Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Atatürk zengin miydi?

Konu, 'Beğenilen Köşe Yazıları' kısmında YOLCu tarafından paylaşıldı.

1. YOLCu

YOLCu Asistan

Beğenilen Mesajları:
    150
    Atatürk zengin miydi?

Tarihçi Mete Tunçay yazmış, tarihçi Cemil Koçak da ondan aktarmış, biz de gazeteci Engin olarak kendi okurlarımızı haberdar edelim. Diyor ki Profesör Tunçay: "Vefatından bir buçuk yıl öncesine değin, Atatürk bütün Türkiye'nin en büyük toprak sahiplerinden ve zenginlerinden biriydi. Bu servet ona miras kalmamış, aylıklarının arttırılmasıyla da oluşmamıştır.

Bilinen iki kaynak, kurtuluş savaşı yıllarında Hint Hilafet Komitesi'nin Ankara'ya yolladığı 600 bin liraya yakın yardımla, daha ileriki yıllarda eski Mısır Hıdivi Abbas Hilmi Paşa'nın TC uyrukluğuna girerken CHP'ye bağışladığı 900 bin lira dolaylarındaki paradır."
    Allah Allah, CHP vatandaşlığa girmek için başvuranlardan para mı alırmış?

Profesör Koçak da şöyle devam ediyor: "Tunçay'ın aktardığına göre Hindistan'dan gelen paranın 120 bin liraya yakın bölümünü büyük taarruzdan önce Batı Cephesi Komutanlığı'na harcamış, geri kalan paranın çoğuyla, yaklaşık 250 bin liralık kısmıyla İş Bankası'nı kurdurmuştur.

Bankanın da hissedarı olmuştur. "Koçak kendi görüşünü şöyle açıklıyor: "Burada ilginç olan husus, Hindistan'dan gelen yardımın doğrudan 'Atatürk'ün kişisel hesabı' olarak benimsenmiş olmasıdır. Eğer Hasan Rıza Soyak'ın anılarına bakılacak olursa, bu gayet tabii karşılanmış olmalıdır. Çünkü harcanmayan para, Atatürk'e bizzat Bakanlar Kurulu kararıyla geri verilmiştir.

Soyak, Atatürk'ün çiftlik arazilerini de bu parayla satın aldığını yazmaktadır. "Şimdi de bilançoya ve terekeye geliyoruz: "Atatürk öldüğünde İş Bankası'ndaki hesabında 1,5 milyon liradan fazla nakit parası ve 120 bin lira civarında İş Bankası hissesi bulunmaktaydı. Başkaca hisselerinden 25 bin lira nakit parası daha vardı." O zamanın parasıyla... "Altın devir" parası... Paranın para olduğu dönem.

İmdi... Çeşitli sorular sorulabilir. "Cumhuriyet Halk Partisi'ne bağışlanan bir para Atatürk'ün kendi parası mı sayılmış?" sorusunun cevabı evettir. "İş Bankası Hintli Müslümanlar'ın kurtuluş savaşımıza gönderdikleri yardımla mı kurulmuş?" sorusunun cevabı da kısmen evettir. "Atatürk Orman Çiftliği de mi bu paranın bir kısmıyla kurulmuş?" sorusunun cevabı da evet.

Bugün yerine Ak Saray yapılan arazinin temelinde Hintli Müslümanlar'ın "Hilafet" Komitesi'nin parasının yatması, tarihin ilginç bir cilvesidir. Deyip geçeceğim, ben soru sormayacağım. "Koskoca Büyük Önder'in ülkenin en büyük toprak sahiplerinden ve en zenginlerinden biri olması doğal mıdır?" sorusunu ayakkabı kutusu araştırmacılarına bırakıyorum. "CHP'ye verilen para nasıl oluyor da Atatürk'ün şahsi parası sayılıyor?" sorusuna ister Kılıçdaroğlu cevap versin, isterse Tarhan Hanım.

Çünkü nasıl olsa "Koskoca Büyük Önder banka sahibi olur mu, bankacılıkla uğraşır mı?" sorusunu daha önce sordum, cevap alamıyorum. "Koskoca Büyük Önder bira, turşu, yoğurt, ayran, dondurma, beyaz peynir ve kaşar peyniri üretimiyle uğraşır mı?" sorusuna cevap alamadığım gibi.

Engin ARDIÇ

Bloother, evowinds ve Ahbârî bunu beğendi.
  2. Ahbârî

Ahbârî Dekan Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    834
    güzel cilve :) adam o kadar şey yapmış , tabi yer diyenler olacaktır. ölünün arkasından konuşmayn diyenler de. neyse oturup bekliyoruz :)

Bloother, Azen63 ve YOLCu bunu beğendi.
  3. desperado64

desperado64 Profesör

Beğenilen Mesajları:
    447
    Yaşadığınız Şehir:
    Uşak
    O Atatürk helal olsun diyenlerde olur. :)

Azen63 ve YOLCu bunu beğendi.
  4. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Atatürk zenginmiydi? Evet zengindi, c.başkanlığı döneminde çok ciddi bir maaş alıyordu. Buna ek olarak gittiği hemen hemen her yerde kendisine köşkler çiftlikler hayvanlar hediye ediliyordu.

