Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

ABD'den twitter'a müdahale

Konu, 'Dünya Gündemi' kısmında Ahbârî tarafından paylaşıldı.

 1. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  Türkiye'nin vergi vermek istemeyen sosyal paylaşım sitesi twitter'ın faaliyetini durdurmasına büyük tepki gösteren Batı dünyasının sanal özgürlük söylemi bir kez daha deşifre oldu. Türkiye'yi internete sansür uygulamakla suçlayan Batılı ülkeler, bir polisin adını gizlemek için ABD'nin internete uyguladığı yasak karşısında ise üç maymunları oynuyor.

  [​IMG]

  ABD'nin Missouri eyaletinin St. Louis kentine bağlı Ferguson'da Cumartesi günü 18 yaşındaki Michael Brown isimli siyahi gencin polis kurşunuyla öldürülmesi üzerine başlayan olaylar, batı dünyasının' sanal özgürlük' söylemine de büyük darbe indirdi. ABD'nin talebi üzerine harekete geçen twitter, silahsız bir siyahi genci vurduğu için olayların çıkmasına sebep olan polisin ismini açıklayan siber korsan Anonymous örgütünün hesabını anında askıya aldı. Türkiye'nin vergi vermek istemeyen twitter'ın faaliyetini durdurmasına büyük tepki gösteren Batı dünyasının, katil zanlısı bir polisin adını verdi diye ABD'nin internete uyguladığı sansür karşısında ses çıkarmaması, Avrupa'nın nasıl bir çifte standarda sahip olduğunu bir kez daha gösterdi.

  EYLEM ÇAĞRISINA MAKAS

  Dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitelerinden Twitter, genci vurduğu öne sürülen polis memurunun adını duyuran Anonymous hesabını askıya aldı. Kapatılan 'TheAnonMessage' hesabı, 18 yaşındaki Michael Brown'un öldürülmesi üzerine ABD'nin farklı kentlerinde eylem çağrısında da bulunmuştu. Konuyla ilgili açıklama yapan Twitter, ''kullanıcıların başka kişilerin özel veya hassas bilgilerini içeren mesajlar atamayacağı veya yayımlayamayacağı'' ve 'başkalarına karşı belirli şiddet tehditleri içeren mesajlar gönderilemeyeceği veya yayınlanamayacağı'' kurallarını hatırlattı.

  St. Louis kentinin çoğunlukla siyahların yaşadığı Ferguson kasabasında, 9 Ağustos Cumartesi gecesi 18 yaşındaki Michael Brown polisin açtığı ateş sonucu hayatını kaybetmişti. Görgü tanıkları, Brown'ın vurulmadan önce polise silahsız olduğunu göstermek amacıyla ellerini havaya kaldırdığını söylerken polis ise siyahi gencin kendilerine direndiğini iddia ediyor.

  Bu kez seyirci kaldılar

  Missouri eyaletinin St. Louis kentindeki Ferguson semtinde önceki gece geç saatlere kadar süren gösteriler sırasında polis, öfkeli halka ve basın mensuplarına herhangi bir müdahalede bulunmadı. Polis ekipleri, hazır konumda bekletilirken, acil çağrılar dışında eylem bölgelerine girmedi. Ancak polis, gece boyunca havadan ve karadan olay yerini gözlem altında tuttu. Missouri Valisi Jay Nixon yaptığı açıklamada, Ferguson semtinde güvenliği sağlama görevinin, protestoculara karşı aşırı güç kullanmakla eleştirilen yerel polisten, Missouri eyalet polisine devredileceğini belirtti.

  Protestolar yayıldı

  ABD'de 18 yaşındaki Michael Brown isimli silahsız siyahi gencin polis tarafından öldürülmesinin ardından Missouri eyaletinin St. Louis kentindeki Ferguson semtinde başlayan protetsto gösterileri ülkenin diğer kentlerine de yayıldı. Brown'ın polis tarafından öldürülmesi nedeniyle Detroit, Los Angeles, Washington, Chicago, New York, Miami ve Phoenix başta olmak üzere ABD genelinde yüzden fazla şehirde gösteriler düzenlendi.

  New York'un Union Meydanı'nda Brown için mum yakıp, saygı duruşunda bulunan bir grup gösterici, polis şiddetini kınamak amacıyla, ''Eller yukarı, ateş etme'', ''Michael Brown için adalet istiyoruz'', ''Adalet yoksa, barış yok, Ferguson'un yanındayız'' gibi sloganlar eşliğinde Times Meydanı'na yürüdü. Miami'deki gösteride ise 8 kişi polis tarafından gözaltına alındı.

