Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Başkanlık sistemi, Erdoğan'a yaramaz

Konu, 'Beğenilen Köşe Yazıları' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

1. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Başkanlık sistemi, Erdoğan'a yaramaz

ARTIK hepimiz öğrendik.
    Demokratik ülkelerde "Başkanlık Sistemi" denilen sistemde şunlar olmazsa olmaz:
    -Seçim "dar bölge" usulüyle yapılır.
    -Baraj falan olmaz.
    -Milletvekilleri başkanın değil, milletin vekili olur.
    -Yargı, başkanı denetler. Hem de çatır çatır.
    -Yasaları başkan hazırlayıp Meclis'e postalamaz, Meclis hazırlar.
    -Bütçeyi başkan değil, Meclis yapar.
    -Meclis isterse... Başkan'ın elini kolunu bağlar.
    -Merkez Bankası hakiki anlamda bağımsız olur.

*

Eğer Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın istediği böyle bir sistemse...
    İddia ediyorum:
    Bu sistemde, bugünkü rahatlığının binde birini bile bulamaz. Böyle bir sisteme bir gün bile tahammül edemez.

*

İddia ediyorum:
    ABD'deki sistem, Türkiye'de aynen yürürlüğe girsin...
    Tayyip Erdoğan kırk gün içinde...
    "Yandım Allah" der ve "N'olur beni yeniden parlamenter sisteme döndürün" konulu mitinglere başlar.

Benim roman kahramanlarım

NOTOS, dünya ve Türk edebiyatının en önemli 40 roman kahramanını seçmiş.
    Ben de ilk beşimi sıralıyorum:

*

-RASKOLNİKOV: Pek severim kendisini. Herkes gibi ben de hayatımın bir döneminde kendimi onunla özdeşleştirmişimdir.

*

-ZEBERCET: Adamım... Otel kâtiplerinin en yalnızı... Anlayışlı ve bilgiç şefkatimin muhatabı... Kasabalı tutunamayan.

*

-GREGOR SAMSA: Mukallitlik genimizde var ya... Bu herifi tanıdıktan hemen sonra biz de bir sabah kendimizi dev bir böceğe dönüşmüş olarak bulmuştuk. Hey gidi hey!

*

-SELİM IŞIK: Bununla ahbap olunur... Adam, "Nasıl ezberlenir Allah'ım, Arapça dua eden insanın Latince kemikleri?" diyen, diyebilen bir insandır... Daha ne olsun!

*

-ANNA KARENİNA: İmkânsız aşkların ablası... Mutsuzluğun kendine özgü olduğunu bize duyumsatan hüzünlü leydi... En ağır hafif kadın... Hadi Başbakanımızın söyleyişi gibi söyleyelim: Selam olsun kendisine.

Muhalefet var ya... Gerçekten pek çapsız

MUHALEFET partileri, "Getirin kardeşim ABD'de uygulanan başkanlık sisteminin aynısını... Destek vermezsek namerdiz" deseler...
    Oyun bozulacak.
    İstenenin demokratik ülkelerde uygulanan "Başkanlık Sistemi" olmadığı kabak gibi ortaya çıkacak.

*

Ama muhalefet...
    Risk almaktan, ezber bozucu tavır koymaktan, zekice bir köşeye sıkıştırma oyunu oynamaktan bile öyle aciz ki...

*

Tayyip Erdoğan bulmuş boş kaleyi...
    Golleri atıp duruyor.

İktidara karşıtsın diye yoldaş mı olduk?

-İKTİDARA karşı ama adam sonuna kadar faşist... Asla yoldaşım olamaz.

*

-İktidara karşı ama iktidarın olumlu her türlü icraatına da gözü kapalı karşı... Hiç işim olmaz kendisiyle.

*

-İktidara karşı ama inanç özgürlüğüne de karşı... Yoldaşlık mı? Aman Allah muhafaza!

*

-İktidara karşı ama ağzından küfür ve hakaretten başka bir şey çıkmıyor... Bırak yoldaşlığı, yolda bile karşılaşmak istemem.

*

-İktidara karşı ama kafayı Davutoğlu'nun takkesine takmış... Yoldaşım diyemem kendisine.

*

-İktidara karşı ama iktidara gelse bugünkü iktidardan daha fazla zorba olacak... Yoldaşım değil ancak hasmım olabilir.

Ey AK Partili kardeşlerim

ÖYLE anlaşılıyor ki...
    Tayyip Erdoğan'ın istediği türden bir sisteme tam destek veriyorsunuz.

