Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

BTK'nın AKK İyileştirme Düzenlemesi Mayıs'ta Yürürlüğe Girecek

Konu, 'İnternet Servis Sağlayıcıları' kısmında murat tarafından paylaşıldı.

1. murat

murat Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    616

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz sene BTK, ülkemiz internet kullanıcılarını kanser eden, internette gezinme keyifini baltalayan AKK hakkında düzenlemeler yapacağını ve internet servis sağlayıcıları için uymaları gereken yeni kurallar getireceğini açıklamıştı.

Ülkemizdeki Adil kullanım Kotası uygulaması günümüzün dijital dünyası göz önünde bulundurulduğunda gerçekten çağ dışı kalıyor. Bir aile, zaten cüzdan yakan tariflere para öderken AKK'yı aştığında ortak kullanım söz konusu olduğu için düşük internet hızı nedeniyle interneti kullanılamaz hale geliyor. AKK'nın da ayın ilk haftası kuş misali uçuyor oluşu durumu daha da kötüleştiriyor. Neyse ki ülkemiz gençleri organize olarak 2015 yılında CHP Adana milletvekili İbrahim Özdiş ile iletişime geçmiş ve AKK uygulamasının kötü şartlarının Türkiye Büyük Millet Meclisine taşınmasını sağlamıştı. Mecliste yapılan basın açıklamaları sonrası konu yetkililerin dikkatini çekmiş, BTK nihayet konu hakkında düzenleme yapacağını duyurmuştu.

BTK'nın yaptığı açıklamalarda ilk olarak AKK uygulamasının iyileştirileceği, sonrasında da tamamen kaldırılacağı ifade edilmişti:

Bu açıklamalarla paralel olarak önümüzdeki ayın ilk gününde bizi sevindirici gelişmeler bekliyor. İlk olarak gece saatlerindeki kullanım AKK'ya yansıtılmayacak. Gece 2'den sabah 8'e kadar dilediğiniz gibi internet kullanabileceksiniz. Bunun yanısıra AKK aşımından sonra düşülen hızlara da düzenleme getirilecek. BTK, internet sitesinde AKK aşımında düşülecek hızları şu şekilde listeliyordu:

Bu düzenlemeler gündemdeyken internet servis sağlayıcılarının sizi arayarak, size "avantajlı" paketler sunma taleplerini dikkatle değerlendirmenizi tavsiye ediyoruz. Uzun süre taahhütlü paketlerde bu düzenlemenin altındaki hızlar ve kotalar yer alabiliyor. Bu nedenle bu paketler hiç de avantajlı olmayabiliyorlar.

BTK muhtemelen bu düzenlemelerle ilgili bildirileri internet servis sağlayıcılarına iletmiş durumda. İnternet servis sağlayıcılarının, müşterilerini bu değişiklikler hakkında yakın zaman içinde bilgilendirmesi bekleniyor,

Kaynak

2. okinkurt

okinkurt Misafir

Mobilede düzgün sınırlamalar gerek ve fiyatların düşmesi lazım 50 gb a 150 tl veriyoruz tamam mobil teknoloji de zaten bozuk veriyorlar bu fiyat aşırı fazla arkadaş.

3. murat

Beğenilen Mesajları:
    616
    Hakkaten yaa..
    2 gb net 20 tl, 4 gb net 30 tl, 6 gb 45 tl verdikleri internete bak bir de fiyatlara bak.
    Aslında tarifeler şöyle olmalı.
    12 gb net 20 tl, 15 gb net 30 tl, 25 gb net 45 tl çağa uygun tarifeler böyle olmalı.

Bloother ve okinkurt bunu beğendi.
  4. okinkurt

okinkurt Misafir

Katılıyorum ve tamamen sınırsız paket de yapılmalı en azından akk tarzı 3-4 mb hıza düşmeli yoksa 128 kb hıza düşürüyorlar günümüzde hiç bir siteyi açamıyor bu hız ben mesela 150 tl veriyorsam en azından akk görmek isterim 50 gb hiç bir işe yetmiyorki bir oyun oldu 50/60 gb habirede update vs yetmiyor.

murat bunu beğendi.
  5. murat

Beğenilen Mesajları:
    616
    Bilgisayarlarımda Türk telekomun verdiği hızdan hiç memnun değilim. 16 Megabit tarifesindeyim hafta sonları yoğunluktan 9 a kadar düşüyor hız dolayisiyle maçlarımı bile izlemekte zorluk çekiyorum.
    Ben şöyle yapsam mı diye düşünüyorum.
    Yani başkabi firmaya geçsem mesela Süperonline gibi onlar da TT altyapısıyla verecekleri için yine de yoğunluk olur mu acaba diye bazen kafama takılıyor. Onların müşterisi tt ye göre daha az diye onlarda yoğunluk olmaz diye düşünüyorum. Belki de yanlış düşünüyorum bilmiyorum.