  Orantısız güç kullanılıyor

  ABD'de silahsız siyahi bir gencin polislerce öldürülmesini protesto edenlere polisin sert müdahalesi insan hakları örgütlerinin tepkisini çekti. İnsan Hakları İzleme Örgütü polisin 'orantısız güç' kullandığını açıkladı. Polis, Ferguson'daki protestoları bastırmak için yoğun gaz ve plastik mermi kullanmakla eleştiriliyor.

  Obama'dan çapulcu ithamı

  ABD Başkanı Barack Obama ise olaylarla ilgili açaıklamasında 'Polise karşı şiddetin asla bahanesi olmadığı gibi bu trajediyi vandallık ve çapulculuğun kılıfı olarak kullanacak olanların da bahanesi yoktur. Ayrıca polisin barışçıl göstericilere karşı aşırı güç kullanmasının yahut anayasal özgürlüklerini kullanan göstericileri hapse atmasının da bahanesi olmaz' dedi.

  İfade özgürlüğü desteklenmeli

  New York merkezli İnsan Hakları İzleme Örgütü (HRW), ABD'de siyahi bir gencin öldürülmesine yönelik protestoların şiddetle bastırılmasını eleştirdi. HRW, iki gazetecinin protestoları izlerken gözaltına alınmasını eleştirerek polisin gazetecileri sindirme taktikleri kullandığını belirtti. Açıklamada, 'Polis barışçıl gösteri ve ifade özgürlüğüne ilişkin temel hakları desteklemeli' denildi.

  Polis bilgileri halkla paylaşsın

  İnsan hakları örgütleri, Ferguson polisinin, 'sadece işlerini yapan basın mensuplarına göz yaşartıcı gazla müdahalesinin ve gazetecileri gözaltına almasının mazur görülemeyeceğini' ifade ederek Michael Brown'ın ölümüyle ilgili 'detaylı ve kapsamlı bir soruşturma' çağrısında bulunan kuruluşlar, polisin ulaştığı bilgileri de kamuoyuyla paylaşması gerektiğini söyledi. Polis, cumartesi günü dizlerini çöküp, 'silahım yok' diyen Brown'a kurşun yağdırıp öldürmüştü.

  Kaynak
  --- İki Mesaj Birleştirildi, 16 Ağustos 2014 ---
  çapulcu dünya literatürüne giriyor :)
   
 2. Balder

  Balder Doçent Süper Moderatör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  680
  Beğenilen Mesajları:
  146
  Yaşadığınız Şehir:
  Amsterdam
  ABD İranlaşıyor mu?

  Obama Diktatör mü?
   
  Azen63 bunu beğendi.
 3. Azen63

  Azen63 Gezgin

  Kayıt:
  20 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  46
  Beğenilen Mesajları:
  15
  Türkiyede olsa özgürlüğümüz kıstlanıyor Amerikada ise demokrasi geregidir deriz değilmi ahali )
  ses duyamıyorum nedense hiç bir yerd4e.. nerde bu gezizekalılar...!!!!!!!!!
   
 4. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Ne yani ABD yapıyorsa doğru mu oluyor mu, zamanında bizim hükümetin yaptıklarını mı aklıyor, legalize mi ediyor? Gaddarlık, canilik, faşizm heryerde aynı, bu abd dediğin ülkenin ırakta afganistanda ne haltlar yediği ortadayken, dinleme ve işkence skandalları ortaya saçılmışken hele. ABD'nin ipiyle kuyuya inen bizler değiliz, ama sizin maşallahınız var, onların ipiyle değil kuyuya, ıraka, suriyeye girmeye can atıyorsunuz, bop eşbaşkanı olmak böyle birşey. Mutlak güç muhakak faşizme yönelir, gücün ve insanın doğasında vardır bu. Bir ülkeyi demokratik yada özgür kılan şey, hükümetin politikalarından ziyada halkın bilinci arzusudur, insanları zorlana özgür kılıp demokratikleştiremezsiniz, tutması zor, ama halkı özgürlüğe ve demokrasiye susamış, bu bilince sahip milletler bunun mücadelesini sonuna kadar verir, talep tabandan gelir, kalkıp haklarını arıyorlar gördüğünüz gibi, asıl buna dikkat kesilmek gerekir. Abd de gayet orantısız şiddet ve ohal gibi faşist yöntemlerle mücadeleye kalkmış, tıpki bizim hükümet gibi. Kimin kime benzediği, kiminle saf tuttuğu ortada :) Buradan size malzeme çıkmaz, çıksa çıksa utanç çıkar.

