Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Bilgisayarla Insanları Ayırt Edememe Dönemi Başladı

Konu, 'Teknoloji Haberleri' kısmında murat tarafından paylaşıldı.

 1. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  [​IMG]

  Bilgisayarla insanları ayırt edememe dönemi resmen başladı. 13 yaşındaki bir Ukraynalıyı taklit eden yapay zeka, meşhur Turing Testi’ni ilk kez geçmeyi başardı.

  Tarihte ilk kez bir yapay zeka, Turing Testi’ni geçmeyi başardı. Adını ünlü Britanyalı bilgisayar bilimcisi Alan Turing’den alan test, bir bilgisayarın, kendisiyle konuşanları insan olduğuna ikna edip edemediğini ölçüyor.

  Eugene Goostman isimli, 13 yaşındaki Ukraynalı bir çocuğu taklit eden söz konusu yazılım, düzenlenen Turing Testi yarışmasında, başarı kriteri olan yüzde 30’luk ikna oranını geçmeyi başardı.

  Alan Turing’in “makineler düşünebilir mi” sorusuna yanıt aramak adına 1950 yılında geliştirdiği test, bilgisayar mı insan mı olduğu bilinmeyen biriyle, beş dakika boyunca yazışma üzerine kurulu. Reading Üniversitesi’nin düzenlediği organizasyonun resmi açıklamasında, “Jürinin yüzde 33’ünü yanıltmayı başaran sistemin, Turing Testi’ni aşan ilk yazılım olduğunu söylemekten gurur duyuyoruz. Daha önce de, benzer yarışmalarda Turing Testi’nin geçildiği iddia edilmişti. Ancak bunların hiçbirinde makineler, önceden belirlenmemiş konularda konuşmak durumunda bırakılmadı. Ayrıca ilk kez sonuçlar, bağımsız gözlemciler tarafından onaylandı” dedi.

  Eugene Goostman’ın başarısının ardından ise, Odessa’dan 13 yaşında bir çocuğu taklit etmesi bulunuyor. Bu seçim ile, Batılıların tüm bildiklerini bilmemesi ve zaman zaman gramer hataları yapması şüphe uyandırmadı. Babası jinekolog olan Eugene, evde bir fare besliyor. “Genç adamın” annesi, bu fareyi bir başkasına hediye etmesi için oğluna sürekli baskı yapıyor.

  KAYNAK
   

Sayfayı Paylaş