Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Birisi Milli Eğitim Bakanlığı’na harita yollasın

Konu, 'Beğenilen Köşe Yazıları' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

1. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Birisi Milli Eğitim Bakanlığı’na harita yollasın

“NEREDEN tutsan elinde kalıyor”
    denir ya, memleketin hali gerçekten bu.
    Nereden tutsan elinde kalıyor.
    Tıp fakültelerindeki profesör arkadaşlarım arıyor, “Tıp eğitimi Allah’a havale. 10-15 sene sonra ne özelde ne devlette kaliteli doktor bulamayacaksınız” diyor.
    Ciddi ciddi işini yapmaya çalışan kurumlar ve şahıslar, üç otuzluk danışmanların Twitter’daki oyuncağı olmuş, işin kötüsü bunlar ciddiye alınıyor, kurumların içi boşaltılıyor.
    Her yerden türlü rezaletin kokusu geliyor.
    Yazmaya kalksak bu gazetenin sayfaları yetmez, zaten gazetenin de hoşuna gitmez.
    Ama Milli Eğitim’deki rezalet o boyutta ki, bugün Habertürk’te de manşette.
    Yapboza dönüştürülen ve giderek kalitesi yerle yeksan olan milli eğitim sistemimizde geçen yıl yeni bir sınav sistemine geçildi.
    Adı TEOG.
    Ne yazık ki benim kızım da TEOG rezaletine yakalanacak yaştaydı.
    SBS sistemi devam etse sınava bile girmeyecekti; çünkü okulunda devam etmek istediğini söylemişti.
    TEOG olunca mecburen sınava dahil oldu.
    Ama kararlı olduğu için tercih falan yapmadı.
    Birkaç hafta önce öğrendik ki, tercih yapmayan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı tarafından evinin en yakınındaki okula otomatik olarak yerleştirilecekmiş.
    Ben de başladım kızımla dalga geçmeye.
    “Tercih yapmadın, şimdi bizim mahalledeki imam hatip okuluna kaydedecekler” diye.
    Pazar günü bir de baktık ki bizim şaka gerçek olmuş.
    Ama bir farkla.
    Okul bizim mahallede değil.
    Bizim semtte değil.
    Bizim ilçede değil.
    Komşu ilçede de değil.
    Hatta İstanbul’un bizim oturduğumuz yakasında da değil.
    Hatta hatta İstanbul il sınırları içinde olduğu bile şüpheli.
    TEOG, bizim kızı Şile’de bir okula kaydetmiş.
    Daha doğrusu bir imam hatip lisesine.
    Durumu öğrenince Google’ın haritasına yazıp bizim evden okula olan mesafeyi ölçtüm.
    94.5 kilometre.
    Şaka değil tam doksan dört buçuk kilometre.
    Google’a göre “trafik sıkışıklığı yokken” yol tam 1 saat 32 dakika sürüyor.
    Bu arada okurlardan şikâyetler yağmaya başladı.
    “Kaydettikleri okul ile evimiz arasında 45 kilometre var. Ne yapacağız?” diyen.
    Hepsine yanıt yazdım.
    “Rekor bizde” diye.
    Gazeteye geldim dün.
    Bizim grafik ekibinden Naci benim rekoru kırdı.
    Onun çocuğunu 125 km uzaktaki okula yazmış Milli Eğitim Bakanlığı.
    Eğer bu iş düzelmezse İstanbul trafiğinde bayağı bir hareketlenme olacak

Birisi Milli Eğitim Bakanlığı’na harita yollasın - Haberturk.com

2. arsenik

arsenik Profesör

Beğenilen Mesajları:
    465
    Fatih Altaylı yazıda imam hatip liselerini eğitim verilen okul kategorisinden çıkarmış gibi görünüyor. Komik gelmiş herhalde kendisine bu lise türü öyle bir sonuç çıkardım. Onun dışında yol ile ilgili belirttiği şeyler çok doğru.

Ama benim de son zamanlardaki gözlemlerimle gözlediğim bir durum var ki okulda ne kadar bir şeyler öğretilmeye çalışılsa da okul sadece öğretmek amacıyla kurulan bir kurum değil aynı zamanda çocukları eğitmenin de verildiği bir kurum olduğu unutulmuş. Okullarda verilen eğitimin kalitesinin eskiye oranla düştüğünü düşünüyorum. Artık kime görev düşüyorsa bu iş çözülmeli. Yoksa okulda 2*2=4 öğretmekle insan eğitilmiyor. Kafası çöplüğe dönmüş her yerden işe yaramaz bilgiler topluluğuna sahip bir insan çıkıyor.