  Ayrıca banane abd'den şuradan buradan, ben önce kendi ülkeme bakarım. Ülkemde insanlar eziliyorken, haksızlığa uğruyorken, baskı ve ayrımcılık görüyorken, ötekileştiriliyorken, kutuplaştırılıyorken, sansürleniyorken, katlediliyorken, süründürülüyorken, soyuluyorken, fişleniyorken tüm bunlara gözlerini kapayıp, kulaklarını tıkayanların, deve kuşu gibi kafalarını kumlara gömenlerin gidip mısırın rabia'sına, esma'sına, mursi'sine, suriyenin esadına, öso'suna, ışid'ına, abd'nin twitterına, beyaz sarayına takılanlardan değilim ben, bide bunlar milliyim demezler mi, yesinler sizin milli politikalarınızı, milli iradenizi :)
   
  Son düzenleme: 18 Ağustos 2014
 5. Balder

  Balder Doçent Süper Moderatör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  680
  Beğenilen Mesajları:
  146
  Yaşadığınız Şehir:
  Amsterdam
  Son söz bükücü @tambjk

  İşine geldiği gibi anlayıp, lafı çaktığını ve cevabı yapıştırdığını zanneden @tambjk

  Siyaset yapıp ülke yönetmeyi kredi kartı ekstresini kumanda etmek zanneden @tambjk

  Kafayı kırmak için bonzaiye gerek olmadığını ispatlayan @tambjk

  Ülkeyi üç günde bilimum ibnelere pezevenklere ermenilere pkklılara dilencilere peşkeş çeken @tambjk

  Tatlı rüyalar...
   
  Bloother bunu beğendi.
 6. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  @Balder ,

  :) Hepsine verilecek cevabım varda şu en son madde ne olucak.

  Yahu ortada pkk ile yapılan pazarlıklar ortadayken, çarşaf çarşaf oslo görüşmeleri dökülmüşken hiçmi yüzün kızarmadı bunu yazarken. Demedin mi benim cici hükümetimin imralıda ne işi var, pkk yol kesip haraç toplarken benim kahraman polisim onlara ses etmeyip niye deniz seki'nin peşinde, barzanin akp kongresinde ne işi var diye :)

  Benimki olsa olsa kabus olur, toz pembe tatlı rüyalar gören ben değilim ...
   
 7. Balder

  Balder Doçent Süper Moderatör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  680
  Beğenilen Mesajları:
  146
  Yaşadığınız Şehir:
  Amsterdam
  Kabus görmene üzüldüm tatlı rüyalar diledim. Sanırım uyanmadan sana tatlı yok.
   
  Bloother bunu beğendi.
 8. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Tatlı rüyalar için ne içiyorsanız artık bonzaimidir nedir, bana ondan verin, başka türlü mümkünatı yok :)
   
 9. Balder

  Balder Doçent Süper Moderatör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  680
  Beğenilen Mesajları:
  146
  Yaşadığınız Şehir:
  Amsterdam
  Ben sizin içtiğinizi keşfetsem ortada ne bonzai kalır ne de başka birşey.

  Aynı adamı:

  Hem İrancılıkla dolayısıyla Şiacı
  Hem Amerikancılıkla
  Hem İsrailcilike
  Hem Işıdci dolayısıyla Sünnici
  Hem BOPçu
  Hem Hilafetçi
  Hem Diktatör
  Hem de anasına bacısına karısına kızına sövebildiğiniz sâbık biri ilan edebilyorsanız

  içtiğinizi benden uzak tutan.

  O kadar kafayı benim cüsse çekemez.
   
  Bloother bunu beğendi.
 10. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Sen kendini tanımıyorsun bence pek, çekebileceğin kafa potansiyelini bir bilsen varya bunlar senin için leblebi tozu gelir :)

  Seninkisi "ben sarhöşş deilllmm, inanmıyorsanız görün bakın düz bir çizgide yörüyebilyrm, hic!" demeye benziyor :)
   
 11. Balder

  Balder Doçent Süper Moderatör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  680
  Beğenilen Mesajları:
  146
  Yaşadığınız Şehir:
  Amsterdam
  O kafa sendeyken ne diyorsan o.
   
  Bloother bunu beğendi.
 12. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Bunlar aslında varya hep dış güçlerin oyunu :) Altında muhtemelen pensilvanyadaki zat var, paralelciler oradaki okullar vasıtası ile halkı galeyana getiriyor. Newyork a yapılacak 3.havaalanı almanları ve lutfansayı rahatsız etmiş olması da muhtemel. Twitter mwitter hepsinin kökünü kazımalılar. Kimse abd'nin sabrını test etmeye kalkmamalı.
   
