Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Abd'den Işid'e Karşı Ilk Hamle

Konu, 'Dünya Gündemi' kısmında rcsz tarafından paylaşıldı.

1. rcsz

rcsz Profesör

Beğenilen Mesajları:
    140
    ABD, Bağdat'a doğru ilerleyen IŞİD'e karşı ilk hamleyi gerçekleştirdi. Washington, Irak'taki gelişmlere nedeniyle uçak gemisi "USS George H. W. Bush"u Basra Körfezi'ne yönlendirdi.

ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel, Irak'taki kriz nedeniyle uçak gemisi "USS Geoge H.W. Bush"u Basra Körfezi'ne gönderme kararı aldı. ABD'nin bu hamle ile olası IŞİD operasyonu için hazırlık yaptığı iddia edildi.

ABD Savunma Bakanlığı Pentagon Sözcüsü John Kirby, ABD Savunma Bakanı Chuck Hagel'in şu anda halihazırda bölgede bulunan "USS George H.W. Bush" gemisinin bugün Basra Körfezi'ne yönlendirilmesi emrini verdiğini söyledi.

Pentagon sözcüsü Kirby, "Bu emir, Irak'ta, Amerikalı vatandaşların hayatlarını ve Amerikan çıkarlarını koruma noktasında askeri seçenek gerekli olursa, Başkomutana (Barack Obama) ek esneklik sağlayacaktır" dedi.

Kirby, "USS George H.W. Bush" gemisine, güdümlü füze kruvazörü "USS Philippine Sea" ile güdümlü füze destroyerı "USS Truxtun"un eşlik edeceğini belirtti.

ABD'den IŞİD'e karşı ilk hamle - Dünya- ntvmsnbc.com

2. Ahbârî

Ahbârî Dekan Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    835
    abd den ışide hamle :koptum:

bizde yedik.

YOLCu bunu beğendi.
  3. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    bugun ışid denen sözde radikal islamcı özde terörist örgüt belkide en çok abd çıkarlarına ters düşüyordur. sonuçta ıraktaki petrol kaynaklarının neredeyse tamamını kontrol altına alıp, istedikleri bölümüş ortadoğu hedefine bir nebze olmuş ulaşmış bir abd ışid gibi bir örgüttün musul vs işgal etmesinden ve radikal islamcı bir devlet kurma planlarından ne gibi bir menfaat bekliyor olabilir? ben bu soruya pek mantıklı bir cevap bulamadım, siz verirseniz tartışalım.

4. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    ışid'e abd nin taşeronu da deniyor. birçok da açıklama yapıldı.

YOLCu bunu beğendi.
  5. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    İyi tamam da kim diyor niye diyor tam olarak ne diyor ? :)

6. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    okumuşsundur tahminim. birileri diyor. haberlerde mevcut delilleriyle.

7. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Abi bilmiyorum diyorum, link vs paylaşırmısın?

8. Ahbârî

Beğenilen Mesajları:
    835
    Mesela örnek

"ırak petrolünün ceyhan üzerinden ilk taşıması yapıldı ödemeler de halkbank üzerinden gerçekleştirildi daha birkaç gün geçmeden şu haber göze çarpıyor " Türkiye Musul Başkonsolosu Öztürk Yılmaz' ın konvoyuna bombalı saldırı düzenlendi. Saldırıda ölen ya da yaralanan olmazken araçlarda hasar oluştu . " evet birileri Türkiye nin bölgedeki gücünden oldukça rahatsız abd ceyhandan petrol sevkiyatına karşı çıktığını açıklamıştı ... ulusalcıklarımız abd nin bu karşı çıkışını görmezden geldiler gerçekten ulusunu düşünen bir kişi abd nin karşısında proje üreten ve ülkesinin çıkarı için büyük yapıları dahi karşısında alan bir iktidara dört elle sarılır ... mantık böyle emrediyor... ama ulusal ve vatan aşkıyla dolu olduğunu söyleyenlerin tam da abd nin ab nin cnn nin fox un bbc nin merkel in axel springer pensilvanyanın mossadın cia nın in istediği gibi davranıyor oluşuna nasıl bir izahat getirilmeli ..."
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 16 Haziran 2014 ---
    mesela

