Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Atatürk'ün Sansürlenen Mektubu

Konu, 'Türkiye Gündemi' kısmında Ahbârî tarafından paylaşıldı.

1. Ahbârî

Ahbârî Dekan Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    835
    Mustafa Kemal'in yazdığı ve Peyami Safa'nın sansürleyerek yayınladığı mektupların özgün halleri Derin Tarih'in Kasım sayısında yer aldı. Corrinne Lütfi'ye gönderdiği mektupta Atatürk, askerlerinin "cennette huriler karşılayacağı için" şehitliğe olan inançlarına vurgu yaparken kendisinde böyle bir duygu olmadığını belirtiyor. Atatürk'ün, Peygamber Efendimiz ile ilgili yorumu da dikkat çekiyor.

Albay Mustafa Kemal'in Maydos'tan İstanbul'daki Corrinne Lütfi'ye yazdığı özel mektupların sansürlendiği ve yer yer tahrife uğradığı ortaya çıktı. Hacettepe Üniversitesi Mütercim Tercümanlık Bölümü Eski Öğretim Üyesi Yesevizâze Alparslan Yasa'nın Derin Tarih'te ele aldığı mektuplar, Mustafa Kemal'in fikir ve inanç dünyasına dair kuvvetli ipuçları veriliyor.

Peyami Safa'nın 1965 yılında sansürleyerek yayınladığı mektupta Mustafa Kemal, askerlerinin şehitliğe olan inancını överken, "Benim adamlarım şehâdet peşinde koşmakla hiç de aptallık etmiyorlar! Peygamber ne kadar akıllıymış! Nasıl da erkeklerin hakîkî ihtirâslarının farkındaymış! Ben şahsen, bu mü'minlerle aynı hasletlere sâhib olmak gibi bir kabiliyetten maatteessüf mahrûm bulunuyorum..." satırları dikkat çekiyor.

Derin Darih'in Kasım ayı sayısında sansürsüz olarak yayınlanan mektuptan bir bölüm şöyle:

'..Burada hayat hiç de öyle sâkin geçmiyor; gece gündüz başımızın üstünde durmadan şarapneller ve muhtelif topların daha başka mermileri patlıyor; bir taraftan mermiler vızıldarken, diğer taraftan bombaların gürültüsü topların gürültüsüne karışıyor... Hakikaten bir cehennem hayatı yaşıyoruz!

Neyse ki askerlerim hem cesurlar, hem de düşmandan çok daha mütehammiller! Zâten kalblerindeki inanç da, ekseriyâ ölmeyi gerektiren emirlerimin îfâsını fazlasıyle kolaylaştırıyor. Çünki onlara göre ancak iki semâvî netîce olabilir: Ya gazî, yani muzaffer, ya da şehîd olmak!

Bu sonuncusunun ne mânâya geldiğini bilir misiniz? Dosdoğru Cennete gitmek! Ki orada, hûrîler, yâni Allâh'ın yarattığı bu en güzel kadınlar, onları ağırlayacak ve ebediyen onların emrine âmâde olacaklar! İşte size en yüce saâdet!

Görüyorsunuz ya, Hanımefendi, benim adamlarım şehâdet peşinde koşmakla hiç de aptallık etmiyorlar!

Peygamber ne kadar akıllıymış! Nasıl da erkeklerin hakîkî ihtirâslarının farkındaymış!

Ben şahsen, bu mü'minlerle aynı hasletlere sâhib olmak gibi bir kabiliyetten maatteessüf mahrûm bulunuyorum; bununla berâber onların inançlarını tasdîk etmekten de hiç hâlî kalmıyorum...'

Kaynak

2. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Yani?

3. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    yanisi yok.

4. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Yeni, temelleri Atatürk düşmanlığı üzerine kurulmuş bir dergiden fazlası beklemek saflık olur :)

Derin tarihten anladıkları tarihin tozlu raflarından Atatürk ve cumhuriyet aleyhine kullanıp kara propaganda yapabilecekleri en ufak cümleleri bile "cımbızla" çekip, süsleyip püsleyip, aklayıp paklayıp, manşetlere taşıyıp, önüne arkasına alakasız imalar ekleyip algı operasyonuyla tarihi gerçekler ve kişilikler hakkında manipulasyon yapmak, geçmişi yeniden, kendi ideolojik bakış açıları ve misyonları ölçüsünde çarpıtarak dizayn etmek.

5. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    cımbızla çekilen :D neden dergiye laf ediyorsun da denilene bişey demiyorsun? tabuların yıkılmasına az kaldı..

6. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Atatürk'ün dindar olup olmadığı yada hangi dine mensup olup olmadığı beni ilgilendirmiyor, bu onun kendi özeli, Allah ile arasında olan birşey.

Beni ilgilendiren gösterdiği başarılar, verdiği savaşlar, kurduğu cumhuriyet, enkazdan inşa ettiği medeniyet, başlattığı kalkınma ve sanayileşme hamleleri, döneminin ötesindeki devrimleridir. Bunların hepsini şükran ile anacağım.

Yanlışları elbette olmuştur, bunlar tabularım olmadığı için yüzleşmek gibi bir korkum yok.

Sizler dışında Atatürk'ün dini inancı üzerine bu denli merak duyup önem veren başka kimse de yok, kimsenin ilgi alanına girmiyor, sadece sizlerin dini alet ederek Atatürk'ün şahsiyetine ve eserlerine yönelik düşmanca savaş açmanıza refleks gösteriyoralar.

Cımbızla çekilen noktaya gelirsek, velevki sizin anlamak istediğinizi demiş olsun ne değişecek? Neyin değişmesini bekliyorsunuz? İnsanların bu devletin kurucusu Atatürkten nefret etmelerini mi? Birçok kimse için böyle birşey olmayacak.

Ateist biri yada Atatürk düşmanı biri Atatürk'ün söylemlerini kendine göre eğip bükerek görün dinsizmiş diyebilir, yada birbaşkası başka söylem ve icraatlarından yola çıkarak ne kadar dindar ve dine saygılıymış diyebilir. Bir kanıya varmam gerekmiyor, dediğim gibi bu onun özeli ve bizi ilgilendirmez. Eğer çok merak ediyorsanız, fani dünya, az sabrediverin. Ama artık şu dini suistimal edip, silah belleyip, kurşun sıkmaktan vazgeçin.

7. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    "başarıları, verdiği savaşlar, kurduğu cumhuriyet, enkazdan inşa ettiği medeniyet, başlattığı kalkınma ve sanayileşme hamleleri, döneminin ötesindeki devrimleri"... ne'de sıra gelir zaten. önce bi yerden başlamak gerek.

8. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    başladınız zaten, sizler bu beyin yıkamanın ürünlerisiniz. içinize bu kin ve nefret tohumları ekilmiş, yeşermesini izliyoruz sadece.

9. Empatik

Empatik Doçent

Beğenilen Mesajları:
    95
    belki bizimde beynimiz yıkanmıştır! ama sabunla deterjanla ya sizin ki ? bildiğin çamaşırsuyuyla yıkanmış beyinleriniz en ufak renk kalmayana dek defalarca çitilemişler. Geriye hiç bir şey kalmamış artık kendi renklerini istedikleri fırçayı kullanarak sürebilirler. En çok kullandıkları fırça sanırım sosyal medya :)

10. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Bugun sosyal medyayı en iyi kullanan ak trollerdir :) Sizdeki cevheri keşfetmiş olsalar gerek. En başarılı oldukları konu da bu algı ve propaganda.

Renk konusuna gelecek olursak, farklı renklere tahammülü bile olmayanların başkalarını renksizlikle suçlaması kadar komik birşey olamaz :)

11. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    tohumu ekmeye çalışmadılar, kafaya kafaya sokmaya çalıştılar. varsa yoksa o. sen şişirirsen elbet bigün indirirler yani.

