Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Başkanlık sistemi, Erdoğan'a yaramaz

Konu, 'Beğenilen Köşe Yazıları' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

1. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Bu zihniyete sahip topluluklarda ışid de çıkar kelle uçurur, diri diri yakar, ganimet sayıp tecavüz eder, el kaide de çıkar binlerce kişiyi öldüren bombalama eylemleri yapar, boko haram da çıkar kız çocuklarını alır satar tecavüz eder. Derlerki birde "höp bötönön öyönö bönlör" yahu zihniyet böyle olunca batının birşey yapmasına gerek mı var, dünyada bugun ölen her 10 insanının 9unun katili müslümanken, en ılımlısı bile bu kadar sapkın olabiliyorken hiç ehli sunnetlikten bahsedip vahabiliğe selefiliğe laf çakmayacaksın, üzüm üzüme baka baka kararır, al birini vur ötekine.

2. Ahbârî

Ahbârî Dekan Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    835
    senin matematiğinin de, hesaplamanın da, edebiyatının da .....10 kişiden 9 unun katili müslümanlarmış, hadi la ordan.

3. by efsane

by efsane Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    212
    Yaşadığınız Şehir:
    Elazığ
    La olm saçmalama. :D Hitler'i astı adamlar.

Abi, rica ediyorum şunu yapma ya. Benim düşüncem beni bağlar. Ben bu düşüncem yüzünden yeri geldi babamla bile tartıştım. Ancak ben bu adamın hastası veya hayranı değilim. Ancak yaptıkları cani şeylerin yanında iyi şeyler de var. Bak bu hoşuna gidecek ( :D ) Hitler Almanya'nın kullandığı yolların %85'e yakınını yaptıran adamdır. Halen Hitler'in yaptırdığı yollar kullanılmaktadır bir çok bölgede. Metrolarla alakalı olağanüstü bir projesi vardır.

Ben bir yandan Hitler'i savunurken, diğer yandan Erdoğan'a saydırabilirim.

Atatürk'ün bir açıdan beğenirken diğer yandan yerden yere vuramam. Çünkü kanun var. :'(

Velhasıl kelam, ben peşimden milyonları sürükleyen biri değilim ki yanlış düşünme şansım olmasın. Burası da olmasa fikirlerimi kimseyle paylaşamam belki de.

Bana Gandhi muamelesi yapma ya. :D

Bak Gandhi de sağlam adamdır. Onu da severim. Sonra Che de öyledir. Bende ufaktan solculuk da var aslında. :D

rcsz bunu beğendi.
  4. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    @by efsane ,

Furkanım hitler intihar etti :) asılmadı, ha intihar etmese asılmaktan beter edilecekti o ayrı.

Senin düşüncen seni bağlar ama sadece seni bağlamıyor işte, bu tip düşüncelerin yeşerdiğı ortamdan hitler ışid el kaide boko haram vs aklına ne geliyorsa çıkıyor, sonra ayıkla princin taşını. Düşünce özgürlüğün var, lakin benim de eleştirme özgürlüğüm var.

Vereceğim örneklerdeki paralelliğe dikkatli bak;

Hitler milyonlarca insanı katletmiş, yakmış, sabun yapmış, gazla boğdurmuş fakat sonrasında bir "ama" geliyor, yol yapmışmış, metro yapmışmış, iyi adam vesselam.
    Akp, çalmış, çıprmış, peşkeş çekmiş, talan etmiş, rüşvet almış vermiş, sansürlemiş, satmış, sıfırlamış, torpil yapmış, sansürlemiş, baskılamış, dayatmış, yalan söylemiş, iftira atmış, kandırmış, azmettirmiş, hukuku ayaklar altını alıp adaleti askıya almış, adam kayırmış, yargıyı yozlaştırmış, ne istedilerse vermiş, tüm kurumları yıpratmış, ordusunu hapislere tıkmış fakat sonrasında yine bir "ama" geliyor, yok yol yapmışmış, metro yapmışmış, iyi adammışmış.

Aramızdaki fark bu, bu nedenle sen hiçbir şekilde solcu olamazsın, solcu adam 2 metroya yola kanıpda, "hımm çalıyor ama çalışıyor da " diyerek, bu kadar ahlaksızlığın takipçisi olamaz, olan var isede de solcu değildir. Sol ahlak içerisinde bunların kabul edilmesi mümkün değildir, ama siz kalkıp islami ahlak dahilinde tüm bunları nasıl yutuyorsunuz şaşırıyorum.

