Güncel Teknoloji sitemize hoş geldiniz. Sitemizden tam anlamıyla faydalanmak için giriş yapabilir veya ücretsiz üye olabilirsiniz.

Şerefli yalnızlığın en şerefli bilançosu

Konu, 'Beğenilen Köşe Yazıları' kısmında tambjk tarafından paylaşıldı.

 1. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Şerefli yalnızlığın en şerefli bilançosu

  GEÇEN pazar günü Süleyman Şah Türbesi'ndeki bayrağımızın indirildiği an itibariyle, bize "Şerefli yalnızlık" diye yutturulan dış politikamızın şerefli bilançosu aşağıdadır.

  ***

  SURİYE: Büyükelçimiz yok. İki yıl önce, "Üç ay içinde gidecek" denilen Esad, Halep'e girmek üzere. Dünyanın önde gelen devletleri, "Esad'la devam" siyasetine döndü.

  ***

  MISIR: Büyükelçimiz yok. Dünyanın önde gelen devletleri Sisi'yi tanıyor. Fransa, Mısır'a 24 adet Rafalle savaş uçağı satma kararı aldı.

  ***

  LİBYA: Türk vatandaşları ülkeden çıkarıldı. Türkiye neredeyse düşman ilan edildi.

  ***

  YEMEN: Büyükelçiliğimiz kapatıldı. Türkiye'nin gizlice gönderdiği silahlar iki defa yakalanınca, bu ülkeyi de kaybettik.

  IRAK: Bakmayın ilişkilerimizin düzeldiği haberlerine. Bu ülkede de Türkiye'ye karşı tepkiler giderek büyüyor.

  ***

  SUUDİ ARABİSTAN: Cumhurbaşkanı'nın apar topar cenazeye gitmesi aradaki soğukluğu zerre kadar düzeltmedi. Suudi Arabistan ile Türk hükümeti arasındaki gizli savaş tam gaz sürüyor.

  ***

  İRAN: Bölgenin yükselen gücü haline geldi. Irak ve Suriye üzerindeki nüfuzu büyük ölçüde arttı.

  ***

  KATAR: Bölgede Türkiye'nin tek müttefiki olan Katar da mevcut politikasını değiştirdi. Gazze'deki HAMAS yönetimi ile arasına mesafe koydu.

  ***

  ERMENİSTAN: Ahmet Davutoğlu Dışişleri Bakanı'yken başlayan ilişkileri düzeltme sürecini askıya aldı. İlişkiler bozuk.

  ***

  SURİYE SINIRIMIZ: Esad güçleri Halep'le Türkiye arasındaki yolu kesmek üzere. Türkiye sınırı ise Kobani'deki PKK yönetimi ile IŞİD ve Kaide yanlısı Nusra örgütünün eline geçmiş vaziyette.

  ILIMLI MUHALİFLER: Türkiye'nin desteklediği ılımlı Suriye muhalefeti ise neredeyse yok olmuş durumda. Bölgede herkes, onlara verilecek silahların en geç 3 ay içinde IŞİD veya El Nusra'nın eline geçeceğinden emin.

  ***

  AVRUPA: Geçen hafta Hürriyet'te yayınlanan Fransa Cumhurbaşkanı'nın Kobani'de savaşan iki PYD'li kadınla fotoğrafı Avrupa'nın bölgeye şu bakışını özetliyor:
  "İnsanların kafasını kesen, canlı canlı yakan, binaların tepesinden atan IŞİD vahşetine karşı, en kahramanca savaşı Kürtler ve özellikle de Kürt kadınları vermektedir. Türkiye, cihatçıların geçişine izin vererek, IŞİD'e dolaylı destek vermektedir."

  ABD: ABD'ye giden Türk Savunma Bakanı, bırakın Obama veya Biden'ı, ABD Savunma Bakanı ile bile görüşemeden döndü.

  ***

  VE TRAJİK SON: Türkiye önceki gün, şiddetli çatışmaların geçtiği Kobani'ye yakın çevreyi "Askeri yasak bölge" ilan ederek, Türk kamuoyunun ve dünyanın gözünden kaçırmak zorunda kaldı. İki gün sonra da ecdadımızın yıllardır Süleyman Şah Türbesi'nde dalgalandırdığı bayrağımız indirildi.
  Bayrağımızı indirten, askerimizi çektiren ise Cumhurbaşkanımızın şahsi düşman ilan ettiği Esad değil, kendi sınırımıza kendi elimizle yerleştirdiğimiz IŞİD oldu.
  Şerefli yalnızlığımızın şerefli bilançosu geçen pazar günü itibariyle böyleydi.
  Allah başka şerefli yalnızlıklardan korusun...

  Ertuğrul Özkök | Hepimiz bidon kafayız öyle mi
   
 2. finix

  finix Asistan

  Kayıt:
  27 Ocak 2015
  Mesajlar:
  476
  Beğenilen Mesajları:
  79
  Hocam zaten bu devletler ezelden beri Türkiye ile iyi geçinemeyenler kategorisinde. Ayrıca şu anki halinin devlet kabul edilip edilemediği Irak ve Suriye'yi neden ciddiye aldınız onuda merak ettim. Tamam Esad Halep'e girecek de İşid'de Şam'a girecek neredeyse.
   
 3. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Ben zaten bu coğrafya ile çok içli dışlı olunması taraftarı değil lakin düşman olmak da hoş değil.

