tepkim buna.
   
 5. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Adam kendince çözümlerini eleştirilerinin içine yerleştirmiş halbuki..

  - önce teşhisi koymak gerek , kanlı mezhep savaşıdır bu demiş.

  - Sunni dünyadan ulemalardan bir protesto istemiş. Şiilerde karşılık verirse nereye varacağını hatırlatmış.

  - müslüman toplulukları akıllarını kullanmaya davet etmiş.

  -sünni şii liderleri biraraya gelip ortak barış bildirisi yayınlamaya davet etmiş.

  - mısırdaki çatışmacı ortadoğu kültürü yerine tunustaki uzlayı anayasasını örnek vermiş.

  - ne şiş yansın ne kebap misali suya sabuna dokunmadan özeleştiri yapamayan islamcılara davet de bulunmuş.

  - çözüm adına doğru analizler yapmak adına, yararlı olacağını düşündüğü kitaplar önermiş.

  -particilik ve siyasete harcanan islami zihin enerjisinin 21.yüzyıldaki islami ortaçağdan çıkış için harcanması gerektiği tavsiyesinde bulunmuş.


  ----------------------
  Eğer eleştiri, ön yargı ile reddedilmek yerine irdelenirse, zaman zaman içinde kendi çözüm önerilerini sunduğu görülebilir.
  Sıralı tam sayfa çözüm önerisi mi bekliyordunuz? Anlamıyorum ki...
   
 6. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  yıkılan türbeler bir tek şiilerin mi? ben sadece öyle değil diye gördüm haberlerde. ayrıca sadece şii düşmanlığı olsa niye tüm halk kaçsın? sünni türkmenler niye adamlara karşı savaşsın?

  "Müslümanlar akıllarını kullansın" .... bunu diyen 5661365431684531.... bilmem kaçıncı kişi.

  mısır'ın darbeye sürüklenmesi neyden kaynaklı? ne güzel adam seçmediler mi kendi kendilerine? noldu sonra? abd eğitimli biri, o kadar şeyle geçmedi mi başa? bunla ilgili o kadar şey çıktı.

  iyi, güzel. enerjiyi çıkışa harcayalım. nasıl ve ne şekilde harcayalım? desin ki bize " yok şunu yapın, yok bunu yapmayın".

  demeye çalıştığım nokta şu : bu gibi eleştiriler temcit pilavı misali. çok eskiden beri vardır bu. islam düşüncesi denilen eserlerde bile anlatılır. son devir islam aydınları sırf bunun üzerine konuşur. abduhu afganisi akifi ikbali. ama şu da var. hadi gelin bir baş etrafında birleşelim, hadi bir birlik, konferedasyon tarzı, ab tarzı bişey kuralım, hadi İK'yi ne bileyim diğerlerini aktifleştirelim desen, herkes kendi burnunun dikine gider. yapcak bişey şu an var mıdır bilmiyorum.

  bu adamın yaptığı eleştirileri yapacak tonla adam var. adam gibi çözüm getirecek kişi lazım. ve de bu çözümü hayata geçirebilecek...
  --- İki Mesaj Birleştirildi, 7 Temmuz 2014, ilk mesajın tarihi: 7 Temmuz 2014 ---
  Muslim leaders reject Baghdadi's caliphate - Middle East - Al Jazeera English
   
 7. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Adamlar türbe karşıtı olduklarından hemen hemen hepsini yıkıyorlardır fakat sunni bir hareket olduklarından ve şu aşamada bölgedeki kendileri gibi türbe karşıtı olmayan sunnilerin desteğini kaybetmemek adına sunni türbelere şimdilik daha ılımlı yaklaşıyorlardır muhtemelen.

  Irak Türkmenlerinin büyük kısmı şii sanırsam fakat onlar diğerleri gibi mezhepçi politikalar yerine milli politikalara ağırlık verdiklerinden, olası bir ışid hegamonyasında hertürlü kaybedeceklerini bildiklerinden ötürü kürtlere yakın duruyorlar daha çok ve dediğin gibi sunni şii birlik olup türkmenler ışidin karşısındalar.

  Bu eleştiriler aklı başında her insanın dediğin gibi düşünebileceği konular fakat asıl mesele şu ki böyle halkı o derece şuursuz davranıyor ki, tüm bu kötülüklerin hortlamasına, destek bulmasına sebep oluyorlar, çözümün anahtarı o zihinlerde. Dışarıdan Türkiyenin şuyun buyun hizaya sokabileceği bir noktadan çok uzaklar, ha bizim devlet de bu yukarıdaki eleştirilerden nasibini almamışcasına ateşe körükle gidiyor ve mezhepçi bir yaklaşımla taraf tutuyor. ışid değil de bir şii örgüt, ışid in yaptıklarını yapsaydı, kelleleri uçursaydı, halkı tarasaydı, türbeleri havaya uçursaydı, şehirleri ele geçirseydi sence siz ve Tayyip Erdoğan şimdiki gibi izlemekle yetinirmiydiniz? Yoksa Eeyyyyyyyy şii grup, iranın abdnin şuyun buyun maşası, benim esma kardeşime vs vs gibisinden, tüm gücüyle yüklenir miydi? Tüm bu cumhurbaşkanlığı kampanyasının temeline koymazmıydı, ayar üstüne ayar verip, halifeliğe soyunmazmıydı? Mavi marmaranın, rabianın 100 katı tepki vermezmiydiniz? Samimi bir şekilde bunu sorgulayın lütfen.

  Bölgedeki neredeyse tüm sünniler bir sunni devlet kurma hevesindeler, kürtlerin var şiilerin var bizim niye yok diyorlar, fakat sorun şu ki, bu politika pompalanırken, ışid bu noktaya gelip bu derece canileşeceğini kimse tahmin edemedi, iş kontrolden çıktı, şimdi belki kesilen kelleleri, bombalanan türbeleri onaylamıyorlar ama sunni devlet kurma uğruna ışidin karşısına dikilemiyorlar, dikilirlerse devletlerinden olacaklarını biliyorlar belkide ve bu nedenle gözyummak , yada şiddetli bir şekilde karşı koymak yerine izlemeyi yeğlemek durumunda kalıyorlar. Belkide devlet kurulunca bu kadrolar tasfiye edilecek, daha ılımlı bir noktaya gelinecektir ama şimdilik hiç öyle değil.

  Nasıl pkknın politikaları doğudaki halk tarafından belirli ölçüde benimseniyor, besleniyor ve destekleniyorsa, bugun ışid'in politikaları da oradaki belli sunni gruplar tarafından benimseniyor, destekleniyor, Misal eski baasçılar, sunni aşiretler vs. oradan kaçanların çok büyük kısmı şii ve gayrimüslümler. yoksa toplasan 20bin max kişilik bir örgüt ve 1000 kişiyle musulu vs ele geçirilebilir mi.
   
 8. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  ben ve tayyip :D

  belki türkiyenin de bir bildiği vardır. dış politikaları ben onlardan iyi bilecek değilim.

  sorması ayıp hangi sünni guruplar destekliyormuş işidi? şu her bir yana kaçanlar mı? destekçilerini açıkçası duymadım. varsa bilelim.

  asker önünde kaçarsa tabiki de ele geçirir. golan savaşlarında israilin üç beş adamla bir köyü ele geçirmesi gibi. boşaldıktan sonra daha kolay ne var?
   

Sayfayı Paylaş