Şimdi Atatürk'ü korumu kanununa dayanarak konuyu değiştirip laf çakmaya çalışıyorsun ama o dayanağın ne yazıkki o kadar desteksiz ki :) Sanırsın Atatürk kendi kendine korumu kanunu çıkartmış, vaayy diktatör vaaay, yahu o konun adamın ölümünden 10 küsur yıl sonra şu çok sevdiğiniz Adnan Menderes tarafından çıkartıldı, yani bir faşizan uygulamadan bahsedeceksek bunun sorumlusu Atatürk değil, kıymetlinis Adnan Menderes, benim gocunacak birşeyim yok ama siz alışıksınız, 60 yıl ülkeyi yönetip tüm kabahatleri sol a attığınız gibi bu yasanın kabahatini de Atatürke yıkmaya çalışıyorsunuz.

O yasanın savunucusu değilim, kaldırılmalı, Atatürk'ü savunmak için yasalara ihtiyacımız yok, sizin hakaret etme, büstlerini anıtlarını mezarını vahabi misali tahrip edip yakıp yıkma özgürlüğünüz elinizden alındığı için çok üzgünüm :)

5. by efsane

Beğenilen Mesajları:
    212
    Yaşadığınız Şehir:
    Elazığ
    Ya bak abi, şöyle bir sıkıntı var. Seninle karşılıklı münazara etmeyi çok seviyorum, Allah var seni Allah için eski forumlardan beri seviyorum ama bir sıkıntı var. Bizi kafanda yerleştirdiğin bir yer var, artık biz kimsek. Ne yaparsak yapalım, ne dersek diyelim sen bizi kafanda koyduğun yerden anlıyorsun.

Ben yol mevzusunu tıpkı senin gibi düşündüğüm için söyledim. Ne kadar saçma olsa da Almanya'da halen Hitler'in davasını güdenler var. Ama onlar da korkudan konuşamıyorlar.

Ben Adnan Menderes'i görmedim, zamanında yaşamadım ve sevdiğimi hiç söylemedim. Oturup da Adnan Menderes kimdir diye araştırmadım açıkçası. Ancak o kanunu kendisine göre İnönü'yü köşeye sıkıştırabilmek adına çıkarttığını dinlemiştim.

Eğer solculuk her şeye muhalefet olmaksa evet solcu olamam galiba.

Ama Allah için doğruyu seçebilirim biiznillah.

6. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    @by efsane

:) Eywallah abicim de benim sıkıntım da şöyle, evet ben sizi kafamda bir yere yerleştirmiştim, diyordum ki Atatürkü cumhuriyeti laik'liği fln sevmiyor olabilirler, sevmek zorunda da değiller, islami hassasiyetleri var ama bir el kaide hizbullah değiller, zengin olmasalar bile zenginliği lüksü malı mülkü seviyorlar ama en azında haram yemezler, çalmazlar, çırpmazlar, kul hakkı yemezler, yiyenlerin karşısında olurlar, caniliğie, adaletsizliğe, haksızlığa, rüşvete, yozlaşmaya, ahlaksızlığa karşı dururlar, güçlü olsalarda mazlumun yanında olur onun hakkını, hukukunu savunurlar, çok özgür olmasalarda, başkaların inanç yada kişisel özgürlüklerine karışmazlar, zamanında hor görüldüklerinden ötürü bundan ağızları yanmış ve dersler çıkartarak demokrasiden taraf, kendi hallerinde inançlarını yaşayan müslümanlardır.