IŞİD konvoyları ABD uçaklarının altından nasıl geçebildi de Musul’a girdi? - Gürbüz Evren - Gerçek Gündem

ABD IŞiD'i Bahane Edip Irak'a Mı Girecek?
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 16 Haziran 2014, ilk mesajın tarihi: 16 Haziran 2014 ---
    ayrıca esad ve suriye rejimi ile de ortak payda da oldukları, ekmeklerine yağ sürdüğü de var. Ve şu anda bana makul geliyor. ABD ve İran'ın ortak müdahale haberleri de vardı. İran yalanladı.
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 16 Haziran 2014 ---
    zaten diğer haberleri okuyoruz. müdahele edeceklermiş, uçak gemisiymiş, kınamaymış, petrolmüş, kellesine ödülmüş vs vs.

9. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Abi şimdi şu faceden mikaelAKPofieldden alıntıladığın yazı ile altına örnek diye koyduğun haberlerin zerre kadar örtüştüğü unsur yok. Ha pardon sadece başlığı :)

O kadar ki gerçek gündem denilen ulusalcı yayını bile referans göstermek durumunda kalmışsın ki o haberi okusaydın çok alakasız şeyler dediğini görürdün.
    mesela;

Yazı baştan sona akp, abd, kürtler ve israil'in(kürt petrolünü türkiye üzerinden israile sattığını iddia ediyor hatta) ittifak içerisinde olup, ışid'ın işgalini operasyon yapabilmek ve musul ve kerkük petrolünü de kürt bölgesine bağlayabilmek için bir mazeret olabileceğini anlatıyor.

Yani en başa dönersek, senin "abd ışid'e hamle yada operasyon yapmaz" fikrinden, şimdi geldiğin nokta çok farklı. Sen operasyon yapmaz, ABD'nin Türkiyeye haddini bildirmek için kullandığı taşeron diyorsun, paylaştığın haberler ise abd, musul ve kerkük petrolünü kürt bölgesine bağlayabilmek adına ışid'e in işgaline göz yumdu ki ışid teröristleri ile savaşma bahanesine abd tekrardan işgal edebisin diyor.

Esad ise evet, ışid kendisine karşı çok ciddi bir tehlike iken onları ırak'a doğru kanalize edip ciddi zaman kazanmıştır toparlanabilmek adına, ama ışid'in arkasında esadın olduğunu düşünmek çok yanlış olur, adamın can düşmanı durumunda., musulda ele geçirdikleri ırak hükümetinin silahları(abd'nin ırak merkezi hükümetine bıraktığı) ile çok daha güçlü bir şekilde esadın ve kürtlerin karşısına dikilecektir ışid.

10. Balder

Balder Doçent Süper Moderatör

Beğenilen Mesajları:
    146
    Yaşadığınız Şehir:
    Amsterdam
    Elkaide veya benzer örgütlerin islama hizmet etmediği bilakis zarar verdiği ve islam coğrafyasında batının düdüğünü öttürmek için zemin hazırladığını görüyoruz.

Şimdiye kadar yaptıkları hiç bir eylemin müslüman coğrafyasına olumlu bir etkisinin olmadığı bir yana bu yöntem ve anlayışla (terörizm) islama ancak ihanet edilir. Bu islamın ruhuna ve esaslarına alenen aykırı örgütlerin islamı bahane ederek -aptal demek istemiyorum- cahil insanları kandırarak ve onlara amiyane tabirle azıcık ucundan vererek kendi daha büyük emelleri için kullanması ve dünyaya islamın maalesef bunların yaptıklarıyla duyurulması İslam aleminde birlik ve bütünlüğün ve İslamı temsil eden bir kurumun olmamasından kaynaklanıyor.

