Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

‘Yezidî’ ve ‘Îzed’

Konu, 'Beğenilen Köşe Yazıları' kısmında arsenik tarafından paylaşıldı.

 1. arsenik

  arsenik Profesör

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.546
  Beğenilen Mesajları:
  465
  IŞİD haftalardan buyana Sünnî-Şiî demeden yüzlerce kişiyi katletti, dünya sadece konuştu, hiç kimse“Kan döküyorlar, kafa kestiler, masumları kurşuna dizdiler” demekten başka bir iş yapmadı ama Irak’taki Hristiyanlar da hedef olunca Amerika, IŞİD’in mevzilerini bombalamaya başladı.

  Can verme sırası artık zavallı Yezidîler’de! Onların da yüzlercesi katledildi, kurtulanlar dağlara kaçtılar, kadınlarının cariye yapılmak üzere alınıp götürüldüğü söylendi ve haftalar boyunca sessiz kalan dünya şimdi Yezidîler’den de bahsediyor!

  Basınımız bu son katliamın haberlerini verirken Yezidîler’in kim olduklarını, inançlarını, vesâirelerini anlatmaya çalışıyor; bu arada isimlerinden hareketle Muaviye’nin oğlu “Yezid” ile alâkaları olup olmadığını da ifadeye çalışıyor.

  Ama gazetelerimizde ve TV’lerimizde günlerden buyana çıkan haberlerde bu konuda, yani “Yezidî”adının neyin nesi olduğu hakkında doğru fikir veren bir yazıya rastlayamadım. Dolayısı ile “Yezid”sözünün nereden geldiğini bir de ben anlatayım dedim.

  İYİLİK TANRISININ ADI

  “Yezidî” kelimesindeki “Yezid”in Kerbelâ’da Hazreti Hüseyin’i şehid ettiren Muaviye’in oğlu Yezid ile alâkası yoktur; buradaki “Yezid”in kökeni, Farsça’daki “Îzed” kelimesidir. “Îzed”, yahut bir başka telâffuzu ile “Îzid”, İran’ın eski dini olan Zerdüştlük’te iyilik tanrısıdır, “Hürmüz” de denir ve kötülük tanrısı “Ehrimen” ile mücadele hâlindedir.

  Bu kelime, yani eski İran dininin en kutsal sözlerinden olan “Îzed”, İran’ın Müslümanlaşmasının ve Zerdüştlük’ün zayıflamasının ardından Farsça’da “Allah” ve “Tanrı” için kullanılan “Hudâ” sözü ile aynı mânâyı aldı ve İslâmî ifadeleri sadece Arapça değil, Farsça olarak da söyleyen İranlılar’ın günlük bir deyimi oldu. Meselâ, “Bismillâh” sözü İran’da bugün hem böyle Arapça, hem de “Benâm- ı Îzed”yahut “Be-nâm-u Hudâ” şeklinde söylenir; “Allah’ı tanıyan, bilen, O’nu seven” karşılığında da“Îzed-geşesb” denir.

  “Îzed” zamanla Osmanlı İmparatorluğu’nun resmî metinlerine de girdi ve sık sık kullanıldı. Eski metinlerimizde “Allah’ın hakkı için” yerine “Îzed hakkıyçün” ibâresinin kullanılmasının ve kitaplarda, özellikle de dibâcelerde, yani önsözlerde “Îzed” ve “Hudâ” kelimelerinin yer almasının örneklerine sık sık rastlanır.

  [​IMG]

  Modern Farsça’nın 1892’de basılan en geniş sözlüklerinden olan “Steingass”ta “Îzed” ile alâkalı maddeler.

  KÜRTÇE’DE DEĞİŞTİ

  “Yezidî” kelimesinin kökeni, işte bu “Îzed” kavramıdır ve “Allah’a ibadet eden” demektir. “Îzed”sözündeki sesli harfler Farsça’nın birer lehçesi olan Kürtçe’nin değişik diyalektlerinde zamanla yer değiştirip “Ezîd” olmuştur. Ezîd’e inananların “Yezidî” ismini almalarının, hattâ Yezidîler’in kendilerine“Ezidî” denmesini istemelerinin sebebi de budur ve modern araştırmalarda kelimenin Muaviye’nin oğlu olan Emevî Halifesi Yezid ile bir alâkasının bulunmadığı söylenir.

  Burada sadece “Yezidî” kelimesinin menşeini izaha çalıştım. İnançlarının temelini ve “Vahiy Kitabı”demek olan “Kitâb-ı Cilve” ile “Siyah Kitap” mânâsına gelen “Kitâb-ı Reş” gibi kutsal kabul ettikleri metinlerde nelerin yazılı olduğunu da günün birinde belki anlatırım.

  Murat Bardakçı: ‘Yezidî’ ve ‘Îzed’ - Haberturk.com
   
 2. Ahbârî

  Ahbârî Dekan Süper Moderatör

  Kayıt:
  5 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  3.837
  Beğenilen Mesajları:
  835
  Resimde ilk satırda God ve an angel diyor. Yani bu adamlar şeytanı da melek sayarlar ve iyi görürler. ve şeytanda kutsaldır, simgesi de tavustur. her dinde şeytan, demon vs vs desen, karanlık desen filan terstir ama bunlarda öyle de birşey va.

  ışid'in önünde türk kürt yezidi vs fark etmiyor. adamlar doğrayıp geçiyor. nasıl bir düşünceyle yapıyorlar merak ediyorum.
   
 3. YOLCu

  YOLCu Asistan

  Kayıt:
  6 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  310
  Beğenilen Mesajları:
  150
  kadınlarımız çocuklarını artık ışid ile korkutabilir! :)
   
  friendly bunu beğendi.

Sayfayı Paylaş