Ama zaman geçtikçe, gündem değiştikçe, skandallar yaşandıkça, ülke ve iktidar yozlaştıkça, devlet faşistleştikle, toplum mühendisliği, mahalle baskısı, sansürler, dayatmalar, haksız soruşturmalar, iftiralar, rüşvet torpil vakaları, adam kayırlamar yaşandıkça, ülke demokrasiden uzaklaşıp tek adam diktatörlüğüne yaklaştıkça, ortadoğu kan gölüne dönüştükçe, mezhepler arasındaki çatışmalar arttıkça, terör örgütleri hortladıkça, sizin bunlar karşısında, bu dünyevi iktidar hırsıyla, gücünüzü muhafaza etmek, artık hükmetme sırası bizde diyerek tüm bu olanlara göz yumduğunuzu, alttan alta desteklediğinizi, tarihten ve peygamberden hiçbir ders almadığınızı, kitleleri manipule etmek için islamı kullandığınızı, kendinize ve iktidara kalkan ettiğinizi, ahlakı ayaklar altına alıp, her pisliğe dini bir kılıf uydurduğunuzu yada uyduranlara ses etmeyip göz yumup, hatta savunduğunuzu gördükçe aslında ne kadar da yanıldığımı anladım. Mutlak güç mutlaka yozlaştırır, ya siz değiştiniz dönüştünüz yada ben yanlış tanıdım. Muhtelemen dediklerimi kabul etmeyecek, inkar edecek, kendinizi benim koyduğum yerden çok daha farklı bir yere koyacaksınız. Bu dünyevi iktidarınızı pekiştirmek adına, işlenen tüm günahlara göz yumuşunuz, çalıyor ama çalışıyor deyişiniz, eleştirmekten kaçınmanız, sorgulamayışınız, kabullenişiniz sizi başka insanlara dönüştürdü. Ha bu süre zarfında bende çok değiştim, size bakıp yanlışlarınızı gördükçe, sizin yanlışlarınızı düzeltmek adına araştırdıkça öğrendim. Sizin sayenizde daha demokrat, daha özgürlükçü, daha adil, daha hümanist, daha çevreci, daha barışçı, daha eşitlikçi oldum tabi birşeyler gelişiken bazı şeyler de geriye gitti, misal, bu ülkedeki hatta dünyadaki müslümanlara genel olarak güvenim zayıfladı, siz en büyük zararı aslında bu ülkeye değil, bu ülkedeki müslümanlık algısına verdiniz.

7. by efsane

Beğenilen Mesajları:
    212
    Yaşadığınız Şehir:
    Elazığ
    Abi bak şimdi şöyle bir durum var, eğer sen parti kurup bu bahsettiğin şekilde yöneteceksen buyur, bana da bir bakanlık ver yönetelim devleti. Ama olmuyor işte öyle. Devlet ayrışmış, halk kutuplara bölünmüş ve istesen de istemesen de tercih seçeneğin çok az.

Sen şuanda diyelim ki CHP'de oy veriyorsun. Gönlünden geçtiği şekilde verebiliyor musun oyu? İstediğin, talep ettiğin, savunduğun her şeyi savunabileceğine inanıyor musun Kılıçdaroğlu'nun?

Ben her şeyin farkındayım. Siyasi oyunların, aman bizi düşürmeyincilerin. Dini sömürenlerin, ülkeyi düzgün yönetmektense biz varsak sizin istediğiniz şekilde hareket edeceğiz, yoksak yandınız düşüncesinin. Ama napalım, daha sağlamı yok işte.

Yoksa başörtü olayı en azından bir kanun yapılırdı. Halen bir karar.

Sen bizi nereye koyuyorsan, biz orada değiliz. En azından ben değilim, ama istemesem de AK Partiden daha iyisi yok. CHP'ye de MHP'ye de oy vermem. HDP ırkçılığı savunuyor, yapacak bir şey yok.

Yine kızacaksın ama işte üstte dediğim gibi. Elimiz mecbur ak partiye oy veriyoruz.

8. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Furkancım, devleti ayrıştıranda halkı kutuplara bölen de akp, bizi bu noktaya onlar getirdi ve belkide hiçbirzaman düzeltilemeyecek bir tahribat yarattılar toplumda.
    Bu halkı kamplaştırarak, siz/biz ayrımcılığı yaparak(ki bu artık toplumun her kesiminin iliklerine kadar işledi) hiçbir düşmanın yapamayacağını başardı, bakma bugun işler henüz o noktaya gelmedi ama bir suriye olmamız hiç de öyle uzak ihtimal değil, çünkü tayyip esad misali kendisine muhalif olan kesimi sindirme, yok etme derdinde. Bu düzen de iktidar olmak ve ülkeyi yönetmek için bana %45 yeter, her istediğimi yaparım düşüncesinde, bu nedenledir ki geri kalana hertürlü baskıyı hak görüyor.

Siz siyasi parti militanlığına saplanmışsınız, doğruya doğru yanlışa yanlış demek yerine siyasi liderinizin dediği ve yaptığı herşeyi desteklemeye dönmüş işiniz, böyle yapınca sanıyormusunuz ki o günahları vebali sadece liderin boynuna, yok öyle birşey, size herbirinin hesabını soracaklar, çünkü o kişiyi herşeye rağmen orada tutan seçmeninin oyları.