Nasıl ki katoliklerin Papa'sı Ortodoksların Piskoposları gibi dinlerin söz söyleme mercileri ve temsil makamları varsa İslamın da böyle bi temsil makamına yani Halifeliğe ihtiyaçları var.

Şu cumhuriyet tarihimize baktığımda yapılan en büyük yanlışın çok büyük bir politik güç potansiyeli de olmasına rağmen halifeliğin kaldırılmasıdır.

11. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    şu kısma ise ayrıca değinelim. öncelikle ben kendimi ulusalcı olarak tanımlamıyorum ama bu şekilde madem bana yada muhaliflere çaktığını düşünüyorsun, cevap vereyim kendi adıma :)

Kürt petrolünün Türkiye üzerinden pazarlanmasına pek bir itirazım yok...
    Bu konuda hükümete herhangi bir eleştiri getirmedim...
    Ulusunu düşünmek ile abd ye kafa tutmak çok başka kavramlar.

Kimileri açısınndan ulusunu düşünmek başka ülkelerin doğal kaynaklarını sömürmek, işgal etmek vs olabilirken, benim için ulusumun menfaati iç huzurdan, kardeşlikten, komşular ile barıştan, "yurtta sulh cihanda sulhtan", demokrasiden, özgürlükten, eşitlikten, adaletten, hukuk devletinden, adaletli gelir dağılımı ve ulusal ekonomiden, sanayiden, eğitimli çağdaş bilincli, bireyleşip özgül ağırlık kazanan nesillerden geçer.

Dolayısıyla senin ulusal menfaatin başkalarının ulusal sömürüsü, savaşı, katliamı olabilir, bu çok göreceli bir kavramdır.

Nasıl ki esadın devrilmesinde ve bu uğurda teröristler ile yakın işbirliği içerisinde olmak kimilerine göre ulusal menfaat olarak görülüyorsa, taşıdığı riskleri itibariyle başkalarına göre de ulusal ve bölgesel felaket olarak görülebilir.

Sana göre ülkesinin çıkarı için büyük yapıları dahi karşısına almış bir iktidar da bana göre ülkenin çıkarları adına çok büyük stratejik yanlışlıklara imza atıp, boyunu aşan bir kumara kalkışmış olabilir. Bu 4 elle sarıldığınız iktidar, sizce ülkenin menfaatine çalışıyordur, bana göre bu uğurda yanlış adımlar atıp felaketimiz olacaktır. Bazen ülkenin menfaati, menfaat gibi gözüken tehlikeli, riskli, senden daha büyün oyuncuların bulunduğu bir oyundan uzak durmayı gerektirir. Bknz 1.dünya savaşı, kimileri için devletin menfaati gereği girmemiz gereken bir savaştı fakat sonuçları itibariyle nelerle karşılaştığımız malumunuz, birde 2.dünya savaşı vardır ki aynı hataya düşmemişizdir.

