Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

2012: ‘Türkçe’yle felsefe yapılmaz’ demek ırkçılık

Konu, 'Türkiye Gündemi' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

 1. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  2012: ‘Türkçe’yle felsefe yapılmaz’ demek ırkçılık; 2014: Türkçe’yle felsefe yapılmaz


  Harf devrimini eleştirirken, “Türkçe ile felsefe ve bilim yapılmaz” diyen Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, bu sözleri tam iki yıl önce ırkçılık olarak addettiği ortaya çıktı.

  [​IMG]

  Liselerde zorunlu ders olması istemiyle gündeme gelen Osmanlıca’yla ilgili tartışmalar devam ederken, Erdoğan’ın konuyla ilginç açıklamaları da devam ediyor.

  TÜBİTAK Bilim Ödülleri ödül töreninde “Şu anda Türkçenin mevcut kelime hazinesiyle felsefe yapamazsınız. Ya Osmanlıca ya da İngilizce, Almanca, Fransızca kelime ve kavramlara başvuracaksınız. Bu sorunlar devlet eliyle değil bilim insanları eliyle aşılacak sorunlardır” diyen Erdoğan’ın iki yıl önce bu sözlerin tam tersini söylediği ortaya çıktı.

  Erdoğan, 2012 yılında yaptığı konuşmada “Zaman zaman söyleniyor; ‘Türkçe ile felsefe yapılmaz’ deniyor. ‘Türkçe’yle bilim yapılmaz, bilim dili kurulmaz’ deniyor. Bunların tamamı ırkçılık kokan açıklamalardır aslında. Irkçılık ihtiva eden bir düşünüş”ifadelerini kullandı.  2012: 'Türkçe'yle felsefe yapılmaz' demek ırkçılık; 2014: Türkçe'yle felsefe yapılmaz
   

Sayfayı Paylaş