Hükümet dershane gibi lüzumsuz işlerle uğraşacağına şu eğitimin kalitesini arttırmayı düşünseydi daha hayırlı bir iş yapmış olurdu.

Alnair Alsad bunu beğendi.
  3. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Mesele imam hatiplerin nasıl bir okul olduğu değil, yazının ana fikrini kaçırmışsın diye düşünüyorum.

Evlerinin yanlarında başka okullar bulunmasına rağmen, oralara değil de, dayatılarak dönüştürülen yada açılan talebin çok ötesinde arz edilen imam hatip okullarına insan yerleştirmek, boş kalan kontenjanları doldurmak, arka bahçeleri yeşertmek adına insanların 100 km ötedeki imam hatiplere yerleştirmek için özel çaba sarf etmeleri. Hani şu dindar nesil yetiştirme projesini hatırlayın.

4. Bloother

Bloother Profesör

Beğenilen Mesajları:
    262
    Yaşadığınız Şehir:
    Antalya
    Sistem berbat oldu ancak sistemin yerleştirdiği okullar değiştirilebiliyor. Oralara gitmek mecburi değil. Yazıyı bu kadar acımasız yazmaya gerek yok. İnsanları kışkırtmak yerine bilgilendirme amaçlı yazılar yazmayı bir türlü öğrenemedi şu bazı gazeteciler..

5. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    e-okul sistemi ile değişiklik yapılabiliyormuş galiba ama sistem çökmüş sanırsam ve herkes isyan ediyor.

Halkı bilgilendiren bilinçlendiren gazetecilerin tu kaka, halkı uyutan, uyuşturan, pohpohlayan, yanıltan, karanlıkta bırakan gazetecilerin baştacı yapıldığı bir döneme girmişiz ne yazık ki. Hadi iktidarlar bunu arzular anlıyorum ama halk niye böyle birşeyi arzular aklım almıyor. Çok sevdiğiniz gazetecilerinizden hangisi bu zamana kadar halkı bu şekilde aydınlatan bilgilendiren uyandıran yazılar yazmıştır? İktidara mutlak sadakatlerini sunup, biat edip, iktidarın ortaya attığı argümanları halka empoze edip inandırmak ötesinde ne gibi bir misyonları var?
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 26 Ağustos 2014, ilk mesajın tarihi: 26 Ağustos 2014 ---
    REZİL KURUMLARA MEB’DE EKLENDİ

Konuyla ilgili sozcu.com.tr’ye konuşan Altaylı sert eleştirilerini sürdürdü.

Türkiye’de rezil olmadık herhangi bir kurumun kalmadığını bundan Milli Eğitim Bakanlığı’nın da nasibini aldığını belirten Altaylı “Beceriksizlikler komedyası. Devleti yıkmak kolay ama yenisini inşa etmek kolay değil. Eskiden kurulmuş devlet sayesinde bir konfora sahibiz ama çocuklarımız bu konfora sahip olamayacak. Kurumlardaki tahribatın acısı asıl 10-15 sene sonra ortaya çıkacak. İyi bir doktor, adaletli bir mahkeme bulamayacağımız gibi sağlıklı bir eğitim kalmayacak. Acısını çocuklarımız çekecek. Asıl mağdur onlar olacak.” diye konuştu.

“MAKSATLARI HASIL OLDU”

Söz konusu skandal uygulamanın kendi alisenin başına da geldiğini hatırlatan Altaylı “TEOG rezaletine yakalanan kızım evimizden 94.5 kilometre uzaklıktaki imam-hatip okuluna kaydedildi. Kızımın okulunda kalması için dilekçe verdik. Okul yönetimlerinin bu talepleri kabul etmek zorunda olmasına karşın pek yanaşmadığını, zorluk çıkardığını görüyoruz. Zaten çok sayıda veli bilinçsizlik veya zaman yetersizliği nedeni ile uğraşmıyor, başvuru yapmıyor. Maksat da buydu zaten. Ve maksatları hasıl oldu.” diye konuştu.

Altaylı'dan sert TEOG eleştirisi! - Sözcü Gazetesi

Son düzenleme: 26 Ağustos 2014
  6. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    Sistemi bok çuvalına dönüştürdüler abi çalkaladıkça kokusu çıkıyor.Her yeni sistemde değişen bir şey olmuyor daha da vıcık vıcık hale getiriyorlar. Yakında çuvaldan sızmaya başlar o zaman çok geç olmuş olur...

7. Ahbârî

Ahbârî Dekan Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    834
    betimlemeye hayran kaldım.

Sayfayı Paylaş