Bunlar benim kafa sesim siz takılmayın..:D

6. Bloother

Bloother Profesör

Beğenilen Mesajları:
    262
    Yaşadığınız Şehir:
    Antalya
    Maalesef abi, senin dediğini düşünerek Türk.Net'e geçtim. Ancak dedim yine de her ihtimale karşı vdsl alayım, sordum var dediler, tamam dedim vdsl aboneliği aldım. Geçtikten sonra baktım ki vdsl yok. Aradım, sordum. Alt yapınız yok dediler. Nasıl yok lan(!) dedim. Neyse uzun lafın kısası, şu an yine adsl alıyorum, sadece firma adı değişti. Hizmet birebir aynı..

7. murat

Beğenilen Mesajları:
    616
    Yapma yaa çok üzücü bi durum gerçekten. Eskiden fena değildi ama müşteri sayısı artıyor ve de yoğunluk arttıkça özellikle hafta sonları acayip hız düşüşü oluyor. Bunun sebebinin de yoğunluk olduğu aşıkar. Off ya anlaşılan biz yaşlanıp gideceğiz bu internet olayında çağı yakalayamayacağız. Çok bişey istemiyoruz kii yaa en azından 16 megabit olan hızımızın 14 ünü rahat ve stabil bi şekilde alabilmek. Bu kadar zor mu yavv.

Bloother bunu beğendi.
  8. Ahbârî

Ahbârî Dekan Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    835
    benim için tek avantajı belki 150 gb kotası olması olacak.

Bloother bunu beğendi.
  9. od1n

od1n Gezgin

Beğenilen Mesajları:
    14
    +Neye gülüyorsun?
    -Adil kullanım kotası'nda ki "adil" yazısına...

10. Bloother

Bloother Profesör

Beğenilen Mesajları:
    262
    Yaşadığınız Şehir:
    Antalya
    Ben de merak ediyorum, acaba bu interneti ne zaman adam gibi kullanacağız?

Bizim de gündüz iyi, akşam kötü. Çevrede fazla insan da yok hani. Mahallenin intermet kullanan hane sayısı 100 bile değildir. Akşam 8 oldu mu, internet çöküyor.
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 9 Nisan 2017, ilk mesajın tarihi: 9 Nisan 2017 ---
    Bakalım Mayıs'ta akk düzenlemesiyle birlikte santrallerde bir değişme olacak mı?

11. rawkid

rawkid Gezgin

Beğenilen Mesajları:
    15
    Sırf 8 mbit için 25 mbps pakete geçilir. Fiyatlarda fazla oynama olacağınıda sanmıyorum. Bakmak lazım :)

TURKCELL T50 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

12. okinkurt

okinkurt Misafir

Bazı yan şirketler daha iyi verebiliyor ben bunları çok gördüm mesela ttnet sana maximum 8mb verebiliriz der aynı alt yapıyı kullanan başka şirket 16 verebiliriz diyor birçok arkadaşta gördüm bu durumu ben daha iyi yapabiliyorlar yani multiplayer oyun ve clan işi ile çok uğraştığım için milletin acı ve tatlı tecrübelerini çok dinleme imkanım oldu :D

murat ve Bloother bunu beğendi.
  13. Bloother

Bloother Profesör

Beğenilen Mesajları:
    262
    Yaşadığınız Şehir:
    Antalya
    Benim paket şu an 25mbit vdsl sözde ama vdsl kablosu olmadığından 16mbps adsl alıyorum. Onun da anca 11'i bana geliyor. Kota dolsa da 8 alsam diye dua edeceğim galiba. :D
    Diğer şirketler daha fazla veriyor vermesine ama gelmiyor. :D

14. okinkurt

okinkurt Misafir

Keşke yurt dışındaki gibi internet imkanımız olsa adamlarda hem host ülkelerinde hemde internetleri süper :D 2-4 ping ile oyuna girenleri görüyorum bazen bende var 130 ping adaletsiz oluyor :D

murat ve Bloother bunu beğendi.
  15. murat

Beğenilen Mesajları:
    616
    Abi hattınız neyse onunla orantılı bi şekilde hız alırsınız. Başka bi ıss ye de geçseniz bile aynı altyapıyla size internet sağlayacakları için yüksek hızda internet beklemeyin. Olmayan altyapıyla nasıl yüksek hızda internet verecekler?.
    Mesela benim 16 megabitin üstünü desteklemez. Hangi firmaya geçersem geçeyim aynı olacak. Ben 16 yı kabullendim ama benim derdim yoğunluktan dolayı hızımın 14 mbps ye hızın altına düşmemesi. Altyapın neyse ona uygun şekilde internet alırsın.

16. okinkurt

okinkurt Misafir

O iş öle olmuyor kendileri de farkında değil durumun sallıyorlar benim arkadaş 8 mb paket alıyordu 3 mb kullandırıdlar 2 sene sonunda bi anda 8 mb oldu hiç bir değişimde yok bize ne kadar hızlı verilirse internet yurt dışına okadar fazla para veriyorlar hızlı ve ucuz verdilermi karları düşüyor işlerine gelmiyor firmalar arası rekabet de var alt yapıyı telekomdan da alsa fazla hız sunabiliyorlar zaten birinin teklifini telekoma söle dedikleri nasıl olur bizim alt yapımız o der :) birazda duruma göre değişiyor ama direk alt yapı aynı fazla hız olmaz burda denemez bizim firmalar 5 para etmez ne yazıkki.

Sayfayı Paylaş