Mesele en iyi yada en kötü siyasi parti değil, mesele bu partilerden bağımsız olarak doğru ve yanlışları savunabilmek, doğru ahlak ve erdem ve hatta müslümanlık bunu gerektirir. İyi bir müslüman akşam yastığına başına koyduğunda bunun vicdan azabından uyuyamaz halbuki.

Ha diyorsan en iyisi o, işte yine yanlışınız ortaya çıkıyor, siz akp yi eleştirmeyerek, yanlışına yanlış demeyerek, liderine ve kadrolarına gereken uyarıyı yapmayarak, onların tüm sapkınlıklarına eyvallah çekerek onun hergeçen gün daha da yozlaşmasına sapkınlaşmasına imkan tanıyoruz, halbuki gereken uyarıyı yapabilseniz bu noktaya gelmeyecekti, haram yerken kul hakkı yerken çalarken torpil yaparken, rüşvet yerken, peşkeş çekerken, sansürlerken, baskılarken, azmettirirken, öldürürken vs vs 1 değil 5 kere düşünecek, kendisini seçmeni ve halk karşısında sorumlu hissedecek en doğrusunu yapmak için gayret edecekti.

Ama siz ne yapalım yinede en iyisi o diyerek onların tüm bu pisliklerine zemin hazırlamakla kalmadınız, ortak oldunuz, bunun günahı, sorumlusu sadece o değil, herşeyi görüp, bilip, tek kelime etmeyip sineye çekenler, desteğini artırarak devam edenler olarak sizlerin, yani akp seçmeninin. Sen herşeyin farkında olsan ne yazar, hiçbir ses çıkartmadıktan, haksızlık karşısında susan dilsizlerden olduktan sonra.

Sizin bu fütursuz desteğiniz, sahiplenişiniz, göz yumuşunuz ülkeyi bu hale getirdi.

Benim sizi nereye koyduğumun önemi yok, bakalım öteki dünyada Allah sizi nereye koyacak, tüm bu pisliklere haksızlıklara göz yumup ortak olduktan sonra.

Bu dünya "istemesem de AK Partiden daha iyisi yok. CHP'ye de MHP'ye de oy vermem. HDP ırkçılığı savunuyor, yapacak bir şey yok." diyerek daha adil, daha eşit, daha özgür, daha ahlaklı olmaz, aksine hertürlü adaletsizliğin, eşitsizliğin, baskının, ahlaksızlığın sebebidir bu yaklaşım. İlla akpli chpli mhpli hdpli mi olmanız gerekiyor, illa bir taraf arıyorsanız doğru dürüst hatta hadi sizin hassasiyetinizi de ekleyerek aynı zamanda iyi bir müslüman olmak istiyorsanız, siyasetin tüm bu pisliklerinden ve bu pisliklerin sorumlusu firavunlardan değil de haktan hukuktan eşitlikten özgürlükten dürüstlükten taraf olmalısınız, ama siz bunu bir kenara bırakmışınız

9. by efsane

Beğenilen Mesajları:
    212
    Yaşadığınız Şehir:
    Elazığ
    Varsa öyle bir taraf, gel beraber oy verelim abi. Göster bana.

10. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    hitleri mi astılar :D adam kendisini vurdü çocuklarını vurdu karısını vurdu gömdürdü filan :D

11. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Hala demek istediğimi anlayamamışsın, bu dünyadaki mevcudiyetin illa bir siyasi partiye taraf olmaya mı bağlı? Bir siyasi parti şemsiyesi altına girmeden, ona gönül bağı kurmadan olayları gündemi sorunları hayatı değerlendiremiyor, nefes alamıyor musunuz? Annenizin karnından akp li olarak mı doğdunuz :) Kimliğinizde illa "akpli" vs bir siyasi parti mi yazmalı, sıradan dürüst bir vatandaş, müslüman, anne, baba, evlat olunamıyor mu? Sırtınızı illa bir partiye mi dayamak gerek? Takım tutar gibi parti mi tutulmalı? Bu tutulan partinin kudretli yöneticilerinin siyasi ve dünyevi menfaatleri, selameti uğruna haksızlıklar yanlışlar yozlaşmışlıklar karşısında susup oturmalı mı?