bugun gerçek vatan, ümmet ve ulusal aşkla dolu olduğunu söyleyenlerin daha düne kadar abd, ab, cnn, fox, bbc ve en başta ta pensilyanya ile söz ve güç birliği etmiş olmasını ne yapacağız. ben bop eşbaşkanım diye gezinen, ırak'a operasyon için abd ye sınırlarımızı açmak için can atan, israilin güvenliği adına füze kalkanlarını topraklarımızı yerleştirmişlerken üstelik vs vs , buna getirin siz asıl izahatınızı :) Benim izah edemeyeceğim bir şey yok, dün ne diyorsam aynısını diyorum bugunde, ben abd ye kabadayı misali efelenmede hiçbir ulusal menfaat göremiyorum, adamların ekonomik, askeri ve istihbarak gücü ortada ama kalkıp onların kuyruğuna da takılmıyorum, kendimin ve ulusumun menfaatleri doğrultusunda yanlışta ısrar edilmemesi adına eleştirilerde bulunuyorum.
    --- İki Mesaj Birleştirildi, 16 Haziran 2014, ilk mesajın tarihi: 16 Haziran 2014 ---
    Evet şimdiye kadar yaptıkları hiçbir eylemin müslüman coğrafyasına olumlu etkisi olmadı ve aksine çok büyük zararlar verdi ama burada bunu kullanan batıyı eleştirmeden önce birazda müslüman dünyasını eleştirmeniz gerekmez mi? Bu örgütlere militanlar gökten inmiyor, abd den de gelmiyor, aksine o islam coğrafyasından yada komşu ülkelerden geliyor(misal Türkiyeden kefenini giyip!!! giden binlercesi), her fırsatta bu coğrafyanın cehaletinden yakınyorum ve çok kolay oyuna geldiklerinden bahsediyorum, siz bana kızıp ardından abdye saydırıyorsunuz. bu terör örgütleri bu coğrafyadan ve civar devletlerden besleniyorlar, herkes menfaatine göre kullanıyor ve şımartıyor bu örgütleri.

İslam aleminde niye birlik bütünlük yok? Bunun için önce kendi ülkemizden başlayalım, yahu mezhepçiliğin bu kadar hortlatıldığı, pompalandığı bir coğrafyada nasıl birlik ve bütünlük olabilir.

Osmanlının halifeliğine gelecek olursak, eğer o makamın bir etkinliği yada saygınlığı kalmış olsaydı, 100yılar boyunca halifelik makamını temsil etmiş Osmanlı devleti, güçsüzleştiği dönemde ilk fırsatta yine müslüman halklar tarafından sırtından bıçaklanmazdı, ihanete uğramazdı. 100yıllar boyunca islam coğrafyasını haçlılardan korumuşsun, uğruna binlerce şehit vermişsin, cihat ilan ediyorsun fakat başta ortadoğu ve kuzey afrika olmak üzere hiçbir müslüman halk destek vermiyor, aksine yabancılar ile işbirliğine girip sana ihanet ediyor. İlk kopuşlar afrika ve ortadoğudan başlıyor. Hilafete ihaneti cumhuriyet değil bugun kan revan içerisinde cehalet bataklığına saplanmış müslüman halklar yapmıştır, bu gerçeği görmezden de gelme.

Ha, eğer bir etkinliği kalmış olsaydı çok fazla bir itirazım olmazdı, devletin laikliğine zarar vermediği müddetçe.

12. Balder

Beğenilen Mesajları:
    146
    Yaşadığınız Şehir:
    Amsterdam
    @tambjk ben burada asıl suçu zaten müslümanlarda görüyorum. Teşbihte hata olmaz düsturunca söylemem gerekirse " Kişi eşşek olursa; semer vuran da çok olur". Müslümanların bunda hatası olmazsa bu coğrafya şimdi bu halde olmazdı elbette.

Ayrıca Halifeliğin kaldırıldığı tarihte devlet laik miydi? bu bir.
    ikincisi evet laik bir devletti diyceksek laik devletin din ile din işleri ile ilgisi alakası nereden geliyor ve bu konularda kendini neden karar mercii yerine koyuyor? diye de sormak isterim.

13. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Halifelik kaldırılmadan devletin tam laik olması pek mümkün gözükmüyor fakat ona göre siyasetten hariç bir makam düşünülüp yasal düzenlemeler yapılabilir tabikide. Halifelik ayrıca sadece dini bir otorite olmamıştır, aynı zamanda siyasi bir otoritedir, o nedenle devlet ve siyasetten bağlarının koparılması düşünülmüş olabilir.

Benim açımdan laik bir devletin diyanet işleri gibi bir makamı ve bütçesi olmamalı ve devlet bu denli tek mezhep güdümünde büyük bütçeler ayırmamalı. Bu işler cemaatler tarafından yüzeysel bir devlet denetimiyle gerçekleştirilmeli. Bu denetim mekanizması ise şantaj tehdit aracı olarak kullanılmayacak şekilde yönetilmeli.