  Mesele şudur ki, komşular ile sıfır sorun politikası diye diye, ortadoğuda neo-osmanlı rüyaları göre göre, hepsini türkiye vilayeti yapacağız diye anlata anlata, esadı devireceğiz diye silah dolu tırlar gide gele iflas eden bir ortadoğu politikası sonucu şuan hem ülkemizde hem sınırlarımızda teröristler cirit atmakta, milyonlarca suriyeli huzuru bozmakta. Bizi adım adım, hiçbir uyarıyı dikkate almadan bu bataklığa sürüklediler.

  Tüm politikaları çökmüşken, komşular ile sıfır sorundan şerefli yalnızlık! boyutuna düşülmüşken hala bunu halka güzel birşeymiş gibi yutturmaya çalışmaları, buradan nemalanmaya çalışmaları kabul edilemez, yeter herkesi aptal yerine koydukları. Herşeyi ellerine yüzlerine bulaştırdılar, stratejik derinlikliklerinde boğuldular, faturasını biz ödüyoruz, onlar burunlarından kıl aldırmıyorlar.
   
 4. finix

  finix Asistan

  Kayıt:
  27 Ocak 2015
  Mesajlar:
  476
  Beğenilen Mesajları:
  79
  Doğru, güneydoğu sınırında Kürt militanlar cirit atıyor. Ancak bu Kürt militanların tam ortasından toprak alıyor olmamız ve Kürtlerin hiç seslerini çıkarmıyor olması (Kii Eşme "Peşmerge" kontrolünde bir bölge. Kıyameti koparmaları gerekiyordu normal şartlar altında.) sizi düşündürüyor mu? Ayrıca diğer sınır bölgelerinde öyle aman aman sıkıntılar görünmediği gibi Türkiye ile arası birden kötüleşmiş İran'ın Mahmud Ahmedinejad sırasında ilişkilerin normal seyrinde olduğuna dikkatinizi çekerim. Yeni gelen "Ilımlı" (?) lider nedense Türkiye'yi fazla sevemedi, ayrıca Nükleer füze kalkanı projesini durdurarak Batı'nın her dediğine eyvallah diyecek kapasitede olduğunu da göstermişti.
   
 5. tambjk

  tambjk Misafir

  Kayıt:
  9 Mayıs 2014
  Mesajlar:
  1.922
  Beğenilen Mesajları:
  158
  Sence kürtlerin kontrolündekitopraklar üzerinde bir türbe sahibi oluyor oluşumuz kimin eline güçlü bir koz verir? Yarın öbürgün sınırın ötesindeki kürt gruplar ile aramız bozulacak olursa adamların elinde çok güzel bir türbe kozu olmuş olacak. Adamlar tabi sesini çıkartmaz, aksine mutlu olurlar.

  Suriyeli mülteciler yüzünden devletin kasasından 5milyar dolar harcama yapıldığı açıklandı, giden gelen tırların içerisindeki silahlardan hiç bahsetmiyorum. Bunlar bu milletin parası, o kaynaklar ile neler yapılabilirdi sen hesap et. Ve bu daha başlangıç, uzun yıllar sınırdaki mültecilere kaynak akıtamak durumundayız, adamların evlerin ettik, üstümüze kaldılar resmen.

  Yeni gelen "ılımlı" lider, türkiyeyi neden sevsin, adamların milyarlarca dolar altınını bizim hayırsever işadamlarımız ceplerine indirmiş, bizim devleti yönetenler komisyonlarını cukkalamış, üstüne bide hepsini örtbas etmişiz. Gitmişiz abd'nin dayatmasıyla küreciğe füze kalkanı kurup israili korumaya almışız, üstüne birde bu füzelerin kontrolünü abd ye terketmişiz.
   
 6. finix

  finix Asistan

  Kayıt:
  27 Ocak 2015
  Mesajlar:
  476
  Beğenilen Mesajları:
  79
  Kürtlerin içerisinde toprak eski Süleyman Şah türbesi kadar sınıra uzak değil. Süleyman Şah türbesi malum sınıra oldukça uzaktı ve bilindik koşullardan dolayı askerler değişmiyordu bile. Şimdi resmen sınıra bitişik yeni bir köy var ve Kürtlerin gelip "Abi selamun aleyküm ey koyduk biz buraya" demesiyle TSK'nın saldıran Kürtleri bombalamaya başlaması arasında on dakika bile olmaz. Kürtler aptal değiller kendi topraklarının hemen dibinde yeni bir karakol kurulmasına izin versin.

  Eğer Kürtler o toprağın oraya taşımasına izin vermeseydi emin ol 5 milyar dolardan çok çok daha fazlası savaş harcamalarına gider, yamalı bohça kıvamına gelmiş ekonomi iyice iflas eder önümüzdeki elli yıl ekonomiyi toplayamazdık. Zira İşide karşı savaşıyor olur, Kürtler Kürdistan'ı kurar Ankara'ya el sallardı.

  Ahmedinejad batıya kafa tuttuğu halde resmi olarak batı müttefiki görünen Türkiye ile ilişkileri ilerletmek için çabalıyordu ya, Ruhani sanki çok yeni bir şey yapmışız gibi karşı duruyor. Ancak çok fazla önemsememek gerek, İran çok çok güçlü bir ülke değil. Bütün gücü Aleviler ve Şiiler üzerindeki propagandasında.
   

Sayfayı Paylaş