12. desperado64

desperado64 Profesör

Beğenilen Mesajları:
    447
    Yaşadığınız Şehir:
    Uşak
    Bu derin tarihin yayınladığı yazılar hiç inandırıcı gelmiyor bana. Eğer resim olarak koydukları şey belge ise tamamen uydurma bir haberdir.

13. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    yalan bişeyse zaten bardakçıdan filan hemen cevap gelir :) bekleyelim.

14. by efsane

by efsane Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    212
    Yaşadığınız Şehir:
    Elazığ
    Erman abi haklı. Bize ne Atatürk'ün dininden, cinsel hayatından vesaire. Eğer bir şeylerden bahsedeceksek Atatürk'ün yaptıklarından, müslümanları nasıl astığından, Atatürk'ü koruma kanununun neden var olduğundan bahsedelim.

Bu tarz haberler, büyükler hakkında kötülemelerden başka bir şey değil benim gözümde. Neymiş, Hitler esrarkeşmiş. Hitler benim idolüm be! :D

15. desperado64

desperado64 Profesör

Beğenilen Mesajları:
    447
    Yaşadığınız Şehir:
    Uşak
  16. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Atatürk'ü koruma konunu Demokrat Partinin yani Adnan Menderesin çıkarttığını hatırlatmak isterim :)

Müslümanları asma meselesine gelecek olursak; Tarihi dönemin şartları içerisinde değerlendirmek gerek, bugun insanlığın geldiği noktanın perspektifinden bakarsak tarihin önceki dönemlerinde verilen bu tür idam kararları doğru karşılanamaz, benimde onayladığım şeyler değil. Ama işin aslı nedir?

Eğer olaya aynı bu konuda yaptığın gibi "müslümanları astı" argümanıyla yaklaşacak olursak çok büyük bir yanlışa ve karalamaya imza atmış oluruz. Kimsenin asılma nedeni müslüman olması, şapka takmaması değildi. İnsanlar yapılan devrimleri ve kurulan devleti çökertmeye yönelik çeşitli nedenlerle halkı isyana teşvikten, kara propaganda yapmaktan, örgüt çete kurmaktan, kuvai mücadele ruhunu baltalamaktan asılmıştır, siz müslümansınız alın kellesini diye birşey yoktur, ha ben doğru bulmuyorum ama işin aslı astarı budur. Bu idam edilen şahısların birçoğu devrimler ve devlet aleyhine dini ve benzeri araçları kullanarak halkı isyane teşvik ettikleri için yargılanmışlardır. Eğer olay müslümanları asmak olsaydı, ne meclis dualarlar ile açılır, ne diyanet işleri kurulur nede benzeri çalışmalar yapılırdı, o dönemki meclis içerisinde bile neredeyse tamamının müslüman olmasını geçtim, çokça din adamı bulunmaktaydı. Arada suçsuz yere yargılanıp idam edilen olduysada vebali sorumlularının boynuna.

Tarihin önceki dönemlerine gidelim, osmanlının her döneminde kim bilir kaç tane müslüman asılmıştır, kellesi vurulmuştur hesap edin, boğdurulan şehzadeleri, öldürülen padişahları gözünüzün önüne getirin, idam etmek adına, şeriat hükümlerinin nasıl eğilip bükülüp, fetvalar ile kuyruğundan dolaşıldığını, devlet aleyhine propaganda yapanların nasıl cezalandırıldığını, bu uğurda müslümanları geçtim kaç tane din adamının başının vurulduğunu düşünün. Kalkıp bu yaşananları bugunun değerleriyle değerlendirecek olursak kimbilir neler dememiz gerekirdi ama tarih yaşandığı dönemin değerleri üzerinden değerlendirilirse sağlıklı olur.

Sayfayı Paylaş