Olay çok basit aslında, doğruları savunur yanlışları kıyasıya eleştirirsin, haksızlık karşısında durur, bu ülkenin bu halkın layık olduğunu kıyasıya savunursun, yok efendim mahalleli ne diye kafaya takmazsın, bu çarpın düzenin firavunlarının önüne koyduğu "evet" "hayır" seçeneklerinden farklı olarak kendi düşündüğün bir alternatifi talep edersin. Harama el uzatana, torpil rüşvet peşinde koşana, yalan söyleyip iftira atana, adam öldürüp azmettirene, halkın çıkarlarından çok zenginlerin patronların efendilerin beylerin çıkarlarnı savunana kış kış çeker, yeşilin doğanın güzelliklerini korur, katledenlere söversin, kulla kulluk yapana dur, firavunlara lanet okursun.

Size çok bu uzak bu? İslamın öngördüğü örnek müslüman profili bunlardan hangisi? İlk başta anlattığım mı yoksa ikincisi mi?

Siz hala oy vermeye ve sandıkta takılıp kalmışsınız. Sandık bu ve öteki dünya arasındaki kapı/geçit değil, orada "kart hamili yakınımdır" dediğinde vay akp li kardeş gel sen şöyle geç köşeye demiyecekler. Sandık önünüze konulduğunda geçirdiğiniz yıllar içerisindeki doğru ve yanlışlarını tartar belki yine gidip , kötünün iyisi diyerek akp ye verirsiniz ama sonrasında kendi doğru ve yanlışlarınızın peşinden gidersiniz. Sizi sonrasında eleştirmekten,haksızlık karşısında konuşmaktan alıkoyan ne? Bir sonraki seçim zamanına kadar halkın çıkarları adına gerekirse desteğini gerekirse muhalefetini sergilersin, sandık günü gelince de kötünün iyisine verir geçersin.

Varsa öyle bir taraf gel beraber oy verelim demişsin. Hz. muhammed taraf olmak için bir siyasi parti, oy atmak için bir sandık mi arıyordu? Yoksa doğruya doğru yanlışa yanlış, hak adalet peşinde mi koşuyordu?

12. Ahbârî

Ahbârî Dekan Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    835
    yuh, nerelere çekiyon konuyu? anakrolojinin anasını ağlatmışsın

13. desperado64

desperado64 Profesör

Beğenilen Mesajları:
    447
    Yaşadığınız Şehir:
    Uşak
    Ben de kendi hayalimdeki başkanlık sistemini açıklıyorum. RTE'nin hayali varda benim yok mu??

- Yürütme ve yasama ayrı seçimlerle seçilecek.
    - Yürütme seçilirken; Başkanlar listelerini açıklayacak. Ben o listelerde ki aday bakanları değerlendirip, o başkana oy vereceğim. (Spor kulüplerinde ki gibi)
    - Yasama seçilirken; seçim bölgelerine göre* her bir milletvekili oyu alan ADAY meclise girecek. Tüm milletvekilleri seçildikten sonra parti grupları oluşturulacak.

*Türkiye seçim bölgelerine ayrılacak. Her bölgenin bir milletvekili çıkaracak. O bölgede en fazla oyu alan milletvekili olacak.

NOT: Yasama seçiminde tartışabiliriz. Yürütme seçiminde tartışamayız kusura bakmayın :p

14. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    Kuzunun anlattığı gibi bir başkanlık sistemi olsun engel olanın boğazına sarılırım ama nerde :D

15. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Kuzu obamanın zavallı olduğu başkanlık sisteminde parlamentonun gücünü ve güzelliklerini anlatıyor, tayyip ise kendisinin kuderetiyle herşeyin üzerinde olduğu, hiçbir yargı denetimine tabii olmadığını, demokrasiyi istediği zaman askıya alabileceği, polisiyle yargısıyla ordusuyla dudağından çıkanın eksiksiz yerine getirileceği diktatörlük vari bir başkanlık istiyor :) Aradaki fark bu.

Başkanlık sistemiyle arzulanan daha demokratik, daha özgür, temsilde daha adil, denetimi mekanizmaları daha güçlü, parlamentosu daha etkili, yargısı daha bağımsız, halkı daha huzurlu, seçimleri daha adaletli bir yönetim şekli değil. Eğer bunları gerçekleştirmek için zerre kadar niyetleri olsaydı şuanki sistem içerisinde de yapabilirlerdi.