 13. Bloother

  Bloother Profesör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.207
  Beğenilen Mesajları:
  262
  Yaşadığınız Şehir:
  Antalya
  Boşver @Balder
  Bu arkadaş laf ebeliğinden başka bir işe yaramıyor. Bırakın takılsın kendi halinde. :D Söylediklerinin gerçekliğine belki kendisi bile inanmıyordur, biz zaten inanmıyoruz. Bırakın yazsın dursun yav, okumadan he he diyin geçin. :D
   
 14. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Her konuda bana karşı olacaksın, ittifak kuracaksın diye ona buna kuyruk sallayıp mavi boncuk dağıtmaktan ne zmn vaz geçeceksin :) Adamın kendi özgür iradesi var ister okur ister okumaz, sana ne oluyor?
   
 15. Bloother

  Bloother Profesör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.207
  Beğenilen Mesajları:
  262
  Yaşadığınız Şehir:
  Antalya
  Biz zaten aynı davanın adamıyız. Benim kimseye yarandığım yok. :) Biz zaten ittifağız. Ama senin kafan almaz öyle şeyleri. sen anca burada laf soktuğunu zanneder durursun. :D
   
 16. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  "boşver abi" "he de geç abi" "bırak konuşsun abi" "takılsın kendisi abi" şeklinde züğürt teselli eder gibi destek sunmak,

  "özgecan bunu beğendi" "berkcan bunu beğendi" şeklinde ergen sevgililer gibi iltifat ve yamanma adına birilerinin her mesajını beğenmek,

  bumu senin dava arkadaşlığın :)
   
 17. Bloother

  Bloother Profesör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.207
  Beğenilen Mesajları:
  262
  Yaşadığınız Şehir:
  Antalya
  O senin zihniyetinin sonucu, benim davranışımın değil. Pislik dolu beynin olayları da bu şekilde yorumluyor. :)
   
 18. Balder

  Balder Doçent Süper Moderatör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  680
  Beğenilen Mesajları:
  146
  Yaşadığınız Şehir:
  Amsterdam
  @Bloother bu şekilde dışlamakla ne kendimize ne de karşımızdakine bir faydamız dokunur.

  Ben @tambjk veya benzer düşünce de olanları her zaman anlamaya çalışıyorum. Bir insanı anlamadan kendimizi de anlatamayız.

  Rahatsızlıkları nelerdir, önerileri nelerdir, idealleri nelerdir, bunlara vakıf olmadan bizi anlamasını bir insandan beklemek ahmaklık olur.

  Ben hiç bir zaman herkes benimle aynı fikirde olsun istemem.
  Aynı pencereden seyrettiğim manzaranın aşağıdan veya yukarıdan veya sağdan yada soldan nasıl göründüğünü, görmediğim göremediğim çözemediğim bir şey olup olmadığını kontrol etmeye ve mümkünse de resmin tamamını görebilecek bir açı bulmaya çalışırım.

  Farklı düşünceler beni hem zenginleştirir hem de doğru olduğuna inandığım değerleri tartmamı sağlar.

  Bunları söylüyorum diye yapabiliyorum manasına gelmeiyor fakat bir düşünceyi toptan yok saymak veya saygı duymamak aynı şekilde bana davranılma hakkını da vermiş olur. Ve bu da çok yakınılan kutuplaşmanın, hoşgörüsüzlüğün dik alası olur.

  Ben @tambjk nin bizleri iflah olmaz troller olarak gördüğünü düşünmekle beraber kendini ifade etmesine ve bizi de muhatap almasına saygı duyuyorum.

  Kafasını duvara vurduktan veya kabusundan uyandıktan sonra da bize daha yakın olacağına inancım tam :D
   
 19. Bloother

  Bloother Profesör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.207
  Beğenilen Mesajları:
  262
  Yaşadığınız Şehir:
  Antalya
  Sana katılıyorum ancak karşımızdaki kişi bu sınıfa girmiyor. Yani kendisi farklı bakış açısı sunmuyor, fikir zenginliği oluşturmuyor. Tamamen kuru kalabalık, laf salatası. Yoksa faydalandığımız muhalifler de çok elbet. O yüzden arkadaşı dikkate almayın diyorum. :)
   
 20. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  @Balder , size yakın olacağıma inanman için kesinlikle bonzai çekmiş olman gerekir :)

  Bu ülke ve sizler ne zmn komadan çıkarsınız, benim kabusum anca o zmn sonlanır.
   

Sayfayı Paylaş