Atatürk bu kadar mal varlığı ile ne yaptı, ne yapmaya çalıştı? Asıl incelenmesi gereken bu. Bildiğiniz gibi Atatürk'ün hiçbir varisi olmadı, olmuşsa bile muhtemelen gizli tutulmuştur. Atatürk bütün mal varlığı ile modern çiftlikler, fabrikalar, sanayi kuruluşları kurdu, bunların takibini bizzat yaptı. Hayvancılığın ve tarımın dünya normlarına çıkartılması, modern tarımı bilmeyen köylünün öğrenebilmesi için buralardan faydalandı. Zaten hiçbirşey için hiçbir türlü ücret ödetilmediği, ikram edildiği ve varisi olmadığı için bu işletmeleri ülkenin kalkınması için kullandı.

Gidip kupon arsa takibi yapmadı, rüşvet almadı, nufuzunu ticarette kullanmadı, 7 sülalesinin üzerine mal mülk zimmetlemedi, araplarla ülkenin malına mülküne göz koymadı, rant peşinde zenginleşme peşinde koşmadı, parasını evde gizli kasalarda bankalardan kaçırarak halktan saklamadı, sıfırlaya kalkmadı, gidip şehrizat konaklarından eş dost üzerine göstermelik villalar almadı. Yiğidin malı meydandaydı anlayacağınız.

Sonra vasiyet etti, bu işletmeleri öldükten sonra da işletilsin diye HAZİNE ye bağışladı, bir de dedi ki Atatürk Orman Çiftliğine dokunmayın, orası çiftlik olarak kalsın diye şart koydu, şimdi ise düşmanları sırf ona inat birçok çiftliğini talan ettiği gibi AOÇ yi de yok etti.

5. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    Atamız yapmışsa "helal" dir, Ak Parti yapmışsa "Haram"dır, onlar "Haramzade" dir. Değil mi @tambjk?
    Adalet herkes için uıygulandığında adalettir. Sana gelince evet, bana gelince hayır diye bir adalet anlayışı olmaz. Sınıf farklılıkları ve düşünce sistemleri, ekonomik yapılar ve görüşler zaten bu "adalet" kavramının adaletlice uygulanmaması sebebiyle ortaya çıkmıştır.

6. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    2'sinin mal varlığını elde etme kullanma ve vasiyet etme yönünden dağlar kadar fark olduğunu göremiyor olman acı.

Haram yollardan elde edilen servete elbette haram diyeceğim, ne dememi bekliyorsun, bu kavramlar üzerinde bilgi sahibisin üstelik.

Birisi parasını el altından dağıtıp, eş dost üzerine gizliden aldığı villalar ile sıfırlayamamış, diğeri ise neredeyse tüm mal varlığını devlete milletine bırakarak sıfırlamış, fark çok açık.

ha o kadar maaş doğru mu, elbette hayır, ama en azından devletten aldığı maaş ile yarattığı çiftlikler ve fabrikaları yarattığı iktisadi kuruluşları devlete geri bırakarak aldığından fazlasını kazandırarak göçüp gitmiştir, millete geri vermiştir herşeyini. 7 sülalesini ve yandaşlarını, zengin etmeye değil, ülkenin kalkınmasına harcamıştır.

Son düzenleme: 16 Kasım 2014
  7. evowinds

evowinds Doçent

Beğenilen Mesajları:
    174
    CHP ve İş Bankası'nı keşke bu ülkeye bırakmasaydı da yurt dışına ihraç etseydi...

8. YOLCu

YOLCu Asistan

Beğenilen Mesajları:
    150
    peki @tambjk, hindistan müslümanlarının Türkiyenin kurtuluş savaşını kazanması için gönderdiği paraları iç etmek, onunla banka kurup hissedar olmak sence dürüst bir davranış mı oluyor?

şimdilik bu kadarını sordum, misafirlerim var, pc'yi kapatmak zorundayım, ama yazacağım bayağı şeyler olacak, bi iznillah... tabii Rabbimin izniyle müsait olabildiğimde.

Bloother ve Empatik bunu beğendi.
  9. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    @YOLCu ,
    Şimdi olayı biraz daha açmak gerekir, hint komitesi kurtuluş savaşında yardım amacıyla doğrudan Atatürk'ün şahsına göndermiştir, 600 bin tl o yardımı ve milli mücadelede kullanılması için, o zmn bir kurum ve devlet olmadığı için böyle bir yol izlenmiş. Daha sonra ise atatürk bu paranın tamamını yeni kurulan ankara hükümetine devrediyor, tabi o zmn bir kanun çıkmış ve halktan seferberlik adına hükümet, geri ödenmesi koşuluyla borç para alıyor. Savaş bitiyor, hükümet toplanan paralardan elinde kalanlara bakıyor ve geri ödemeye başlıyor, halka ödendiği gibi atatürk'e bu 250bin tl geri gönderiyor.