Misal;
    -12 eylül darbecilerin getirdiği faşist yasalara dayanıp, "ömö böz çökörmödök kö" diyerek, demokrasiyi özgürlükleri adaleti askıya almaz, bu yasaları kaldırırlardı. Hiçbirini yapmadılar.
    -Temsilde adaleti sağlamak ve bunun parlamentoya yansıması adına, önceden söz verdikleri gibi seçim barajını kaldırırlardı, ama "östökrör" diyerek yine bu darbeci yasanın arkasına saklanarak güçlerine güç kattılar.
    -Siyasi partiler yasalarını değiştirip, tüm vekilleri kendi ifade ettikleri şekilde bir gölgenin boyunduruğundan çıkartıp, aklı ve vicdanı hür halk temsilcilerine dönüştürüp parlamentoyu güçlü kılabilirlerdi ama bu yasaları istismar edip tüm vekilleri tuzluk olarak görüp, parmak indirip kaldıran kuklalara dönüştüren yine kendileri.
    -Eğer yasama organını işlevsel kılmak isteselerdi, yürütmeye kanun hükmünde kararname çıkarma ayrıcalığı tanıyıp bunu sonuna kadar istismar edip, meclis oylamalarını seramoni haline getirmezler, yasama organı olan parlamentonun sağlıklı çalışabilmesi adına kanunların parlamentoda hazırlanmasını sağlarlardı, ama yapmadılar, bütün yasalar hükümet tarafından hazırlanıp meclise sadece emrettikleri şekilde parmak kaldırıp indirttiler.
    -Eğer denetim mekanizmasını doğru şekilde çalıştırmak isteselerdi, yolsuzluklar karşısında vekillere yüce divan yolunu açar, yargılanmalarını sağlarlardı, ama hepsini bu mekanizmaları bypass ettirerek aklamayı, halkın vicdanında mahkum bırakmayı seçtiler.
    -Eğer yargı bağımsızlığını önemsemiş olsalardı, kadrolaşmak adına bu kadar çaba harcamaz, cemaatin bütün kadrolarına yol açmaz, hsyk yı ve anayasa mahkemesini avuçlarının içine almak için alavare dalavere çevirmezlerdi, ama öyle yapmadılar, hepsinde kadrolaşmak adına sınavlarda kopya da çektirdiler, mulakatlarda haksız yere elediler, soruşturma açanları görevden alıp sürdüler, istediklerini yapmayanlara zulup, istediklerini yapanlara ise terfi uyguladılar, sistemin içine ettiler.

Sistemi kendileri yozlaştırdı, işlevsiz hale getirdiler sonrada şikayet ediyorlar.
    tüm bunları yaptıktan sonra, sistemin bütün mekanizmalarının etrafından dolanıp kendi çıkarları adına işlevsiz hale getirdikten sonra siz hiç bu zihniyetin ülke yararına tam olarak işleyecek bir demokratik özgürlükçü kuvvetler ayrılığını ve denetimi esas alan bir başkanlık sistemi getirebileceklerini inanıyormusunuz? İnanıyorsanız ya safsınız yada kötü niyetlisinizdir, çünkü "ayinesi iştir kişinin lafına bakılmaz".

İstedikleri modeli allayıp pullayıp halka yutturmaya çalışıyorlar, burhan kuzu da sempatik biri severim ama söylemek gerekir ki azcık saf, kandırmışlar bunu, buda sistemi düzeltebileceğine inanmış, ama istedikleri sistemi düzeltmek değil ki.

Şuan ki sistemde herşeyi yapıyorlar ama yok neymiş, yargı bazen ayakbağı olabiliyormuş, tek amaçları bu etrafından dolanıp bypass ettikleri demokrasi ve yargı mekanizmalarını işlevsizliği, genel geçer yasal hale getirmek ve kendilerine zaman zaman ayakbağı olan yargıyı kople ortadan kaldırmak. Bu sistemin neresi başkanlık, adına ne dediğinizden ziyada işlevselliği önem kazanıyor. Demokratik hukuka ve temsilde adalete dayalı, yargı denetiminin en temel esas kılındığı bir sistem mi yoksa ortadoğuda görmeye alışık olduğumuz türden adı başkanlık olan diktatörlük mü?

Sayfayı Paylaş