Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Apple, Android karşısında eriyor

Konu, 'Android' kısmında murat tarafından paylaşıldı.

 1. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  android.jpg

  Akıllı telefon pazarına yönelik bir analiz yayınlayan dünyaca ünlü analiz şirketi IDC, Apple ürünlerinin Android karşısında güç kaybettiğini raporladı. Apple telefonlarının pahalı olması bu kaybın en büyük nedeni olarak görülüyor.

  Analiz anlamında dünyanın en iyilerinden biri olan IDC, geçtiğimiz gün akıllı telefon pazarına dair önemli bir rapor yayınladı. Yayınlanan raporda, 2016’da gerçekleşen akıllı telefon sevkiyatları ve önümüzdeki 5 senelik süreçte pazarın kavuşabileceği hacim üzerine bazı tahminlerde bulunuldu. IDC tarafından yayınlanan rapora göre, Apple 2016 yılında 223.6 milyon iPhone sevkiyatı gerçekleştirdi. Aynı süreç içerisinde gerçekleşen Android cihaz sevkiyatı ise 1.5 milyar adet civarında.

  APPLE SEVKİYATİ ARTTIRACAK

  Raporda, Apple’ın iPhone 8’in çıkışı ile birlikte telefon sevkiyatını 240 milyonun üzerine çıkartacağı belirtiliyor. Elbette bu süreçte Android cihazların sevkiyatı da önemli ölçüde artacak. Çünkü IDC verilerine göre, ekonomik durumu pek de iyi olmayan ülkelerin akıllı telefon kullanım oranı son yıllarda hızla artıyor. Dünyanın yarısının akıllı telefon kullanmadığı belirtilirken, bu sayının gün geçtikçe daha da azalması bekleniyor.

  UCUZ OLMASI SATIŞ İÇİN ÖNEMLİ

  Android cihazların en çok büyüme sağladığı pazarlar da tam olarak bu bölgeler diyebiliriz. Zira gelir düzeyi düşük olan halk genel itibari ile Android telefonlara yönelmiş durumda. Zira Android telefonların ortalama satış fiyatı 198 dolar olarak belirtiliyor. Amiral gemisi modellerin 500 doların üzerinde olduğunu düşündüğümüzde Avrupa ve Orta Doğu gibi bölgelerde 200 doların altındaki giriş segmenti cihazların çok fazla sattığını söylemek mümkün.

  APPLE’IN PAZAR PAYI AZALACAK

  IDC’nin raporundaki bir diğer dikkat çekici nokta ise Apple’ın pazar payının ilerleyen yıllarda daha da azalacağı. Hali hazırda yüzde 14.7 olan pazar payının, 5 sene içerisinde 14.5’e düşmesi bekleniyor. Son olarak, IDC’ye göre telefonun satış rakamlarını etkileyen en önemli etkenin yeni ekran teknolojileri olduğunu da belirtelim.
   

Sayfayı Paylaş