Atatürk bu iade edilen parayı osmanlı bankasına yatırıyor. Bankaya ortaklık teklif ediliyor ve türkler bankacılıktan anlamaz denilerek reddedilnce alıyor o parayı celal bayar emanet ediyor ki celal bayar maliye bakanlığında görevli o sıralar, derken ne yapsan ne etsek diyerek istişare ediyorlar ve yeni ulusal modern bir banka kurulmasına karar veriyorlar ve bu parayı bankanın sermayesi olarak kullanıyorlar. Toplam 1 milyon adet sermaye koyuluyor, içerisinde de atatürkün 250bin tl' si var. O zmn ki şartlar nasıl bilnmiyor ama bu iştiraklar atatürkün şahsı adına değil devlet adına yapılıyor.

Dolayısıyla o para iç edilmedi, bugun milyar dolarlık bir değere dönüştü. Buradaki sıkıntı şu ki keşke o hisseleri kendi üzerine değilde devlet üzerine almış olsaydı. Lakin sonunda vasiyetinde devlete geri iade etmiştir mal varlığının büyük bölümünü. O dönem devlet partisi = chp olduğundan hisseler chp üzerinde kalmıştır fakat buradaki incelik şu, vasiyeti gereği chp'nin bu hisseleri üzerinden elde edilen gelir Türk dil kurumuna gönderilmektedir, chp bu parayı harcayamamaktadır.

Vasiyetine gelecek olursak manevi çocuklarına ve ismet inönünün çocuklarının eğitimi için yanlış bilmiyorsam eğer cüzzi bir miktar maaş bağlanmasını istemiştir.

Şimdi bu haber ile varılmak istenen şey Atatürk'ün ne kadar mal mülk lüks para düşkünü olduğuysa bu paraların ülkenin kalkınması modern tarım ve ziraatin inşası için kullandığını zaten biliyorsunuzdur. Sonrasında da zaten vasiyetiyle millete iade etmiştir.

Buna değindiğimiz güzel oldu hocam, ama senden benzer bir araçtırmayı ve çalışmayı osmanlı padişahları için bekliyorum. Anadolu yüzyıllar boyu süren savaşlar ile açlıktan kırılırken, saraylarda yapılan ziyafetler ve israflar üzerine derin derin incelemeler bekliyorum. Padişahların servetleriyle niye doğru düzgün çiftlikler sanayi kuruluşları fabrikalar inşa etmeyip ülkeyi kalkındırmadıklarından bahsetmeni bekliyorum. Devleti kendi mal varlığı olarak görenlere değinmenizi bekliyorum.

Bu kadar banka meraklısıydınız, halk bankasına karşı operasyon iddialarında bulunuyordunuz, biricik bankamız hedefleniyor, yoksa genel müdürün kabahati yok diyordunuz. Genel müdürü ve dolayısıyla iktidarı aklamak adına koca bankayı kalkan edinip, hedef tahtasına koymaktan çekinmiyordunuz ya, şimdi de kalkıp paralar iş edilmiş diyorsun.

Sonra ise çok sevdiğin tayyip erdoğanın 15 yılda katlanan mal varlığına değinmeni istiyorum, sıfırlanamayan paralarından, rant ve ihale karşılığı ailesinin vakfına bağışlanan milyon dolaralrdan bahsetmeni istiyorum, sıfırlanamayan paralardan, şehrizat konaklarından, urla villalarından, ak saraylardan, gemiciklerden, pırlanta işlerinden, altın tiracaretinden, 7 sülalesinin devlet desteği ile girdiği her işten cukkaladığı milyonlardan bahsetmeni istiyorum, kupon arsa takibinden, yandaş iş adamlarına yapılan peşkeşten bahsetmeni istiyorum. Ben nasıl kalkıp her topa giriyorsam, sizlerin bunca zamana kadar kaçtığınız bu toplara da girmenizi bekliyorum. Kim daha çok mal mülk servet düşkünüymüş, kim mal varlığını milleti için kim ailesinin şahsi serveti için kullanmış dökelim iyice ortaya.

10. Azen63

Azen63 Gezgin

Beğenilen Mesajları:
    15
    oyoyoyoyoyoyoyoyyyyyyyyyy neler de varmış neler........fışkkkkkkkkk :)

11. DyLeXia

DyLeXia Asistan

Beğenilen Mesajları:
    75
    Abi şöle çok uzun yazmayın üşeniyorum :D

Sayfayı Paylaş