Fakat her rejimde olduğu gibi cumhuriyet rejimi de din işlerini doğrudan cemaatlerin kontrolüne bırakmayı sakıncalı görmüş olabilir, çünkü bizimkisi gibi ülkelerde din çok büyük bir güç ve yönetme aracı olabiliyor.

ek olarak; Ben sizlerin sorularınza cevap veriyorum fakat siz benim sorularımdan beğenmediğiniz oldumu hemen pas geçiyorsunuz, misal halifelik makamının kaybolan etkinliği ve ihanet.

14. Balder

Beğenilen Mesajları:
    146
    Yaşadığınız Şehir:
    Amsterdam
    Halifelik makamının etkinliği kaybolduğu için mi savaşında osmanlı devletine ve sonrasında da kurtuluş savaşına Pakistan'dan Endonezya'dan Hindistan'dan vb. yerlerden insanlar yardıma koştular.

Uğradığımız ihanet ise bu gün islam coğrafyasının bu halde olmasının en büyük sebebi. Bunun halifelik makamıyla da bir ilgisi yok.
    Hz. Ebubekir hariç diğer Hulefa-i Raşidinden 3 halifenin de suiakastla şehit olmasıdır. Yani hain her yerde her zaman haindir.

15. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Pakistan dışında ciddi bir yardım geldiği söylenemez, sağolsunlar. Hadi dediğin gibi endenozya da hindistandan da bir miktir yardım gelmiş olsun diyelim, bu halifelik makamının ne kadar etkin olduğuna dair bir işaret sayılamaz, koskoca ortadoğu, kuzey afrika ve arap yarımadasından destek gelmemişken olsa olsa çok az da olsa bir etkinliği kalmış denilebilir ki, o da çoook uzak bir coğrafyada.

16. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
  17. topalsolucan

topalsolucan Misafir

Beğenilen Mesajları:
    68
    Amerika zaten 10 yıl boyunca ırakta istediği gibi at koşturdu. Irakta istediğimiz petrolü bulamadık diye bush'un kendi ağzından lafı var. Bu iş petrol işine benzemiyor. Amerikanın (israilin) başka oyunları var.

18. tambjk

tambjk Misafir

Beğenilen Mesajları:
    158
    Yandaş kanalda IŞİD ve PKK'nın terör örgütü olmadığı iddia edildi.

Hükümet yandaşı kanallardan biri olan Ülke TV’de ekrana gelen “Bıçak Sırtı” programında, IŞİD ve terör tartışıldı. Programın konuklarından olan Star gazetesi yazarı Orhan Miroğlu, PKK’yı ve IŞİD’i terör örgütü olarak görmediğini söyledi.

Diğer konukların da katıldığı tartışmada El-Kaide ve El Nusra’nın da terör örgütü olmadığı tezi savunuldu.

'IŞİD ve PKK terör örgütü değil'- Sözcü Gazetesi

----

@murat :) berkin terörist, g.k.başkanı terörist, geziciler terörist fakat ışid, pkk, el-kaide, el nusra vs terörist değil.
    Başbakan bile ışid terörist demiyor, El nusrayı da terör örgütleri listesinden çıkartmışlar.

19. murat

murat Administrator Yetkili Kişi

Beğenilen Mesajları:
    616
    @tambjk Birincisi bu televizyon programına göre hükümeti değerlendiremezsin..
    İkincisi T.C. Başbakanının gözetmesi gereken dengeler vardır eğer o dengeleri gözetmezse ister sol partiden bi başbakan olsun ülkeyi yönetemez..
    Bu sözü geçen örgütler elbetteki terör örgütü. Hatta bunların arkasındaki gücün hangi ülkeler olduğu da malum..

Sayfayı Paylaş