Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

3Y nedir?

Konu, 'Beğenilen Köşe Yazıları' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

 1. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  3Y nedir?

  KİMYA sorusu değil, iktidar partisinin 2001'deki programında yer alan Yolsuzluk, Yoksulluk ve Yasaklarla mücadele taahhüdünün kısaltılmışı...
  1990'ların sonuna doğru iyice yozlaşmış siyaset ortamında, millet neyi özlüyorsa onları vaat ediyordu AK Parti.
  Mesela, "Kuvvetler ayrılığına hassasiyetle uyulacaktır" diyordu... Programda aynen "Milletvekili ve bakanların yargılanmalarının önündeki yasal engeller kaldırılacak; dokunulmazlık, tüm kamu görevlilerinin yargılanabilmelerinin önündeki engeller ve ayrıcalıklarla birlikte ele alınacak" denilerek şu taahhüt yapılıyordu:
  "Dokunulmazlık milletvekillerinin Meclis çalışmalarındaki oy ve sözleriyle sınırlandırılacaktır."Yolsuzluklarla nasıl mücadele edileceği uzun uzun anlatılıyor, "İlgili başsavcılıkların yetkisi artırılacaktır" deniliyordu.


  NEREDEN NEREYE?


  Okuduğumda beğenmiştim. Bana parti kuruculuğu teklif eden Sayın Abdullah Gül'ü arayarak hukuku yücelten bu ilkelere yer verdikleri için kutlamıştım.
  2010 yılına kadar bu yönde gidildi; AB reformlarını hatırlayın...
  Bugün ise, "Nereye geldik?" diye herkesten önce düşünmesi gerekenler, tabii bizzat AK Partililerdir.
  Mesela yolsuzlukları soruşturmak için savcıların yetkileri artırıldı mı, yoksa fiilen zorlaştırıldı mı?
  Toplumdaki yolsuzluk algısı arttı mı, azaldı mı? TÜSİAD'ın araştırması gösteriyor ki, yolsuzlukların arttığı kanaati yaygındır.
  Yolsuzluk soruşturmaları dokunulmazlık dışına çıkarıldı mı? Bu yapılmadığı gibi Meclis'teki Soruşturma Komisyonu hakkında yayın yasağı konuldu...


  SULH CEZA KARARI  Cemil Çiçek, "Yayın yasağı için ben başvurmadım, bunun için yetkim yok zaten" diyor; doğrudur bu. Nasıl Danıştay başkanı, Daire başkanlarına emir veremezse, "emir vermiyorsun" diye iktidar tarafından eleştirilmiş olması nasıl yanlışsa... Meclis başkanı da Soruşturma Komisyonu'na "yap, yapma" diye emir veremez. Yanlış olan, Komisyon başkanının sulh ceza hâkimine başvurarak yayın yasağı koydurmasıdır.
  Evet, İçtüzük'ün 110. maddesine göre Soruşturma Komisyonu çalışmaları gizlidir. Fakat yayın yasağı sulh ceza hâkimi tarafından dört bakanın "kişilik, şöhret ve diğer haklarının korunması" için konuldu. Meclis tarihinde emsali yoktur, özel bir kanunla kurulan sulh ceza hâkimlikleri hakkındaki tartışmaları da artıracak bir karardır.
  AİHM içtihatlarına göre, bir haberin yayınlanmasında kamu yararı varsa, yani bu haber kamu denetimi anlamına geliyorsa, "gizli" damgası taşısa bile yayınlanması engellenemez.


  TANSİYONU DÜŞÜRMEK


  Başbakan Prof. Davutoğlu, siyaset bilimindeki "uzayan iktidarların güç kullanma eğilimi" teorisini, yani otoriterleşme kuramını elbette çok iyi biliyordur.
  Daha fazla "paket" kanunlarla ceza ve usul hukukunun temel hükümlerini sık sık değiştirmek, yargıyı sözle ve yeni yasalarla "çekingen" hale getirmek... Polise daha fazla yetki, daha fazla TOMA...
  Fakat bu gidişin toplumda tedirginliği ve gerginliği daha da artırdığı ortada... Ulusal uzlaşmayla çözülebilecek sorunlarımızın çözümü de zorlaşıyor! Böyle devam edebilir miyiz?!
  Tansiyonu düşürmek, toplumun yarısındaki baskı hissiyatını gidermek... Bunun için kamu kurumlarının tarafsızlığına ve hukukun üstünlüğüne toplumda güven yaratmak... Siyasal hayatta oturup konuşabilir hale gelmek vatanımız Türkiye için artık ekmek-su gibi bir ihtiyaçtır. Tam 'restorasyon' yani.


  Taha Akyol | 3Y nedir?


  **************

  3Y ile mücadele vaat ettiler. Yolsuzluk, Yoksulluk, Yasaklar

  Geldikleri nokta;
  -Yolsuzluklar ile yatıp yolsuzluklar ile kalkıyoruz. Rüşvet, rant, ayakkabı kutuları, kol saatleri, kupon arsalar, sıfırlanamayan milyon dolarlar, villalar, saraylar, usulsüz ihaleler, vakıflara peşkeş çekilen arsalar binalar, reza sarraflar vs vs

  -Yürümek yasak, slogan atmak yasak, protesto etmek yasak, eleştirmek yasak, meydanlarda toplanmak yasak, twitter yasak, youtube yasak vs vs. RTE ve çevresinin hoşuna gitmeyen herşey yasak. En vahimi ise toplumu halkı ilgilendiren yolsuzluk hırsızlıklık yozlaşma gibi en önemli konularda haber yapmak ve haber almak yasak.

  -Yoksulluk sınırı 3770TL olmuş, asgari ücret 800 kusur TL insanlar aç, siyasi amaçla sadakalara muhtaç bırakılıyor. Ülke büyüyor deniyor, zenginleşen sadece zenginler, o zenginler de bu yoksulların daha fazla sömürülmesi ve haklarının gasp edilmesi sayesinde ve 3Y ile mücadele vaat edenlerin rüşvete dayalı rant ve peşkeşleriyle.
   
 2. evowinds

  evowinds Doçent

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  622
  Beğenilen Mesajları:
  174
  Yanlışın var, 3Y yeni anlamlar taşıyor:
  Yerli-Yenilikçi-Yeşil Üretim.

   
 3. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Yeşili yok et
  Yandaşları besle
  Yolsuzlukları örtbas et
   
 4. evowinds

  evowinds Doçent

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  622
  Beğenilen Mesajları:
  174
  Yanlı(ş)-Yıpratıcı-Yıkıcı=> Muhalif Görüşlerin 3Y'si bunlarda...
   
 5. arsenik

  arsenik Profesör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.546
  Beğenilen Mesajları:
  465
  Yatak, yorgan, yastık.
   

Sayfayı Paylaş