Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Ayasofya Cami Değil, Kilise Olmalı

Konu, 'Türkiye Gündemi' kısmında YOLCu tarafından paylaşıldı.

 1. YOLCu

  YOLCu Asistan

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  310
  Beğenilen Mesajları:
  150
  İhsan Eliaçık: Ayasofya kilise olmalı

  [​IMG]

  Gezi Parkı'ndaki çıkışlarıyla olayların en önünde yer alan Antikapitalist Müslümanlar grubunun lideri İhsan Eliaçık "Ayasofya kilise olmalı" dedi.

  Antikapitalist Müslümanlar grubunun lideri ilahiyatçı İhsan Eliaçık, son dönemlerde yapılan Ayasofya tartışmalarına katıldı.

  AYASOFYA KİLİSE OLMALI

  Bir kesim, Ayasofya'nın cami olmasını isterken, Eliaçık, Ayasofya'nın kilise olması gerektiğini söyledi. Twitter'da konuyla ilgili açıklama yapan İhsan Eliaçık, Sultanahmet Camii'nde ezanla çan seslerinin semaya birlikte yükselmesi gerektiğini de sözlerine ekledi.

  GEZİNİN İMAMIYDI

  İhsan Eliaçık, Gezi olaylarının başından sonuna kadar içinde yer almış, hatta Gezi'deki cuma namazlarını da o kıldırmıştı. Eylemlere sonuna kadar destek veren Eliaçık için "Gezinin imamı" tabiri kullanılıyordu.

  İşte İhsan Eliaçık'ın o tweet'i,

  [​IMG]


  KaynaK
  --- İki Mesaj Birleştirildi, 7 Haziran 2014 ---
  soru: Dünyanın "içinde en çok hain barındıran ülkesi" hangisi?
  cevabını bilmekte zorluk çekeceğinizi zannetmem!
   
  black ve Empatik bunu beğendi.
 2. black

  black Profesör

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.342
  Beğenilen Mesajları:
  210
  Bir diğer soruda benden
  Dünya'da içine en çok hain yerleştirilmiş ülke hangisidir?
   
  Azen63 ve mustang bunu beğendi.
 3. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  şimdi şöyle bir durum var tarihte.

  bir ülke ya da bölge fetholunduğunda en büyük ibadethanesi devlet tarafından kendi dininin ibadethanesine çevrilir. Ha zorbalıkla mı derseniz o zamanda yaşamadım ama örnek verecek olursak, Şam Emevi Camii eskiden , en eskiden Agustus tapınağı imiş. Hristiyanlarca kilise, bazilika yapılmış. İslam fetihleri ile önce yarısı cami yapılmış, beraber ibadet edilmiş, zamanla yetmemesinden dolayı tamamı cami yapılmış. Amma bu hristiyanlarında rızası ile olmuş. Adamlara devlet ya kilise yapıyordu ya da imkan sağlıyordu. Burasını tam hatırlayamadım. bir diğer usül ise yerli halkın ibadethanesinden çok daha büyüğü inşa edilirmiş. Şam önemli bir bölge olduğundan çevrilmesi kararlaştırılmış şiar amacıyla.

  gelelim İstanbula. Malumunuz kızıl elma idi bir zamanlar bizim için. 700'lerden itibaren seferler yapıldı. bir çok kişinin rüyalarını süsledi. çevrilmesi de o dönem için gayet normaldi. 5 asır cami olarak kalan bina niye geri çevrilsin? geri bizans mı isteyecek bunu? turist mi çekecez bu haliyle? cami olsa onlar gelmez mi? adamlar müze olmasına bakarak zaten kilise yapacaz geri diyor. bi de bunu içimizdeki ahmaklarda söyleyince altın tepside sunmuş gibi oluyoruz.

  geri nasıl mı kilise olur ? Abdulhamid'in de dediği gibi, aldığımız şekillde veririz ancak...
   
  YOLCu ve shana bunu beğendi.
 4. Balder

  Balder Doçent Süper Moderatör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  680
  Beğenilen Mesajları:
  146
  Yaşadığınız Şehir:
  Amsterdam
  Dilinden anlasam hayvan yetiştirirdim.
   

Sayfayı Paylaş