*

-"Tek adam olacak ama nasıl olsa bizden olacak" diyerek...
    -"Bütün ipleri bir kişi elinde tutacak ama o kişi bizim reis olacak" diyerek...
    -"Başkan nasıl olsa bizden... Yargı denetlemese de olur" diyerek...
    Veriyorsunuz desteği.

*

Ama unutmayın ki...
    Erdoğan da siz de ben de geçiciyiz.
    Kalıcı olan sistem...

*

Sadece iki dakika düşünün:
    Ya destek verdiğiniz bu yeni sistem, bir süre sonra muarızlarınızdan birinin eline geçerse ne olacak?
    Feryadınıza kulak verecek tek bir Allah kulu bile bulabilecek misiniz acaba?

Ege Denizi hakkında sağcı ne der, solcu ne der

SAĞCI der ki:
    "Ege bir Yunan gölü değildir. Ege bir Türk gölü de değildir. Binaenaleyh Ege bir göl değildir." (Süleyman Demirel'in ünlü vecizesi)

*

Solcu der ki:
    "Ege Denizi sadece balıklarındır." (Yunan Başbakanı Çipras'ın söylediği iddia edilen söz.)

Prof. Burhan Kuzu Çarşamba Sohbetleri'nde

AK Partili Burhan Kuzu...
    "Başkanlık Sistemi"nin özelliklerini ve "güzelliklerini" anlatıyor.
    Yarın Hürriyet'te... Kaçmasın.

Ahmet Hakan | Başkanlık sistemi, Erdoğan'a yaramaz

2. Ahbârî

Ahbârî Dekan Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    835
    erdoğan bilmiyordu öğrenmiş olur. oscar goes to ahmet hakan...

3. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Erdoğanın istediği başkanlık sistemi kılıfında, hertürlü yargı denetiminden, kuvvetler ayrılığından, kurumsal yapıdan uzak, ortadoğu vari bir diktatörlük.

Soruyorlar abd sistemimi, cevap hayır
    fransa sistemimi, cevap hayır
    sormaya devam ediyorlar, cevap bunların hiçbiri bize uymaz, bizim kendimize özgü, bu ülkeye uyan bir başkanlık sistemi, EE nasıl olacak diyorsun, zihinlerin arkasındaki diktatörlük hemen kendini ele veriyor, tabi onlara göre istedikleri sistem ve adı diktatörlük değil ama düşündükleri başkalık sistemi modelinin en yakın olduğu ve referans aldığı sistem ortadoğu vari bir diktatörlük.

İnsanlara bu sistemi başkanlık diye yutturmaya çalışıyorlar. Neyi yapamıyorlar da daha kudretli bir yürütme peşinde koşuyorlar peki? Sanırsın daha demokratik özgür gelişmiş medeni dengeli eşit adaletli hukukun üstünlüğünü temsilde adaleti sağlacak bir sistem öneriyorlar yok , neymiş efendim yargı taş koyuyormuş önlerine, onun adı denetim, yapılan hile hurda kopya rüşvet torpil kıyap peşkeş talan baskı sansür dayatma kısıtlama ayrıştırma gibi hukuksuzluklarını denetlemek, ne zmn taş koyma olmuş ki bu yargı sistemini de yozlaştırıp, cemaate teslim ne istedilerse veren de kendisi hani.

4. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    padişahım çok yaşa :krsn:
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 3 Şubat 2015 ---
    neyse, zaman gösterecek. siz diktatör diye yırtınadurun..

5. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Padişahım Çok yaşa !

:) Sizin ki bu hesap. Sloganlar bile o kadar benzer ki heil-hitler ( yaşa hitler) - Padişahım çok yaşa.

6. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    ne demişler;

tilki uzanamadığı üzüme koru dermiş...

7. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    o zaman heil-Erdoğan :p :D Abartmayalım bu kadar ya hitlere benzetmek filan :D

8. finix

finix Asistan

Beğenilen Mesajları:
    79
    Yok grafikerler de çok iyi iş yapıyor hakkını vermek gerek. :p

Empatik ve Alnair Alsad bunu beğendi.
  9. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    Yok ona bende değinecektimde unuttum baya güzel oturtmuşlar :O :D

finix bunu beğendi.
  10. by efsane

by efsane Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    212
    Yaşadığınız Şehir:
    Elazığ
    Keşke Erdoğan biraz Hitler'e benzese. Hitler tam bir dava adamıdır, zeki ve çeviktir. Bizim yöneticilerin günü kurtarmak dışında herhangi bir hedefi olduğunu düşünmüyorum. Eğer ülke olarak sabit bir hedefe kilitlenebileceksek diktatörlüğe de varım ben. Yeter ki amaç cebini doldurmak, ülkeyi sadece kendin kazanacağın şekillerde geliştirmek olmasın.

