Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

45 günde bedelli askerlik konusunda ne değişti?

Konu, 'Türkiye Gündemi' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

 1. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  45 gün önce "Bedelli askerliğin çıkması mümkün değil fakir çocuğunun askerlik yapması, zengin çocuğun bedel ödeyerek askerlik yapmaması olmaz" diyen Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün bedelli askerliğin çıktığını müjdeledi.


  RADİKAL-Başbakan Ahmet Davutoğlu bugün yaptığı grup konuşmasında bedelli askerlik bekleyenlere müjdeli bir haber vererek 1 Ocak 2015'ten itibaren 27 yaşını doldurmuş olanlar (28'den gün alanlar) için 18 bin lira mukabilinde bedelli imkanı getirmeye karar verdiklerini açıkladı.

  'FAKİR ÇOCUK ASKERLİK YAPARKEN... '
  Ancak aynı Davutoğlu 17 Ekim 2014 günü yani bundan yaklaşık 45 gün önce yaptığı açıklmasından bedelli askerliğin mümkün olmadığını belirterek IŞİD’in konuşulduğu böyle bir konjonktürde bedelli askerliğin mümkün olmadığını belirten Davutoğlu, “Fakir çocuğunun askerlik yapması, zengin çocuğun bedel ödeyerek askerlik yapmaması olmaz” demişti.

  'BEDELLİYİ KAŞIYORLAR' Ardından Numan Kurtulmuş’un açıklaması ile yeniden gündeme gelen Bedelli askerlik için Cumhubaşkanı Erdoğan’da bedellinin çıkmayacağı yönünde mesajlar vererek “Şu anda bunun artıları var eksileri var, böyle bir dönemin içindeyiz. Birileri çıkıp zaman zaman bu işi kaşıyorlar. Bunlar doğru yaklaşım tarzı değil, bizim sırtımızda ağır bir küfe var” demişti.
  Erdoğan’ın bu açıklamalarının ardından bugün Başbakan Davutoğlu’nun bedellinin çıkacağını duyurması üzerine gözler Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çevrildi.

  45 günde bedelli askerlik konusunda ne değişti?
  - Türkiye Haberleri - Radikal
   
 2. desperado64

  desperado64 Profesör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  2.215
  Beğenilen Mesajları:
  447
  Yaşadığınız Şehir:
  Uşak
  Direk profesyonel askerliği getirsinler uğraşmasınlar böyle şeylerle :)
   
 3. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  En komik olan taraf, bedelli askerliğe karşı son derece milliyetçi bir tutum ile sert mizaç ile fakir yoksul millet vatan demagojisiyle kaşı çıktıntan sonra salondaki herkesden alkış tufanı kopuyor.

  Aradan birkaç aç geçiyor bu sefer sırıta sırıta kürsüye geliyorlar, sanki dünyadaki tüm savaşları açlığı yoksulluğu bitirecek bir icat yapmışcasına mutlu bir surat ve miraz ile hafiften şakalaşarak, komiklikler yaparak bedelli askerliği MÜJDEleyişleri yokmu :) Aynı salondan yine benzer bir alkış tufanı geliyor tabi devamında.

  Neresinden tutarsan elinde kalıyor.
   
 4. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  Elde edilen gelir tamamen TSK ya aktarılacak..

  @tambjk Katılıyorum ama şöyle bişey var onu da göz ardı etmeyelim. Bu bedelli askerlik konusunda hükümete ağır baskılar var.. O yüzden belki hükümet mecburen yapıyor olabilir..

  Mesela 90'lı yıllarda şarkıcıları askere gönderemiyorlardı Tarkan başta olmak üzere sırf Trakn için o zamanın hükümeti bedelli askerlik yasası çıkarmıştı. Tabi o da hükümete yapılan baskıyla. Yani hükümete baskı var.
   
 5. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  TSK nın bedelliden gelire çok elzem ihtiyaç duyacağını ve destekleyeceğini sanmıyorum, o TSK yı avutmaktır ve halkı kandırmaktır sadece.

  Ben bedelli askerliğe karşı değilim, tabi şuan belirlenen yönteme çeşitli yönlerden itiraz edebilirim, kişilerin aile gelirlerine ve varlıklarına paralel bir bedel ödemeleri bana daha mantıklı geliyor. Yoksul bir adama düşük, zengin bir adama yüksek bir bedel belirlenmeli.

  Hükümete gelen baskılar kimden? Çocuğu yeğeni vs askerlik yaşına gelmiş siyasetçiler ve işadamları. Hükümet hiçbirşeye boyun eğmedi de bunlara mı boyun eğecek. Bu bedelli askerliğin sürekli seçim öncesine denk gelmesi de enteresan. Ama bedelliye duyulan ihtiyaç bu kişilerin paçayı kurtarmasına değil, gerçekten mağdur durumda olan halka dayandırılmalı, çözüm onları hedef almalı.

  Başka bir parti olsa belkide top yekün vatan millet eşitlik adalet diyerek karşı çıkacağınız bir yasaya şuan mazeret bulmakta olduğunun farkındasındır umarım murat :)

  Tarkanın bedelli askerliği tarkana özel değil, gölcük depremine finansman sağlasın denilerek çıkartılmıştı, tabi bu işin kılıfıda olabilir.

  Bu işe bir çözüm getirilmedikçe her 3-5 yılda bir çıkartılmaya devam edilecektir. Sonuçlarına çözüm yerine sebebine çözüm bulmak gerek. Eğitimi nedeniyle askerliğini erteleyen adama yaz tatillerinde 2-3 ay askerlik yaptırtacaksın staj gibi adam mezun olduğunda aradan çıkartmış olacak askerliği. Yada başka ülkelerde olduğu gibi 6 ay askerliğe karşılık 9 ay sosyal hizmetlerde görevlendireceksin ve çok sıkı takibini yaptırtacaksın, kaytaran olmasın diye.

  Eğer mesele vatana hizmet ise "eğitimi sebebiyle" askerliğini ertelemek durumunda kalmış birinin almış olduğu eğitim ve bunun toplumun gelişmesine getireceği katkı de hizmettir benim açımdan, nasılsa askere gittiğinde mıntıka temizliği yaptırılıyor en fazla.
   
 6. murat

  murat Administrator Yetkili Kişi

  Kayıt:
  2 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.680
  Beğenilen Mesajları:
  616
  @tambjk Yoo benim için çıksada çıkmasada önemli değil. Çünkü her iki halde de bunun avantajları ve dezavantajları var. Bence bu mesele değil bizim daha büyük meselelerimiz var.
   
 7. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  :) Haklısın daha büyük meselelerimiz var fakat gel gör ki dönem dönem bu hükümet bedelli ile yatıp bedelli ile kalkmaktadır. Ara ara hiç gündemde olmadığı halde gündeme getiririp toplumun nabzı ölçülmekte, dönem dönem milliyetçi oylar hedeflenerek vatan millet edebiyatına malzeme yapılmakta, 1 önce dediğini 1 ay sonra yalanlamaktadır. Nedeni ise bu siyasilerin yakın çevrelerinden ve menfaat ilişkisi içerisinde oldukları işadamlarından çok ciddi baskı görmekte ve onlara yaranabilmek adına bir şekilde aradan çıkartmaktadırlar. Kalıcı çözüm için değil, ufak menfaat gruplarını memnun edip aradan sıyrılma derdindedirler.
   

Sayfayı Paylaş