Hitler sadece zalim bir adam olarak hatırlanmayı hak etmez. Onu hak edenler başka.

11. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Birde ışid için dersiniz ki onlar gerçek müslüman değil, sempatizanları hep ajan :)

İslam coğrafyasından hitlere sempatizan çıkıyorsa ışid e hayli hayli çıkacaktır, şaşırmamak lazım. Nede olsa onlar da tam bir dava adamı, zeki çevik aslan parçaları, astıkları astık kestikleri kestik, diktatörlük mü arıyorsunuz, ışid beklentilerinizi fazlasıyla karşılayacaktır, üstüne birde müslüman.

12. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    hitler'i niye severiz? yahudiler yüzünden. aynı mantıkla gider persleri de severim, nabukadnezar'ı da. eski adıyla buhtunnasır. ama ışid'i millet niye seviyor? milli duygular yüzünden. onlar kendilerine atesit dese gene severdi millet. kendilerine müslüman demeleri, hilafeti kurduk demeleri yüzünden değil. ha bunları biliyorsun da, hala zorluyorsun.

13. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Arkadaşım nasıl kirli bir zihniyete sahipsin...

diyorsun ki ;

sonrada kalkıp çoluk çocuk demeden, milyonlarca masum insanı yakan, işkence eden, gaza boğan, eriten, tecavüz eden, biçen doğrayan katleden insanlıktan nasibini alamamış bir pisliği savunuyorsun, üstüne bu sevgini müslümanlığınla ilişkilendiriyorsun. İnsan bunu söylemeye utanır be.

Siz hitleride seversiniz ışidi de el kaideyide, dışarıdan bakınca farklı gibi görünüyorsunuz ama kafa yapılarınız aynı.

Allah size akıl fikir versin, affetsin ne diyim.

14. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    Yahu arkadaş Byefsane hitleri seviyorum dememiş hitlerin dava adamı olamsını millet sevgisini filan söylemiş. Ona bakarsa Atatürk'de bu açıdan sevilesi bir kişilik ama onunda elinde müslüman kanı vardır. Ancak tabi hitlerle kıyaslama söz konusu değil.

15. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    sende nasıl bir mantık var? hitleri müslümanlıkla mı ilişkilendirdim? yok devenin nalı...

bizim hiç değilse safımız belli... laf ebeliği yapmıyoz.

16. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Arkadaşım dikkatli oku, işine geldiği gibi cımbızlama.

Ne demişim;

Yani sana bilale anlatır gibi anlatacak olursam, hitleri niye severiz demişsin, bu sevginin temelinde müslümanlığından!! ötürü gelen hassasiyetlerin sonucunda nefret ettiğin yahudileri katletmesine bağlamışsın.

Tutturmuşunsunuz bir saf, neymiş arkadaş senin safın, bir hitlerle saf tutuyorsun bir ışid ile, bir hırsızlar yolsuzlar rüşvetçiler peşkeşçiler torpilciler katiller ile saf tutuyorsun bir paralelciler ile. Üstüne tüm bu siyasi pislikleri dindarlığınız ile ilişkilendiriyorsunuz, yazık...

17. by efsane

by efsane Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    212
    Yaşadığınız Şehir:
    Elazığ
    Evet, ben Hitler'i beğeniyor ve takdir ediyorum. Yaptıkları hatadır, günahtır dinen makbul değildir o farklı bir konuda tartışılmalıdır. Ben savaş zekasını, stratejilerin, baş koyduğu yolda hedef tanımamasını takdir ediyorum.

Eğer IŞİD dini bir kılıf uydurmasaydı, gerçekten bir strateji ile yola çıkıp Osmanlı mantığıyla yürüseydi IŞİD'i de desteklerdim. Ama benim dinim, IŞİD'in kullandığı gibi değildir.

@Ahbârî abi Hitler'i koruma kanunu var mıdır Almanya'da?

18. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    hiç sanmam.

19. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    Vardı kalktı diye hatırlıyorum.

20. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Bende diyorum bu müslümanlar bu kadar yolsuzluk hırsızlık rüşvet torpil talan peşkeş kopya cinayet rant baskı sansür dayatma hakaret yalan dolan iftiraya karşı niye tepki göstermeyip arka çıkıyorlar. Meğer çok şey beklemişim, insanlık tarihinin en cani katillerine sempati duyan adamların umrumda mı olur bunlar. Aklı başında olduğunu düşündüğüm çok ufak bir azınlık bile böyleyken geriye kalan milyonların zihniyetini siz hesap edin.

Sayfayı Paylaş